Zoe on hintaansa nähden parhaasta päästä toimintamatkan osalta. Se saattaa kuitenkin olla vähän liian rajoilla. Kannattaa testata juuri sinun reitillä ABRP:lla talvella/sateella/vastatuulella ja eri maksiminopeuksilla. Se osaa ottaa huomioon nopeusrajoitukset (ja voit itse säätää paljonko ajat ali- tai ylinopeutta sekä kattonopeuden). Jos range ei riitä, niin sovellus näyttää sopivan latauspaikan ja lataukseen tarvittavan ajan.
Olen nyt kesän ajan ajellut Zoe ZE50:llä muutamia sellaisiakin reissuja, että on joutunut latailemaan välillä. Juuri menin Helsingistä Mikkeliin 230km helteessä ilmastointi säädettynä 20 asteeseen ja nopeusrajoitusten mukaan niin että 120 alueella suunnilleen koko matka mittarivirhe huomioiden vakkari nopeusrajoituksessa. Maantiepätkällä satasta mutta välillä jonoihin juuttuneena. Olisi sillä sen 40km vielä maantietä ajanut ilman suurempaa jännitystä, jos perillä olisi varma latauspaikka, mutta sen verran rajoilla varmaan, että jossain toisissa olosuhteissa olisi varmaan kesälläkin joutunut säästelemään tai pitämään nopean latausstopin välillä.
Zoen 22kW:n AC-lataus on muuten yllättävän suuri etu. Lähes kaikki muut sähköautothan ottavat vaihtovirtaa maksimissaan puolet tuosta, mutta suurin osa asiointilatureista tarjoaa tuon kokonaan, että yhdestäkin vaiheesta saa riittävästi. Ainakin minulla siirtymillä on usein ollut tilanne, että vähän tarvitsee lisää virtaa, mutta ei ihan täyttä akullista ja niissä tapauksissa tuo tehokas AC-lataus antaa rutkasti enemmän vaihtoehtoja taukopaikaksi eikä muutenkaan tarvitse stressata niin paljoa siitä, että pikalaturit saattavat olla varattuina. Ja tulee vielä halvemmaksi. Lisäksi kun vielä odottelen taloyhtiön latauspaikan valmistumista, tuon kanssa on ollut varsin helppoa hoitaa muutkin lataukset ihan normaalin marketti/kauppakeskusasioinnin yhteydessä.
DC-lataus Zoessa onkin sitten aika hidas, maksimissaan karvan alle 50kW ja kuten muissakin, hidastuu vielä loppua kohti ja kaiken kukkuraksi vielä lisävaruste, jonka olomassaolo kannattaa tarkistaa ostaessa. Sen takia Zoe ei ole ihan parastaan näyttänyt esimerkiksi Tesla-Björinin 1000km testeissä. Toisaalta kun range on aika hyvä, ei tuo pikalatauksen hitaus tunnu kuin vasta aika pitkillä matkoilla, joissa pitäisi ladata useampaan kertaan lähes tyhjästä (lähes) täyteen. Aika paljon pikalatauksen nopeudesta puhutaan, mutta Zoen kanssa kokisin sen ongelmana vain, jos säännöllisesti pitäisi yli 400km matkoja tehdä ja niillä olisi vielä jonkinlainen kiire.
Muuten Zoe on kokeisekseen aika tilava auto, mutta kooltaan tietenkin pikkuauto. Esimerkiksi ID.3 on kyllä selvästi tilavampi. Toisaalta Zoe on aika korkea, joten sen mittasuhteet saattavat kuvissa hämätä. Mikään mopoauto se ei ole, ja esimerkiksi reilusti Peugeot e-208:aa tilavampi. Konakin tuntui isommalta lähinnä ulkomitoiltaan. Kannattaa käydä jossain katsomassa, jos koko mietityttää. Mobiiliappi bugailee joskus, mutta näin kesähelteillä tärkein, eli ilmastoinnin etäkäynnistys on kyllä toiminut. Hyvä auto omiin tarpeisiini ja maksuhaluuni nähden, mutta tarpeita on monenlaisia. Ostopäätöstä tehdessäni ehkä eniten punnitsin, että olisiko ID.3 ollut lisähinnan arvoinen itselläni.