- Liittynyt
- 12.01.2017
- Viestejä
- 2 692
Calixin 2,1 kW ei riitä C5:n kabiinin lämmittämiseen kuin paikallaan@-20 C. Maantienopeuden viimassa saat laittaa kaksi Calixia, eikä hampaiden kalisemattomuudelle silti saa takuuta ilman täsmälämmittimiä (penkki, ratti, säteily).Mietis nyt vähän itsekin mitä se tuo ääritilanteen täysin epärealistinen 4-6 kWh ero oikeasti merkkaa. Ei hevon vattuakaan, kun sen auton kulutus kuitenkin huitelee 20-30 kWh/100km välillä joka tapauksessa. ILPillä se on parempi, mutta absoluuttinen pakko olla. Ei todellakaan. Siitähän tässä oli puhe.
En tiedä millä "2 kW" vehkeellä ja mitä autoa olet autoja yrittänyt lämmitellä, mutta kyllä tuo Calixin 2,1 kW ainakin sitikan C5 saa ihan liian lämpimäksi kelistä riippumatta. Pienessä miissä 6,5 kW vastuksilla menee hetkessä tukalaksi.
@zepi :n 40 kW hukkalämpö ei tarkoittanut sitä, että se kaikki tarvittaisiin matkustamon lämmitykseen, vaan että sillä saa kabiininKIN lämpimäksi. Suurin osa siitä 40 kW:sta on luovutettava harakoille moottoritilan, pakoputken ja pakokaasun kautta, koska muuten sisälle tulisi aivan liian kuuma.
Jos ILPillä säästää 3 kW, riippuu sen merkitys nopeudesta:
1. Keskinopeus 100 km/h, akun netto 57,5 kWh (josta käytetään keskeltä 80 %, eli 46 kWh):
ILP 23 kWh/100 km -> latausväli 200 km
Ilman ILP 26 kWh/100 km -> latausväli 177 km
Joillekin tuo 23 km merkkaa.
2. Keskinopeus taajamassa 30 km/h:
ILP 6 kW / 0,3 = 20 kWh/100 km -> latausväli 230 km
Ilman ILP (6 kW + 3 kW) / 0,3 = 30 kWh/100 km -> latausväli 153 km
Hitaammassa taajama-ajossa ero onkin jo 77 km, mutta toisaalta aika harva autoilee noin pitkiä matkoja taajamassa.