Niin kuin politiikka yleensäkin. Lässytetään paljosta, mutta teot jäävät nolliin.Ei ole ollut edes mitään yritystä. Pelkkää tyhjää puhetta.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Niin kuin politiikka yleensäkin. Lässytetään paljosta, mutta teot jäävät nolliin.Ei ole ollut edes mitään yritystä. Pelkkää tyhjää puhetta.
Tämä nyt ei tainnut edistää lainkaan sukupuolten tasa-arvoa varushenkilöpalveluksen osalta.Saivat sukupuolen vaihtamisen jo lakiin. Kohu siitä olisi syntynyt jos enemmän olisivat Keskustan unohtaneet. Nyt äänestetään noita kolmea kunnes muut tulevat mukaan tai saadaan nuo kolme yksinään yli satasen.
Näin olisi jos se poistuma olisi samassa tasossa kuin metsien kasvu. Näin ei kuitenkaan ole vaan meidän metsien kasvu ja hiilinielu on paljon suurempi kuin sieltä hakattu puumäärä. Eli ne Suomen metsät toimii hiilinieluina ihan vaikka se hakattu puu poltettaisiin kokonaan ilmaan.
Sen verran että voi vaihtaa sukupuolensa protestina. Eri asia tuleeko niitä.Tämä nyt ei tainnut edistää lainkaan sukupuolten tasa-arvoa varushenkilöpalveluksen osalta.
Paitsi että se metsien luonnollinen kasvu on sitä luonnon omaa hiilikiertoa. Ei se ole mitään windfallia jota me voidaan käyttää vapaasti.
Anna jotain lähdettä että ovat kohdanneet.
![]()
HS Ympäristö | Nasan raportin pääkirjoittaja HS:lle: Suomen viralliset hiilinielulaskelmat eivät ole väärässä
Nasan satelliittimittaus näytti Suomen hiilinieluna. Raportin pääkirjoittaja Brendan Byrne ei kuitenkaan näe ristiriitaa Nasan tulosten ja Suomen mittausten välillä.www.hs.fi
No ei ole minun ongelma jos et osaa tulkita sitä artikkelia.Ei tuossa missään sanota mitään tuollaista.
Hakkuukiintiöt on määritelty niin, etteivät käyrät kohtaa. Suomessa kasvaa joka vuosi enemmän puuta kuin sitä hakataan. Viime vuonna metsää kasvoi arviolta 103,5 miljoonaa kuutiometriä ja kokonaispoistuma oli alle 90 miljoonaa kuutiometriä (hakattu poistuma oli noin 76 miljoonaa kuutiota).Kyllä, jos olisit perillä ajankohtaisesta tiedosta.
eli n.128500€/päivä tukea jokaiselle vuoden päivälle. 46.9 miljoonan tuella ja lipuilla? saatiin 7,9 miljoonaa."Vuonna 2021 Kansallisoopperan ja baletin toiminnan kulut olivat yhteensä noin 54,8 miljoonaa euroa. Valtion avustusta kansallisooppera sai 41,6 miljoonaa euroa sekä pääkaupunkiseudun kuntien avustusta 5,3 miljoonaa euroa. Pääosin näytäntötuotoista koostuva toiminnan tuotto oli yhteensä vain noin 8,9 miljoonaa euroa.'
![]()
Suomen Kansallisooppera ja -baletti – Wikipedia
fi.m.wikipedia.org
Edit: Wienin valtionoopperan budjetti on 100 miljoonaa ja tukirahat kattavat yli puolet menoista. Tämä siitä huolimatta että on paljon kuuluisampi.
Puulla kokoajan enenevissä määrin myös korvataan valtavat määrät muovia mm. pakkausmateriaaleissa ja entisistä muovituotteista, esim. pillit ja muut kertakäyttöastiat. Mistä ne sitten pitäisi valmistaa, jos ei puusta ja puukuidusta ja miksi tämä teollisuus pitäisi luovuttaa pois täältä Suomesta, jossa sitä raaka-ainetta vielä on saatavilla?Sen lisäksi siitä puusta saadaan valtavat hiilisäästöt korvaamalla terästä ja betonia.
Puulla kokoajan enenevissä määrin myös korvataan valtavat määrät muovia mm. pakkausmateriaaleissa ja entisistä muovituotteista, esim. pillit ja muut kertakäyttöastiat. Mistä ne sitten pitäisi valmistaa, jos ei puusta ja puukuidusta ja miksi tämä teollisuus pitäisi luovuttaa pois täältä Suomesta, jossa sitä raaka-ainetta vielä on saatavilla?
Se ei ole myöskään noin yksinkertaista, vaan pitää ottaa huomioon mitä joudutaan korvaamaan sillä, että puuta ei käytetä. Puun polttaminen energiaksi on hiilineutraalia verrattuna siihen, että se kivihiili, öjly, maakaasu tai turve kaivetaan hiilipankista ja vapautetaan siten taivaalle. Otan hiilineutraalin paljon mieluummin kuin fossiilisten tai turpeen polttamisen, turvettakin voisi miettiä vihreänä vaihtoehtona maakaasulle niiden uusiutumissyklien vertailussa.Se ei ole noin yksinkertaista. Talousmetsät ovat hiilinielu vain jos se puumateriaali käytetään johonkin pysyvästi sitoutuvaan. Eli käytännössä pitkäaikainen rakentaminen.
Kaikki muut käytöt (energiakäyttö, sellutuotteet, kulutustavarat ja muut väliaikaiset puutuotteet) vapauttavat sen hiilen todella nopeasti ilmankehään. Jolloin ne vanhat luonnontilaiset metsät sitovat enemmän hiiltä. Koska vaikka niiden hiilimäärä ei kasva niin nopeasti kuin talousmetsien, se hiilimäärä pystyy siellä metsässä. Sen sijaan, että se vapautuisi takaisin ilmakehään.
Puukuitu on kierrätettävää. Poltettu puu ei.
Tämä onkin hyvä selitys kaikkeen, voimme argumentoida tällä aspektilla jokaista päätöstä, kun joku harasi vastaan. Luulisi nyt, että kun hallituksessa on kerrankin ne puolueet jotka painottavat juurikin ihmisoikeuksia ja tasa-arvoa, tekisivät jotain myönnytyksiä sen eteen, että nämä heille tärkeimmät teemat saataisiin läpi. Mutta, kuten sanottu, mitään ei saatu aikaan asian tiimoilta.Ei saa noilla vielä enemmistöä kun Keskusta haraa vastaan.
Tossa ei näy se, että Ukrainan ja Venäjän sodan seurauksena/pakotteina, olemme lopettaneet puuntuonnin Venäjän karjalasta. Ja sen aikeuttama vaje on nyt pitänyt toteuttaa hakkaamalla Suomen metsiä osin ennenaikaisesti, mikä pahentaa tilannetta tulevina vuosina mikäli emme palaa ostamaanTuossa on tuoreempi kuvaaja. Hakuukertymä on hieman noussut ja kokonaishiilienielu vähän laskenut. Mitä sitten?
![]()
Silti nuo muut vastustavat miesten oikeuksia ja myöntävät sen suoraan. Heidän kanssaan ei edes teoriassa saa muutosta.Tämä onkin hyvä selitys kaikkeen, voimme argumentoida tällä aspektilla jokaista päätöstä, kun joku harasi vastaan. Luulisi nyt, että kun hallituksessa on kerrankin ne puolueet jotka painottavat juurikin ihmisoikeuksia ja tasa-arvoa, tekisivät jotain myönnytyksiä sen eteen, että nämä heille tärkeimmät teemat saataisiin läpi. Mutta, kuten sanottu, mitään ei saatu aikaan asian tiimoilta.
No sitä suuremmalla syyllä olisi pitänyt jotain saada aikaan, kun kerrankin asetelmat oli 3vs1, eipä sen parempaa asetelmaa voi enää saada aikaiseksi. Ei vain näytä olevan kovinkaan tärkeä tasa-arvo-ongelma kyseisille puolueille, suuta kyllä soitellaan.Silti nuo muut vastustavat miesten oikeuksia ja myöntävät sen suoraan. Heidän kanssaan ei edes teoriassa saa muutosta.
Aina jää tärkeitäkin asioita toteuttamatta, niin on muillakin puolueilla ollut.No sitä suuremmalla syyllä olisi pitänyt jotain saada aikaan, kun kerrankin asetelmat oli 3vs1, eipä sen parempaa asetelmaa voi enää saada aikaiseksi. Ei vain näytä olevan kovinkaan tärkeä tasa-arvo-ongelma kyseisille puolueille, suuta kyllä soitellaan.
Paras olisi jos Liberaalipuolue nappaisi ne paikat. Aina saa unelmoida.Toivottavasti Suomessa ei tulla näkemään semmoista tilannetta missä hjallis on ministeri, tyypillä on käytännössä kädet täysin venäläisten paskassa.
Minusta jonkun (asiantuntijan, toimittajan) pitäisi ruveta vähän kaivelemaan, mitä tapahtui demarien toimistolla poliittisessa suunnittelussa viikko-kaksi sitten.![]()
Ennuste: Perussuomalaiset kirii kokoomusta kiinni – Paikkajako KOK 44, PS 42, SDP 40, KESK 23
Analytiikkayhtiö Accuscoren Iltalehdelle laatiman ennusteen mukaan suurimman puolueen tittelistä kisaava kolmikko on enää vain 2–4 kansanedustajapaikan päässä toisistaan.www.iltalehti.fi
Uusi arvio paikoista, Kokoomus olisi pääministeripuolue. Perinteisesti persuilla ennustus ollut alakanttiin joten hekin voivat olla, demareilla häviävän pieni mahdollisuus.
Kysymys on lähteekö Keskusta hallitukseen vai jääkö nostamaan kannatustaan. Jos ei lähde niin
Kok+PS+RKP+KD+Liike 104 paikkaa
Kok+SDP+Vihreät+RKP 110 paikkaa
Veikkaan noita tuossa järjestyksessä. Keskustaa jouduttaisiin lahjomaan aika tavalla että lähtisi.
Minusta jonkun (asiantuntijan, toimittajan) pitäisi ruveta vähän kaivelemaan, mitä tapahtui demarien toimistolla poliittisessa suunnittelussa viikko-kaksi sitten.
Edelliset 3-4 kuukautta Marin käänsi kaikki kysymykset Kokoomukseen. Viimeisen kahden viikon aikana kuitenkin fokus siirtyi lähes kokonaan persuihin ja Purraan. Tiedätte varmaan vanhan sanonnan, että sian kanssa ei kannata painia, koska siinä molemmat tahriintuu, mutta sika nauttii.
Kaikille puolueilla pitäisi olla selvää, että kun persun kanssa painii, molemmat tahriintuu, mutta persu voittaa (kannatuksessa) koska nimenomaan se puolue elää vastakkainasetteluista ja taisteluista.
Joten mikäli demareilla ei ole jo sopimusta Kokoomuksen kanssa sinipunasta, on tämä uusi strategiapainotus heiltä vaalien kannalta aivan idioottimainen liike.
Ja sama tiivistettynä yhteen kuvaan alla.![]()
Se mitä olen noita väittelyitä katsonut, niin kyllä Marin haastaa usein Orpoa ja "vuorineuvosten ja rikkaiden" Kokoomusta. Tarkoituksena on luoda Demareista kuva pahan riistoporvarin viimeisenä torjuntalinjana, ja näin kerätä äänestäjiä Vasemmistoliitosta ja Vihreistä. Ja galluppien perusteella tässä on jossain määrin onnistuttukin.Minusta jonkun (asiantuntijan, toimittajan) pitäisi ruveta vähän kaivelemaan, mitä tapahtui demarien toimistolla poliittisessa suunnittelussa viikko-kaksi sitten.
Edelliset 3-4 kuukautta Marin käänsi kaikki kysymykset Kokoomukseen. Viimeisen kahden viikon aikana kuitenkin fokus siirtyi lähes kokonaan persuihin ja Purraan. Tiedätte varmaan vanhan sanonnan, että sian kanssa ei kannata painia, koska siinä molemmat tahriintuu, mutta sika nauttii.
Kaikille puolueilla pitäisi olla selvää, että kun persun kanssa painii, molemmat tahriintuu, mutta persu voittaa (kannatuksessa) koska nimenomaan se puolue elää vastakkainasetteluista ja taisteluista.
Joten mikäli demareilla ei ole jo sopimusta Kokoomuksen kanssa sinipunasta, on tämä uusi strategiapainotus heiltä vaalien kannalta aivan idioottimainen liike.
Ja sama tiivistettynä yhteen kuvaan alla.![]()
Talousmetsä voi olla hiilinielu, vaikka korjattu puu poltettaisiin. Mutta ajatus tasolla voi toki rakennella esimerkin missä talousmetsä ei ole hiilinielu. Siinäkin tapauksessa ilmastonmuutoksen torjunnan kanalta niillä jalostetuilla tuotteilla voidaan korvata fosiilisia päästöjä aiheuttavia tuotteita, eli olla hyvinkin tehokasta torjuntaa.Se ei ole noin yksinkertaista. Talousmetsät ovat hiilinielu vain jos se puumateriaali käytetään johonkin pysyvästi sitoutuvaan. Eli käytännössä pitkäaikainen rakentaminen.
Kaikki muut käytöt (energiakäyttö, sellutuotteet, kulutustavarat ja muut väliaikaiset puutuotteet) vapauttavat sen hiilen todella nopeasti ilmankehään. Jolloin ne vanhat luonnontilaiset metsät sitovat enemmän hiiltä. Koska vaikka niiden hiilimäärä ei kasva niin nopeasti kuin talousmetsien, se hiilimäärä pystyy siellä metsässä. Sen sijaan, että se vapautuisi takaisin ilmakehään.
Talousmetsien osalta vuosittainen hiilensidonta vaihtelee merkittävästi, riippuen suuresti arviovuoden säistä. ja toki myös sen mukaan missä elinkaaren (kasvun) vaihdeessa arvioidut metsät ovat.Kyllä, jos olisit perillä ajankohtaisesta tiedosta.
![]()
Ennuste: Perussuomalaiset kirii kokoomusta kiinni – Paikkajako KOK 44, PS 42, SDP 40, KESK 23
Analytiikkayhtiö Accuscoren Iltalehdelle laatiman ennusteen mukaan suurimman puolueen tittelistä kisaava kolmikko on enää vain 2–4 kansanedustajapaikan päässä toisistaan.www.iltalehti.fi
Uusi arvio paikoista, Kokoomus olisi pääministeripuolue. Perinteisesti persuilla ennustus ollut alakanttiin joten hekin voivat olla, demareilla häviävän pieni mahdollisuus.
Kysymys on lähteekö Keskusta hallitukseen vai jääkö nostamaan kannatustaan. Jos ei lähde niin
Kok+PS+RKP+KD+Liike 104 paikkaa
Kok+SDP+Vihreät+RKP 110 paikkaa
Veikkaan noita tuossa järjestyksessä. Keskustaa jouduttaisiin lahjomaan aika tavalla että lähtisi.
Edit: Vihreät ilmoitti etteivät lähde hallitukseen. Porvarihallitus lienee ainut vaihtoehto.
![]()
Ohisalo: Vihreät ei mene hallitukseen nykykannatuksella
Vihreiden Maria Ohisalo osallistui Iltalehden Suoraa puhetta -vaalitenttiin tiistaina.www.iltalehti.fi
Se ei riitä enemmistöhallitukseen, siksi laitoin RKP:n. Ilman Harkimoa riittää.Voi toki myös tulla joku järjestely, jossa kepu äänestelee tyhjää ja hallituksessa on Kok + PS + KD + Harkimo-liike.
Se ei riitä enemmistöhallitukseen, siksi laitoin RKP:n. Ilman Harkimoa riittää.
Ihan turha fantasioida tuollaisesta ”ruotsalaisesta sopimuksesta”. Ei ole Suomessa koskaan ollut, eikä toimisi. Eikä nyt ainakaan Kepun kanssa. Koska kepu pettää ja pekkaroi aina = keksii häpeilemättä lennossa ehtoja ja iltalypsyjä ja on jopa ylpeä siitä, mitä niillä saa.Joo mutta jos kepu äänestää tyhjää, ei tarvi enemmistöhallitusta.
Ihan turha fantasioida tuollaisesta ”ruotsalaisesta sopimuksesta”. Ei ole Suomessa koskaan ollut, eikä toimisi. Eikä nyt ainakaan Kepun kanssa. Koska kepu pettää ja pekkaroi aina = keksii häpeilemättä lennossa ehtoja ja iltalypsyjä ja on jopa ylpeä siitä, mitä niillä saa.
Tuota käytetään usein Kepun haukkumalainina, mutta oikeastihan se on kehu: osoitus puolueen sitkeydestä ja peräänantamattomuudesta.
Öö viittaatko nyt johonkin erityiseen lupaukseen, vai näihin vaalitavoitteisiin, vaali ohjelmiin.Mutta oli miten oli, Kokoomus joutuu rikkomaan lupauksiaan kenen tahansa kanssa hallitusta lähteekään perustamaan. Joko talouslinjan tai EU/ilmastovastuullisuuden suhteen.![]()
Öö viittaatko nyt johonkin erityiseen lupaukseen, vai näihin vaalitavoitteisiin, vaali ohjelmiin.
Ymmärtääkseni kokoomuslaisten viesti on ollut että SDP tai PS ei ole poissuljettuja, kenen kanssa puolue voisi olla samassa hallituksessa.
SDP on eniten pelaamassa itseään paitsiioon, tarkoittaa lähinnä sitä että heikentää asemaansa neuvotteluissa. PS taasen arvoitus,haluaako hallitukseen.
En usko että kokoomuslaiset enään lähtee tavoitteleen he ja liuta pieniä, ennenmmin joku virkamies hallitus.
Eikös tässä ollut uutinen että vihreät ei lähde hallitukseen nykyisellä kannatuksella, jolloin sinipunaa ei tule.Öö viittaatko nyt johonkin erityiseen lupaukseen, vai näihin vaalitavoitteisiin, vaali ohjelmiin.
Ymmärtääkseni kokoomuslaisten viesti on ollut että SDP tai PS ei ole poissuljettuja, kenen kanssa puolue voisi olla samassa hallituksessa.
SDP on eniten pelaamassa itseään paitsiioon, tarkoittaa lähinnä sitä että heikentää asemaansa neuvotteluissa. PS taasen arvoitus,haluaako hallitukseen.
En usko että kokoomuslaiset enään lähtee tavoitteleen he ja liuta pieniä, ennenmmin joku virkamies hallitus.
Mitä tinkimisellä sitten tarkoitatkaan. EU/ilmasto/maahanmuutto linja tuskin tarvii ihmeitä, kokoonpanosta riippuu millaisella retoriikalla ohjelma kirjoitetaan.Viittasin Kokoomuksen EU/ilmasto/maahanmuuttomyönteiseen linjaan. Heidän pitää tinkiä joko noista tai talouslinjoista, että saavat hallituksen kasaan. Toki noi edeltämainitut ei taida olla niin paljoa kynnyskysymys kuin talous.
Mitä tinkimisellä sitten tarkoitatkaan. EU/ilmasto/maahanmuutto linja tuskin tarvii ihmeitä, kokoonpanosta riippuu millaisella retoriikalla ohjelma kirjoitetaan.
Sama taloudesta, kokoonpanosta riippuu millaisia virkkeitä käytetään.
SDP - PS kimppa on niin kaukana , että KOK uhkaa lähinnä nykyinen hallituspohja, sekin jos keskusta korvattu muilla pienillä ja vasemmisto saanut jonkun yllätysvoiton.
Jos PS ei halua hallitukseen niin se sataa SDPn laariin, eli sitten näkyy ohjelman teksteissä, toimiiko riippuu mitä käytännössä.
Tavoitteet ei toteudu, joten kyllä nuo voi sopuun päästä, tietenkin se vaara että Marin vielä möläyttää jotain, josta joutuu oikeasti pakittaan jos hallitukseen haluaa.Taloudessa Kokoomus ja SDP on oikeasti aika kaukana toisistaan, etkö muka oikeasti ole tätä huomannut? Jompikumpi tai molemmat joutuisi rikkomaan vaalilupauksiaan melko paljon, jos haluaisivat samaan hallitukseen.
Jos PS ei halua hallitukseen, mutta ei halua "marinin" sosialisti hallitusta, niin sen voisi pelata pelin oikein, mutta pystyykö. ja riskinä se että puolueiden sisältä vuodetaan.
Jos PS haluaa hallitukseen, niin tuskin mamujutut on ongelma, ne vaikuttaa lähinnä siihen että kuinka uskottavasti puoluekuri pysyy. Halla Ahon otettava vastuuta.
Maahanmuuttu on heille vaikea, toinen on toki takinkääntö retoriikka.Eikös maahanmuutto ole yksi persujen ydinasioista? Tuskin he siinä kauheasti ovat joustamassa, varsinkin kun muistissa on miten Soinin persujen/sinisten kannatukselle kävi. Vai meinaatko että siitä välittäminen tarkoittaisi, etteivät he halua hallitukseen?![]()
Maahanmuuttu on heille vaikea, toinen on toki takinkääntö retoriikka.
Mutta jos tosissaan haluavat hallitukseen, niin ei se noihin kaadu, kokoomus viestinyt ettei kaadu ja vähän siellä PSlläkkin sellaista viestiä.
PS saa ohjelmaa tekstiä joissa vastataan "haittamaahanmuutto" ongelmiin, ja nämä hoitaja kiistat Marinin kanssa, niin vaalien jälkeen realipolitiikkaan. Työperäinen maahantuotto tuskin on ongelma.
RKP voi olla PSllä ongelma, mutta sekin PStä kiinni.Joo, ei persujakaan taida työperäinen maahanmuutto haitata. Ja luulen että ei Kokoomuksellekaan taida olla se humanitäärinen maahanmuutto ja/tai kehitysapurahat oikeasti niin tärkeää... mahdollisista hallituskumppaneista lähinnä RKP:lle se voisi olla kynnyskysymys.
Näinä aikoina ei uskoisi moisia ehdotuksia näkevän, päinvastoin.Tänne tarvittais ainakin yheks vaalikaudeks joku diktaattori, kun muuten ei mee asiat ikinä eteenpäin kun aina puristaa jonkun kenkää.
Tai sitten ei. Tai no riippuu mitä poimitaan. Mutta ei PSn kannata mitään tanskanmallia ajaa.Luulisi, että perussuomalaisille riittäisi maahanmuuttopolitiikassa ottaa esimerkkiä Tanskasta ..
Näinä aikoina ei uskoisi moisia ehdotuksia näkevän, päinvastoin.
Diktaattorille riittää yksivaalikausi, seuraava ei tullisi,Jos vaikka Sari Essayaha sais diktaattorin vallan neljäks vuodeks niin täällä olis sota ja ydinpommit lentäis? Kaikki ei oo Hitlereitä. Voisin ottaa ilomielin vaikka Petri Roinisen neljäks vuodeks päättämään asioista.
Diktaattorille riittää yksivaalikausi, seuraava ei tullisi,
Vaaleillavalitut diktaattorit ovat olleet alussa ihan hyvältä vaikuttavia, ainakin sen verran monen mielestä että ovat valtaan päässeet.