Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Veho unohti aikanaan w210 mersusta toisen pultin etusatulasta, huomasin noin 6kk myöhemmin renkaiden vaihdon yhteydessä. Onneksi toinen pultti oli niin kovaa kiinni, että satula ei ollut liikkunut milliäkään.Täytyy olla aikamoinen nyrkkipaja jos näin käy, tai tekijä humalassa tai dementtiasta kärsivä ihminen.
Miten tuollaisen pystyy todistamaan että on unohtunut laittaa pultti, 6kk on aika pitkä aika, ja se nyrkkipaja ei ainakaan olisi tuollaista ottanut omalle vastuulleen.Veho unohti aikanaan w210 mersusta toisen pultin etusatulasta, huomasin noin 6kk myöhemmin renkaiden vaihdon yhteydessä. Onneksi toinen pultti oli niin kovaa kiinni, että satula ei ollut liikkunut milliäkään.
En muista ihan tarkkaan mitä kaikkea hyvitystä siitä seurasi, mutta useita satoja euroja se oli.
No kävi huollossa missä satulat irroitettu, levyt ja palat vaihdettu ja pultti puuttui ja oli juuri sen näköinen liasta ja ruosteesta päätellen että hetken aikaa ollut ilman.Miten tuollaisen pystyy todistamaan että on unohtunut laittaa pultti, 6kk on aika pitkä aika, ja se nyrkkipaja ei ainakaan olisi tuollaista ottanut omalle vastuulleen.
20 vuotta sitten asiat oli vielä paremmin, nykyään lähes kaikki tuntuu pakoilevan vastuuta.No kävi huollossa missä satulat irroitettu, levyt ja palat vaihdettu ja pultti puuttui ja oli juuri sen näköinen liasta ja ruosteesta päätellen että hetken aikaa ollut ilman.
Veho on hyvin tarkka tuollaisissa asioissa ja onhan tuollainen vakava asia, he kutsuivat ihan paikan päälle keskustelemaan asiasta ja ottivat täyden vastuun mukisematta. Vaikea muistaa kaikkia yksityiskohtia, kun tapauksesta on jo 20v aikaa.
Ooja, tilasin joka tapauksessa tuon napin Amazonista.Kaverilla saman konsernin auto ja tuo kytkin aiheittanut harmaita hiuksia ja netissäkin aika paljon juttua tuon katkaisijan hajoamisista.
Olhan tuo jo vähän rapsakka, vaihdellaan uutta tilalle.
Jää kyllä vielä useampia paikkoja tehtäväks vielä vanhaan jäljelle jäävään runkoon, mutta mennään nyt tällä kun ei ole varaa koko runkoa vaihtaa.
On tuo pätkä uutta odotellut jo muutaman vuoden asennusta niin ei kehtais uutta pidempääkää pätkää tilata vaikka vähän tarttiskin.
Lämmintä ilmaa tulee toiselta puolelta huonosti. Huuhtelulla saan ainakin selvyyden korjaako se lämmitykseen liittyvän ongelman. Paisuntasäiliössä oleva neste on myös likaisen oloista."Diagnosoin, että jäähytysnesteen huuhtelu ja vaihto edessä", mistä tämmöisen idean sait?
Vuotavaan osaan kun on vain yksi ratkaisu.
Sitten seuraavaksi ihmettelet, kun neste ei kierrä kunnolla ja syylliseksi paljastuu se paikkamönjä, joka on tukkinut lämppärinkennon ja jäähdyttimen.Hyvin vähän vuotava osa voi tulla paikka-aineella kuntoon ja yritän sitä mielummin, kuin lähden purkamaan puoli autoa:
Juuri näin, missä se AI-kaveri mikä ohjaaa tämän paskan oikeaan paikkaan,Sitten seuraavaksi ihmettelet, kun neste ei kierrä kunnolla ja syylliseksi paljastuu se paikkamönjä, joka on tukkinut lämppärinkennon ja jäähdyttimen.
Jäähdytinjärjestelmän puhdistukseen on ihan omia tököttejäkin myynnissä. Itse puhdistin yhden auton lämppärin kennon ihan 5% sitruunahappoliuoksella. Joskus lämppärin kennon puhdistukseen riittää ihan se, että laitat veden virtaamaan vastakkaiseen suuntaan mitä se normaalisti kiertää.
Mutta tuo että toiselle puolelle tulee huonommin lämmintä kuin toiselle tuskin johtuu nesteen kierron ongelmasta. Olisiko siellä kuitenkin lämmityksen säätimen läpät tms jumissa/rikki?
Mutta suosittelen etsimään sen glykolin hajun lähteen. Jos se on se lämppärin kenno, niin vaihda(ta) se, koska sitten kun se hajoaa lopullisesti, ei ole enää yhtään hauskaa.
Täytyy selvittää tuota vuotoa. Nestettä häviää vain pari desiä vuodessa, mutta ajosuoritekin jää vain muutamaan tuhanteen vuodessa. Tuon kennon ajattelin huuhdella ensin pelkällä puutarhaletkulla vastakkaiseen suuntaan huuhtelemalla. Sitten vedet ja marketista joku puhdistusaine, jonka jälkeen vaihto jäähdytysnesteeseen.Sitten seuraavaksi ihmettelet, kun neste ei kierrä kunnolla ja syylliseksi paljastuu se paikkamönjä, joka on tukkinut lämppärinkennon ja jäähdyttimen.
Jäähdytinjärjestelmän puhdistukseen on ihan omia tököttejäkin myynnissä. Itse puhdistin yhden auton lämppärin kennon ihan 5% sitruunahappoliuoksella. Joskus lämppärin kennon puhdistukseen riittää ihan se, että laitat veden virtaamaan vastakkaiseen suuntaan mitä se normaalisti kiertää.
Mutta tuo että toiselle puolelle tulee huonommin lämmintä kuin toiselle tuskin johtuu nesteen kierron ongelmasta. Olisiko siellä kuitenkin lämmityksen säätimen läpät tms jumissa/rikki?
Mutta suosittelen etsimään sen glykolin hajun lähteen. Jos se on se lämppärin kenno, niin vaihda(ta) se, koska sitten kun se hajoaa lopullisesti, ei ole enää yhtään hauskaa.
Syyläri näyttää siltä, että siinä voisi olla pieni vuoto liittimen kohdalla, mutta ei kai sen pitäisi auton sisälle tuoda hajua?
Pienikin jäähdytysnestevuoto voi lämmetessään haista melko voimakkaastikin sisälle joten kannattaa kaikki pienetkin vuodot saada loppumaan.Täytyy selvittää tuota vuotoa. Nestettä häviää vain pari desiä vuodessa, mutta ajosuoritekin jää vain muutamaan tuhanteen vuodessa. Tuon kennon ajattelin huuhdella ensin pelkällä puutarhaletkulla vastakkaiseen suuntaan huuhtelemalla. Sitten vedet ja marketista joku puhdistusaine, jonka jälkeen vaihto jäähdytysnesteeseen.
Syyläri näyttää siltä, että siinä voisi olla pieni vuoto liittimen kohdalla, mutta ei kai sen pitäisi auton sisälle tuoda hajua? Parin tonnin autoon en viitsi teetättää kallista remonttia, jos lämppärissä on vika. Onneksi haju tulee vain toisinaan ja silloinkin lyhyeksi ajaksi.
Tiedä näistä, esimerkiksi volkkarilla on ihan epidemiaksi asti tukkeutuneita sisäkennoja (koska syyt) ja sen voimakkain oire on nimenomaan se, että talvella tulee matkustajalle pelkkää kylmää ilmaa vaikka kuskilla on vielä lämmin.Mainitsemasi lämpötilaero eri puolella viittaa tosiaan enemmänkin läppä/anturi jne vikaan kuin tukkeutuneeseen kennoon.

Joo. Tuossa on rautajouset, eli ei johdu ilmajousituksen liian matalasta säädöstä.Usein nuo iso gummit kuluu aika epätasaisesti varsinkin jos on joku alustasarja autossa (madallus).
Eikä siinä silloin mikään kulmien säätö auta.

"keulaa on madallettu, kun eturenkaat on liian pienet, eli 245/35R20, kun ne pitäisi olla 245/40R20.", ei renkaiden vaihto matalampaan profiiliin ole mikään madallus, täman vaikutus on noin 2mm ja katsastuksessa vaikuttaa vain renkaiden aiheuttama nopeusmittarivirhe, eli ihan lailliset renkaat.Joo. Tuossa on rautajouset, eli ei johdu ilmajousituksen liian matalasta säädöstä.
Ilmeisesti jollain epävirallisilla lisäpalikoilla saa alustan säätövaran riittämään paremmin myös madalletulle autolle. Mutta tuo siis vakio.
Se tuli mieleen, että keulaa on madallettu, kun eturenkaat on liian pienet, eli 245/35R20, kun ne pitäisi olla 245/40R20.
Ja toinen huomio jonka muistin. Edestä vasen raidetangon pää on vaihdettu viime katsastukseen. On varmaan jäänyt nelipyöräsuuntaus tekemättä silloin. Eli tuo vika voisi aivan hyvin olla pelkästään siinäkin.
Tulee siis 35 renkaiden tilalle 245/40R20 ja 275/40R20. 8.5" vanne edessä ja 10" vanne takana. Niin noiden vanteiden takia joutuu hieman eri renkaat. Toki myös 275/35R20 olisi sekin käynyt hyvin taakse (on nyt juuri tuo koko).
Noilla renkailla auto on vähän turhan matala. Toki perä on täysin oikealla korkeudella, mutta keula ei.
Rengasta on vanteella 1,3cm vähemmän, joten on madallettu."keulaa on madallettu, kun eturenkaat on liian pienet, eli 245/35R20, kun ne pitäisi olla 245/40R20.", ei renkaiden vaihto matalampaan profiiliin ole mikään madallus, täman vaikutus on noin 2mm ja katsastuksessa vaikuttaa vain renkaiden aiheuttama nopeusmittarivirhe, eli ihan lailliset renkaat.
Alustan muuttaminen on madallus, tai päinvastoin korotus mitä harrastaa erityisesti offroadtyypit
Tarkista ettei ole tuo anturi tuossa, jonka juuresta vuotaa. Nopeasti katottuna liittimen alta paistaa vihertävää väriä, joka vois viitata vuotoon, jos autossa vihreät nesteet...Taisi jäähdytysnesteen vuotokohta löytyä. Letkun ympäristö oli hieman kostea ja alapuolella oli pieni märkä kohta. Onneksi tuo letku on semmoinen, johon pääsee käsiksi.
![]()
"keulaa on madallettu, kun eturenkaat on liian pienet, eli 245/35R20, kun ne pitäisi olla 245/40R20.", ei renkaiden vaihto matalampaan profiiliin ole mikään madallus, täman vaikutus on noin 2mm ja katsastuksessa vaikuttaa vain renkaiden aiheuttama nopeusmittarivirhe, eli ihan lailliset renkaat.
Alustan muuttaminen on madallus, tai päinvastoin korotus mitä harrastaa erityisesti offroadtyypit
Jos nyt yhtään osaa laskea niin vain puolet renkaan halkasijasta on sitä "madallustaRengasta on vanteella 1,3cm vähemmän, joten on madallettu.
Tire Size Comparison
edit Näköjään laskin ei antanut samaa lukemaa, 1,225cm.
Onko vaikea ymmärtää että muuten saman kokoisen renkaan (245/35R20 / 245/40R20) "madallus on vain puolet siitä mitä renkaan halkaisija pienenee.Rengasta on vanteella 1,3cm vähemmän, joten on madallettu.
Tire Size Comparison
edit Näköjään laskin ei antanut samaa lukemaa, 1,225cm.
Onko toi kuvattu ylhäältä alaspäin vai alhaalta ylöspäin, vaikuttaa nimittäin siihen mikä vuotaa.Taisi jäähdytysnesteen vuotokohta löytyä. Letkun ympäristö oli hieman kostea ja alapuolella oli pieni märkä kohta. Onneksi tuo letku on semmoinen, johon pääsee käsiksi.
![]()
Ylhäältä kuvattu. Vuotokohta on tuossa moottorin lähellä. Eli ihan käden ulottuvilla. Moottoritila on pesty viime keväänä, joten valumajäljet ovat jokseenkin tuoreita. Käytössä oleva jäähdytysneste on keltaista. Ehdin tuosta letkun päästä pyyhkäistä sormella, joten siksi se kohta on puhtaampi.Onko toi kuvattu ylhäältä alaspäin vai alhaalta ylöspäin, vaikuttaa nimittäin siihen mikä vuotaa.
Kyllä on, koska sillä vanteen yläpuolella olevalla renkaalla ei ole vaikutusta maavaraan. En minä mitään halkaisijaa laskenut, joka olisi (245x0,4x2+20x25,4)=704mm tai (245x0,35x2+20x25,4)=679,5mm, tuuma on pyöristetty. Profiili on paljonko renkaalla on korkeutta vanteella!Jos nyt yhtään osaa laskea niin vain puolet renkaan halkasijasta on sitä "madallusta
Onko vaikea ymmärtää että muuten saman kokoisen renkaan (245/35R20 / 245/40R20) "madallus on vain puolet siitä mitä renkaan halkaisija pienenee.
Yleensä rengas kasvaa kumpaankin suuntaan profiilin muutuessa.
Ei ole tunnistinta on laskennallinen, niinkuin jo joku sanoikin. Mutta sen verran lisään vielä, että jos ajelee tyhjänä, niin tahtoo rikkoa sen pumpun. Ainetta saa tilattua ihan normi kuolevainenkin, ja läppärillä kertoo, että on täytetty ja ajoa...Onko tuolla joku tason tunnistin tms? Yritin asiaa googlailla mutta löysin vain tarinaa että lamppu syttyy kilometrien perusteella.
Nyt on kyllä niin huonoa Suomea tai mitä sitten onkaan, niin viesti menewe kyllä ohi.Ei ole tunnistinta on laskennallinen, niinkuin jo joku sanoikin. Mutta sen verran lisään vielä, että jos ajelee tyhjänä, niin tahtoo rikkoa sen pumpun. Ainetta saa tilattua ihan normi kuolevainenkin, ja läppärillä kertoo, että on täytetty ja ajoa...
Joo, aivan totta. Selviää sitten vika, kun saa nelipyöräsuuntauksen teetettyä.No jos siellä on rtpäätä vaihdettu niin johan kulmat on vitullaan nopeasti. Luulisi että ton hintanen pulkka viedään säätöön sen operaation myötä.
Huonot kulmat pitäisi kyllä näkyä ajossakin, ratti ei näytä suoraan ja vetelee urissa jne.
Tuo on hyvä että säätö kuuluu samaan hintaan. Joskus siitä veloitetaan erikseen ja netissä ilmoitettava hinta on pelkkä tarkastus.Joo, aivan totta. Selviää sitten vika, kun saa nelipyöräsuuntauksen teetettyä.
Ratti kyllä on nyt suoraassa, eikä vetele urissa. Mutta voi siellä säädettävää löytyä tuostakin huolimatta.
Eturenkaiden sisäreunat huonot. Tavallaan se kriittisempi on vasen eturengas.
Takarenkaat taas on ainakin melkein ok kuluneet, mutta Michelin Pilot Sport 4S renkaiden kumiseos taitaa olla aika pehmeää ja siksi kuluvat melko nopeasti.
Tuonne korjaamolle on tarkoitus viedä auto, kunhan vaan vapaa aika varmistuu:
99-Motors
Autohuolto - Autohuolto ja pesu kaikkiin merkkeihin | 99-Motors Seinäjoki | Autohuolto ja pesu kaikkiin merkkeihin | 99-Motors Seinäjoki
Autohuollot, korjaukset ja fixaukset kaikille merkeille Seinäjoella. Myös auton pesut, vahaukset ja sijaisautopalvelu – 99-Motors palvelee joustavasti.www.99motors.fi
"Nelipyöräsuuntaus maksaa meillä 99€. Tarjouksen sisältö: Sisältää henkilöauton pyörien kulmien tarkastuksen ja tarvittavat säätötyöt max 1h."
Noin pieni vuoto on vain hajuhaitta, eikä vaadi välttämättä mitää korjausta, jos se haju ei ole iso ongelma.Täytyy selvittää tuota vuotoa. Nestettä häviää vain pari desiä vuodessa, mutta ajosuoritekin jää vain muutamaan tuhanteen vuodessa. Tuon kennon ajattelin huuhdella ensin pelkällä puutarhaletkulla vastakkaiseen suuntaan huuhtelemalla. Sitten vedet ja marketista joku puhdistusaine, jonka jälkeen vaihto jäähdytysnesteeseen.
Syyläri näyttää siltä, että siinä voisi olla pieni vuoto liittimen kohdalla, mutta ei kai sen pitäisi auton sisälle tuoda hajua? Parin tonnin autoon en viitsi teetättää kallista remonttia, jos lämppärissä on vika. Onneksi haju tulee vain toisinaan ja silloinkin lyhyeksi ajaksi.
Näköjään, koska missään vaiheessa tätä keskustelua ei ole ollut kyse maavarasta, vaan madalluksesta mitä renkaiden vaihtaminen ei ole.Kyllä on, koska sillä vanteen yläpuolella olevalla renkaalla ei ole vaikutusta maavaraan. En minä mitään halkaisijaa laskenut, joka olisi (245x0,4x2+20x25,4)=704mm tai (245x0,35x2+20x25,4)=679,5mm, tuuma on pyöristetty. Profiili on paljonko renkaalla on korkeutta vanteella!
Letkut menettää kimmoisuuden vanhetessaan ja alkavat monesti vuotamaan kuvan kaltaisten klemmareiden löysän puristuksen takia.Taisi jäähdytysnesteen vuotokohta löytyä. Letkun ympäristö oli hieman kostea ja alapuolella oli pieni märkä kohta. Onneksi tuo letku on semmoinen, johon pääsee käsiksi.
![]()
Kyllä juuTuo on hyvä että säätö kuuluu samaan hintaan. Joskus siitä veloitetaan erikseen ja netissä ilmoitettava hinta on pelkkä tarkastus.
Hyvän säätöpajan löyty on monesti työn takana. Meillä säädettiin W202 meseä kahdessa eri liikkeessä. Ei siitä oikein hyvä tullut niin vein sitten kolmanteen mersuihin erikoistuneeseen liikkeeseen. Tuomio oli aika tyly, molemmat takajouset oli poikki ja etutukivarret väljänä! Sen jälkeen kun siellä säädettiin niin ajo alkoi olemaan ihan OK. Tästä on aika monta vuotta aikaa, ehkä tilanne on parempi.
Ehkä koomisin tilanne oli kuitenkin se, kun käytin eri autoa eri liikkeessä kuin nuo kaksi aiempaa. Menin sitten autoa hakemaan (josta ei ilmoitettu että on valmis) niin en saanut suuntausraporttia koska kuulemma tulostimesta oli muste loppunut! No jostain kumman syystä tuota liikettä ei enää ole![]()
Nää "kulmansäätöpalvelut" on välillä ihan surkuhupaisia palveluita. Saatetaan säätää ihan läpeensä väljää alustaa ja vielä väärän auton arvoilla. Rattikin pitää jokakerta pyytää laittamaan suoraan ettei tarvitse viittä kertaa säätää.Tuo on hyvä että säätö kuuluu samaan hintaan. Joskus siitä veloitetaan erikseen ja netissä ilmoitettava hinta on pelkkä tarkastus.
Hyvän säätöpajan löyty on monesti työn takana. Meillä säädettiin W202 meseä kahdessa eri liikkeessä. Ei siitä oikein hyvä tullut niin vein sitten kolmanteen mersuihin erikoistuneeseen liikkeeseen. Tuomio oli aika tyly, molemmat takajouset oli poikki ja etutukivarret väljänä! Sen jälkeen kun siellä säädettiin niin ajo alkoi olemaan ihan OK. Tästä on aika monta vuotta aikaa, ehkä tilanne on parempi.
Ehkä koomisin tilanne oli kuitenkin se, kun käytin eri autoa eri liikkeessä kuin nuo kaksi aiempaa. Menin sitten autoa hakemaan (josta ei ilmoitettu että on valmis) niin en saanut suuntausraporttia koska kuulemma tulostimesta oli muste loppunut! No jostain kumman syystä tuota liikettä ei enää ole![]()
Kyllä se auton omistajalle oli, kun valitteli keulan maavaraa turhan matalaksi, kun joku on vaihtanut pienemmät renkaat eteen. Sinä kommentoit vaikutukseksi pari milliä ja minä hieman korjasin.Näköjään, koska missään vaiheessa tätä keskustelua ei ole ollut kyse maavarasta, vaan madalluksesta mitä renkaiden vaihtaminen ei ole.
Maavara tietysti hieman pienenee, mutta katsastuksen kanalta silä ei ole merkitystä jos autoa ei ole muuten madallettu liikaa.
Ehdin varmistaa tuon ratin keskitys jutun, koska se nyt oli itsestäänselvyys että tehdään. Erittäin nopeasti vastailivat!Nää "kulmansäätöpalvelut" on välillä ihan surkuhupaisia palveluita. Saatetaan säätää ihan läpeensä väljää alustaa ja vielä väärän auton arvoilla. Rattikin pitää jokakerta pyytää laittamaan suoraan ettei tarvitse viittä kertaa säätää.
Sen hyvän kun kerran löytää niin siellä kannattaa käydä.
Joo, kyllä. Mulla oli tosiaan termit pielessä. Eli Tuota Model S autoa ei ole madallettu. Mutta koska eturenkaat on 245/35R20, niin auton maavara on pienempi. Oikea koko siis olisi 245/40R20.Kyllä se auton omistajalle oli, kun valitteli keulan maavaraa turhan matalaksi, kun joku on vaihtanut pienemmät renkaat eteen. Sinä kommentoit vaikutukseksi pari milliä ja minä hieman korjasin.

Joo, aivan totta. Selviää sitten vika, kun saa nelipyöräsuuntauksen teetettyä.
Ratti kyllä on nyt suoraassa, eikä vetele urissa. Mutta voi siellä säädettävää löytyä tuostakin huolimatta.
Eturenkaiden sisäreunat huonot. Tavallaan se kriittisempi on vasen eturengas.
Takarenkaat taas on ainakin melkein ok kuluneet, mutta Michelin Pilot Sport 4S renkaiden kumiseos taitaa olla aika pehmeää ja siksi kuluvat melko nopeasti.
Tuonne korjaamolle on tarkoitus viedä auto, kunhan vaan vapaa aika varmistuu:
99-Motors
Autohuolto - Autohuolto ja pesu kaikkiin merkkeihin | 99-Motors Seinäjoki | Autohuolto ja pesu kaikkiin merkkeihin | 99-Motors Seinäjoki
Autohuollot, korjaukset ja fixaukset kaikille merkeille Seinäjoella. Myös auton pesut, vahaukset ja sijaisautopalvelu – 99-Motors palvelee joustavasti.www.99motors.fi
"Nelipyöräsuuntaus maksaa meillä 99€. Tarjouksen sisältö: Sisältää henkilöauton pyörien kulmien tarkastuksen ja tarvittavat säätötyöt max 1h."
Pitää olla aika yksinkertainen ostaja jos auton maavara on sentistä kiinni.Kyllä se auton omistajalle oli, kun valitteli keulan maavaraa turhan matalaksi, kun joku on vaihtanut pienemmät renkaat eteen. Sinä kommentoit vaikutukseksi pari milliä ja minä hieman korjasin.
Jo pelkkä ylimääräinen varominen haittaa toisia ja osa taas ajelee auto tontissa tyytyväisenä, vaikka välillä ottaa kiinni sieltä ja täältä. Vanhemmilla oli jokunen vuosi sitten täysin vakiolla maavaralla oleva Huihai i20, joka kerta sai varoa autotallin kynnyksen kanssa, että auton alla oleva lippa ei tarraa kiinni, laittoivat laudan kynnyksen eteen. Jos olisi ollut yhtään matalampi niin varmasti olisi haitannut vielä enemmän, mikään muu heidän auto ei ole ollut ongelmissa sen kynnyksen kanssa.Pitää olla aika yksinkertainen ostaja jos auton maavara on sentistä kiinni.
No joo. Tarkoitus oli vaan sanoa, että auton maavara on hieman vakiosta poikkeava, kun eturenkaat on /35.Pitää olla aika yksinkertainen ostaja jos auton maavara on sentistä kiinni.
Vakioautoksi ehkä matala, mutta madalluksessa ei olekkaan kyse vakioauton maavarasta tai sen renkaista, S modeliin saa halutesasaan vaikka Minin 10" vanteet renkaineen.No joo. Tarkoitus oli vaan sanoa, että auton maavara on hieman vakiosta poikkeava, kun eturenkaat on /35.
Onhan siinä myös se, että lokasuojan kaareenkin jää ihan vähän isompi rako (ei merkitystä).
Mutta Model S on muutenkin matala auto (pieni maavara). Niin joskus jopa tuosta 1 sentin erosta voi olla haittaa? Esim hidastetöyssy, josta vielä puuttuu asfaltointi, niin tuolla ei pääse, vaan pitää ajaa siitä vinottain siitä yli.
Väitteesi on kyllä 95%sti bullshittiä,. kun mikään väljä alusta ei mene leimasta läpi.Nää "kulmansäätöpalvelut" on välillä ihan surkuhupaisia palveluita. Saatetaan säätää ihan läpeensä väljää alustaa ja vielä väärän auton arvoilla. Rattikin pitää jokakerta pyytää laittamaan suoraan ettei tarvitse viittä kertaa säätää.
Sen hyvän kun kerran löytää niin siellä kannattaa käydä.
Ehkä takakonttiin, minulla on omassa autossa 13" vanteet ja yhtään pienempää ei mene jarrujen takia. Sanotaan nyt vaikka, että vanteen saisi Teslaan jollakin sovitepalalla napaan kokonaan levyn viereen kiinni, jos edes niukasti renkaat yltäisi maahan asti niin kantavuus ei ainakaan riitä, jolloin pohja on kirjaimellisesti maassa kiinni.Vakioautoksi ehkä matala, mutta madalluksessa ei olekkaan kyse vakioauton maavarasta tai sen renkaista, S modeliin saa halutesasaan vaikka Minin 10" vanteet renkaineen.
Tarvitsee vain riittävän leveä offsetrinkuan vakojarruilla, että mahtuu alle ja nythän ei ollut kyse teslaromusta millän tavalla..Ehkä takakonttiin, minulla on omassa autossa 13" vanteet ja yhtään pienempää ei mene jarrujen takia. Sanotaan nyt vaikka, että vanteen saisi Teslaan jollakin sovitepalalla napaan kokonaan levyn viereen kiinni, jos edes niukasti renkaat yltäisi maahan asti niin kantavuus ei ainakaan riitä, jolloin pohja on kirjaimellisesti maassa kiinni.
Älä nyt viiti jauhaa paskaa, se on jo melkein 11cm eroa vanteiden puolivälistä ja 145/80 renkaat painuu varmasti jonkin verran, kun ei ole sille kantavuudelle tehty.Tarvitsee vain riittävän leveä offsetrinkuan että mahtuu alle.
Voin vahvistaa että on mennyt.Väitteesi on kyllä 95%sti bullshittiä,. kun mikään väljä alusta ei mene leimasta läpi.
Sinä tässä shittiä väännät kun vaität renkaiden vaihtoa auton madallukseksi.Älä nyt viiti jauhaa paskaa, se on jo melkein 11cm eroa vanteiden puolivälistä ja 145/80 renkaat painuu varmasti jonkin verran, kun ei ole sille kantavuudelle tehty.
Voin vahvistaa että on mennyt.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.