- Liittynyt
- 19.11.2016
- Viestejä
- 5 070
G-mursusta tuli sähköversio, siinä luulisi olevan maavara kohdillaan.
Lähteestä riippuen 23-25cm näyttäisi olevan
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
G-mursusta tuli sähköversio, siinä luulisi olevan maavara kohdillaan.
Jotain tälläistä henkilöauto ja vaikka nyt sitten SUV muodossa, kiitos. Lähimpänä taitaa olla tällä hetkellä sitikan e-C3 ja pykälää kevyempään käyttöön tuleva dacia spring?
Mut paljon on iskun kestoa, taitaa olla oleellisempaa.G-mursussa on käsittääkseni pohjapanssari joka kestää vaikka auton pistäisi killumaan koko painollaan kivelle ilmaan.
On siinä pieni ero Autodatan mukaan. Yllättävän vähän kuitenkin ottaen huomioon akun ja pohjapanssarin viemän tilan. Onko pääntiloista nipistetty, vai istutaanko takapenkillä kuin potalla?No ainakin bemarin tapauksessa homma silti pätee koska nelossarja ja i4 on sama kori.
Mersun itsensä mukaan 250 mm. Mersun ilmoitustapa oli kuitenkin erilainen kuin muilla, kuten edellisellä sivulla nähtiin TM-mittauksista.Lähteestä riippuen 23-25cm näyttäisi olevan
Lisätään tuo mullakin oleva E-3008 sähköauto myös tuonne 20cm kerhoon.TM on mitannut Solterran koeajossa maavaraksi 21 cm. Katsoin nopeasti TM-talviautovertailut 2021-2025, koska niissä on kätevästi taulukoitu mitatut maavarat. Listaan kaikki täyssähköjen mitatut:
Suluissa ensin evspecsin ilmoittama ja sen jälkeen mitatun ero tuohon ilmoitettuun). Laitoin perään +/-, jos mitattu poikkesi yli 1,0 cm, ja niin monta kpl kuin poikkeama oli pyöristettynä.
13 cm:
i4 (12,5 cm, +0,5 cm)
14 cm:
EV3 (14 cm, + 0 cm)
i5 (14,7 cm, -0,7 cm)
Model 3 (14 cm, +0 cm)
Mustang (14,5 cm, -0,5 cm)
15 cm:
EV9 (17,7 cm, -2,7 cm)---
MG 4 (15 cm, +0 cm)
Megane (13,5 cm, +1,5 cm)++
16 cm:
Scenic (-)
e:Ny1 (13,5 cm, +2,5 cm)+++
ID.7 (15 cm, +1 cm)
Ioniq 5 (16 cm, +0 cm)
Polestar 2 (15,1 cm, +0,9 cm)
Model Y (17,2 cm, -1,2 cm)-
17 cm:
Dolphin
Kona (15,8 cm, +1,2 cm)+
Niro (15,5 cm, +1,5 cm)++
EQE (13,4 cm, +3,6 cm)++++
EV6 (16 cm, +1 cm)
18 cm:
Capri (13,5 cm, +4,5 cm)+++++
Polestar 4
EX30 (17,7 cm, +0,3 cm)
19 cm:
Macan, ilmajousitus 13-19 cm (22,5 cm, -3,5 cm)----
Elroq (18,5 cm, +0,5 cm)
Ariya (20 cm, -1 cm)
ID.Buzz (18 cm, +1 cm)
XC40 (17,6 cm, +1,4 cm)+
20 cm:
ID.4 GTX (17 cm, +3 cm)+++
e-2008 (18,9 cm, +1,1 cm)+
21 cm:
Avenger (19 cm, +2 cm)++
Solterra (21 cm, +0 cm)
EQA (15,4 cm, +5,6 cm)++++++
22 cm:
bZ4X (17,7 cm, +4,3 cm)++++
Toyota ilmoittaa jostain syystä vähemmän kuin Subaru.
Liitteenä yhden vuoden taulukko.
Edit. Lisäsin kaikki sähköautot. Kannattaa EV3:n ja Elroqin välillä puntaroidessa huomioida suuri maavaraero, 50 mm. Ensimmäinen on tavallista henkilöautotasoa ja jälkimmäinen hyvää kaupunkimaasturitasoa.
Edit2. Yllättävän matalia ovat EV3 (14 cm), Mustang (14 cm) ja EV9 (15 cm). Mersun EQA on yllättävän korkea (21 cm). Myös Pösön e-2008 yllätti (20 cm).
Edit3. Laitoin vielä sulkuihin evspecsin ilmoittamat ja TM:ssa mitatun eron niihin. Mersulla ja Toyotalla on ihan eri ilmoitustapa (kuormaus), koska poikkeavat niin paljon parempaan suuntaan. Kia EV9:n -2,7 cm on yllättävä, koska saman valmistajan Niro ja EV6 ovat plussalla. Saletisti joku Nironsa EV9:iin ulkonäön ja ilmoitetun 17,7 cm perusteella mökkitielleen päivittänyt repii pelihousunsa, kun totuus selviää. Luuli saavansa päivityksessä 2,2 cm lisää maavaraa, mutta totuus onkin 2 cm vähemmän kuin vanhassa. Siinä sitä konttaillaan mitan kanssa tallin lattialla, kun pohja raapii tutulla mökkitiellä, vaikkei pitäisi. Reklamaation paikka, jos saman merkin Nirosta päivitti EV9:iin.
Väitän, että tämä sähköautojen akkujen kolhiintuminen on täysin olematon ongelma.Traficomin tietojen mukaan yksityisteillä on kaksi miljoonaa käyttäjää ja niiden varrella on yhteensä satoja tuhansia vakinaisia asuntoja ja loma-asuntoja. Muutenkin renkaat ovat kulutustavaraa ja pieni kosmeettinen vekki käyttöauton vanteessa tuskin edes haittaa mitään, mutta akkuasioissa se kosmeettinen vekki johtaa nopeasti ylimääräiseen härdelliin. Vakuutuskin on vähän niin ja näin, jos vakuutusyhtiö päättää lähteä perimään korvausrahojaan tienhoitokunnalta, jonka jäsen itse (tai sukulainen) on. Tai korvataanko toista vahinkoa, jos sattuu uudelleen samassa paikassa osumaan...
Edellistalvena, ennen kun hankin sähköauton niin mökillä käydessä kävi näin, että talven aikana joku oli ajanut mökkitietä moottorikelkalla ja tien keskelle oli muodostunut 20-30cm korkea jäävalli, johon auto jäi sitten keikkumaan kun tien reunoilla lumi oli pehmeää. Onneksi oli bensa-auto, niin siitä selvisi pakoputken korjauksella.Väitän, että tämä sähköautojen akkujen kolhiintuminen on täysin olematon ongelma.
Yksikään sähkäri ei normiteillä saa kolhua pohjaan. Siis yleisillä teillä. Eikä kyllä yksityistietkään normaalisti sellaisessa kunnossa ole, että yksikään normimaavaralla varustettu auto saisi pohjaan kolhuja. Ja ne harvat, jotka sen akun onnistuvat kolhimaan, saavat korvauksen vakuutusyhtiöltä (jos nyt ei mitään supertyperyyksiä ole mennyt tekemään).
Jos väkisin lähtee jollain bemun i4:llä jollekin mökille vievälle kärrypolulle, saa syyttää kyllä ihan itseään.
Kumma juttu, mutta aika moni Suomalainen ei talvella mökkeile. Ja ne jotka mökkeilevät luultavasti eivät sinne millään matalalla maavaralla olevalla autolla mene. Tai jos menevät, niin se on sitten omaa tyhmyyttä. Ei sitä pakoputkeakaan kukaan järkevä ehdoin tahdoin mene rikkomaan. Ja on polttiksissakin kaikkea muutakin pohjassa, joka ei hyvää kunnon maakosketuksesta tykkää.Edellistalvena, ennen kun hankin sähköauton niin mökillä käydessä kävi näin, että talven aikana joku oli ajanut mökkitietä moottorikelkalla ja tien keskelle oli muodostunut 20-30cm korkea jäävalli, johon auto jäi sitten keikkumaan kun tien reunoilla lumi oli pehmeää. Onneksi oli bensa-auto, niin siitä selvisi pakoputken korjauksella.
Kumma juttu mutta jos omistaa mökin niin siellä mielellään kulkee omalla autolla. Koskee aikaa montaa suomalaista.
Väitän, että tämä sähköautojen akkujen kolhiintuminen on täysin olematon ongelma.
Yksikään sähkäri ei normiteillä saa kolhua pohjaan. Siis yleisillä teillä. Eikä kyllä yksityistietkään normaalisti sellaisessa kunnossa ole, että yksikään normimaavaralla varustettu auto saisi pohjaan kolhuja. Ja ne harvat, jotka sen akun onnistuvat kolhimaan, saavat korvauksen vakuutusyhtiöltä (jos nyt ei mitään supertyperyyksiä ole mennyt tekemään).
Jos väkisin lähtee jollain bemun i4:llä jollekin mökille vievälle kärrypolulle, saa syyttää kyllä ihan itseään.
Tuohan on hyvä päivitys. Toivottavasti Korealaiset ottaisi mallia.Skoda Enyaq RS Coupe 2022 (2023) tuli tänään ohjelamapäivitys jonka ainoa näkyvä ominaisuus on akun lämpötilanäyttö. Sitä ei ole aiemmin ollut.
Olisiko tässä nyt kuitenkin mahdollista että olisi tulossa myös akun lämmitysominaisuus?
![]()
Niille on nimikin, amatööri.Kumma juttu, mutta aika moni Suomalainen ei talvella mökkeile.
Itse ajoin normaalia paremmalla maavaralla olevalla autolla aiemmin. Ei mökillä käynti ole extreme-laji, edes suuressa etelän kaupungissa asuvalle. Kun mökillä on lämmitys niin miksi sen käytön jättäisi vain kesään.a ne jotka mökkeilevät luultavasti eivät sinne millään matalalla maavaralla olevalla autolla mene
Ei ne yleensä ole mutta kyllä keväälläkin kun mökille ajettiin niin päivällä ollut plussalla niin muut ajaneet semmoiset urat sohjoon että renkaat mennyt pohjaa myöten, sitten yöllä ja aamulla kun pakkasta ja me tultiin niin oli siinä ja siinä että 20cm piisasi ajaa ruopimatta pohjaan koko tien matkalla.Väitän, että tämä sähköautojen akkujen kolhiintuminen on täysin olematon ongelma.
Yksikään sähkäri ei normiteillä saa kolhua pohjaan. Siis yleisillä teillä. Eikä kyllä yksityistietkään normaalisti sellaisessa kunnossa ole, että yksikään normimaavaralla varustettu auto saisi pohjaan kolhuja. Ja ne harvat, jotka sen akun onnistuvat kolhimaan, saavat korvauksen vakuutusyhtiöltä (jos nyt ei mitään supertyperyyksiä ole mennyt tekemään).
Jos väkisin lähtee jollain bemun i4:llä jollekin mökille vievälle kärrypolulle, saa syyttää kyllä ihan itseään.
Ihan tähän talolle tuleva tie on sellainen, että keväällä saa kakkosautolla ajaa todella varovaisesti ja silti on pari kertaa pohja ottanut kiinni. Toisella autolla voi posottaa ihan huoletta routapomppujen läpi.Väitän, että tämä sähköautojen akkujen kolhiintuminen on täysin olematon ongelma.
Yksikään sähkäri ei normiteillä saa kolhua pohjaan. Siis yleisillä teillä. Eikä kyllä yksityistietkään normaalisti sellaisessa kunnossa ole, että yksikään normimaavaralla varustettu auto saisi pohjaan kolhuja. Ja ne harvat, jotka sen akun onnistuvat kolhimaan, saavat korvauksen vakuutusyhtiöltä (jos nyt ei mitään supertyperyyksiä ole mennyt tekemään).
Jos väkisin lähtee jollain bemun i4:llä jollekin mökille vievälle kärrypolulle, saa syyttää kyllä ihan itseään.
Juuri näin. Eli ei hajoa akku, mutta eipä tonne polttiksellakaan kannata suunnata, jos ei halua pohjamuoveja uusia…Ei ne yleensä ole mutta kyllä keväälläkin kun mökille ajettiin niin päivällä ollut plussalla niin muut ajaneet semmoiset urat sohjoon että renkaat mennyt pohjaa myöten, sitten yöllä ja aamulla kun pakkasta ja me tultiin niin oli siinä ja siinä että 20cm piisasi ajaa ruopimatta pohjaan koko tien matkalla.
Ei tuollainen ehkä akkua lommolle tee mut särkee kyllä kaikki muovit pohjasta..
Maavara ei koskaan ole pahasta Suomessa...
Siksi pitää olla sellainen auto että sinne pääsee aina kun haluaa, ei viiti ajaa pitkää matkaa ja sit kääntyä takasi jos tie on hieman huonossa kunnossa.Juuri näin. Eli ei hajoa akku, mutta eipä tonne polttiksellakaan kannata suunnata, jos ei halua pohjamuoveja uusia…
Ja autoja. Jos kerran tollainen tie on, ja se on tiedossa, niin ei kai tohon ehdoin tahdoin kannata liian matalalla autolla ajaa? Ja pääsee siis vaikka matalalla sähkärillä, kunhan osaa varoa. Tuskin tossakaan sitä akkua saa kolhuille.Ihan tähän talolle tuleva tie on sellainen, että keväällä saa kakkosautolla ajaa todella varovaisesti ja silti on pari kertaa pohja ottanut kiinni. Toisella autolla voi posottaa ihan huoletta routapomppujen läpi.
Samalla tavalla talvella ei matalalla autolla kannata aamulla edes yrittää, jos yöllä on tullut vähän enemmän lunta.
Teitä on erilaisia.
Jos väkisin lähtee jollain bemun i4:llä jollekin mökille vievälle kärrypolulle, saa syyttää kyllä ihan itseään.
Ja tässäkin vain ehkä ja mitä suurimmassa määrin iltapäivälehtien klikkiartikkelien pelottamana. Ja kun kerran ton tien tiedät, niin joko hommaat auton paremmalla maavaralla tai sitten kävelet sen tien tsekkaamaan. No problem.Niille on nimikin, amatööri.
Itse ajoin normaalia paremmalla maavaralla olevalla autolla aiemmin. Ei mökillä käynti ole extreme-laji, edes suuressa etelän kaupungissa asuvalle. Kun mökillä on lämmitys niin miksi sen käytön jättäisi vain kesään.
Mutta tosiaan nyt sähköautolla joutuisi ehkä noissa keleissä ensin kävelemään tien läpi, ettei siellä ole yllätyksiä taas odottamassa.
Ei vaan sellaista, jossa monen täällä kirjoittavan mukaan on vaara kolhia akku vaihtoon.En oikein ymmärrä tätä viestiä.
i4 on ihan normiauto, kyllä kai sillä voi olettaa pääsevän mökille vaikka olisi kärrypolkua. Oletan että tällä kärrypolulla tarkoitetaan ihan normaalia suomalaista "viimeistä pätkää" joita löytyy Suomesta varmaan useita tuhansia kilometrejä.
Pahimpia varmaan ne ne vähän yllättävät tilanteet. Itsellä ainakin autoissa usein pohjat kolisee talvella kun lumen seassa olikin jotain isomppa jääkikkaretta tai kuten edellistalvena kävi. Tulvinut oja teki sellaisen jäämuodostelman että Enyaq ainakin raapi joka kerta kun siitä joutui ajamaan yli. Tuo nyt ei ehkä ollut yllättävää kuin ekalla kerralla mutta oli ns. pakollinen ajo jotta pääsi kotoota pois.Ja autoja. Jos kerran tollainen tie on, ja se on tiedossa, niin ei kai tohon ehdoin tahdoin kannata liian matalalla autolla ajaa? Ja pääsee siis vaikka matalalla sähkärillä, kunhan osaa varoa. Tuskin tossakaan sitä akkua saa kolhuille.
Nimenomaan se akkujen kolhiintuminen hylkäyskuntoon katsastuksessa oli mun pointti. Tottakai on teitä, joissa tarttee maavaraa. Mutta edelleen niille ajaminen liian matalalla autolla on kuskin typeryyttä.
No vittu teenpäs.Sä et tee sillä maavaralla ilman täyslukkoja ja pitopyöriä ja vinssiä muuta kuin ajat ittesi tosi pahasti jumiin.
Väitän, että tämä sähköautojen akkujen kolhiintuminen on täysin olematon ongelma.
Juuri näin. Eli ei hajoa akku, mutta eipä tonne polttiksellakaan kannata suunnata, jos ei halua pohjamuoveja uusia…
Jyväskylän Rantaväylä on käsittääkseni "normitie" ja niin siinä kuitenkin Porchen akku sai tällin ja meni vaihtoon. Ei muuten saanut omistaja senttiäkään korvauksia keneltäkään. Ja on täälläpäin muitakin asfaltoituja väyliä missä ei tuolla porchella edes pääsisi läpi jäämättä pohjastaan kiinni.... Taitaa monia ajaa haaveissa ihan jossain muualla kuin Suomen teillä.Ei vaan sellaista, jossa monen täällä kirjoittavan mukaan on vaara kolhia akku vaihtoon.
En kyllä tiedä paljonko niitä on, mutta suuri pelko tuntuu monella olevan akun kolhiintumisesta…
Mä just väitin, että ei millään normitiellä saa akkua kolhittua. Ja että tätä ongelmaa on suuresti liioiteltu.
Kyllä ja sitä maavaraa voi tarvita kaupungissakin. Kun sompaillaan aurausvallien yli tienvarsiparkissa, kanttarien yli jne.. meillä tuli Leafin kylkeen lommo kun ajettiin epähuomiossa liian ison jääpaakin päältä joka oli jäänyt auraautolta. Ja vaikka ei rikkoisi akkua niin esim akun jäähdytysputket, sähköjohdot tms voi hajota kun ne on pohjassa. Lisäksi melko hasardi on se että useissa sähkäreissä akku on matalin osa autoa. Eli jos johonkin ajat mahasta kiinni se on akun varassa. Ja myös saksinostimet nostaa auton akusta jos et ymmärä laittaa riittäviä nostopaloja helman kohdalle..No vittu teenpäs.
Siihen juuri asfaltoiduilla kaupunkiteillä ajamisen ja metrin mudassa keskellä metsää möyrimisen väliin mahtuu aika paljon kaikenlaisia muitakin tilanteita, joissa maavarasta on iloa, ihan käyttövoimasta riippumatta.
Ei se akun oikeasti vahingoittuminen olekaan se ongelma, vaan ylihysteeriset katsastusmiehet ilman kunnon ohjeistuksia, jotka saattavat täysin kosmeettisestakin klommosta pistää auton hylsyyn. Polttiksen murjotut pohjamuovit taas ei luultavasti kiinnosta katsuria paskaakaan. Käyttövoimasta riippumatta pohjakosketukset voi tosiaan välttää jos autossa on sitä, ilmeisesti täysin totaalisen kaikissa tilanteissa ja ihan kaikille planeetan ihmisille täysin turhaa M-A-A-V-A-R-A-A.
---
Ihme vitun vänkäystä kyllä tästä maavarasta monella. Edelleen, olisiko se jotenkin teiltä pois jos myös sähköautoja saisi kunnon maavaralla, vaikka ette itse sitä tarpeelliseksi näkisikään? Ei teidän tarvitsisi sellaista sähkäriä ostaa.![]()
Ei joo mitään korvauksia mutta vakuutusyhtiön piikkiin uuden akun.Ei muuten saanut omistaja senttiäkään korvauksia keneltäkään.
Kyllä mun katsastus oli 35€ viimesyksynä, turussa. Huomasin kyllä sillon kans et jotkut asemat velotti jonkun ihme sähkölisän tms![]()
Pitäisi viedä vaimon sähkis katsastukseen. Oletteko löytäneet mitään järkevää katsastushintaa, mielestäni tökeröä että sähkiksen katsastus on erillishintainen, ja vähemmän yllättäen täysin yhtä kallis kun bensis päästömittauksineen? Löytämäni hintahaarukka on 68..88€, mutta aina pitää valita erikseen sähköauto (jolloin hinta tosiaan pompsahtaa). Tuohan on silkkaa rahastusta, miten eroaa esim. lataushybridin katsastuksesta? Katsovat pohjasta akun kunnon sen sijaan että tuijottavat pakoputkia ja öljypohjaa...
Miin ensimmäinen katsastus oli viime huhtikuussa. Espoon Niittykummussa maksoi yhteensä 32 €, kun varasi netistä katsastuksen etukäteen. Ei ollut mitään sähköautolisää.![]()
Pitäisi viedä vaimon sähkis katsastukseen. Oletteko löytäneet mitään järkevää katsastushintaa, mielestäni tökeröä että sähkiksen katsastus on erillishintainen, ja vähemmän yllättäen täysin yhtä kallis kun bensis päästömittauksineen? Löytämäni hintahaarukka on 68..88€, mutta aina pitää valita erikseen sähköauto (jolloin hinta tosiaan pompsahtaa). Tuohan on silkkaa rahastusta, miten eroaa esim. lataushybridin katsastuksesta? Katsovat pohjasta akun kunnon sen sijaan että tuijottavat pakoputkia ja öljypohjaa...
![]()
Pitäisi viedä vaimon sähkis katsastukseen. Oletteko löytäneet mitään järkevää katsastushintaa, mielestäni tökeröä että sähkiksen katsastus on erillishintainen, ja vähemmän yllättäen täysin yhtä kallis kun bensis päästömittauksineen? Löytämäni hintahaarukka on 68..88€, mutta aina pitää valita erikseen sähköauto (jolloin hinta tosiaan pompsahtaa). Tuohan on silkkaa rahastusta, miten eroaa esim. lataushybridin katsastuksesta? Katsovat pohjasta akun kunnon sen sijaan että tuijottavat pakoputkia ja öljypohjaa...
Jotain tälläistä henkilöauto ja vaikka nyt sitten SUV muodossa, kiitos. Lähimpänä taitaa olla tällä hetkellä sitikan e-C3 ja pykälää kevyempään käyttöön tuleva dacia spring?
Miksi olisi? Onhan nytkin vaikka millä mitalla ja ollut kymmeniä vuosia autoja missä paneelit on muovia ja vaikka mitä muuta materiaalia. Ei ne ulkopellit ole ollut mikään kolareissa suojaava juttu todella pitkään aikaan..Voi myös olla, että tuollaista muovipaneelista autoa olisi vaikeampi tehdä EU:ta varten ellei runko sitten tosiaan ota iskuja vastaan kun muovit pettää.
mutta jäi mietityttämään onko mitään nopeampaa tapaa buutata auto kun tuo jolla sen sain tehtyä.
Miksi olisi? Onhan nytkin vaikka millä mitalla ja ollut kymmeniä vuosia autoja missä paneelit on muovia ja vaikka mitä muuta materiaalia. Ei ne ulkopellit ole ollut mikään kolareissa suojaava juttu todella pitkään aikaan.
BMW:n i3:n ulkokuori ainakin oli pääosin muovipaneeleja, tuossa oli myös auton muu rakenne hiilikuidusta, joten olisiko näillä asioilla sitten joku yhteys. Toinen mitä arvaan on ihan sitten vain hinta, auton ulkopuolella materiaalit joutuvat aika kovalle koetukselle ja olisiko pelti vain helpompi saada kestämään nuo rasitukset.No luulis peltien jotain lisää tuovan törmäyskestävyyteen kun niitä edelleen harrastetaan, vaikkeivat kantavaa rakennetta olisikaan?
Kai siinä jokin syy on, miksi autot edelleen on katteiltaan pääosin peltisiä ja muovia on vain siellä täällä. Muovinhan kun luulisi olevan halvempaa eikä ruostuisikaan läpivienneistä ja muista herkistä kohdista niinkuin pellit edelleen.
Vai onko täysin muovikatteisia autoja jo siis olemassa?
Vai onko täysin muovikatteisia autoja jo siis olemassa?
..selvyyden vuoksi sanottakoon että Suomessa myytävien top 10 autojen keskimääräinen maavara on se ~170mm.Suurin osa autoista myydään/ostetaan olosuhteisiin joissa noita routavaurioisilla esiintyviä aurausvalleja ja jääkokkareita ei esinny koskaan. Tämä varmaan ohjaa myös sitä autojen suunnittelua…
Suomalainen mökkitie on aika poikkeuksellinen paikka ajaa autolla kun verrataan niitä paikkoja missä valtaosa ajelee.
Itsekantava kori tehdään käsittääkseni teräksestä, koska se on edullista (hitsaus ja prässäys on nopeaa), kestävää (ei haurastu, Suomi suolauksineen on pieni markkina) ja parantaa törmäysturvallisuutta. Teräs kestää vääntöä ja iskuja. Se muotoutuu hallitusti imien samalla törmäysenergiaa, toisin kuin useimmat muovit.No luulis peltien jotain lisää tuovan törmäyskestävyyteen kun niitä edelleen harrastetaan, vaikkeivat kantavaa rakennetta olisikaan?
Kai siinä jokin syy on, miksi autot edelleen on katteiltaan pääosin peltisiä ja muovia on vain siellä täällä. Muovinhan kun luulisi olevan halvempaa eikä ruostuisikaan läpivienneistä ja muista herkistä kohdista niinkuin pellit edelleen.
Vai onko täysin muovikatteisia autoja jo siis olemassa?
IMO frunkki tavara-autossa ei ole niin valtavan typerä idea, on ihan kätevää jos sen varsinaisen kuormatilan lisäksi on jokin erillinen suojaista tavaratila. Toki tuo auton muoto on ensisijaisesti tehty ulkonäkö edellä, amerikassa nuo lava-autot ovat se juttu, ja sen pitää näyttää tuolta, ja haluavat ennemmin tuollaisen, vaikka pakettiauton korirakenne olisikin käytännöllisempi.Olis kyllä hieno jos joku firma tulis joka tekis jonkin normaalin tai käytännöllisen auton, mutta samalla ajatuksella.
Tuossahan on paljon toiminnallisuutta menetetty varmaan sillä, että se koittaa olla samalla retron näkönen lava-auto ja ihan helvetin typerä kerrostalon kokoinen konetila eli nokkapelti on 25% auton pituudesta. Tosin onhan monissa muissakin sähköautoissa osittain samaa tyhmäilyä, Tesloissa on aivan liian suuri moottoritila / konepelti ja sitten kun sitä polttomoottoria ei ole niin sitten sinne on tehty säilytystilaa. Sitä frunkkiahan ei olisi jos auto olisi suunniteltu alusta asti niin kompaktisti, ettei edessä olisi tyhjää tilaa.
Voi myös olla, että tuollaista muovipaneelista autoa olisi vaikeampi tehdä EU:ta varten ellei runko sitten tosiaan ota iskuja vastaan kun muovit pettää.
Ja muutkin kuin "mökkitiet". Kolmasosa valtionteistä on sorapintaisia. Ei tarvitse mennä kuin parisataa kilometriä Helsingistä pohjoiseen niin suuri osa seutu-ja yhdysteistä on soralla (savella). Oikein hyviä MM-ralliteitä. Tuollaista 80km/h yleisrajoituksella olevaa soraliejubaanaa on paljon. Kelirikkoaika (kevät ja syksy) monena vuotena lasketaan kuukausissa eikä viikoissa. Sen ajan voi tiet olla paikoin yllättäen todella karussa kunnossa. Näitä nyt kunnostetaan vaihtelevasti siedettävässä ajassa. Tosin talvella pätkillä minne mm. maitoautot ei kulje lumen auraus on sitten seuraavana arkipäivänä joskus iltapäivällä. Eli perjantaina kun alkaa puottaa lunta niin jossain vaiheessa kulku tyssää muulla kuin Hiluxilla tms. Koettu on. Yksityistiet on sitten ihan oma lukunsa. ne on sellaisessa kunnossa kuin omistajat/mahdollisen osakaskunnan osakkaat kokevat tarvitsevansa. Ja kun niitä sorateitä tahkoaa joka arkipäivä niin ei jengi rupea mitään kahtakymppiä ajamaan rospuutollakaan.Suurin osa autoista myydään/ostetaan olosuhteisiin joissa noita routavaurioisilla teillä esiintyviä aurausvalleja ja jääkokkareita ei löydy koskaan. Tämä varmaan ohjaa myös sitä autojen suunnittelua…
Suomalainen mökkitie on aika poikkeuksellinen paikka ajaa autolla kun verrataan niitä paikkoja missä valtaosa ajelee.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.