Nuo on monesti normaaleista LVI osista poikkeavia osia, kysy uima-allas tms liikkeistä tai ehkä jopa biltemasta.![]()
Paljun poisto vena on tollanen. Millä nimel noi muoviset putkiosat oikeen löytyy ku pitäis tehä tohon 90ast suoraan ales mutka
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Nuo on monesti normaaleista LVI osista poikkeavia osia, kysy uima-allas tms liikkeistä tai ehkä jopa biltemasta.![]()
Paljun poisto vena on tollanen. Millä nimel noi muoviset putkiosat oikeen löytyy ku pitäis tehä tohon 90ast suoraan ales mutka
paska laatu, sinkkikatoa, valmistusvirhe, materiaalivirhe jne. kyllä niitä vaihtoehtoja on. ei noita nyt mitenkään erityisesti hajoile. ensimmäistä kertaa missään ikinä näen tuolla tavalla hajonneen. VTT:lle tms voi viedä materiaaliturkimuksiin jos haluaa tarkempaa tietoa. Yksi hajonnut suihku kerran meni sinne.Miksiköhän näitä pallosulkuja hajoaa?
Noin 13v vanha pöntön pallosulku ruvennut tihuttaa koskin siihen avaimilla niin se murtui kokonaan. Paska laatu vai jotain muuta?![]()
Miksiköhän näitä pallosulkuja hajoaa?
Noin 13v vanha pöntön pallosulku ruvennut tihuttaa koskin siihen avaimilla niin se murtui kokonaan. Paska laatu vai jotain muuta?
Itselläni kanssa kara lentänyt mäkeen vanhasta suluista ja kerran uudesta gustun pöntön sulutsta jäi kara käteen. Oraksen on ns laatutavaraa mutta ne juuri nimenomaan aina vuotaa karan läpi. Parhaita on vanhat fresen sulut, koskaan ei vuoda ja aina toimii.En ole itse nähnyt koskaan tuolla tavalla hajonnutta. Karat rupeaa toki helposti vuotamaan kääntäessä , kulmasuluista pystyy pyörittämään sisuskalut ulos, joitain karoja on katkennut ym. Kävin yhdellä asukkaalla lauantai aamusta, oli jotenkin onnistunut hanaa asentaessa saamaan karan kokonaan irti ja kasteltua keittiön. Sanoi, että se oli vaan pompannut pois kun käänsi kiinni.. kaikkeen törmää, kun satunnaisesti käytetään myös muita, kun yleisesti käytössä olevia osia. Toki niistä yleisemmin käytössä olevistakin saisi jäädä halvimmat pois käytöstä kokonaan. Sulku joka toimii luotettavasta max takuuajan ei oikein kuulu hyvään rakennustapaan.
Paskasti asennettu ja kannakoitu, mutta pönttö nyt ei mitään paineiskua aiheuta...Jos toi tuloputki on noin ohutta pidempäänkin ja kaikki kannakointi on saatu tuohon kuvaan, niin ei se sen ihmeempiä tarvi. Eli huonosti asennettu, jokainen täyttökerta heiluttaa tota viritystä. Paineisku on sana mitä haetaan.
Ni nyt on uusi sulku haettu ja laitettu. Onhan se sulun molemmilta puolilta suht läheltä kannakoitu. Ei se tuol kiinteen kaapin alla ton nätimpi tarvii olla kun ei sinne näe. Itse en jaksa uskoa että joku paune isku tuota tekisi. VedPaskasti asennettu ja kannakoitu, mutta pönttö nyt ei mitään paineiskua aiheuta...
voi haljeta. Autossa oli kuparin pätkiä talvella missä oli vettä mutkassa niin oli haljennut. paineilmalla puhaltaa tyhjäksi linja kerrallaan jos haluaa olla varma. Myöskään termostaatti suihkut eivät tyhjene ellei takaiskuja avaa vaikka irrottaisi koko suihkun.Halkeeko 10mm hehkutettu kupariputki jäätyessään jos siellä ei ole yhtään vesipainetta ja vettä on vain jossain mutkien pohjalla? (Saako niitä ton tyhjemmäksi talvella?)
Onkohan siel joku kiinteä ip ja tuurilla eri osoiteavaruudes kun sun koti. Käy verkko asetukset jäspis läpiOnko jäspin huoltoukkoja foorumilla?
Mikähän on kun ajattelin vihdoin jäspin tehowatti splitin kytkeä verkkoon, eikä mitään tapahdu kun kaapelin kytkee. Laite ei ilmesty verkkoon, eikä sitä näy edes routerilla. Samaan johtoon kun kytkee läppärin niin toimii heti, eli ei ole verkossa vika.
Vaatiiko tuo jonkun asetuksen räpläämisen vielä että laitteen verkkokortti menee päälle?
Koitin sekä dhcp päällä, että kiinteällä osoitteella.Onkohan siel joku kiinteä ip ja tuurilla eri osoiteavaruudes kun sun koti. Käy verkko asetukset jäspis läpi
Mitenkäs keittiön allaskaapin putkien vuotosuojaaminen pitäisi tämmöisessä kaapissa tehdä? Tiskikoneen putket menee suht nätisti kaapin pohjasta läpi ja saa sinetöityä tuolla tiivistysteipillä(/massalla?) vuotokaukaloon, mutta käyttövesi ja viemäröinti on seinässä suht korkealla. Pitäisikö käyttövesi ja viemäri tiivistää vielä jotenkin? Vesiputkien ympärillä on toki nuo suojaputket, joihin putkea pitkin valuva pieni vuoto katoaa helposti...
Ja kun nyt tuota kuvaa katselee, näyttää kuin hajulukko olisi hieman painunut. Pitäisiköhän sen olla kiinnitettynä johonkin, kun nyt roikkuu käytännössä lavuaarin pohjasta liitostensa varassa?
![]()
![]()
Tuolle iv koneelle on varmaan jonkinlainen vesilukko, sen katsoisin ensimmäisenä ettei ole tyhjentynyt
lattiakaivon ja tuuletuksen välillä varmaan tukosta. eli pulputtaako satunnaisesti itsekseen vai silloin kuin käyttää jotain tiettyä viemäri pistettä. Kokeile laskea allas täynnä vettä eri altaista ja vedä pönttö. ilma putkesta ei pääse pois veden tieltä niin puskee ylös vesilukosta. Rassilla tai huuhtelu letkulla kaivosta eteenpäin linjaa putsaten. tuo iv koneen vesilukko varmaan kytketty lattiakaivon vesilukkoon niin silloin se ei voi aiheuttaa pulputusta muuten kuin tekemällä niin kovan alipaineen tilaan että korvausilma tulee viemäristä.
Pulputtaa ainakin aamuisin eli ennen kuin valuttaa vettä mihinkään altaaseen. Illalla on pesty pyykkiä eli tuosta pitäisi ainakin valua reilusti vettä kyseiseen viemäriin. Pulputus loppuu, kun kytkee takkatilan päälle eli ylipainetta taloon.lattiakaivon ja tuuletuksen välillä varmaan tukosta. eli pulputtaako satunnaisesti itsekseen vai silloin kuin käyttää jotain tiettyä viemäri pistettä. Kokeile laskea allas täynnä vettä eri altaista ja vedä pönttö. ilma putkesta ei pääse pois veden tieltä niin puskee ylös vesilukosta. Rassilla tai huuhtelu letkulla kaivosta eteenpäin linjaa putsaten. tuo iv koneen vesilukko varmaan kytketty lattiakaivon vesilukkoon niin silloin se ei voi aiheuttaa pulputusta muuten kuin tekemällä niin kovan alipaineen tilaan että korvausilma tulee viemäristä.
vaikuttaako ikkunan tms avaaminen pulputukseen? onko okt, rivari vai mitä?Pulputtaa ainakin aamuisin eli ennen kuin valuttaa vettä mihinkään altaaseen. Illalla on pesty pyykkiä eli tuosta pitäisi ainakin valua reilusti vettä kyseiseen viemäriin. Pulputus loppuu, kun kytkee takkatilan päälle eli ylipainetta taloon.
IV-kone on Vallox 145 MV ja tuosta löytyy vesilukko Vesilukko Vallox Silent Klick. Tuo oli tukossa viime vuonna ja sen silloin puhdistin.
Pitäisikö pulputusta kuulua suihkun viemäristä, jos tukos on pidemmällä? Vai rajaako pulputuksen puuttuminen sen tuohon KHH lattiaan?
Okt, vm 2021. Testaan tuota illalla.vaikuttaako ikkunan tms avaaminen pulputukseen? onko okt, rivari vai mitä?