Oma auto oli eilen määräaikaishuollossa ja pakko sanoa noin yleisesti sähköautoista, että minun mielestäni autoilun sähköistyminen on tuonut autoiluun taas sellaista uutta ja ihmeellistä. Puhun varsinkin kalliimman hintaluokan autoista, eli noin 90.000 euron suv-luokan autoilu on nyt taas jotain sellaista mitä ns. premium-hinnan autoilu vaikutti olevan joskus 2000-luvun vaihteessa verrattuna siihen halpikseen.
En kommentoi kävinkö koeajamassa mutta kyllä tuo ix bmw esimerkiksi on mielestäni jo niin sanotusti täydellinen auto. Uskomaton määrä tehoa, kokoa, näyttävyyttä ja tietynlaista vau-efektiä. Ja auto on ajaessa vieläpä aivan hiljainen. En olisi enää uskonut tässä iässä kokevani lapsenomaista ihmetystä, että miten ne kattolasinkin sumennukset oikein toimivat, näin vain esimerkkinä. Hienoa, että tälläisiäkin kokemuksia on. Eihän ix jälkeen enää ole tarvetta paremmalle autolle, auto loppuelämäksi.
Se on sitten toinen asia, että onko tuokaan auto sitten hintansa arvoinen. Ja että onko ”ok” että jos hintatasoja miettii, niin tuollaisella entisaikojen ”premiumin” hinnalla myydään nykyään suoraan sanottuna keskeneräistä tai heikkolaatuista sähköautoa (50.000 euron kategoria), ja se ”oikea premium” maksaakin nyt sitten 90.000 euroa. Aivan käsittämättömiä summia. Mutta joo, leikkimielisesti ajateltuna: jos auto on se loppuelämän auto niin vaikkapa 30 vuodelle tuo 90.000 euroa ei ole enää ihan niin paljoa.
Tuli tuollaista iX:ää ihmeteltyä hiukan pidempään syyskuussa BMW Weltissä ( ystävällinen saksatar näytti kaikki auton hienoudet ) ja itse en kyllä saanut siitä oikein mitään "wau" efektiä.
Paljon enemmän "wau" efektiä oli vieressä olleessa G15 korin M850i Coupessa & Cabriossa.
Inflaatio huomioiden tuon iX:n hinta ( noin 90 k€ ) on samaa luokkaa, kuin 2000-luvun alussa oli näillä silloin lanseeratuilla premium möhkö SUV:eilla eli X5, Volvo XC90, Audi Q7 ja Mercedes-Benz ML.
Sähkösahojen verottomuus on taas aiheuttanut sen, että alle 100 k€ budjetilla pääsee kiinni isoon Porscheen.
Noissa halvemman pään sähkiksissä on sitten tapahtunut hinnoissa rajumpaa nousua, jos miettii vaikka jotain karvalakki ID3:sta, jonka vertailukohta polttispuolelta on Golf, jonka karvalakkimalli on lähtenyt ennen kaupasta 25-35 k€ hintaan ja nyt halvin ID3 on 44 k€.
Eli entisiä 25-35 k€ polttiksia vastaavat sähkösahat maksavat nyt 45-65 k€.
Enkä kyllä 50k€ hintaluokassa kutsuisi kaikkia sähköautoja heikkolaatuisiksi tai keskeneräisiksi. Tietysti siellä on monenmoista tyrkyllä keskeneräisine ohjelmistojeen, mutta myös ihan laadukkaita hintaansa nähden.
Se kyllä totta, jotta sähköautot tuonut autoiluun jotain uutta. Onhan se melkein mikä tahansa sähkökulkine jotain ihan ihmeellistä verrattuna polttomoottorivehkeisiin. Pääsääntöisesti itsellä ajelut on nykyisin sähköautolla, ja joskus harvakseltaan joutuu jotain vanhaa n. 10 vuotta vanhaa dieseliä ajelemaan ja siinä tulee fiilis jotta olisi palattu johonkin 80-luvulle jolloin ohjaustehostinkin oli luksusta.
45-60 k€ hintaluokassa on ihan hyviä sähkiksiä, mutta sitten on myös kaikkia korealaisia 8-bittisiä ja laaduttomia Tesloja.
Töissä on tullut viime aikoina liikuttua aika paljon ID3:sella sekä Leafilla ja silti jotenkin aina nousee hymy huulille, kun hyppää omaan 20 vuotta vanhaan Lantikkaan ja täräyttää TD5:sen tulille ja sama fiilis tulee myös kun starttaa E46:sen Cabrion kutospadan.
Jotenkin ovat nuo perus sähkikset hajuttomia ja mauttomia kehonsiirtimiä.
Silti minulla on kohtuu vakaana aikomuksena tilata nykyisen Renault Traficin tilalle ID Buzz Cargo, kunhan siitä julkaistaan pidempi malli ensi vuonna.