Tattis näistä. Nappasin ite tosiaan vaan jonkun Ampeg-mallinnuksen ja säädin siitä tota IR:ää pikkaisen. Mikkien paikat ja tasot kuntoon ja vetäisin samanlaisen low passin reiluun 5 kilohertsiin, mitä kitarallekin, mutta aattelin itekin, että varmaan vois bassolla olla alempanakin. Oon käyttäny jonkun verran pikkaisen vastaavia equja riippuen mitä hakee. Tuo 500 - 800hz leikkaus uus juttu, en oo kuullu tuommoisesta.
Löin myös jonkun kevyen särön tuohon ketjuun mukaan, kun anto jotain mukavaa buustia. En tullu edes kattoneeksi mitä pedaalia tuo mallinsi. Jos haluais kompurat alakerralle ja säröt yläkerralle, niin pitäs vielä splitata tuo ketju ja säätää vähän lisää. Ja vähän ehkä ihmetellä saako tuollaista yhdistettyä ja pihalle yhteen outputtiin vai tarvisko työntää useampaan, mikä ei sit onnistu vahvarilla soittaessa, kun en oo tullu ostaneeksi kaveria tuolle Laneylle, että sais mitään muutakaan efektiä stereona.
Kitaralla tykkään välillä laskea 250 hertsiä, mikä vie veks semmosta ärsyttävää mutaisuutta, mutta en oo kerenny vielä bassolla tutkimaan toimiiko vastaavasti. Neljää kilohertsiä korostamalla saa tosiaan kirkkautta lisää, mutta noi on myös semmoisia alueita, jotka minusta käy herkästi sit korvaan, että joutuu käyttään harkiten. Ja saattaa joutua myös pikkaisen korostamaan samalla alataajuuksia, ettei toi kirkkaus käy ärsyttäväksi.
Pitää harkita viittiikö ostaa noita Neuralin bassoplugareita. Tuolla on kuitenkin vahvaria ja bassoefektiä Quad Cortexissakin jo aika hyvin ja kun jaksais Cortexin pilveä selata, niin varmaan on jotain käyttäjien tekemiä presettejäkin, joissa voi olla capturoitukin jotain plugarisoundeja.