Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
juu, tuosa mun kuvassa tuo sama asia on juurikin tuo Full load hoursPaneelit tuottaa ainakin Etelä-Suomessa ~7x kWp päivässä jos optimaalinen suuntaus eikä varjostusta.
Ei tuolla suurta eroa ole koska sähkönmyyjä tekee vaihenetotuksen, paitsi sitten on kun lähdet laajentamaan järjestelmää. Nimittäin jos laitat yhdessä vaiheessa menemään, niin silloin voit kokonaisuudessaan saada järjestelmästä maksimissaan sen yhden vaiheen sulakekoon verran tehoa (25A*230V~5,7kw). Mikrojen kytkennästä en tiedä, että laitetaanko ne vaihekohtaisesti vai pitääkö jo yhden mikron olla kolmivaiheinen. Joku muu varmasti tietää.Olen tässä miettinyt jos laittaisi jonkun pienen järjestelmän tappamaan pohjakulutusta.
Alunperin olen miettinyt että jos laittaisi
ja siihen 4 kpl 400w-500w paneeleita kiinni. Tuolla jäjestelmällä saisi suht halvalla tuollaisen ~2kWp järjestelmän.
Mutta nyt tuossa tuli vastaan
Tuohonkin saisi laitettua saman verran paneeleja, mutta tuo olisi puolet halvempi.
Ainoa ero mitä tuossa tulee mieleen niin tuo ensimmäinen on 3 vaihe-järjestelmä ja jälkimmäinen on 1 vaiheinen, mutta tuolla ei varmaan taida olla sen suurempaa merkitystä?
Paneeleiksi esim 4kpl
Näkeekö joku tuossa jotain ongelmaa?![]()
Yingli Solar 400W Full Black Mono Halfcut aurinkopaneeli | Karkkainen.com verkkokauppa
YLM-J 3.0 Pro 400W aurinkopaneelin valmistaa BloombergNEF Tier-1 luokiteltu Yingli Solar.<br /><br />YLM 3.0 aurinkopaneeleissa käytetään korkean hyötysuhteen p-tyypin yksikiteistä PERC-kennoteknologiaa. Tinkimättömän laadun ja luotettavuuden ansiosta paneelit soveltuvat erittäin hyvin vaativiin...www.karkkainen.com
Siinä olis potentiaalinen Home Assistant "asiakas"
Nyt, kun omassa järjestelmässä tulee Homewizardilla talon ottoteho tieto sähkömittarin HAN portista Home Assistattiin niin hienosti se ohjailee tuotot myyntiin, jos hinta kohillaan. Muuten hoitelee lvv:n ja porealtaan lämmityksen, kun peruskulutukselta jää ylimääräistä tuotantoa. Kun auton kytkee laturiin niin silloin hoitelee latauksen ylituotannolla.
Tuo talon ottotehotieto on varsin tärkeä, ennen oli ohjaukset pelkästään invertterin tuoton mukaan ja silloin ei esim pohjakulutusta voinut ottaa mitenkään huomioon. Nyt, jos vaikka lvv on päällä ja keittiössä laittaa uunin päälle ja tuotantoa ei ole riittävästi niin se sammuttaa lvv:n lämmityksen ja käynnistää taas, jos tuotto riittää.
Olen tässä miettinyt jos laittaisi jonkun pienen järjestelmän tappamaan pohjakulutusta.
Alunperin olen miettinyt että jos laittaisi
ja siihen 4 kpl 400w-500w paneeleita kiinni. Tuolla jäjestelmällä saisi suht halvalla tuollaisen ~2kWp järjestelmän.
Mutta nyt tuossa tuli vastaan
Tuohonkin saisi laitettua saman verran paneeleja, mutta tuo olisi puolet halvempi.
Ainoa ero mitä tuossa tulee mieleen niin tuo ensimmäinen on 3 vaihe-järjestelmä ja jälkimmäinen on 1 vaiheinen, mutta tuolla ei varmaan taida olla sen suurempaa merkitystä?
Paneeleiksi esim 4kpl
Näkeekö joku tuossa jotain ongelmaa?![]()
Yingli Solar 400W Full Black Mono Halfcut aurinkopaneeli | Karkkainen.com verkkokauppa
YLM-J 3.0 Pro 400W aurinkopaneelin valmistaa BloombergNEF Tier-1 luokiteltu Yingli Solar.<br /><br />YLM 3.0 aurinkopaneeleissa käytetään korkean hyötysuhteen p-tyypin yksikiteistä PERC-kennoteknologiaa. Tinkimättömän laadun ja luotettavuuden ansiosta paneelit soveltuvat erittäin hyvin vaativiin...www.karkkainen.com
Ei tuolla suurta eroa ole koska sähkönmyyjä tekee vaihenetotuksen, paitsi sitten on kun lähdet laajentamaan järjestelmää. Nimittäin jos laitat yhdessä vaiheessa menemään, niin silloin voit kokonaisuudessaan saada järjestelmästä maksimissaan sen yhden vaiheen sulakekoon verran tehoa (25A*230V~5,7kw). Mikrojen kytkennästä en tiedä, että laitetaanko ne vaihekohtaisesti vai pitääkö jo yhden mikron olla kolmivaiheinen. Joku muu varmasti tietää.
Mutta jos itselläsi ei ole sähkölupia, niin järjestelmän kytkentä on yleensä kallista, joten kannattaa suoraan laittaa isompi järjestelmä. Muuten tuollainen 2kw järjestelmä on kyllä kustannustehokas pohjakulutuksen "nollaaja". Miten meinasit tuon verkkoon kytkennän hoitaa, ulkopuolisella urakoitsijalla?
16A sulakeen takana max on 3,7, mutta esim ok talon pääsulakkeet ovat 25A joten vaiheeseen voi laittaa enempi, ja jos on yksivaihe sähkö, sillon sulakekoko en yleensä viellä isompi.Eikös yksivaiheisilla järjestelmillä ole yleensä rajoitettu maksimiteho 3,7 kilowattiin. Kannattanee tarkastaa oman verkkoyhtiön ehdot.
En tiedä, miten verkkoyhtiöt suhtautuvat, jos yksivaiheinen järjestelmä on suurempi, mutta tehon saisi rajoitettua verkkoon päin maksimissaan 3,7 kilowattiin.
HMS-2000-4T on 1 vaiheinen mutta on olemassa HMT-2000-4T joka kolmivaiheinen. HMT näyttää olevan hieman kalliimpi.Mutta nyt tuossa tuli vastaan
https://www.reichelt.com/fi/en/shop/product/microinverter_hoymiles_hms-2000-4t-383861?country=fi&CCTYPE=private&LANGUAGE=en Tuohonkin saisi laitettua saman verran paneeleja, mutta tuo olisi puolet halvempi.
Ainoa ero mitä tuossa tulee mieleen niin tuo ensimmäinen on 3 vaihe-järjestelmä ja jälkimmäinen on 1 vaiheinen, mutta tuolla ei varmaan taida olla sen suurempaa merkitystä?
Paneeleiksi esim 4kpl
Energiateollisuuden verkostosuosituksen mukaan 1-v kytkettävä tuotanto saa olla maksimissaan 3,7kW eli 16A sulakkeen takana.16A sulakeen takana max on 3,7, mutta esim ok talon pääsulakkeet ovat 25A joten vaiheeseen voi laittaa enempi, ja jos on yksivaihe sähkö, sillon sulakekoko en yleensä viellä isompi.
toki oli joku kwp raja joka vaati si enempi tarkastelua eka, en ny muista oisko sillon 5vuotta si ollu 10kwp
kuten sanoin 5 vuotta si tais olla erit, joskin se 10kwp ajaa tohon jos oletetaan 3 vaiheista. mutta tuokin on suositus, eli oma siirtoyhtiöltä kysymällä selvii. ja kuten kans mainitsin isompia voimaloita kans saa laittaa kohan selvitykset tehään ja linjat kunnossa ja siirtoyhtiö hyväksyyEnergiateollisuuden verkostosuosituksen mukaan 1-v kytkettävä tuotanto saa olla maksimissaan 3,7kW eli 16A sulakkeen takana.
Voihan ehkä olla että suurempikin menee omalle verkkoyhtiölle läpi, mutta en laskisi sen varaan.
![]()
Verkostosuositus YA 9:23 Pientuotannon liittäminen sähkönjakeluverkkoon - Energiateollisuus
Verkostosuositus YA 9:23 Pientuotannon liittäminen sähkönjakeluverkkoon Suositukset ja ohjeetenergia.fi
Mitä pohjakuorman nollaukseen tulee, HMS tai HMT mallit Hoymilesilta on kyllä käteviä. OpenDTUlla voi valvoa noiden toimintaa ilman kiinalaisten pilviä.
Se yksivaiheinen tuotanto on verkkoyhtiölle aika perseestä, ei se tarvitse montaakaan naapuria tuupata paneeleista pelkkää L1 niin alkaa näkymään ikävästi jännitteissä...kuten sanoin 5 vuotta si tais olla erit, joskin se 10kwp ajaa tohon jos oletetaan 3 vaiheista. mutta tuokin on suositus, eli oma siirtoyhtiöltä kysymällä selvii. ja kuten kans mainitsin isompia voimaloita kans saa laittaa kohan selvitykset tehään ja linjat kunnossa ja siirtoyhtiö hyväksyy
raja vedetty suosituksessa et varmasti vähintään sen kestää. jos esim maatilalle haluat paneeleita, ni pieni selvittely ja saanet laittaa isompaa kenttää.. tai muuten ei tulis mihkään teollisuushallien katoille enää paneeleita
siihen en ota kantaa, mutta tiesithän että suomessa on myös kiinteistöjä vain yksivaiheisen takana? varsinkin haja asutuksissa ja vanhoja taloja... ei niille ees tuu kolmee vaihetta, ja kustantais paljon jos haluisivat sen...Se yksivaiheinen tuotanto on verkkoyhtiölle aika perseestä, ei se tarvitse montaakaan naapuria tuupata paneeleista pelkkää L1 niin alkaa näkymään ikävästi jännitteissä...
Tiedän kyllä, ne ovat jo aika harvinaisia, ja siellä missä niitä on, on verkkoyhtiö hoitanut asian tyylillä että talo a=L1, mökki b+c=L2, ja talo D=L3 takana jolloin vaiheiden kuormat säilyy aika tasaisena, siellä on siis pallo verkkoyhtiöillä että mitä vaihetta se asiakkaille tarjoaa.siihen en ota kantaa, mutta tiesithän että suomessa on myös kiinteistöjä vain yksivaiheisen takana? varsinkin haja asutuksissa ja vanhoja taloja... ei niille ees tuu kolmee vaihetta, ja kustantais paljon jos haluisivat sen...