Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Joo kyllähän se jos on madaltuneet odotukset jne. ja millään ei mitään väliä. Ois tosiaan MY21 Xceed vaihtunu parin tonnin välirahalla MY23 isoakkuseen Lefaan 0,49 % korko jne. mut ei pystyny. Olin innoissani et nyt tuloo varmasti Lefa taloon ku se on niin kehuttu ettei voi olla niin huono... Annettiin vielä toinenkin mahis mut talvella se oli vielä ärsyttävämpi.
Bemarinkin ongelma on kaappariovet, jotka eivät toimi perhekäytössä kovin kätevästi. Meillä Leaf oli järkivalinta heikkouksistaan huolimatta. Paljon tilaa, selkeät käyttöpainikkeet, pomminvarma tekniikka / luotettavuus ja pieneen rahaan sai melkein uuden auton (17k€, puolitoista vuotta vanha auto ja 20tkm).Kakkosautoa katselin kans ja Lefa oli listalla, vaan pikatyyppien jälkeen se tippui listalta pois, ei vaan pysty ajamaan tuollasella ja chademon ongelmat päälle. Listalle jäi samasta hintaluokasta Mini Cooper SE ja BMW i3/i3S. Minin minimaalinen koko ja takaovien puute tiputti sen pois. i3S 120Ah tuli hankittua eikä kaduta ollenkaan, aivan mahtava kauppakassi (ja satunnaisesti tullut ajettua pitempiäkin matkoja, kyllä sekin onnistuu).
Nää on näitä. Itse en edes aseella uhaten ottaisi jotain Xceediä pihaan Lefan tilalle tai oikeastaan mitään muutakaan polttista. Ne vasta kauheita pelejä ovatkin. Ei Leafista mitään ajoelämystä ollakaan hakemassa vaan käyttövarmaa ja edullista kakkosautoa lähipyöritykseen. Siinä saa kuitenkin pikkurahalla sähkisten parhaat puolet ja varusteetkin ovat hyvällä tasolla jopa niissä perusmalleissa. Ilmastointia tuossa joutuu tosiaan käyttämään manuaalisti, koska automaatin toimintalogiikka on todella outo.En ihmettele, miks möivät isoakkuiset vikat niin halvalla ja miks noita pikkuakkusia on vieläkin kaupan "uutena". Halpa ois ollu mut ei tolla kyllä kärsi ajella, on rouvan MY21 Xceedistäkin kuin hyppäis 15 vuotta taaksepäin kehityksessä + ajettavuudessa.
Bemarinkin ongelma on kaappariovet, jotka eivät toimi perhekäytössä kovin kätevästi. Meillä Leaf oli järkivalinta heikkouksistaan huolimatta. Paljon tilaa, selkeät käyttöpainikkeet, pomminvarma tekniikka / luotettavuus ja pieneen rahaan sai melkein uuden auton (17k€, puolitoista vuotta vanha auto ja 20tkm).
Paripoimintaa linkistäsi, eli koeajossa Moottori lehdellä oli MG 4 Trophy Extended Rangehttps://moottori.fi/koeajo/koeajo-m...ssahkoauton-kasvaneet-toimintamatka-ja-hinta/
TL;DR
Hyvä auto ID3 kilpailijaksi, mutta ei enää hinnaltaan.
Oleellisinta mallissa on tietysti isompi akku. Muissa MG 4:n mallivariaatioissa akun nettokapasiteetti on 51 tai 64 kilowattituntia, kun Trophy Extended Rangessa se on 77 kWh. Tämä auttaa nostamaan WLTP-syklin mukaisen toimintamatkan 435 kilometristä 520 kilometriin.
Luxury ... sen lähtöhinta on 39 371 euroa. Trophy Extended Range lähtee puolestaan 44 937 eurosta.
Katselin tuota jo aiemmin, mutta uutisessa puhutaan vaan recallista USA:ssa ja tuotannon keskeyttämisestä USA:n tehtaassa, kunnes vika saadaan korjattua. Samalla kerrotaan, että vika koskee myös Saksassa valmistettuja autoja. Mitä tapahtuu EU:ssa? Onko täällä ihmishenki niin paljon halvempaa, ettei Volkkaria haittaa jos vähän porukkaa ja tavaraa tippuilee autoista ajon aikana?Volkswagen halts ID. 4 production and sales due to bad door handles
VW keskeyttää ID.4:n valmistuksen ja myynnin, koska ovenkahvoista vuotaa vettä oven sisään, joka hajoittaa oven elektroniikan. USA:ssa ollut ainakin 12 tapausta, joissa ovi auennut kesken ajon.
Tarkoitat " possibly allowing the door to open while the EV is in motion." että tuo käytännössä tarkoittaa sitä että ovi aukeaa itsekkseen seleälleen ? esim hiljaisemmassa kaareajossa ovi aukeaa selkosen seälleen, osuus pyräiliään ja irtotavara lentää perässä ?Katselin tuota jo aiemmin, mutta uutisessa puhutaan vaan recallista USA:ssa ja tuotannon keskeyttämisestä USA:n tehtaassa, kunnes vika saadaan korjattua. Samalla kerrotaan, että vika koskee myös Saksassa valmistettuja autoja. Mitä tapahtuu EU:ssa? Onko täällä ihmishenki niin paljon halvempaa, ettei Volkkaria haittaa jos vähän porukkaa ja tavaraa tippuilee autoista ajon aikana?
Katselin tuota jo aiemmin, mutta uutisessa puhutaan vaan recallista USA:ssa ja tuotannon keskeyttämisestä USA:n tehtaassa, kunnes vika saadaan korjattua. Samalla kerrotaan, että vika koskee myös Saksassa valmistettuja autoja. Mitä tapahtuu EU:ssa? Onko täällä ihmishenki niin paljon halvempaa, ettei Volkkaria haittaa jos vähän porukkaa ja tavaraa tippuilee autoista ajon aikana?
"may lead to the doors opening unexpectedly."Tarkoitat " possibly allowing the door to open while the EV is in motion." että tuo käytännössä tarkoittaa sitä että ovi aukeaa itsekkseen seleälleen ? esim hiljaisemmassa kaareajossa ovi aukeaa selkosen seälleen, osuus pyräiliään ja irtotavara lentää perässä ?
Onko se todella tuollainen vika ? jos noita euroopassa niin uskoisin että tietyt media huutaisi, katsoa karmea video.
Puhettakaan siitä perheestä jonka taapero irtonaisessa turvaistuimessa lentää pihalle, täälläkin olisi tyhmät ihmiset ketjussa juttua.
SIlloin luulis olevan hätäistä kutsua, jos kyse riskistä pitkässä juoksussa, niin riittääkö silloin rauhallisempia korjausohjelma, ja lopussa tarvittaessa huudellaan tarkistamattomat.
Jos vika ei aiheuta ovet tuollaista itsekseen selelleen avautumista, niin VW jälkimarkkinointi voi vähän hyvää hyvyyttään osallistua kustannuksiin.
electrek.co
Good-will oli sarkasmia"may lead to the doors opening unexpectedly."
![]()
Volkswagen to halt ID.4 production in the US following nearly 100,000 vehicle recall
Volkswagen plans to temporarily halt ID.4 production at its Chattanooga, TN, plant following a nationwide recall involving nearly 100,000 models....electrek.co
Myös tuotanto keskeytetään vian korjaamiseksi. Minusta tuo ei ole good-williä vaan selvä vika. Toki matkustajat pitäisi olla turvavöissä.
Itse vaihdoin keväällä Kia EV6 AWD Gt-line Premium Packin Bemmin i4 M50:n Super Chargedina. Osu hyvää saumaan vaihto ennen Kian hinnanlaskuja niin sai vielä neuvoteltua hyvän välirahan (ja tosiaan nyt käytettyjen M50:n hinnat varsin maltilliset vs uuden hinnat). Facelift julkaistiin vissiin nyt kesällä mutta en ole ihmeemmin huomannut sen vaikuttaneen käytettyjen hintaan, tosin FL muutokset oli todella maltilliset (esim akkukoko ei muuttunut).Kuulostaa ihan Nokialta aikoinaan. Apple (Tesla) teki erilaisen tuotteen ja alussa ei uskottu että siitä on mihinkään kun ei ole edes MMS viestejä eikä kestä tiputtamista. Keskityttiin bisneksen tekemiseen eikä trendeihin, ja Symbianilla (polttomoottoriautoilla) tehtiin hitokseen rahaa. Jälkikäteen sitten ehkä lisensioidaan joltain muulta valmistajalta ja koitetaan pelastaa mitä pelastettavissa on. Isot ja byrokraattiset firmat kääntyy joskus liian hitaasti, varsinkin jos sen hetkisellä tuotteella tehdään vielä sillä hetkellä hyvät voitot.
Asiasta aiheeseen, kävin koeajamassa BMW i4 M50 kulkineen. Oli kyllä todella positiivinen yllätys. Odotin jotain kireää sporttivehjettä, mutta sehän oli suorastaan mukava ajeltava. Tuntui heti että tällä ajelisi kyllä pitempääkin siirtymää. Hinnatkin laskeneet mukavasti. Ja helposti lähestyttävä jos ei ole sähköautoja ajelut, ei korosta sähköautouttaan juurikaan. Voisi olla hyvä välivaihde ennen kuin tottuu noihin iso ipad keskellä tyylisiin ratkaisuihin. Toki ikä alkaa jo näkyä verrattuna uusiin julkaisuihin, mutta onpahan ainakin hyvin koeponnistettua tekniikkaa. Kontti riittävän iso ja helppo lastata, etupenkillä hyvät oltavat, takapenkki vähän pienehkö. Ei huono hintaisekseen.
Mikä siinä on kun ei voi laittaa normaaleja kahvoja sähköautoihin. Apinat.Volkswagen halts ID. 4 production and sales due to bad door handles
VW keskeyttää ID.4:n valmistuksen ja myynnin, koska ovenkahvoista vuotaa vettä oven sisään, joka hajoittaa oven elektroniikan. USA:ssa ollut ainakin 12 tapausta, joissa ovi auennut kesken ajon.
Nuo ID.4 ovenkahvat on muutenkin ongelmalliset. Malliesimerkki siitä että on muutettu täysin toimiva mekaaninen systeemi sähköhimmeliksi joka vikaantuu 100 kertaa herkemmin kuin vanha. Nuistahan on suomessakin valiteltu että jäätyy ja hajoaa pakkasessa. Oli muuten yksi syy miksi päädyin Enyaqiin enkä ID.4:ään. Yhden kerran olen ID.4 ovenkahvaa kokeillut ja heti tuli tuntuma että tämä ei tule kestämään.Volkswagen halts ID. 4 production and sales due to bad door handles
VW keskeyttää ID.4:n valmistuksen ja myynnin, koska ovenkahvoista vuotaa vettä oven sisään, joka hajoittaa oven elektroniikan. USA:ssa ollut ainakin 12 tapausta, joissa ovi auennut kesken ajon.
Joo tuo i4 M50 hiljaisuus kyllä yllätti. Yleensä kun valitsee sen sporttisemman trimmin, niin melua tulee lisää, leveämmät sporttirenkaat joissa matalampi profiili jne. Ja karmittomia oviakin olen karsastanut siitä syystä. Toki jos nykyisen Mersun GLC oviin vertaa, niin GLC ovet on paksut ja painavat ja sulkeutumisääni on kovin bassopainotteinen. Bemarissa ovi on pieni ja kevyt ja sulkeutumisääni vähemmän jämäkkä ymmärrettävästi. Mutta ajomelu pysyy silti hyvin poissaolevana. Vähintäänkin yhtä hiljainen kuin tämä GLC uimarenkaan profiilisilla renkailla. Ainoa mitä jäisi kaipaamaan on alustan korkeuden säätö, kun bemarissa ilmajouset on vaan takana, mutta aika harvoinpa tuota on käyttänyt. Comfortilla 99% ajasta. Täyssähköautoon kun ei ole tottunut, niin ei niin haittaa vaikka lokerotilat sisällä ovat pienemmät kuin varsinaiselle sähköplatformille tehdyissä autoissa, ne on kuitenkin samaa luokkaa kuin nykyisessäkin ja se on riittänyt hyvin. Kardaanitunnelikaan ei haittaa kun takapenkille kolmea ihmistä kuitenkaan tule ahdettua.Itse vaihdoin keväällä Kia EV6 AWD Gt-line Premium Packin Bemmin i4 M50:n Super Chargedina. Osu hyvää saumaan vaihto ennen Kian hinnanlaskuja niin sai vielä neuvoteltua hyvän välirahan (ja tosiaan nyt käytettyjen M50:n hinnat varsin maltilliset vs uuden hinnat). Facelift julkaistiin vissiin nyt kesällä mutta en ole ihmeemmin huomannut sen vaikuttaneen käytettyjen hintaan, tosin FL muutokset oli todella maltilliset (esim akkukoko ei muuttunut).
Vaikka Kia oli suunniteltu alustasta asti sähköautoksi ja Bemmi tehty polttiksen alustalle niin on eroa kuin yöllä ja päivällä i4:n eduksi. Bemmi on oikeasti premium ja Kia on.. no se on korealainen Kia. Kuten sanoit niin Bemmi ei korosta sähhköautouttaan vaan keskittyy siihen, missä se on ollut aina hyvä. Älyttömän hyvä ajaa ja hiljainen (rengasmelultaan ja ei yhden yhtä halvan muoviosan nitinää/kitinää, toisin kuin Kiassa). Kulutus samaa luokkaa korealaisen kanssa eikä ole vielä 6tkm ajoilla tullut 800V latauksiakaan ikävä, aina on ollut auto valmis ennen kuskia.
Id3:sessa on normikahvat.Mikä siinä on kun ei voi laittaa normaaleja kahvoja sähköautoihin. Apinat.
Noin puolitoista vuotta ollut i4M50 alla ja isoin ja oikeastaan ainut ärsytyksen aihe (jos ei lasketa maahantuonnin pelleilyä avustimien toiminnan suhteen suomen rajojen sisäpuolella) on todella naurettavan vaatimattomat lokerotilat sisällä. Ovikotelot on joku vitsi ja ei ole mitään syytä miksi niistä on tehty niin pienet. Hanskalokerokin todella pieni. Lisäksi valtavan mittainen keula mihin ei ole saatu frunkkia, ei sillä että sitä juurikaan kaipaisin mutta olisihan siellä näppärä säilyttää vaikka schukolaturia mitä harvemmin tarvitsee. Onneksi kontti on iso ja hatchbäkkinä tosi hyvä lastata.Itse vaihdoin keväällä Kia EV6 AWD Gt-line Premium Packin Bemmin i4 M50:n Super Chargedina. Osu hyvää saumaan vaihto ennen Kian hinnanlaskuja niin sai vielä neuvoteltua hyvän välirahan (ja tosiaan nyt käytettyjen M50:n hinnat varsin maltilliset vs uuden hinnat). Facelift julkaistiin vissiin nyt kesällä mutta en ole ihmeemmin huomannut sen vaikuttaneen käytettyjen hintaan, tosin FL muutokset oli todella maltilliset (esim akkukoko ei muuttunut).
Vaikka Kia oli suunniteltu alustasta asti sähköautoksi ja Bemmi tehty polttiksen alustalle niin on eroa kuin yöllä ja päivällä i4:n eduksi. Bemmi on oikeasti premium ja Kia on.. no se on korealainen Kia. Kuten sanoit niin Bemmi ei korosta sähhköautouttaan vaan keskittyy siihen, missä se on ollut aina hyvä. Älyttömän hyvä ajaa ja hiljainen (rengasmelultaan ja ei yhden yhtä halvan muoviosan nitinää/kitinää, toisin kuin Kiassa). Kulutus samaa luokkaa korealaisen kanssa eikä ole vielä 6tkm ajoilla tullut 800V latauksiakaan ikävä, aina on ollut auto valmis ennen kuskia.
Siinä kiassa on apuvirtapiste konepellin alla kuten about 99% muistakin autoista käyttövoimasta riippumatta.Jotenkin sähkiksiin on päätetty, että pitää olla erilaisia osia. Mutta ei tämä toki mikään on/off keksintö ole eli eiköhän tuohon suuntaan ole suunnattu vähitellen jo aiemmin (johtuen erilaisista sähköoptioista varustuksessa).
Esimerkkinä vaikka oma plugari Kia vm21. Kahvat ovat manuaaliset, eli perinteiset eli eivät vaadi sähköä saavaa nappia tms. Eli jos 12v järjestelmän akku on loppu niin ovista voi kulkea ihan normaalisti. Lukkoon niitä ei toki saa ( no ehkä kuskin oven saisi). Mutta sitten jostain syystä takakontti on varustettu sähkönappulalla avaukseen (varmaankin sähköisesti avautuvan takakontti -option takia). Tästä tekee hauskan se, että 12v akku on takakontissa sivulla muovikannen alla. Joten jos 12v akusta loppuu virta niin kaikki muut luukut saa kyllä auki,mutta takakonttia (jossa se 12v akku on) ei. Sinänsä takapenkit toki kaatuvat ja akkukin on sivupaneelin alla joten ihan hirveä ko. viritys ei onneksi ole. Tokihan virran ottaminen toisesta autosta vaatii todella pitkät kaapelit kun pitää sivuovesta operoida (varavirtalähde on toki nykyaikana erittäin näppärä ja loogisempi).
Sähkisten sisäänpainuvissa kahvoissakin on vähän erilaisia toteutuksia. Itse inhoan noita pelkkiä liuskoja. Osassa on tartuntapinnassa ulokkeita jotka tekevät niistä jo ihan siedettäviä vaikka toki tuollakin on sekä ok että hyvää toteutusta. Sinänsä jos ne vaativat sähköä avautumiseen, niin sitten kyse on aika paljon siitä kuinka herkästi jäätyvät huonoissa keli olosuhteissa ja kestävätkö ne jäätyneinäkin käyttöä (ja toimivatko ne kuten sulanakin).
Itse vaihdoin keväällä Kia EV6 AWD Gt-line Premium Packin Bemmin i4 M50:n Super Chargedina. Osu hyvää saumaan vaihto ennen Kian hinnanlaskuja niin sai vielä neuvoteltua hyvän välirahan (ja tosiaan nyt käytettyjen M50:n hinnat varsin maltilliset vs uuden hinnat). Facelift julkaistiin vissiin nyt kesällä mutta en ole ihmeemmin huomannut sen vaikuttaneen käytettyjen hintaan, tosin FL muutokset oli todella maltilliset (esim akkukoko ei muuttunut).
Vaikka Kia oli suunniteltu alustasta asti sähköautoksi ja Bemmi tehty polttiksen alustalle niin on eroa kuin yöllä ja päivällä i4:n eduksi. Bemmi on oikeasti premium ja Kia on.. no se on korealainen Kia. Kuten sanoit niin Bemmi ei korosta sähhköautouttaan vaan keskittyy siihen, missä se on ollut aina hyvä. Älyttömän hyvä ajaa ja hiljainen (rengasmelultaan ja ei yhden yhtä halvan muoviosan nitinää/kitinää, toisin kuin Kiassa). Kulutus samaa luokkaa korealaisen kanssa eikä ole vielä 6tkm ajoilla tullut 800V latauksiakaan ikävä, aina on ollut auto valmis ennen kuskia.
Tämä ei pitäisi tulla yllätyksenä kun muistaa, että kyseessä on käytännössä 3/4 sarjan Bemari johon on ängetty sähkötekniikka polttomoottoritekniikan tilalle. Polttispuolellahan noita pidetään pikkuautoina verrattuna vaikka 5-sarjaan josta alkaa jo oikeasti löytää sisä- ja säilytystiloja.todella naurettavan vaatimattomat lokerotilat sisällä. Ovikotelot on joku vitsi ja ei ole mitään syytä miksi niistä on tehty niin pienet. Hanskalokerokin todella pieni. Lisäksi valtavan mittainen keula mihin ei ole saatu frunkkia, ei sillä että sitä juurikaan kaipaisin mutta olisihan siellä näppärä säilyttää vaikka schukolaturia mitä harvemmin tarvitsee. Onneksi kontti on iso ja hatchbäkkinä tosi hyvä lastata.
Ei kyllä autoa tilatessa tullut mieleenkään, että kun ruksaa lisävarusteiset M-sport penkit niin menettää myös selkänojissa olevat taskut, vaikka joo olisihan se pitänyt tajuta että ei sopisi penkkien designiin semmoset.
Kyllä se tuli yllätyksenä kun edellinen auto oli 3-sarjalailen missä esim juuri nuo mainitut ovitaskut oli ainakin tuplakokoiset.Tämä ei pitäisi tulla yllätyksenä kun muistaa, että kyseessä on käytännössä 3/4 sarjan Bemari johon on ängetty sähkötekniikka polttomoottoritekniikan tilalle. Polttispuolellahan noita pidetään pikkuautoina verrattuna vaikka 5-sarjaan josta alkaa jo oikeasti löytää sisä- ja säilytystiloja.
Ei i4 missään tapauksessa ole paras mutta minulle riittävä. Halusin vaan tuoda omat samansuuntaiset kokemukseni i4:stä ilmi alkuperäisen kirjoittajan kanssa ja kun ei sähköautoista ole pidempää kokemusta muusta kuin EV6:sta niin siihen vertasin. Toki olen koeajamassa käynyt kymmeniä mutta ei siinä max tunnin pyörittelyssä saa kunnon kokemusta.Ainahan se oma on paras, yllätys yllätys. Ei ole i4 M50 kokemusta, mutta MB E-sarjasta ja sen jälkeen BMW-polulta on siirrytty Kiaan ja en kyllä allekirjoita EV6:sta yhtäänkään noista pointeista. Pitkällisen vertailun jälkeen päädyin eka Sportage plugariin ja sen jälkeen just nyt kesällä EV6:een AWD Gt-line PP yms...
Kyllä se tuli yllätyksenä kun edellinen auto oli 3-sarjalailen missä esim juuri nuo mainitut ovitaskut oli ainakin tuplakokoiset.
Olisi kyllä 3-sarjalainen sähköfarkkuna aika kova ja tosiaan outoa miksi sellaista ei saa.Outo, että BMW ei vieläkään ole tuonut i4:sta farkkumallia. Kuitenkin käytetään jo valmista pohjalevyä niin farkkumallin tuominen ei olisi ollut iso puristus kun tuollainen löytyy jo polttiksien puolelta.
Tulossa parin vuoden päästä uudella alustalla. Tuskin enää tuovat tätä vanhaa sähköfarkkuna, vaikka kolmossedaniakin saa kiinassa täyssähkönä.Olisi kyllä 3-sarjalainen sähköfarkkuna aika kova ja tosiaan outoa miksi sellaista ei saa.
Tuo i4 coupena hieman haasteellinen esim perheautoksi.
Rouvan MY21 Xceedissä oli muuten exact sama homma, syynä oli mittaristossa tehtaalla vinoon/huonosti asennettu pinni. Loppui oikaisemalla liitin suoraan. Mut olipa vittumainen vikaTakapenkin turvavyövaroittimet alkoivat piippaamaan vaikka penkeillä ei ollut matkustajia saati kuormaa, tämäkin toistui viikottain.
Hienoa kuulla, että ovat saaneet laatua parannettua uusiin autoihin. Sikäli itseä harmitti tuo yksilö, kun oli tekniikaltaan ja voimalinjaltaan hyvä ja itse ainakin tykkäsin sen ulkonäöstä (tämä jos mikä jakaa mielipiteitä). Talvella oli kiva, kun pystyi itse säätämään pakotetun nelivedon päälle, -30 pakkasilla jopa motarinopeuksilla sisällä oli tarpeeksi lämmin jne.Rouvan MY21 Xceedissä oli muuten exact sama homma, syynä oli mittaristossa tehtaalla vinoon/huonosti asennettu pinni. Loppui oikaisemalla liitin suoraan. Mut olipa vittumainen vikaNäköjään EV6:eenkin asennelleet yhtä hyvin alkupään autoihin. Olihan tossa EV6:ssa aika paljon softamurheita, esim. ajastushommatkin korjautui lopullisesti vasta nyt 7/24 päivityksessä vaikka diagnosoitiin maailmalla vikoja jo MY21:ssä. Pitkä aika odottaa 3 vuotta korjausta
Onhan nää vähän tämmösiä, mutta nyt ainaskin toimii ja omassa MY24 ei ole kyllä mitään moitittavaa ja halvalla sai faceliftin alta pois.
Lisäksi kaverihan muuten purkasi MY22 Sportage plugarista (mulla oli MY23) kaupan reilun 1 vuoden iässä, kun ei saaneet noita parkkitutkia kuntoon ei sitten millään vaikka vaihtelivat antureita ja yksiköitä moneen kertaan, toimi silti ihan sattumanvaraisesti ja ei näyttänyt edes yhtään samalla tavalla esim. auton edestä kävellessä kuin mun MY23.
EV6 automaatti-ilmastoinnissa on vielä softabugia, se eco-täppä pitää ottaa pois + automaattinen tunneli- ja lasinpesutunnistus. Esim. Turunväylällä jos ajelee jatkuvasti tunneliin ja pois, niin ei lähde se sisäkierto lopulta ollenkaan pois päältä. Lisäksi muuten MY23 Sportagessa oli bugi, että jos pesi tuulilasin ennen kuin pysähtyi pihaan ja sammutti auton, niin jäi keulilla fläkti huutamaan muutamaksi kymmeneksi minuutiksi niin ei herätä tuo sisäkierto tuulilasinpesun yhteydessä -toiminto luottamusta myöskään siltä osin.
Mutta *kop kop* hyvin on toiminut EV6 ja ei pienintäkään nitinää tai natinaa tms. häröjä. Faceliftiin varmaan tulee ccNc:hen uus softa puhtaalta pöydältä niin eiköhän siinä taas 3 vuotta mene saada kuntoon puutteet. Hitaita ja tyhmiähän noi on kehityshommissa. Mutta en nyt millään keksinyt parempaa diiliä / enempää vastinetta rahalle kuin EV6 kesätarjouksesta facelift-paniikin alla varastotyhjennyksestä. Yllättänyt käytössä erittäin positiivisesti ja ylittänyt odotukset.
EV6:ssa on kyllä paljon hyviä ominaisuuksia. Talviautona ja nelivetona aivan erinomainen, joskin ajovalot (ml. matriisivalot) voisivat olla tehokkaammat. Yksi ikävä puoli on kuitenkin se, että hiekka ja pöly pääsevät tunkeutumaan oviaukkoihin ja sitä kautta jopa sisälle. Kännykkäsovellus ja varsinkin infotainment voisivat olla paremmat, samoin radio ja äänentoisto. Mustaa kiiltäväpintaista pianolakkaa harvat tuntuvat arvostavan, mutta se ei tunnu haitanneen tämän automallin suunnittelijoita. Käytettynä, vähän päälle 40 tonnilla sen on kuitenkin ihan hyvä vaihtoehto, varsinkin jos kyse on nelivedosta kaikkine härpäkkeineen ja vähäisellä kilometrimäärällä. Vastaavanlaisesta BMW i4 M50:stä täytyy pulittaa vähintään kymppitonnin enemmän, mutta premium on aina kalliimpi vaihtoehto.Hienoa kuulla, että ovat saaneet laatua parannettua uusiin autoihin. Sikäli itseä harmitti tuo yksilö, kun oli tekniikaltaan ja voimalinjaltaan hyvä ja itse ainakin tykkäsin sen ulkonäöstä (tämä jos mikä jakaa mielipiteitä). Talvella oli kiva, kun pystyi itse säätämään pakotetun nelivedon päälle, -30 pakkasilla jopa motarinopeuksilla sisällä oli tarpeeksi lämmin jne.
Ja oliko vielä niin että myös selkänojan leveyssäätö poistui jos otti sporttipenkit?Ei kyllä autoa tilatessa tullut mieleenkään, että kun ruksaa lisävarusteiset M-sport penkit niin menettää myös selkänojissa olevat taskut, vaikka joo olisihan se pitänyt tajuta että ei sopisi penkkien designiin semmoset.
Ei. M-sportit parhailla säädöillä mitä tuohon saa.Ja oliko vielä niin että myös selkänojan leveyssäätö poistui jos otti sporttipenkit?
EV6:ssa on kyllä paljon hyviä ominaisuuksia. Talviautona ja nelivetona aivan erinomainen, joskin ajovalot (ml. matriisivalot) voisivat olla tehokkaammat. Yksi ikävä puoli on kuitenkin se, että hiekka ja pöly pääsevät tunkeutumaan oviaukkoihin ja sitä kautta jopa sisälle. Kännykkäsovellus ja varsinkin infotainment voisivat olla paremmat, samoin radio ja äänentoisto. Mustaa kiiltäväpintaista pianolakkaa harvat tuntuvat arvostavan, mutta se ei tunnu haitanneen tämän automallin suunnittelijoita. Käytettynä, vähän päälle 40 tonnilla sen on kuitenkin ihan hyvä vaihtoehto, varsinkin jos kyse on nelivedosta kaikkine härpäkkeineen ja vähäisellä kilometrimäärällä. Vastaavanlaisesta BMW i4 M50:stä täytyy pulittaa vähintään kymppitonnin enemmän, mutta premium on aina kalliimpi vaihtoehto.
Ei sieltä täydy ottaa kuin asetuksista pois radion laadun tuhoaminen kuuluvuuden kustannuksella, niin ääni on kunnossa.
Kuuntelee, tyhmä kysymys.Kuunteleeko joku muka tänäpäivänä vielä FM-radiota? Koko turhakkeen voisi imho poistaa uusista autoista, netistähän nuo striimataan niin saa laadunkin about siedettäväksi.
Kuunteleeko joku muka tänäpäivänä vielä FM-radiota? Koko turhakkeen voisi imho poistaa uusista autoista, netistähän nuo striimataan niin saa laadunkin about siedettäväksi.
Miten tämä liittyy sähköautoiluun? Oma kokemukseni on että aiempi auto Skoda Superb soitti radioa hyvällä kuuluvuudella ts. kuuluvuuden kanssa ei ollut koskaan ongelmia. Nykyinen Enyaq sen sijaa alkaa kohisuttamaan samoja kanavia samoilla ajopaikoilla muutamien kymmenien kilomerien päässä taajamasta (ns. paikallisradio) tai valtateillä semmoisissa paikoissa joissa radio kuului aiemmin moitteettomasti.
Epäilen että joistakin komponeneteistä tai tehoista on säästelty.
Radio on edelleen tärkeä autoissa ja todella hämmentävää että siihen ei panosteta.Minä ainakin kuuntelen. Aina autoillessa on FM-radio auki, enkä muuta autossa kuuntelekkaan.
Miten tämä liittyy sähköautoiluun? Oma kokemukseni on että aiempi auto Skoda Superb soitti radioa hyvällä kuuluvuudella ts. kuuluvuuden kanssa ei ollut koskaan ongelmia. Nykyinen Enyaq sen sijaa alkaa kohisuttamaan samoja kanavia samoilla ajopaikoilla muutamien kymmenien kilomerien päässä taajamasta (ns. paikallisradio) tai valtateillä semmoisissa paikoissa joissa radio kuului aiemmin moitteettomasti.
Epäilen että joistakin komponeneteistä tai tehoista on säästelty.
Mitä sillä auton käyttövoimalla on tekemistä sen kanssa onko autossa netti vai ei?Olen ollut siinä käsityksessä että sähköautoissa on aina nettiyhteys joten radiokanavatkin saisi sitä kautta.
Itsellä tosin carplayn kautta tune-in radio, sekin toimii hyvin.
Olen ollut siinä käsityksessä että sähköautoissa on aina nettiyhteys joten radiokanavatkin saisi sitä kautta.
Itsellä tosin carplayn kautta tune-in radio, sekin toimii hyvin.
Suomessa 2G verkot vielä hengissä, olisin hämmentynyt jos autossa olisi 3G modeemi missä ei 2G tukea (*. 2G verkko ajetaan aikanaan alas, mutta ei vielä. Mailmanlaajuisesti järjestys ja tahti vaihdellut,Mitäs sitten tehdään, kun kehitys kehittyy ja 3G/4G/5G-verkot ajetaan alas ja auto jää yksinään eetteriin? Nykyautoissa ei edes tahdo löytyä kunnollista asennusvalmiutta jälkiasenteiselle radiolle...
Tolleen esimerkkinä, vanhemmat (<-2018) Leafit on tainnut jo menettää verkkoyhteytensä jossain päin maailmaa...
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.