- Liittynyt
- 24.06.2017
- Viestejä
- 4 935
No eiköhän ne ole.Kyllä lainaraha ja kyseiset käsitteet pitäisi valtionjohdossa olla ymmärryksessä, eikö?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
No eiköhän ne ole.Kyllä lainaraha ja kyseiset käsitteet pitäisi valtionjohdossa olla ymmärryksessä, eikö?
Siltä se tosiaan vaikuttaa!No eiköhän ne ole.
Mutta miten valtio nyt "tienaa tällä" kun korot nousee ja pitää aikaa leikkaamaan..^Se riippuu korosta ja mitä sillä saa. Sitten myös lainatakausten kanssa siitä millä korolla niitä lainoja taataan, että mitä tulee sitäkautta takaisin. Jos mä saan pankista 100€ 1% korolla ja lainaan Mirkulle 100€ 2% korolla, niin tienaan pitkällä tähtäimellä tietenkin.
Ja valtio (myös toki kuntataloudessa) kyse on myös siitä mitä lainalla saadaan ja mitä se joskus lopulta maksaa. Moni ottaa asuntolainan (tai jopa autolainan) eikä ensin säästä sitä summaa. Ihan oikeasti, sitä tapahtuu oikessa elämässä. Eli lainalla saadaan jotain mikä sillä hetkellä on tarpeen ja sitten toki maksellaan korkoja mitkä täytyy sit jotekin budjetoida seuraavaan vuoteen.
Mutta miten valtio nyt "tienaa tällä" kun korot nousee ja pitää aikaa leikkaamaan..
Eli onko järkevämpää ottaa velkaa ja maksaa sillä hyvinvointia sekä joskus ehkä realisoituvaa kasvua vai kurjistaa kuntasektorien palvelut ja mahdollisesti päätyä albaniaksi.
Mitä helvetin hyvivointiaSe riippuu siitä millaiset sopparit on taatuilla lainoilla sekä otetuilla. Ja tosiaan, talous nyt tuntuu pyörivän lainoilla niin Virtasilla kun valtioilla, pl ne joilla on joku öljylähde lottovoittona- toistaiseksi.
Eli onko järkevämpää ottaa velkaa ja maksaa sillä hyvinvointia sekä joskus ehkä realisoituvaa kasvua vai kurjistaa kuntasektorien palvelut ja mahdollisesti päätyä albaniaksi.
Ja mikä on hyvinvointia? Rahoitella jotain tukipaketteja, tai kustantaa tulonsiirtoina eläminen ihmisille jotka ovat pelkkä taakka,? Hurraa!Mielenkiintoiset vaihtoehdot, mutta tarjoan kolmannen: otetaan velkaa ja maksetaan hyvinvointia mutta tien päässä odottaakin kahta kauheampi sopeutus. Albaniaksi päädytään jos käy tuuri.
Mielenkiintoiset vaihtoehdot, mutta tarjoan kolmannen: otetaan velkaa ja maksetaan hyvinvointia mutta tien päässä odottaakin kahta kauheampi sopeutus. Albaniaksi päädytään jos käy tuuri.
...tai kustantaa tulonsiirtoina eläminen ihmisille jotka ovat pelkkä taakka,? Hurraa!
Sanoit paljon muutakin, mutta millä mittarilla valtionvelka on maltillinen? Muutenkin vähän omituista sanoa että kuka hoitaa vanhukset? Pitäisikö turhia toimia karsia, vai kenties ylläpitää turhaa ja nostaa verotusta?Niin, skenaarioita toki voi olla. Mut jos raha laitetaan perushyvinvointiin, niin sillä saa perushyvinvointia jatkossakin. Toki vain tiettyyn rajaan asti, mut Suomen valtionvelka on vielä aika maltillinen ja korot samoin. Jos taas vedetään töpseli seinästä ja leikataan kaikesta niin että tavoite on esim. 10v olla velaton, niin mitä kerrannaisseuruksia sillä on valtiolle ja ennenkaikkea sen kansalaisille.
Noin periaatteessahan yhtälö on helppo. Leikataan kaikkea niin paljon että velat maksetaan. Suku hoitaa kyllä vanhukset, lapset saa kotona tukea jos koulu sakkaa ja erikoissairaanhoito on vain työnantajien vakuutuksesta, jne. Jos kaupungissa on työttömän liian kallista asua, maa on täynnä hylättyjä taloja ja peltoa mitä kyntää. Säästöjä tulee tosi nopeasti ja paljon.
No yllä tuossa juuri sanoin, että on vaihtoehto sekin että ei kustanneta niitä taakkoja
Juurihan sanoin että mitä toisessa todellisuudessa voisi karsia. Olen toki eri mieltä asiasta, mutta jos säästöjä haetaan tosissaan ja velan nollaamista, niin onko noissa keinoissa joku ongelma?Sanoit paljon muutakin, mutta millä mittarilla valtionvelka on maltillinen? Muutenkin vähän omituista sanoa että kuka hoitaa vanhukset? Pitäisikö turhia toimia karsia, vai kenties ylläpitää turhaa ja nostaa verotusta?
Mistä helvetin velkojen nollaamisesta puhut? Onko se sama asia kuin velkaantumisen vähentäminen?Juurihan sanoin että mitä toisessa todellisuudessa voisi karsia. Olen toki eri mieltä asiasta, mutta jos säästöjä haetaan tosissaan ja velan nollaamista, niin onko noissa keinoissa joku ongelma?
Lisäys: Hiton suuri osa valtion verotuloistahan menee siihen että valtio maksaa kyvyttömien elämistä. Niin pitäskö se vaan kertakaikkiaan lakkauttaa (kyvyttömien paapominen).
Mistä helvetin velkojen nollaamisesta puhut? Onko se sama asia kuin velkaantumisen vähentäminen?
Ethän olkiukkoile mistään kyvyttömien auttamisesta myöskään.
...tai kustantaa tulonsiirtoina eläminen ihmisille jotka ovat pelkkä taakka,? Hurraa!"
Juu olisi fiksuinta olla ottamatta liikaa ihmisiä keiltä ei odoteta mitään, ja joilla ei ole kykyä osallistua. Mulle on ok että haluat elätellä ylimääräisiä, veronmaksajana ajattelen että omat ensin.Itse totesit että "
Niin aloin vaan miettiä että ketkä ovat taloudelle pelkkä taakka. No kaikki joiden tuotto-odotus pikkasenkaan pidemmällä tähtäimellä on noin suurinpiirtein nolla. Niin eikö ole fiksuinta dumpata ne pois pitämään huolta ittestään avustetun loisimisen sijaan.
Juu olisi fiksuinta olla ottamatta liikaa ihmisiä keiltä ei odoteta mitään, ja joilla ei ole kykyä osallistua. Mulle on ok että haluat elätellä ylimääräisiä, veronmaksajana ajattelen että omat ensin.
En halua.Eli sinä haluat elätellä niitä joilla ei ole kykyä eikä halua osallistua kunhan mitä?
No hyvä että olet johdonmukainen. Siitä ne säästöt tulis kun yhteiskunnan turhakkeet pistettäs oikeasti kaivamaan perunansa maastaEn halua.
No laaja käsite, mutta kyse olikin ylimääräisistä eläteistä.No hyvä että olet johdonmukainen. Siitä ne säästöt tulis kun yhteiskunnan turhakkeet pistettäs oikeasti kaivamaan perunansa maasta
Miten tämä vertautuu Halla-ahon avioliiton ulkopuolisiin lapsiin? Viimeisen päälle laskelmoitu vai äärimmäisen typerä?Marinin ja Mäkysen kaltaisten ihmisten täytyy tajuta tasan tarkkaan, että nämä temput päätyvät 100% varmuudella julkisuuteen. Joko he ovat äärettömän typeriä (mikä sekin on tietysti mahdollista), tai sitten nämä ovat viimeisen päälle laskelmoituja temppuja.
Miten tämä vertautuu Halla-ahon avioliiton ulkopuolisiin lapsiin? Viimeisen päälle laskelmoitu vai äärimmäisen typerä?
Ei kai sentään. Eikös hallis ollut euroedustaja silloin, yksi kausi eduskunnassa takana.Erona nyt se että eikös Halla-ahon avioliiton ulkopuolinen lapsi ole ajalta ennen Eduskuntaa?
Siinä ei taida olla muuta pointtia kuin whataboutismi, mutta itse aiheen sijaan voimme taas jankuttaa yhden jo useaan otteeseen käsitellyn asian uudelleen.Ei kai sentään. Eikös hallis ollut euroedustaja silloin, yksi kausi eduskunnassa takana.
Mutta se ei tainnut olla tuo pointti tuossa ylipäätään…
Vai olisiko pointtina kuitenkin se poliitikkojen täysin randomien yksityiselämän sotkujen näkeminen suuren puoluepoliittisen suunnittelun strategisena manöövereina. Siis viestissä #42918Siinä ei taida olla muuta pointtia kuin whataboutismi, mutta itse aiheen sijaan voimme taas jankuttaa yhden jo useaan otteeseen käsitellyn asian uudelleen.
Mistä te oikein näitä summia revitte? Kun syöttää kelan laskuriin tiedot yksinasuva, työtön helsinki niin 750€ vuokralla lapaseen saa 37,21€ per päivä työttömyystukea (x20 helmikuussa, miinus tulovero 13,26%), asumistuki 465,60€. Yhteensä 1111€. Siitä pois 750 vesivuokra ja kädessä on 361€ kuussa.En ihmettele yhtään jos joku on tyytyväinen, tänä vuonna perustoimeentulotukea saa näköjään 555,11e, siihen päälle kämpän kulut, silmälasit jne. Palstan massimiehille se toki kuulostaa mitättömältä summalta, mutta tuollahan määrällä voi elää oikein mukavasti, vastaa oikeastaan lähes ns. paskatöitä tekevän elintasoa. Kämppä vaikka Helsingin keskustasta 750€/kk, osarilla voi ostaa tietokoneet ym. ja ruokarahaakin jää vielä mukavasti. Urheilemassa ja harrastamassa voi käydä ilmaiseksi tai ainakin alennetulla hinnalla. Ulkomaille voi napata satasen äkkilähdön, työt kun ei ole esteenä lähdölle. Vastaavia työttömyyden etuja voi keksiä lähes loputtomasti.
homouskin voi olla plussaa presidentin roolissa ja se voisi tehdä presidentin ulkomaanmatkoista autoritäärisiin maihin mielenkiintoisempia
Lolwut? Millä tavalla pressan seksuaalinen suuntautuminen vaikuttaa millään tavalla ulkomaanmatkoihin tai niiden kiinnostavuuteen? Haavisto on tehnyt vierailuja ympäri maailman vuosikausia, ja ne vierailut ovat ihan yhtä tylsiä tai kiinnostavia kuin kaikkien muidenkin päättäjien ulkomaanmatkat.
Haavisto on asiallinen ja jämpti ministeri. En ihmettele, että kannatus on korkealla myös presidentiksi. Sopiva jatkaja Niinistön perinnölle. Varmaan muitakin hyviä on tai tulee.
Tuolla on lista kiinnostavista ulkomaankohteista, jossa Haavisto voisi presidenttinä käydä valtiovierailuilla. Monessa niissä on Sharia-laki käytössä: Afghanistan, Brunei, Iran, Mauritania, Nigeria, Qatar, Saudi Arabia, Somalia, United Arab Emirates ja Yemen.
Tämä sama keskustelu käytiin jo kun mietittiin voiko nainen olla presidentti.Capital punishment for homosexuality - Wikipedia
en.wikipedia.org
Tuolla on lista kiinnostavista ulkomaankohteista, jossa Haavisto voisi presidenttinä käydä valtiovierailuilla. Monessa niissä on Sharia-laki käytössä: Afghanistan, Brunei, Iran, Mauritania, Nigeria, Qatar, Saudi Arabia, Somalia, United Arab Emirates ja Yemen.
Haavisto voisi trollailla paikallisia päättäjiä, että kaverit hei, ei oo kivaa kivittää homoja hengiltä, haluatteko minutkin tappaa?
Tämä sama keskustelu käytiin jo kun mietittiin voiko nainen olla presidentti.
Luuetko että Haavisto tapetaan jos se menee valtionvierailulle saudeihin? Aika kaukaa haettua. Mieti nyt vähän että noissa maissa on käynyt miljoonia turisteja, joista tiedettyjä homojakin monia.Onko sinulla lista maista, joissa pelkän sukupuolen takia tapetaan ihmisiä?
Luuetko että Haavisto tapetaan jos se menee valtionvierailulle saudeihin? Aika kaukaa haettua. Mieti nyt vähän että noissa maissa on käynyt miljoonia turisteja, joista tiedettyjä homojakin monia.
Pointti naiskommentistani oli, että voisiko nainen hoitaa presidentin virkaa vieraillessaan maissa, joissa naisen asema on tasoa kynnysmatto. Jo kyllä voi. Kyllä se homoltakin onnistuu, vaikka en haavistosta ota mitään kantaa.
![]()
Professori arvioi kolmen kärkipuolueen talousohjelmat – Paras ohjelma sai arvosanaksi 7,5, huonoin 5
Taloustieteen professori Jouko Vilmunen arvioi SDP:n, perussuomalaisten ja kokoomuksen talouspoliittiset ohjelmat.www.iltalehti.fi
Mikään puolue ei kunnolla avaa käytännön kohtia talousohjelmassaan jotta ei karkoittaisi äänestäjiä. Taloustieteen professori arvioi Kokoomuksen parhaaksi, sitten SDP:n ja PS:n huonoimmaksi. Paljon noissa kaikissa toiveajattelua.
Minä toivoisin noihin myös yhteisiä hahmotelmia siitä millainen ohjelma olisi eri hallituspohjin. Äänestäjän kannalta olisi reilumpi mutta ei tule ikinä tapahtumaan. Voi sitä kuitenkin arvioida itse menneen perusteella.
Näkyvyys annetaan yleensä isommille puolueille. Pienet pääsevät näkyviksi Päivi Räsäsen keinoin, vaatii vaan raflaavat mielipiteet. Eduskuntavaaleissa noilla pienillä ei ole mahdollisuuksia niin ovat lähinnä protestiääniä. Liberaalipuolueen kyllä soisi pääsevän läpi, mutta edes piraatit taikka avoin puolue ei pääse. Parempi äänestää vaikka kokoomuksen libaraalimpaa ehdokasta.Näistä benchmarkeista saataisiin heti paljon mielenkiiintoisemmat, jos pyydettäisiin professoreilta arviomaan kaikkien puolueiden talousohjelmia. Voisi Liberaalipuolue ja Korjausliike nousta paremmin kansan tietoisuuteen hyvillä arvosanoilla.
Sinänsä huvittavaa, että ohjelma mikä perustuu lähinnä työllisyyteen ja talouskasvuun rankataan korkealle, no samanlaisia toiveita voisi jokainen puolue esittää ohjelmassaan.![]()
Professori arvioi kolmen kärkipuolueen talousohjelmat – Paras ohjelma sai arvosanaksi 7,5, huonoin 5
Taloustieteen professori Jouko Vilmunen arvioi SDP:n, perussuomalaisten ja kokoomuksen talouspoliittiset ohjelmat.www.iltalehti.fi
Mikään puolue ei kunnolla avaa käytännön kohtia talousohjelmassaan jotta ei karkoittaisi äänestäjiä. Taloustieteen professori arvioi Kokoomuksen parhaaksi, sitten SDP:n ja PS:n huonoimmaksi. Paljon noissa kaikissa toiveajattelua.
Minä toivoisin noihin myös yhteisiä hahmotelmia siitä millainen ohjelma olisi eri hallituspohjin. Äänestäjän kannalta olisi reilumpi mutta ei tule ikinä tapahtumaan. Voi sitä kuitenkin arvioida itse menneen perusteella.
"Maahanmuuton osalta professori myöntää, että humanitäärinen maahanmuutto tulee ehkä kalliimmaksi kuin siitä saatu taloudellinen hyöty.
– En silti lähtisi supistamaan maahanmuuttokiintiöitä. Pidemmällä tähtäimellä työperäisen maahanmuuton painopiste täytyy kuitenkin siirtää osaajiin, Vilmunen sanoo."
Jälleen kerran ei mitään perusteluita maahanmuuttokiintiön osalta, päin vastoin sehän tulee myös professorin mukaan kalliimmaksi kuin siitä saatu hyöty? Mitä tulee osaajiin, niin tätähän perussuomalaiset ovat painottaneet, mutta ilmeisesti sillä ei ole merkitystä mitä sanoo, jos sanoja on väärä.
Osalla on päällä t-paita, jossa komeilevat pääministeri Sanna Marinin kasvot. ”Sannan tiimissä”, paita kertoo.
"Julkisen talouden tasapainoa ei saavuteta leikkauksilla. Se on oikeiston lääke, joka on karvas, eikä toimi”, puoluejohtaja sanoi.
Sdp tavoittelee muun muassa 80 prosentin työllisyysastetta ja täystyöllisyyttä sekä korkeakoulutettujen osuuden nostamista 60 prosenttiin.
Puolue esittää, että sosiaalivakuutusmaksua hyödynnettäisiin jatkossa suhdannepolitiikan välineenä. Työnantajien ja palkansaajien osuuksia muutettaisiin automaattisella, kolmikantaisesti valmistellulla mekanismilla aina suhdanteen mukaan sopivaksi.
Muaki kiinnostais tietää perustelu tuolle, et miks romanien vaatteet korvataan. Ehkä se on joku kulttuuriin liittyvä juttu, tai sen kieltäminen kurmuuttais liikaa. En tiiä.Toimeentulotuki on laadittu alunperin välttämättömään toimeentuloon siihen saakka kunnes löytää töitä ja pystyy työllistämään itsensä. Sosiaaliturvasta satojen eurojen vaatteiden korvaaminen kuulostaa lähinnä huonolta vitsiltä, mutta totta se on.
Vaalivideolla sotilaita, kampanjatilaisuudessa Sanna t-paidat päällä, flirttaillaan yhden puolueen vähemmistöhallituksesta ja halutaan kaventaa presidentin valtaoikeuksia.Miten SDP:n vaalivideolla voi olla sotilasasu? (iltalehti.fi)
![]()
SDP meni sitten laittamaan sotilasasuja mainokseensa vaikka kielletty puolustusvoimien säännöissä.
Sotilas- ja virkapuvut - Puolustusvoimat
" Sotilaspuvun ja siihen kuuluvan pukineen käyttö on kielletty puoluepoliittisessa toiminnassa, vaalimainonnassa ja mielenosoituksissa eikä sen käyttöä vapaa-ajalla pidetä suotavana julkisissa mielipiteenilmaisun kaltaisissa tilaisuuksissa. Poliittisessa tilaisuudessa sotilaspukua voidaan kuitenkin käyttää esiinnyttäessä käskettynä tai virallisena Puolustusvoimien edustajana. Asettuessaan ehdokkaaksi esimerkiksi kunnallisvaaleihin sotilas ei saa käyttää sotilaspukua puoluepoliittisessa toiminnassa eikä vaalimainonnassa. "
Näyttää ainakin että aidot ysiykkösen housut ja nallepaita. Vähän tuo hätäselittely ontuu että kyse vain jostain mielikuvista.
Käytetäänköhä noita ees koskaan?Toimeentulotuessa on -20% ja -40% loisijoita varten.
Tuo hulluus on KHO:ssa määrätty. Hame on niiden mielestä samanlainen korvattava kuin raskausajan vaatteet.Muaki kiinnostais tietää perustelu tuolle, et miks romanien vaatteet korvataan. Ehkä se on joku kulttuuriin liittyvä juttu, tai sen kieltäminen kurmuuttais liikaa. En tiiä.
Onhan tuo Haavisto osassa noista vieraillut ja muutenkin tulee toimeen, poliitikkona ja rauhanvälittäjänä.Tuolla on lista kiinnostavista ulkomaankohteista, jossa Haavisto voisi presidenttinä käydä valtiovierailuilla. Monessa niissä on Sharia-laki käytössä: Afghanistan, Brunei, Iran, Mauritania, Nigeria, Qatar, Saudi Arabia, Somalia, United Arab Emirates ja Yemen.
Haavisto voisi trollailla paikallisia päättäjiä, että kaverit hei, ei oo kivaa kivittää homoja hengiltä, haluatteko minutkin tappaa?
Tietämättä kuvan leidista sen enempää, taitaa kuitenkin olla ihan ookoo kenen tahansa käytttää mitä tahansa julkisesti myynnissä olevaa vaatetusta vailla tunnuksia. Eikös Milprot sun muut myy melkein mitä vaan, mitkä käytössä on?Miten SDP:n vaalivideolla voi olla sotilasasu? (iltalehti.fi)
![]()
SDP meni sitten laittamaan sotilasasuja mainokseensa vaikka kielletty puolustusvoimien säännöissä.
Sotilas- ja virkapuvut - Puolustusvoimat
" Sotilaspuvun ja siihen kuuluvan pukineen käyttö on kielletty puoluepoliittisessa toiminnassa, vaalimainonnassa ja mielenosoituksissa eikä sen käyttöä vapaa-ajalla pidetä suotavana julkisissa mielipiteenilmaisun kaltaisissa tilaisuuksissa. Poliittisessa tilaisuudessa sotilaspukua voidaan kuitenkin käyttää esiinnyttäessä käskettynä tai virallisena Puolustusvoimien edustajana. Asettuessaan ehdokkaaksi esimerkiksi kunnallisvaaleihin sotilas ei saa käyttää sotilaspukua puoluepoliittisessa toiminnassa eikä vaalimainonnassa. "
Näyttää ainakin että aidot ysiykkösen housut ja nallepaita. Vähän tuo hätäselittely ontuu että kyse vain jostain mielikuvista.
Ketään ei saa jättää katuojaan makaamaan. Pakottaisin kuitenkin elämäntapatyöttömät jollakin tavalla töihin. En tiedä millä tavalla. Halveksin niitä, mutta en jaksa sen enemmän pohtia.Sit mua kiinnostais tietää keskimääräisen suomalaisen arvot, et mitä porukka ajattelee työttömyyteen liittyvistä tuista ja siitä, miten tääl pitäis elää. Jotenkin joskus tuntuu, et en itse sovi mihinkään muottiin. Riittääkö kansan yhteinen eetos ja mahdollinen sossuttelijoiden paheksunta siihen, et ei tule yhteiskunnan laajuista moraalikatoa tuon sossuttelun suhteen.
Miksei käytettäisi? Vaikea uskoa Kelan maksavan kenellekään senttiäkään enempää kuin laki vaatii.Käytetäänköhä noita ees koskaan?
Puhumattakaan Irlannin pääministeristä.Esim. Saksalla oli reilun neljän vuoden ajan avoimesti homo ulkoministeri, joka reissasi ilman ongelmia ties missä maissa joissa homoseksuaalisuus on kiellettyä. Mukaan lukien Saudi-Arabiassa. Joten eipä tuo Haavisto toisi mitään uutta noilta osin.