- Liittynyt
- 30.12.2019
- Viestejä
- 129
Latauskaapeli, renkaanpaikkausvälineet ja pesunestettä on frunkissa itellä
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
id3 harkitsijat si voi unohtaa kaikki nuo frunkki keskustelutLatauskaapeli, renkaanpaikkausvälineet ja pesunestettä on frunkissa itellä
Ympärivuotiseen ~20tkm matka- ja paikallisajoon tarkoitetun sähköauton must-have minulle:
- 3-vaihelaturi min. 11 kW
- Akun koko +60 kWh
- Akun lämmitys
- Tehokas pikalataus, esim. 10->80% ~30 min
- Sovellus latauksen ja ilmastoinnin hallintaan
- Jouhevasti toimiva käyttöliittymä
- Neli- tai takaveto
- Koukku ja vähintään kuomukärrylle vetomassaa
- Akkutakuu riittävä eli väh. 8v/160tkm
Nice-to-have:
- V2L
- Vähäinen huollon tarve
- Akun latauskyvyn jatkuva näyttö
- Tilava frunkki
- Taukoilmastointi, joka soveltuu yöpymiseen
Jäiköhän jotain sähköautospesifistä sanomatta? Sitten on vielä auto-ominaisuudet, jotka onkin oma juttunsa.
Onhan noita vaikka mitä jotka täyttää ainakin kaikki must-have kohdat.Ja monta mallia täyttää nämä kaikki ehdot?
Lienee täsmäspeksi tietyyn autoon joka on mielessäJa monta mallia täyttää nämä kaikki ehdot?
Se kyllä näyttää navin kanssa latauksen määrän ja kestonIoniq 5 taitaa aikalailla täyttää muuten mut frunkki on olematon ja latausnopeutta ei näytä etukäteen.
En ole seurannut muuttaako se myös arvioita, sen verran vähän tulee ajettua navilla.Uskoisin näitä jo jonkin verran olevan ja lisää tulevan. Ainakin must-listan osalta.Ja monta mallia täyttää nämä kaikki ehdot?
Juuri näin. Nice-puoli on sitten plussaa.Onhan noita vaikka mitä jotka täyttää ainakin kaikki must-have kohdat.
Vaikka esim i4,i5,i7 ainakin uudet audit jne.
Eipä ole vaan pohdin muutaman sähkärin (ja hybridin) kokemuksella, mitkä sähköautospesifit asiat ovat oleellisia ja mitkä plussaa.Lienee täsmäspeksi tietyyn autoon joka on mielessä![]()
Latauskaapeli, renkaanpaikkausvälineet ja pesunestettä on frunkissa itellä
Ioniq 5 taitaa aikalailla täyttää muuten mut frunkki on olematon ja latausnopeutta ei näytä etukäteen.
Paitsi ei lataa kovalla teholla akku kylmänä ja akun esilämmitys ei toimi jos akku edes meinaa lähestyä tyhjää…Ei tartte näyttää (ajanhan se arvioi), kun lataa niin prkl kovalla teholla ja nopeesti kuitenkin. Mulla siis sisarmalli EV6. Toki, en nyt sitten tiedä onko se niin hyväksi ladata jollain 230+ kW teholla kun sen jälkeen pitää jo jäähdytellä akkuakin. Laitoin ainakin itte DC:n rajan 60 %:iin, että pysähdykset on max kusitauko ja ettei tarvi ruveta lämpötilan takia auton rajoittelemaankaan. Kuumassa kesäkelissä 60 % varauksen nurkilla tuo alkaa rajoitella alle 180 kW nurkille noin karkeesti ja ennen 80 %:ia tippuu jo karvan alle 160 kW:n latausteho.
Onko nuo konfiguroitavissa? Esim. oma autoni (Tesla) laskee tohon kestoon ilmeisesti jonkun xx% puskurin mukaan, jos määränpäässä tai sen välittömässä läheisyydessa ei ole tunnettua laturia. Huomasin tuon itseasiassa eilen, kun menin Kuopiossa laturille 11% akussa ja auto ehdotteli ihan pokkana 30min pysähdystä jäljelläolevalle 230km matkalle. Olin vartin ja perillä oli 6% kun työnsin auton voimavirtapistokkeeseen. Jos en olisi tiennyt paremmin, niin taas oltaisiin tärvätty aikaa ja rahaa tietokoneiden takia. Vartissa olisi vetänyt puskuria varmaan 20-30% sinne. Täältä on lähimmälle tunnetulle laturille joku 30km.Se kyllä näyttää navin kanssa latauksen määrän ja kestonEn ole seurannut muuttaako se myös arvioita, sen verran vähän tulee ajettua navilla.
Mun mielestä Tesla pyrkii siihen, että määränpäässä on 15% latausta jäljellä eli tuon verran marginaalia ottaa. Voihan se olla että tuohon vaikuttaa lähellä olevat Teslan tunnistamat laturit. Onhan tuo aika paljon marginaalia ja usein tulee tehtyä omat laskut että ei tule turhaan roikuttua kalliilla pikalaturilla.Onko nuo konfiguroitavissa? Esim. oma autoni (Tesla) laskee tohon kestoon ilmeisesti jonkun xx% puskurin mukaan, jos määränpäässä tai sen välittömässä läheisyydessa ei ole tunnettua laturia. Huomasin tuon itseasiassa eilen, kun menin Kuopiossa laturille 11% akussa ja auto ehdotteli ihan pokkana 30min pysähdystä jäljelläolevalle 230km matkalle. Olin vartin ja perillä oli 6% kun työnsin auton voimavirtapistokkeeseen. Jos en olisi tiennyt paremmin, niin taas oltaisiin tärvätty aikaa ja rahaa tietokoneiden takia. Vartissa olisi vetänyt puskuria varmaan 20-30% sinne. Täältä on lähimmälle tunnetulle laturille joku 30km.
Niin mäkin olen kuvitellut kun en ole ennen ole kiinnittänyt huomiota noin järjettömään ehdotukseen. Eilen oli kyllä hiljainen liikenne ja siitä johtuen keskikulutus Helsinki-Kuopio välillä huiteli 17:ssa, niin laskisiko tuo sitten, että loppumatkallakin tulee viemään yhtä paljon sen sijaan, että ynnäilisi sen mukaan millaista nopeusrajoitusta on edessä.Mun mielestä Tesla pyrkii siihen, että määränpäässä on 15% latausta jäljellä eli tuon verran marginaalia ottaa. Voihan se olla että tuohon vaikuttaa lähellä olevat Teslan tunnistamat laturit. Onhan tuo aika paljon marginaalia ja usein tulee tehtyä omat laskut että ei tule turhaan roikuttua kalliilla pikalaturilla.
Siis Teslassako ei voi itse valita, millä prosenteilla saavutaan perille? Bemarissa voi valita erikseen millä prosentilla mennään välilataukseen ja millä saavutaan perille. Tulevassa päivityksessä pitäisi lisäksi tulla kolmas valinta eli koti, jolloin sen voi asettaa pienemmäksi kuin muut määränpäät.Onko nuo konfiguroitavissa? Esim. oma autoni (Tesla) laskee tohon kestoon ilmeisesti jonkun xx% puskurin mukaan, jos määränpäässä tai sen välittömässä läheisyydessa ei ole tunnettua laturia. Huomasin tuon itseasiassa eilen, kun menin Kuopiossa laturille 11% akussa ja auto ehdotteli ihan pokkana 30min pysähdystä jäljelläolevalle 230km matkalle. Olin vartin ja perillä oli 6% kun työnsin auton voimavirtapistokkeeseen. Jos en olisi tiennyt paremmin, niin taas oltaisiin tärvätty aikaa ja rahaa tietokoneiden takia. Vartissa olisi vetänyt puskuria varmaan 20-30% sinne. Täältä on lähimmälle tunnetulle laturille joku 30km.
Se laskee ihan sen mukaan, minkä on laittanut pikalatauksen rajaksi. Eli jos rajana vaikka 50%, niin se pätkii sinne tarpeellisen määrän latauksia. 10% raja on minimi mitä se hyväksyy perille, mutta en ole ihan varma olettaako se latauksen aina asetettuun maksimiin ja sit perillä jää mitä jää. En ole juurikaan käyttänyt, huomasin koko ominaisuuden vain siitä kun vahingossa pistin laturireitityksen päälle navista.Onko nuo konfiguroitavissa? Esim. oma autoni (Tesla) laskee tohon kestoon ilmeisesti jonkun xx% puskurin mukaan, jos määränpäässä tai sen välittömässä läheisyydessa ei ole tunnettua laturia. Huomasin tuon itseasiassa eilen, kun menin Kuopiossa laturille 11% akussa ja auto ehdotteli ihan pokkana 30min pysähdystä jäljelläolevalle 230km matkalle. Olin vartin ja perillä oli 6% kun työnsin auton voimavirtapistokkeeseen. Jos en olisi tiennyt paremmin, niin taas oltaisiin tärvätty aikaa ja rahaa tietokoneiden takia. Vartissa olisi vetänyt puskuria varmaan 20-30% sinne. Täältä on lähimmälle tunnetulle laturille joku 30km.
En osaa vastata. En oo ikinä tehnyt mitään muuta kun säätänyt puhelimella latausrajaa ja laittanu ajastuksia. Autossa voi olla asetuksia joita ei puhelimessa ole tai sitten ei.Siis Teslassako ei voi itse valita, millä prosenteilla saavutaan perille?
Ei voi valita. Hakee ns. aina minimiä eli nollaa.Siis Teslassako ei voi itse valita, millä prosenteilla saavutaan perille?
No kuten yllä kerroin, niin ei ainakaan itselläni hakenut eilen, vaan ihan mielipuolisen kokoista puskuria.Ei voi valita. Hakee ns. aina minimiä eli nollaa.
Se vaihtelee mutta esim. kokeilet navigoida eri kohteisiin, niin ainut mikä muuttuu on akku kohteessa. Olettaa aina että kohteessa voi ladata vaikka ei se onnistuisi.No kuten yllä kerroin, niin ei ainakaan itselläni hakenut eilen, vaan ihan mielipuolisen kokoista puskuria.
No näinhän sen olisi järkevin toimia. Nopein mahdollinen lataus ja itse sitten lataat extraa puskuriin jos lataat. Uskoisin, että varsinkin uudet sähköautoilijat uskovat noita auton ilmoittamia - valmiina jatkamaan - höpinöitä, kun ei ole tuntumaa todelliseen rangeen ja sitten seisoskelevat sen takia turhaan siinä töpselissäSe vaihtelee mutta esim. kokeilet navigoida eri kohteisiin, niin ainut mikä muuttuu on akku kohteessa. Olettaa aina että kohteessa voi ladata vaikka ei se onnistuisi.
Mersusta on peräänajossa lauennut auton sähköjärjestelmän niin sanottu pyrotekninen sulake. Valmistajan korjausohjeiden mukaan auton koko korkeajänniteakku on tällöin vaihdettava, vaikka siinä ei olisi yhtään näkyvää vauriota. Ennen vaihtoa uudenkarhealla autolla ei saa eikä voikaan ajaa.
Mersun uusi akku maksaa noin 65 000 euroa. EQC-mallin alkaen-hinta viime vuonna oli 77 450 euroa.
Aika hyvinhän nuo arviot osuu kohdalleen mitä navi ilmoittaa. Käyttäjän harkittavaksi jää vain määritellä puskurin koko mielenrauhan säilyttämiseksi. Paitsi tietysti jos sitä kokoa ei voi säätää...No näinhän sen olisi järkevin toimia. Nopein mahdollinen lataus ja itse sitten lataat extraa puskuriin jos lataat. Uskoisin, että varsinkin uudet sähköautoilijat uskovat noita auton ilmoittamia - valmiina jatkamaan - höpinöitä, kun ei ole tuntumaa todelliseen rangeen ja sitten seisoskelevat sen takia turhaan siinä töpselissä
Ei kai akkutakuusta kolaritilanteessa iloa olisikaan? Kolarit maksellaan vakuutuksista. Eli vakuutusyhtiön ongelma ja sitä kautta kohottaa vakuutusmaksuja. Mutta on kyllä poskettoman hintaisia akkuja noissa, jos samalla rahalla saa jo melkeinpä uuden auton.Sähkömarsun kanssa saattaa pikku kolari muuttua isoksi talouskatastrofiksi, ainakin jos akkutakuu on jo ohitettu:
![]()
Tässä on sähköautojen kenties pahin uhka – Vaurio voi johtaa lunastukseen: ”Tilanne on täysin kestämätön”
Jos vahinko kohdistuu sähköauton kalleimpaan osaan eli akkuun, kustannukset nousevat helposti kymmeniin tuhansiin euroihin. Pohjakosketuksen lisäksi akkua on varjeltava liialta vedeltä ja salamaniskujen vaikutuksilta.www.aamulehti.fi
Mallia varmaan haettu Yhdysvaltojen sairaanhoitomaksuista. Eihän tuo voi olla mitenkään muuten todellinen, kuin että auto täytyy käytännössä katsoen purkaa kokonaan uutta akkua vaihdettaessa.Ei kai akkutakuusta kolaritilanteessa iloa olisikaan? Kolarit maksellaan vakuutuksista. Eli vakuutusyhtiön ongelma ja sitä kautta kohottaa vakuutusmaksuja. Mutta on kyllä poskettoman hintaisia akkuja noissa, jos samalla rahalla saa jo melkeinpä uuden auton.
Tesla näyttää latauksen aikana paljonko perillä ollessa akkua olisi jos lopettaisi nyt latauksen. Ja kertoo koska voisi jatkaa ajoa että pääsisi perille.Siis Teslassako ei voi itse valita, millä prosenteilla saavutaan perille? Bemarissa voi valita erikseen millä prosentilla mennään välilataukseen ja millä saavutaan perille. Tulevassa päivityksessä pitäisi lisäksi tulla kolmas valinta eli koti, jolloin sen voi asettaa pienemmäksi kuin muut määränpäät.
Tuon kanssa on mahdollista ladata vaikka hieman enemmän ennen määränpäätä, jos haluaa päästä takaisin päin hyvän matkaa ennen latausta. Sen lisäksi vielä voi päättää suositaanko jotain tiettyä operaattoria, jos haluaa optimoida hintaa tms. Ihan pätevä kaikenkaikkiaan minusta.
Tällä se yritti mulle sunnuntaina viestiä puskurista. Arvioi 230km matkaan tarvittavan 30min lataus, eikä korjannut arviotaan vaikka virtaa tuli alkuun normaalilla +200kW/h ja siitä sitten varaustason nousun mukaan laskien. Jos en olisi käyttänyt omia aivojani, niin olisin seissyt siinä laturissa ihan helvetin kauan ja mulla ois ollu perillä varmaan 30% akkua.Ja kertoo koska voisi jatkaa ajoa että pääsisi perille.
Joskus käynyt minullekkin. Luulen että joku bugi, koska kerran tätä ihmettelin niin prosentit vaihtuivat sitten ihan erilaisiksi kun vaan otti määränpään pois ja laittoi uudestaan.Tällä se yritti mulle sunnuntaina viestiä puskurista. Arvioi 230km matkaan tarvittavan 30min lataus, eikä korjannut arviotaan vaikka virtaa tuli alkuun normaalilla +200kW/h ja siitä sitten varaustason nousun mukaan laskien. Jos en olisi käyttänyt omia aivojani, niin olisin seissyt siinä laturissa ihan helvetin kauan ja mulla ois ollu perillä varmaan 30% akkua.
Yleensä toi on kyllä toiminut suht. ok, joten siksikin ihmettelin, että ei kai tohonkin nyt ole tuotu jotain ”älyä”, joka tekee hyvästä featuresta käyttökelvottoman. Tuntuu olevan nykyään trendinä kaikessa muussakin softatuotannossa.
Jeps. Pohdin tota enemmänkin uusien sähköautoilijoiden kannalta, joilla ei ole vielä perstuntumaa autonsa kulutukseen. Sillon alussa tuota tuli itsekin seurattua. Nykyään en normaalisti käytä edes navia muutoin kun talvella, jos olen ajamassa pikalaturille autolla, jolla ajettu alla tunti, tai silloin jos oikeasti tarvitsen sitä löytääkseni perille.Itselläni tosin muutenkin sen verran jo kilometrejä takana että tiedän hyvin itsekkin paljonko pitää ladata milloinkin.
Voi tietysti olla että se selittää hintaa osin, mutta jännä on nähdä se, että vastaavan ikäisistä, uutena huomattavasti edullisemmista Gt-line malleista pyydetään nyt jopa enemmän. Pointtini oli lähinnä se, että jos tarve olisi noinkin tehokkaalle autolle, erinomaisilla varusteilla ja pitkällä takuulla, niin siinä olisi hyvä vaihtoehto. Tehoissa ja huippunopeudessa menee jopa BMW i4 M50:n ohi. Hakkaa sen tietysti myös perustakuun osalta ja hintaa on käytettynä vähintäänkin yli 10 tonnia vähemmän.Vanhoja myydään pois kun ens vuodelle tulee laivassa päivitettyjä malleja.
Ehkäpä ihmiset tulevat hieman järkiinsä siinä, että mitä ihmettä tekee jollain liki 600 heppaisella autolla, kun pärjää varmasti vähemmälläkin. Niitä kun saa selvästi halvemmalla.Jos tarve olisi vetokoukulliselle nelivetoautolle 1800 kilon vetomassalla, jolla pääsee 260 km tunnissa, ja missä on 585 heppaa ja mikä on rekisteröity vuonna 2023, niin nyt ei tarvitse enää maksaa itseään kipeäksi. Hämmästyttävän halvalla noita olisi nyt tarjolla. Edullisin EV6 GT maksaa enää 49 900 euroa, eivätkä ne silti tunnu menevän oikein kaupaksi, kun samat ovat pyörineet myynnissä jo pitkään.
Jos tarve olisi vetokoukulliselle nelivetoautolle 1800 kilon vetomassalla, jolla pääsee 260 km tunnissa, ja missä on 585 heppaa ja mikä on rekisteröity vuonna 2023, niin nyt ei tarvitse enää maksaa itseään kipeäksi. Hämmästyttävän halvalla noita olisi nyt tarjolla. Edullisin EV6 GT maksaa enää 49 900 euroa, eivätkä ne silti tunnu menevän oikein kaupaksi, kun samat ovat pyörineet myynnissä jo pitkään.
Toi sisustajuttu on yksi mikä teki heti selväksi että GT ei käy vaikka mikä olisi. Tai no jos sen saisi GT-Line sisustalla niin sitten.Ei sillä GT:llä tee yhtään mitään ja vähänkin kun sipasee voimapedaalia niin range on kesälläkin 100-150 km huonompi ku 325hv AWD GT-Linessä. Itte ostin mopomman just uuden heinäkuussa ja GT:stäkin oli ihan huikee tarjous räpylässä kuten GT-line Premium packilaisesta (minkä siis ostin). GT-Linen mukavuusistuimet easy entry-, makuutoiminnoilla, sähköillä ja muisteilla sekä ilmastoituna on paljo käytännöllisemmät ku manuaalisäätöiset kuppipenkit (vaimokaan haluu semmosia).
Tää kun on jo 5,2 s 0-100 niin jalkoihin tuppaa jäämään arkiliikenteessä, mut ei mahda. GT:n omistaja jos kiihdyttelee niin alkaa ne GT:n 21" renkaatki maksaa sulaessaan + GT:n vakuuttaminen huomattavasti kalliimpaa. Reilu 100 kg lisäpainoakin tuntuu (vai johtuuko se mahtavasta rengaskoosta?), miks se on niin päin et GT painaa enempi?
Ja myynnissä olevat on usein vielä mattavärisiä, niitä kukaan halua. Mut on kyl jännä et sisäänajettuna GT:t on halvempia ku GT-Line edes ilman premium packia.
8 k€ enempi ois vaan GT maksanu kesän spessutarjouksesta. En ois ottanu vaikka olis sama hinta ollu ku ne droppaa paljo rankemmin ja faceryhmässä ollu juttua et autoliikkeet hyvittää vuoden ikäisestä GT:stä vaan 40 k€ luokkaa. Kai se on se kysynnän ja tarjonnan laki sit. Sit taas GT-Line Premium packilla on pyynnitkin vielä lähelle 60 k€ eli 10 k€ enempi ku GT.
Ai niin, v. 2016 ostin unelmien BMW:n kaikilla mahdollisilla M-jarruilla jne... Kertaakaan en 4,5 vuoden aikana käyny niitä hyödyntämässä ja M-sport-ohjausvaihdekin paskoi 24 tkm välein eli 24 ja 48 tkm. Turha ostella "erikoisautoja" kun saa erikoishinnat kuluville varaosille jne.
Ehkäpä ihmiset tulevat hieman järkiinsä siinä, että mitä ihmettä tekee jollain liki 600 heppaisella autolla, kun pärjää varmasti vähemmälläkin. Niitä kun saa selvästi halvemmalla.
Tämä sähkisten "tehokilpailu" on mennyt hieman överiksi. Jokaisen valmistajan pitää tehdä joku superkiituri, kun se on niin helppoa nykyään. Hiton kivoja noi on , mutta eihän niillä (lisätehoilla ) oikeasti tee mitään. Kun on pari kertaa naapurille näyttänyt ja muutamaa kaveria liimauttanut istuimiin, niin siinä se. Sen jälkeen ei niitä tehoja ei pahemmin käytetä
Ennenkuin joku väittää että tehoja pitää olla turvallisin ohituksiin, niin kyllä sitä ihmiskunta pysyi elossa muutaman vuosi sitten sillä 134 heppaisella bensakiiallakin.
Toki tarvitaan näitä hauskojakin autoja niitä tarvitseville. Mutta harvassa ovat ne tarvitsijat.
Tää kun on jo 5,2 s 0-100 niin jalkoihin tuppaa jäämään arkiliikenteessä, mut ei mahda.
Onko Toyota ainoa joka on tehnyt ”järkevän” alle 300 hv nelivedon?
Miksi takuulla olisi mitään tekemistä tämän kanssa? Ei takuu kata mitään kolari tai pohjakosketuskorjauksia.Sähkömarsun kanssa saattaa pikku kolari muuttua isoksi talouskatastrofiksi, ainakin jos akkutakuu on jo ohitettu:
![]()
Tässä on sähköautojen kenties pahin uhka – Vaurio voi johtaa lunastukseen: ”Tilanne on täysin kestämätön”
Jos vahinko kohdistuu sähköauton kalleimpaan osaan eli akkuun, kustannukset nousevat helposti kymmeniin tuhansiin euroihin. Pohjakosketuksen lisäksi akkua on varjeltava liialta vedeltä ja salamaniskujen vaikutuksilta.www.aamulehti.fi
Tämä viimeksi mainittu olisi kyllä paikallaan. Plaid tai jo pelkkä EV6 GT tai M3 Performance jonkun kokemattoman nuorukaisen käsissä on kyllä katastrofaalinen yhdistelmä.Tämä ilmiö nostaa kaikkien autoilijoiden (liikenne)vakuutusmaksuja kun nämä turhankin tehokkaat autot lähtevät käsistä ja korjaukset tulevat kalliiksi...
Voisi ihan hyvin esim. rajoittaa nuorten 17-21v kuljettajien sallittua auton tehoa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.