Hmpf, romu ja vika.
Pääsi nyt kokemaan tämänkin, mun volkkarista (Golf 6 variant 1.6TDI CAYC) päätti mennä jakopää ilman mitään ennakkovaroitusta nätissä maantieajossa. Ja tottakai kesken Hannes myrskyn.
Olenkin aina miettinyt että miltä moinen moottoririkko kuulostaa ja nyt tiedän, pieni krunts ja vikavalot syttyy ja se siitä sitten. Tuuria mukana sen verran että jäi 100m päähän suuresta P-levikkeestä. Sinne sen sai työnnettyä vielä.
Jakopäällä oli ajettu 160tkm/5vuotta. Vaihtovälihän on 210tkm/6v tai pörhö kai suosittelee täällä napapiirin pinnassa 180tkm. Anyway, vajaaksi jäi. Kattelin että hihna oli vielä kireähkö ja tallessa suurpainepumpun hihnapyörän ja nokka-akselin välillä. Mitä lie sitten kävi, en tiedä enkä jaksa tutkia. Saa lähteä jollekin muulle projektiksi ja tää oli minulle viimeinen Euro 5 tai 6 Diesel.
Linkki: https://www.youtube.com/watch?v=bPfo1sxbT7c