- Liittynyt
- 03.11.2019
- Viestejä
- 250
Se että sinä ja Pertti saitte "normaalin" hinnan ja Jorma maksoi liikaa, tuotti taloudellista hyötyä kelle? Aivan, se jäi myyjälle. Ja kukaan teistä kolmesta ei tiedä totuutta hinnoista. Eli et voi tietää edes jälkikäteen olitko Jorma.Ei se kauppahinta todellaakan ole kaikille sama tinkaamisen jälkeen.
Pena voi aktiivisena tinkaajana saada ihan yhtä hyvän hinnan kuin sinäkin, mutta naapurin Jormalla ei riitä into kunnon tinkaamiseen, vaan hän joutuu "laiskana" maksamaan kovemman hinnan. Kyllä se tinkaaminen tuo ihan taloudellista hyötyä. Perus kaupantekoa tuo on. Myyjä yrittää saada maksimaalisen hinnan ja ostaja minimaaalisen. Sieltä se kauppahinta sitten jostain välistä löytyy. Autot ovat kuitenkin sen verran arvokkaita kapistuksia, että hieman aikaa tuohon kannattaa käyttää.
Se, että liiketoimintamallista puuttuu maahantuonti-jälleenmyyjä -ketju ja sen moninaiset overheadit, on eräs syy sille miksi Teslan saa hiukan kilpailijoita halvemmalla, ja silti Tesla on ainoa autofirma joka tekee kunnollista katetta sähköautoilla.
Teslan myyntiorganisaatio on voluumeihin nähden pieni ja "myyjiksi" (sales advisor) kelpaavat junnut jotka osaavat luovuttaa avaimet. Jokaisella organisaatiolla pitää olla prosessit ja tukijärjestelmät mm. hinnoitteluun joten overhead vaan kertautuu.
Ja sen overheadin maksat sinä, Pertti ja Jorma jossain suhteessa, vaikka voidaan fantasioida että vain yhdelle jäi musta jorm... Pekka käteen.
Viimeksi muokattu: