Yleistä keskustelua sähköautoista

2. Mitä kokemuksia on renkaiden kulumisesta esim. Enyaq/ID4, kuluvatko takarenkaat nopeammin ja kuinka pitkään ovat kestäneet? Onko nelivetomalleissa käytännön eroa tämän suhteen?

En osaa tarkkaan sanoa talvi ja kesärenkailla ajettuja metrejä mutta reilu 50tkm ajetussa alkoi olemaan takarenkaat aavistuksen kuluneemmat. Noin 4 mm oli pintaa jäljellä.
 
  • Tykkää
Reactions: TLA
Tesla syö takakumit 2x nopeampaa kuin eturenkaansa.
 
Olen tässä jo hetken harkinnut plugarihybridin vaihtoa täyssähköön; muuten suurin osa selvää, mutta rengastuksesta pari kysymystä foorumilaisille:
1. Mitä Enyaq kokoluokan autoja löytyy, missä rengastus olisi sama sekä etu-, että taka-akselilla? Ilmeisesti kaikissa MEB pohjaisissa (Ford mukaanlukien) eriparirenkaat akselien välillä?
2. Mitä kokemuksia on renkaiden kulumisesta esim. Enyaq/ID4, kuluvatko takarenkaat nopeammin ja kuinka pitkään ovat kestäneet? Onko nelivetomalleissa käytännön eroa tämän suhteen?
3. Voiko rengastuksen kuitenkin muuttaa samaksi akselien välillä/onko rekisteriotteessa sallittu? Ajatuksena jos uuteen autoon esimerkiksi tilaisi talvirenkaat yhtenäisellä koolla.

Ihmettelyn taustalla ajatuksena tietenkin kuluttaa renkaita tasaisemmin ja mahdollisesti säästää rengaskuluissa, kun koko autohistoriani ajan on aina ollut omissa autoissa joka kulmassa saman koon renkaat ja olen saman puolen renkaita kausivaihdon yhteydessä pyöritellyt etu-taka välillä.

Menee saman kokoiset kokoa en muista ulkoa omassa erikokoa. Kuluminen tavanomaista tai maltillisempaa. Kesäeturenkaita ei uusittu ikään pintaa n. 5mm 3 kesän ja 79tkm aikana josta puolet ehkä kesällä. Takaset meni kiven vuoksi uusiksi toisesta kiven mentyä läpi n.5mm kohdalla.
 
Aika reipas yleistys toi 2x. Riippunee hyvin paljon kuskista, ite en ole tuollaista havainnut.
 
Mistä johtuu ettei sähköauton toimintamatka ja keskikulutus vastaa toisiaan?

Esim. Audi Q4 Sportback 50 e-tron Quattro
Akun kapasiteetti: 77 kWh
Kulutus: 17,8 kWh / 100 km
Toimintamatka: 495 km

MUTTA Laskettuna toimintamatka meneekin seuraavasti 77 kWh jaetaan 17,8 kertaa 100 = 432 km
Mistä toimintamatkaan saatiin ylimääräiset 63 km vai onko tähän liittyvä kulutus mitattu jollain aivan eri menetelmällä tai ympäristössä?
Tarviisi vähän lisätietoa mistä nuo luvut on. Onko kulutus auton ilmoittama tämän hetken kulutus, pitkän ajan keskikulutus vai seinästä otetun sähkön määrästä itse laskettu?
Ainakin Enyaq käsittääkseni laskee tuon arvion rangesta muutaman edellisen ajokerran keskikulutuksesta, ja tarkentaa sitten ajon aikana senhetkisen kulutuksen mukaan.
Nyt kesäisin heiluu täällä 80-100 alueilla pikkumaanteillä 16kwh/100km molemmin puolin.
Pitkän ajan (joku 29tkm) kulutukseksi näyttää muistaakseni jotain 19,2kwh/100km
Sitten taas omassa Spritmonitor kirjanpidossa noin puolentoista vuoden ja noin 24tkm ajalta seinästä/laturista on otettu 21,1kwh/100km
Range arviot autossa heiluu 100% latingeilla jossain talven 350km ja kesän 500km välimaastoissa. (Tämä ihan ulkomuistista heitettynä)
 
Tarkista ensin että onko vanteet yhtä leveitä ja samalla ET-arvolla, niin sitten on ihan sama vaikka laittais yhtä leveät kumit ja vaihtelee paikkaa.
Enyaqissa (ja vastaavassa volkkarissa) on ihan sama vanne joka nurkassa joten ei ole esteitä.
 
  • Tykkää
Reactions: mhj
Kumpi olisi kannattavampi/parempi ostos käytettynä, ID4 77kWh -21 60tkm, vai MG4 64kWh -23, 14tkm? About 27k€ molemmat. ID4 tilavampi toki, takuutahan olisi MG:ssä sitten 2030 asti..Varmaan kantama suht sama ja MG4 nopeampi lataamaan?
 
Kumpi olisi kannattavampi/parempi ostos käytettynä, ID4 77kWh -21 60tkm, vai MG4 64kWh -23, 14tkm? About 27k€ molemmat. ID4 tilavampi toki, takuutahan olisi MG:ssä sitten 2030 asti..Varmaan kantama suht sama ja MG4 nopeampi lataamaan?

Onko muka sama range jos on kuitenkin 13kwh isompi akku vaggineessa?

Minä ostaisin Vaggineen jos pitäisi valita mutta ehkä tuo takuu houkuttelee monia.
 
^^ Hedin löytyy paikkakunnallta. Mutta tilat,vetokyky, kiinattomuus ja ajettavuus ehkä kallistavat Volkkarin puoleen, vaikka on pelkkä akkutakuu voimassa. Optima PHEVissä loppuu takuut kohtpuoliin, pelkoa remonttien rahanmenosta ja sitten bensakulut n. 200€/kk..
 
Olisipa sinänsä kyllä hauska tietää mitä kaikkea tietoa (esim) MG:n auto lähettää kiinalaisille palvelimille "kännykkäsovellus voi tarvita tätä" tekosyyllä.
 
Olisipa sinänsä kyllä hauska tietää mitä kaikkea tietoa (esim) MG:n auto lähettää kiinalaisille palvelimille "kännykkäsovellus voi tarvita tätä" tekosyyllä.
Ainakin seuraavat tiedot lähtee palvelimelle (tsekattu palvelimen rest-apista):
AC value
Temp Currently
Battery heating
Boot Lock
Charge current limit
Max
Charging
Charging Cable Lock
Doors Lock
Front window defroster heating
Rear window defroster heating
Scheduled Battery Heating
Scheduled Battery Heating Start
Scheduled Charging End
Scheduled Charging Mode
Scheduled Charging Start
Target SoC
Vehicle climate fan only
Window driver
Window passenger
Window rear left
Window rear right
Sensors
Auxiliary battery voltage
Battery Charging
Battery heating
Bonnet
Boot
Charger connected
Charging finished
Current
Door driver
Door passenger
Door rear left
Door rear right
Exterior temperature
Heading
HV Battery Active
Interior temperature
Last Charge End Time
Last Charge SoC kWh
Last Charge Start Time
Lights Dipped Beam
Lights Main Beam
Lights Side
Mileage
Position(lat,lon)
Power
Range
Rear window defroster heating
Remaining charging time
Remote climate state
Scheduled Battery Heating
Scheduled Battery Heating Start
Scheduled Charging End
Scheduled Charging Mode
Scheduled Charging Start
SoC
SoC_kWh
Tyres front left pressure
Tyres front right pressure
Tyres rear left pressure
Tyres rear right pressure
Vehicle position
Vehicle Running
Vehicle speed
Voltage
 
Jälkimmäinen on kiinalainen auto, jota valmistaa valtionyhtiö, jolle on tulossa lähes 50% tullit ensi vuonna. Saattaa olla, että maahantuonti lopetetaan ja varaosien saatavuus ja huollot ovat jatkossa omalla vastuulla. Viimekädessä Stubbelssoni onnistuu aiheuttamaan kauppasodan kinuskien kanssa, jonka jälkeen Beizingissä painetaan pientä punaista nappia, jonka jälkeen jokainen kiinamobiili muuttuu tiiliskiveksi.
Tätä kanssa itse miettisin näiden kiinalaisten kanssa. Toki mikä vaan firma voi mennä konkurssiin tai muuten lopettaa toimintansa suomessa, mutta uskoisin esim. juuri volkkarin pysyvän suomessa paremmin kuin joku täysin uusi automerkki joka on juuri tullut suomen markkinoille. Jos ei lähdekään myynti vetämään jne. niin voivatkin yhtäkkiä päättää että lopetetaan suomessa niin menee hankalaksi. Eikä siinä paljoa pitkät takuut paina jos ei saa osia/huoltoa tai mitään tukea mistään. Tai jos menee koko valmistaja konkurssiin, ilmeisesti kiinassa näin on käynyt aika paljon, uusia merkkejä tulee ja kuolee. En siis sano että MG:lle kävisi näin, mutta jotenkin kuvittelisin, että on isompi todennäköisyys siihen että MG myynti ja maahantuonti loppuu kun että esim. juuri volkkarin maahantuonti loppuisi. Ja lisäksi volkkarin tapauksessa varmaan tuo maahantuonnin loppuminen ei edes haittaisi niin paljoa, koska siihen saanee helpommin osia motonetistä/biltemasta tms. paikasta kuin uusiin automerkkeihin. Moni ajaa Saabillakin vielä vaikka sekin on ollut nurin jo ties kuinka kauan.
 
Voi ollakin, en hissuttele, mutta en myöskään revi. Maksimihidastuvuutta tulee käytettyä usein OPD:ssä. Pirellit meni takaa silestoneiksi, etuset jätin jemmaan jos ne ajelee kolmannen kesäsarjan aikaan pois.
 
On saanut ja ilmeisesti ainakin Saksassa jopa kohtalaisen paljon myyty niitä aivan hinnat-alkaen versioita joissa tuota ei ole. Ei kyllä mahdu omaan järkeen miksi ihmeessä joku tuollaisen ostaa.

Rahan takia, säästää 3-4 tonnia? ja jos ei käytä vakkaria? Nettiautosta löytyy 26900,-, 69 tkm ajettuna.
 
Riippumatta, koska itsellä nelikko. Takamoottori tekee työt sekä kiihdyttäessä, että regeneroinnissa, etummainen lähinnä vain jeesailee.
Jos oikeasti takaa kuluu 2 kertaa nopeammin kuin edestä niin sanoisin, että on jotain vikaa esim. pyörien suuntauksessa tms.? Minulla reilu 60tkm täynnä MYLR ja esiasennusrenkaat alla ja ovat kuluneet ihan tasaisesti, ei eroa takana ja edessä. Toki näillä renkailla vasta n. 40tkm takana kun talvi meni tietysti kitkoilla. En tiedä näkyykö epätasainen kuluma sitten ensi kesän jälkeen.
 
Mulla meni takatuuppari kolmosessa ensiasennus miseliinit ekan kesän jälkeen vaihtokuntoon. Takasissa oli 2milliä ja etusissa nelisen milliä.
 
Nope, kulmat kunnossa. Kuluu tasaisesti koko kulutuspinnan leveydeltä.

Eipä se mitenkään erikoinen asia itselleni ole, MYP on takavetopainotteinen tehokas auto joka "puree" takapäällä kumpaankin suuntaan vastaan, hidastaessa sekä kiihdyttäessä.

IMG_20240704_161215988_HDR.jpg
Löysin vielä roskiksesta vanhan kuvan.
 
Viimeksi muokattu:
Tommonen vakkarin poisjättö (valmistajalta) on kyllä jotain aivan käsittämätöntä nykypäivänä. Paljonko sillä säästi, jos pari nappia ratista lähti pois? Ei voi olla kovin montaa muuta komponenttia mitä ei muuten autossa olisi joka tapauksessa.
 
Huomioikaapa 20-23 ajankohta, sirupula & korona.
 
Tommonen vakkarin poisjättö (valmistajalta) on kyllä jotain aivan käsittämätöntä nykypäivänä. Paljonko sillä säästi, jos pari nappia ratista lähti pois? Ei voi olla kovin montaa muuta komponenttia mitä ei muuten autossa olisi joka tapauksessa.

Miksi joku menee edes ostamaan ilman välttämättömyydestä voisi puhua nykypäivänä jos maantietä joskus ajaa. Ja nyt kun adaptiiviseen tottunut vaikea olla ilman. Voipi vaikuttaa kohtuullisesti jälleenmyyntiinkin jos ei löydy.
 
Tommonen vakkarin poisjättö (valmistajalta) on kyllä jotain aivan käsittämätöntä nykypäivänä. Paljonko sillä säästi, jos pari nappia ratista lähti pois? Ei voi olla kovin montaa muuta komponenttia mitä ei muuten autossa olisi joka tapauksessa.

Tuplat
 
Tommonen vakkarin poisjättö (valmistajalta) on kyllä jotain aivan käsittämätöntä nykypäivänä. Paljonko sillä säästi, jos pari nappia ratista lähti pois? Ei voi olla kovin montaa muuta komponenttia mitä ei muuten autossa olisi joka tapauksessa.

Miksi joku menee edes ostamaan ilman välttämättömyydestä voisi puhua nykypäivänä jos maantietä joskus ajaa. Ja nyt kun adaptiiviseen tottunut vaikea olla ilman. Voipi vaikuttaa kohtuullisesti jälleenmyyntiinkin jos ei löydy. Harva ihminen laittaa käytettyynkään lähelle 30kiloa euroja jos ei vakkaria edes saa.
 
Onko täällä porukalla kokemusta Hyundain yksityisleasingistä? Katselin tuossa, että yllättävän kilpailukykyiset hinnat, esim. karvalakki ioniq 5 @ 20 tkm/v olisi 576€/kk. Lähinnä, että syynätäänkö auto mikroskoopilla vuokrakauden päätteeksi jne.
 
Onko täällä porukalla kokemusta Hyundain yksityisleasingistä? Katselin tuossa, että yllättävän kilpailukykyiset hinnat, esim. karvalakki ioniq 5 @ 20 tkm/v olisi 576€/kk. Lähinnä, että syynätäänkö auto mikroskoopilla vuokrakauden päätteeksi jne.
Tuohan riippuu ihan leasing firmasta ja henkilöstä kuka tarkastaa. Ei mulla ainakaan mitenkään erityisen tarkasti autoa katsonut läpi, mutta eipä autossa mitään isompia jälkiä ollutkaan.
 
Miksi joku menee edes ostamaan ilman välttämättömyydestä voisi puhua nykypäivänä jos maantietä joskus ajaa. Ja nyt kun adaptiiviseen tottunut vaikea olla ilman. Voipi vaikuttaa kohtuullisesti jälleenmyyntiinkin jos ei löydy. Harva ihminen laittaa käytettyynkään lähelle 30kiloa euroja jos ei vakkaria edes saa.
Saksassa voi olla erilainen ajoprofiili. Jos asuu jossain kaupunki(en)keskittymässä, niin vakkari voi jäädä turhaksi. Perinteinen malli ei toimi ruuhkassa ja adaptiivinen jättää liikaa väliä edellä ajavaan ja siihen tunkee joku saman tien. Autobaanallakin joutuu liikenteessä säätelemään nopeutta koko ajan kun on hitaampia edessä ja nopeampia takana.
 
Voi ollakin, en hissuttele, mutta en myöskään revi. Maksimihidastuvuutta tulee käytettyä usein OPD:ssä. Pirellit meni takaa silestoneiksi, etuset jätin jemmaan jos ne ajelee kolmannen kesäsarjan aikaan pois.

Edellisessä P100D:ssä meni kans takaset raudoille kun etusissa oli vielä useampi milli pintaa. Jää nähtäväksi miten tuo raven perffi käyttäytyy.
 
Nope, kulmat kunnossa. Kuluu tasaisesti koko kulutuspinnan leveydeltä.

Eipä se mitenkään erikoinen asia itselleni ole, MYP on takavetopainotteinen tehokas auto joka "puree" takapäällä kumpaankin suuntaan vastaan, hidastaessa sekä kiihdyttäessä.

IMG_20240704_161215988_HDR.jpg
Löysin vielä roskiksesta vanhan kuvan.
Kannattaa myös huomioida aurauskulmat, se että rengas kuluu tasaisesti ei ole koko totuus varsinkaan jos etu- ja takarenkaiden välillä on iso ero kulumassa samalla ajomäärällä riippumatta siitä mikä on vetotapa (tämä siis jos ei ole tahallisesti kulutettu kumia pois). Tehtaalta on voinut tulla säädöt turhan sisäänpäin mikä taas kuluttaa rengasta.
 
Kun kahtelee S3xy buttonien tehotietoja moottoritasolla, niin kyllähän tuo Tesla on todella aggressiivisesti takavetoinen jos vain mahdollista. Vasta kun pito alkaa pudota, tulee etupää mukaan kiihdytyksissä ja myös regenroinnissa takapäällä mennään. Ainakin MYP.

Tietenkin ajotavalla on kova merkitys, mutta aika herkästi varmasti nimenomaan MYP syö takarenkaat ensin.
 
Ei kyllä mahdu omaan järkeen miksi ihmeessä joku tuollaisen ostaa.

Huomioikaapa 20-23 ajankohta, sirupula & korona. Matriisiledejä ei saanut, monitoiminäyttöjä poistettiin malleista ja vaihdettiin perinteiseen mittaristoon, varusteita ei saanut tai odotusaika tuntematon. ID3 & ID4 oli pitkällä listalla, tuttava odotti lähes kaks vuotta tilausta 1st edition nelosesta.
 
Saksasta tuoduissa ID4:sissa ei ole vakkaria..
Meinaatko että ei siis ole vakkaria ollenkaan?
Vai että puuttuu adaptiivinen vakkari ja tilalla on pelkkä perinteinen vakkari?

Omassa Enyaqissa on pelkkä perinteinen vakkari, ja mitä on valitteluja lukenut ainakin travel assistilla varustettujen haamujarrutteluista ja kiihdyttelyistä niin eipä ole enempää älyä tuohon kaivannut. Tai ainakaan en maksaisi senttiäkään ekstraa travel assistista jos sen toiminnot ei pelaa täysin. Saaneeko näihin pelkkää tutkaa käyttävää adaptiivista vakkaria, ilman että tarvii ottaa turhaa travel assist pakettia.
 
Meinaatko että ei siis ole vakkaria ollenkaan?
Vai että puuttuu adaptiivinen vakkari ja tilalla on pelkkä perinteinen vakkari?

Omassa Enyaqissa on pelkkä perinteinen vakkari, ja mitä on valitteluja lukenut ainakin travel assistilla varustettujen haamujarrutteluista ja kiihdyttelyistä niin eipä ole enempää älyä tuohon kaivannut. Tai ainakaan en maksaisi senttiäkään ekstraa travel assistista jos sen toiminnot ei pelaa täysin. Saaneeko näihin pelkkää tutkaa käyttävää adaptiivista vakkaria, ilman että tarvii ottaa turhaa travel assist pakettia.
Minusta travel assist oli loistava turvavaruste josta voisin vähän maksaakkin. Toisin kuin monet muut viritykset niin vaikka rattiin nukahtaessa tuo voi oikeasti pelastaa.
 
Minusta travel assist oli loistava turvavaruste josta voisin vähän maksaakkin. Toisin kuin monet muut viritykset niin vaikka rattiin nukahtaessa tuo voi oikeasti pelastaa.
koskee taas kyllä myös muita autoja... ja ihan kuskia, jos niin riskillä ajaa et saattaa nukahtaa et tarttee apuja koneelta, kandeis miettiä taukoa/olla ajamatta...
 
koskee taas kyllä myös muita autoja... ja ihan kuskia, jos niin riskillä ajaa et saattaa nukahtaa et tarttee apuja koneelta, kandeis miettiä taukoa/olla ajamatta...
Pitäis jostain kaivaa testejä miten nuo toimii eri autoissa. KIA versio ainakin ajaa suoraan mettään jos nukut rattiin.
 
koskee taas kyllä myös muita autoja... ja ihan kuskia, jos niin riskillä ajaa et saattaa nukahtaa et tarttee apuja koneelta, kandeis miettiä taukoa/olla ajamatta...
Eikai kukaan suunnittele rattiin nukahtavansa tai suunnittele, että tänäänpä aion saada sairauskohtauksen ajaessani moottoritiellä. Silti näitä sattuu aika paljon. Minä ainakin olen tyytyväinen, että auto sitten hoitaa tilanteen jos näin pääsisi käymään.
 
Meinaatko että ei siis ole vakkaria ollenkaan?
Vai että puuttuu adaptiivinen vakkari ja tilalla on pelkkä perinteinen vakkari?

Omassa Enyaqissa on pelkkä perinteinen vakkari, ja mitä on valitteluja lukenut ainakin travel assistilla varustettujen haamujarrutteluista ja kiihdyttelyistä niin eipä ole enempää älyä tuohon kaivannut. Tai ainakaan en maksaisi senttiäkään ekstraa travel assistista jos sen toiminnot ei pelaa täysin. Saaneeko näihin pelkkää tutkaa käyttävää adaptiivista vakkaria, ilman että tarvii ottaa turhaa travel assist pakettia.

Itsellä ID4 pelkkä adaptiivinen. Toki vissiin koodaamalla saisi TA, mutten vielä onnistunut. Haamuilu loppuu kun ottaa automaattisen nopeus seurannan pois, lähti välittömästi sen jälkeen kun auto vetää motarilla liinat kiinni "30 tunnistettu". Sitten kuvitellaan, että nämä ajaa ensivuonna itsenäisesti..
 
Minusta travel assist oli loistava turvavaruste josta voisin vähän maksaakkin. Toisin kuin monet muut viritykset niin vaikka rattiin nukahtaessa tuo voi oikeasti pelastaa.
koskee taas kyllä myös muita autoja... ja ihan kuskia, jos niin riskillä ajaa et saattaa nukahtaa et tarttee apuja koneelta, kandeis miettiä taukoa/olla ajamatta...
Eikai kukaan suunnittele rattiin nukahtavansa tai suunnittele, että tänäänpä aion saada sairauskohtauksen ajaessani moottoritiellä. Silti näitä sattuu aika paljon. Minä ainakin olen tyytyväinen, että auto sitten hoitaa tilanteen jos näin pääsisi käymään.
no nukahtamisesta oli eka puhe, sairaskohtaukset si onkin paljon alle promillen luokkaa... Ihan vaan pointina kyseenalaistin tuon.. ennen ko autot ajaa 110% ite ei noi "nukahtamis/torkku" oo ko haitaks,koska si aletaan luottaa niihin ja eiaatella omaa virkeystasoa
 
Itsellä ID4 pelkkä adaptiivinen. Toki vissiin koodaamalla saisi TA, mutten vielä onnistunut. Haamuilu loppuu kun ottaa automaattisen nopeus seurannan pois, lähti välittömästi sen jälkeen kun auto vetää motarilla liinat kiinni "30 tunnistettu". Sitten kuvitellaan, että nämä ajaa ensivuonna itsenäisesti..
Sama enyaqin kanssa. Heti kotimatkalla kun auton ostin niin 100 kmh alueella ensin keksi jostain 60 kmh rajoituksen ja sitten luuli yhtä siltaa saman tasoiseksi ja alkoi himmailemaan "risteykseen". Sen jälkeen pois päältä aina niin kauan kun auto mulla oli.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
283 865
Viestejä
4 873 252
Jäsenet
78 726
Uusin jäsen
Deddis

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom