Onko laturi tietäjiä paikalla, jos on, niin voiko olla mitään muuta syytä, miksi laturin latausvalon pinniin (L), ei muodostu jännite, kun laturi lataa, kuin se, että laturi on viallinen?
Kyseisessä laturissa ja liikkumisvälineessä on tuollainen liitin käytössä.
Eli, ymmärrykseni mukaan laturin DF-pinnistä menee auton ECU:lle tietoa laturin toiminnasta/kuormituksesta (volttitietona 0-11v?) ja L-pinniin pitäisi tulla auton virtapiirin jännite, kun laturi alkaa lataamaan, joka sitten sammuttaa latausvalon, kun valon molemmille puolille tulee sama jännite, jolloin ei muodostu potentiaalieroa.
Laturi kyllä aloittaa lataamaan (jopa ilman, että tuo ohjausliitin on kytkettynä, jolloin taitaa magnetoitua ihan tyhjäkäyntikierroksilla "itsekseen", ilman, että tarvitsee latausvalolta tulevaa esimagnetointi jännitettä?), mutta laturin L-pinniin ei tule jännitettä. Liitin irroitettuna, kun mittailin yleismittarilla autolta tulevaa jännitettä auton laturinliittimestä, niin näytti startatessa akunjännitettä ja sitten käynnissä ollessa vaihtelevaa jännitettä.
Uusi laturi kyseessä, joten jos selvästi on laturissa häikkää, eikä muita vaihtoehtoja kyseiselle asialle ole, niin laitan takuuseen tai perun kaupat ja ostan välissä toisen.