Asiahan jäi tuolloin täysin pöydälle saamattomuuden takia, mutta nyt leasing on irtisanottu ja palautuspäiväksi valikoitunut 29.6., joten on syytä edistää tai muuten polkupyörä on ainoa vaihtoehto.
Kiinalaisrajoitukset lähti, eli ei väliä enää merkillä. Seuraavan vuoden ajan vielä n. 20 000 km/v, sitten todennäköisesti jotain selkeästi vähemmän. Sijainti pääkaupunkiseutu.
BYD ATTO 3 36-48 kk, 20 k km/v, 417 €/kk
Kiva ja hieno, mutta hintaluokka järjellä perustellen on turhan korkea.
40 k € automobiili on tosiaan liian kallis, kun tavoite on vähentää autoilun kustannuksia.
Olen lähtenyt oletuksesta, että vakuutus, verot, pesut, renkaat, käyttövoima, renkaanvaihdot ovat vakio ja hintaero tulee Beelyn kuukausimaksuista / autolainasta ja korosta. Nyt tuo summa on 517 €/kk liikkui auto pihasta tai ei. 400 €/kk maksava esimerkkiauto lainalla säästäisi n. 1400 € vuodessa, mutta tuolla rahalla pitäisi kattaa katsastukset, määräaikaishuollot ja korjaukset. Leasingista porsi ilmastointi juuri ja on menossa marmorille korjaukseen. Toki vaikka tilanne liisarin ja oman välillä olisi +/- 0, maksaahan siinä teoriassa omaisuutta itselleen. Oletuksena, että kun auto on oma, sillä on myös jotain arvoa.
Mikäli oma tulee, on käsirahan osuus 0 € ja viimeisen erän hinta 0 €. Leasingissa on se, että mikäli lusikat menevät jakoon, ei autoa tarvitse enää kumpainenkaan ja yksin maksettavana noin 500-600 €/kk autosta jota ei tarvitse onkin jo keskivertoa isompi murhe.
Ehkä 2000-luvulla muistan kuulleeni miten turvallinen Volvo tulee niinkin läheltä kuin Ruotsista ja niin paljon autot aiheena kiinnostavat, että tuo on se "viimeisin tieto".