Tässä on kirkko ja sen parin tuhannen vuoden opettajat ja perinne Raamatun tulkinnasta vastaan yksi TechBBS:n kommentoija. Kumpaakohan pitäisi uskoa?Kirkko saa sanoa mitä tykkää, mutta raamatun mukaan Jeesus ei ole jumala.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tässä on kirkko ja sen parin tuhannen vuoden opettajat ja perinne Raamatun tulkinnasta vastaan yksi TechBBS:n kommentoija. Kumpaakohan pitäisi uskoa?Kirkko saa sanoa mitä tykkää, mutta raamatun mukaan Jeesus ei ole jumala.
Sanoisin, että olen kristillinen eli seuraan kirkon perinteistä opetusta.
Jos taas ei usko Jeesukseen (historiallisena henkilönä, inkarnoituneena Jumalana), ei Pyhään Henkeen, eikä ole uskoa muutenkaan, niin kaikki on varmasti hyvin vapaasti tulkittavaa.
Osaset saa tulkittua miten vain. Eikä ole mitään kokonaisuutta, ei uskoa. Sen sijaan kirkolla on selvä näkemys, joka on perinteinen. Evankeliumi on levinnyt, siihen uskotaan suurin piirtein samalla tavalla. Kirkko - ja perinne - lukee Raamattua samalla tavalla, esim. Jukka Norvantoa seuraillen. Epäuskoinen lukee millä tavalla haluaa.
Tässä on kirkko ja sen parin tuhannen vuoden opettajat ja perinne Raamatun tulkinnasta vastaan yksi TechBBS:n kommentoija. Kumpaakohan pitäisi uskoa?
Sanoisin, että kristinuskon suosio perustuu siihen, että se on totta - historiallisesti ja henkilökohtaisen Jumalalta lahjana saatavan uskon näköalan kautta. Ja siihen, että maailma on luotu hengelliseksi paikaksi (ei vain materialistisesti tai naturalistisesti selitettävissä, jos sellaista on tullut vastaan tai on etsinyt).Tuohonhan se noiden organisoitujen uskontojen suosio perustuukin.
Sanoisin, että uskottavasti.Sitä joka pystyy perustelemaan ne väitteensä järkevästi ja johdonmukaisesti.
En minä mitään väitä vaan raamattu.Tässä on kirkko ja sen parin tuhannen vuoden opettajat ja perinne Raamatun tulkinnasta vastaan yksi TechBBS:n kommentoija. Kumpaakohan pitäisi uskoa?
Minulle tuli tästä mieleen Heprealaiskirjeen alku (Hepr. 1-2):Kirkko saa sanoa mitä tykkää, mutta raamatun mukaan Jeesus ei ole jumala.
Viittasin kyllä enemmänkin siihen, miten uskovaiset jakautuu niihin, jotka noudattavat sitä keskitettyä dogmaa, ja niihin, jotka luovat yksilöllisemmän uskon, jonka ei tarvi noudattaa sitä dogmaa.Sanoisin, että kristinuskon suosio perustuu siihen, että se on totta - historiallisesti ja henkilökohtaisen Jumalalta lahjana saatavan uskon näköalan kautta. Ja siihen, että maailma on luotu hengelliseksi paikaksi (ei vain materialistisesti tai naturalistisesti selitettävissä, jos sellaista on tullut vastaan tai on etsinyt).
Sanoisin, että uskottavasti.
Minulle tuli tästä mieleen Heprealaiskirjeen alku (Hepr. 1-2):
"Monet kerrat ja monin tavoin Jumala muinoin puhui isillemme profeettojen suulla, mutta näinä viimeisinä aikoina hän on puhunut meille Pojassaan, jonka hän on pannut kaiken perilliseksi ja jonka välityksellä hän myös on luonut maailmat."
Poika = Jeesus Kristus.
Lisäkohtia GotQuestionsin sivulla, esim. Joh. 10:30: "Minä ja Isä olemme yhtä." Tai Joh. 8:58: "Jeesus vastasi: 'Totisesti, totisesti: jo ennen kuin Abraham syntyi -- minä olin.'"
Osaksi ymmärtääkseni juuri näistä Jeesus joutui ristille jumalanpilkasta, kun ymmärrettiin, että hän väitti olevansa Jumala. Olisin sitä mieltä, että Raamattu todistaa siitä, että Jeesus on Jumala.
Siksi raamattua "tulkitaan".Se on "jännä" miten Raamattu on kiistämätön totuus paitsi kun siellä oleva teksti ei sovikaan omaan agendaan![]()
Kyse on pohjimmiltaan, kuten nimikin sanoo, uskosta. Kukaan muu ei voi sitä kenellekään toiselle vakuuttaa, mutta jos alat tutkia Raamattua ja kristinuskoa, huomaat että asiat loksahtavat paikoilleen. Alkuun pääsee esim. YouTubessa.Ne jotka täällä uskovat johonkin Jumalaan, niin olisi kysymys.
Miten valitsitte kaikista vaihtoehdoista sen ainoan oikean Jumalan? Näittekö vaivaa sen eteen, vai tuliko valinta tehtyä sen perusteella että vanhemmat kuului juuri samaan porukkaan?
Jos se meni kopio tyyliin, niin mikä tässä päätösmallissa aiheuttaisi sen että valitsitte oikein, jos suurin osa uskovaisista on tehnyt pmat valintansa samalla tavalla ja päätynyt samalla logiikalla palvomaan keksittyä jumalhahmoa?
Voi toki vältellä vastaamista kysymykseen, jos ei ole uskossaan vahva...
Uskovalla on konkreettista näyttöä omiin tarpeisiinsa: Jeesus on kohdannut hänet yliluonnollisesti näkymättömästä todellisuudesta. Uskon voi saada ja Jumalaa yrittää lähestyä monella tavalla, mutta vaatinee "Isän vetämistä" luokseen. Usko siis on osaksi yliluonnollinen mysteeri, vaikka esim. Jeesuksen historiallisuus ja ylösnousemus on tärkeää.Uskottavasti on huono sana tuohon, kerta valehtelija voi olla erittäin uskottava. Se mitä tarvitaan on ihan konkreettista näyttöä.
Tämä on taas tätä, että kaiken kirkon historian jälkeen modernit ei-uskovat keksivät omasta päästään jonkin epäperinteisen "Raamattu-näkemyksen." Jota tuskin itse Raamatun kirjoittajilla oli. Eikä seuraavilla uskovien sukupolvilla, nykyaikaan asti.Eli kokonaisuutena Raamattu ei anna mitään konsistenttia näkemystä siihen, että oliko Jeesus Jumala vai ei.
Huomaatko ettei vastauksesi liittynyt vähääkään siihen mitä lainasit?Kyse on pohjimmiltaan, kuten nimikin sanoo, uskosta. Kukaan muu ei voi sitä kenellekään toiselle vakuuttaa, mutta jos alat tutkia Raamattua ja kristinuskoa, huomaat että asiat loksahtavat paikoilleen. Alkuun pääsee esim. YouTubessa.
Törmäsin ei-kristillisessä yhteydessä yliluonnollisiin ilmiöihin, joita ei voinut selittää materiaalisesti. Aloin siis ensin uskoa, että todellisuus oli luonteeltaan hengellinen ja yliluonnollinen oli mahdollista.Ne jotka täällä uskovat johonkin Jumalaan, niin olisi kysymys.
Miten valitsitte kaikista vaihtoehdoista sen ainoan oikean Jumalan? Näittekö vaivaa sen eteen, vai tuliko valinta tehtyä sen perusteella että vanhemmat kuului juuri samaan porukkaan?
Itsellä sysäyksen antoi video, mikä tuli YT:n etusivulla "oudohkosti" vastaan. No, siitä alkoi kiinnostus uudelleen heräämään ja sillä tiellä ollaan. Sen tietää sisimmässään (varmaankin yliluonnollisesti) että on tullut päädyttyä oikeaan Jumalaan. Kaikki ulkopuolinen myös tukee sitä.Huomaatko ettei vastauksesi liittynyt vähääkään siihen mitä lainasit?
Monet tiet voivat johtaa uskoon, omat kokemukseni ovat omia kokemuksiani. Ei mitenkään yleistettävissä, tai että näin pitäisi olla. Yhtä hyvin voi jonain päivänä vain huomata, että uskoo Jumalaan. Näin oli käynyt yhdelle, joka kävi samassa Raamattu-piirissä kanssani. Usko ei välttämättä vaadi siis mitään kokemuksia, vaikka niitäkin voi olla.Ymmärrät kuitenkin varmaan että sinun kokemuksesi ei voi olla todiste minulle.
Sinäkään et varmaan pidä jonkun random hemmon netissä kertomaa alien sieppaus kokemusta riittävänä todisteena itsellesi ?
No sattuipas maantieteellisesti ihan yhtä sopivasti kuin kaikille muillekin, jotka uskoo siihen mihin lähistöllä olevat uskoo.Onneksi ei siis tarvinnut mennä merta edemmäksi kalaan tai etsiä Jumalaa kovin kaukaa Suomesta, kuten voisi olla toisissa kulttuureissa, joissa ei ole kristillistä kirkkoa. Raamattuun ja uskoon perehtyminen on vienyt tietysti aikaa, mutta olen sitä mieltä että kristinusko on oikea uskonvaihtoehto.
Pitää paikkansa, että ihminen yleensä uskoo, mitä naapurikin. Toisaalta kristillinen evankeliumi leviää edelleen monessa paikassa vaaroista huomatta, projekti siis on kesken. Kristittyjä vainotaan laajalti, voi olla vaikeaa.No sattuipas maantieteellisesti ihan yhtä sopivasti kuin kaikille muillekin, jotka uskoo siihen mihin lähistöllä olevat uskoo.
Niin, tämähän ei ole mitenkään kristinuskon erikoisominaisuus. Kaikki uskonnot toimii näin. Ehkä kaikista uskonnoista ei löydy kovin kattavaa youtube materiaalia mutta tämä nyt ei liene oleellista.Kyse on pohjimmiltaan, kuten nimikin sanoo, uskosta. Kukaan muu ei voi sitä kenellekään toiselle vakuuttaa, mutta jos alat tutkia Raamattua ja kristinuskoa, huomaat että asiat loksahtavat paikoilleen. Alkuun pääsee esim. YoYouTubessa.
Monilla ihmisillä on hengellisiä kokemuksia ja niitä on raportoitu kautta aikain. Raamattu esimerkiksi on niitä täynnä. Jeesuksen toiminta oli opetuslapsille yhtä hengellistä kokemusta. Jos taas niihin ei ole törmännyt, siitä ei kannata päätellä, ettei niitä voisi toisilla olla tai niihin voisi törmätä tulevaisuudessa. Tai jopa etsiä tai tutkia. Kaikenlaista yllättävää voi tapahtua.Minusta tämä kertoo millaisia ihmiset on yleensä eikä siitä että meillä on jotain yliluonnollista olemassa.
Mikä on "hengellinen kokemus"?Monilla ihmisillä on hengellisiä kokemuksia ja niitä on raportoitu kautta aikain. Raamattu esimerkiksi on niitä täynnä. Jeesuksen toiminta oli opetuslapsille yhtä hengellistä kokemusta. Jos taas niihin ei ole törmännyt, siitä ei kannata päätellä, ettei niitä voisi toisilla olla tai niihin voisi törmätä tulevaisuudessa. Tai jopa etsiä tai tutkia. Kaikenlaista yllättävää voi tapahtua.
Esim. Ylen uutisessa oli:
"Iiris Hopia-Kettunen on suomalainen kehtokatolilainen, mutta jossakin vaiheessa tiet kirkon kanssa erkanivat.
– Ajelehdin teini-ikäisenä maailman ja muodin mukana missä milloinkin, mutta myöhemmin koin hyvin vahvan kääntymyksen. Tunsin, tiesin ja ymmärsin, että Jeesus itse kutsui minut takaisin katoliseen kirkkoon ja että hän itki ylläni.
Hän kertoo, että kokemus oli hyvin voimakas.
– Pyysin Jeesukselta apua ja hän kertoi sanattomasti auttavansa minua."
Eli koki jonkin psykoosin tai elämässä iski jo aiemminkin ketjussa mainittu heikko hetki jolloin heikko mieli tarttui tämmöiseen oljenkorteen.Monilla ihmisillä on hengellisiä kokemuksia ja niitä on raportoitu kautta aikain. Raamattu esimerkiksi on niitä täynnä. Jeesuksen toiminta oli opetuslapsille yhtä hengellistä kokemusta. Jos taas niihin ei ole törmännyt, siitä ei kannata päätellä, ettei niitä voisi toisilla olla tai niihin voisi törmätä tulevaisuudessa. Tai jopa etsiä tai tutkia. Kaikenlaista yllättävää voi tapahtua.
Esim. Ylen uutisessa oli:
"Iiris Hopia-Kettunen on suomalainen kehtokatolilainen, mutta jossakin vaiheessa tiet kirkon kanssa erkanivat.
– Ajelehdin teini-ikäisenä maailman ja muodin mukana missä milloinkin, mutta myöhemmin koin hyvin vahvan kääntymyksen. Tunsin, tiesin ja ymmärsin, että Jeesus itse kutsui minut takaisin katoliseen kirkkoon ja että hän itki ylläni.
Hän kertoo, että kokemus oli hyvin voimakas.
– Pyysin Jeesukselta apua ja hän kertoi sanattomasti auttavansa minua."
Hengellinen kokemus ei ole todistus muusta kuin siitä, että jotkut kokevat jotain ja antavat sille "hengellinen"-leiman. Toinen voi saada samanlaisen kokemuksen kuuntelemalla musiikkia ja toinen taas jostain ihan muusta. Se kokemus ei kuitenkaan ole todistus siitä, että esim. jumala tai muutakaan yliluonnollista on olemassa.Monilla ihmisillä on hengellisiä kokemuksia ja niitä on raportoitu kautta aikain. Raamattu esimerkiksi on niitä täynnä. Jeesuksen toiminta oli opetuslapsille yhtä hengellistä kokemusta. Jos taas niihin ei ole törmännyt, siitä ei kannata päätellä, ettei niitä voisi toisilla olla tai niihin voisi törmätä tulevaisuudessa. Tai jopa etsiä tai tutkia. Kaikenlaista yllättävää voi tapahtua.
Esim. Ylen uutisessa oli:
"Iiris Hopia-Kettunen on suomalainen kehtokatolilainen, mutta jossakin vaiheessa tiet kirkon kanssa erkanivat.
– Ajelehdin teini-ikäisenä maailman ja muodin mukana missä milloinkin, mutta myöhemmin koin hyvin vahvan kääntymyksen. Tunsin, tiesin ja ymmärsin, että Jeesus itse kutsui minut takaisin katoliseen kirkkoon ja että hän itki ylläni.
Hän kertoo, että kokemus oli hyvin voimakas.
– Pyysin Jeesukselta apua ja hän kertoi sanattomasti auttavansa minua."
Tätä on hyvin avattu täällä:Hyvänä esimerkkinä orjuus. Epäilemättä ihan normaalit ja "hyvät" ihmiset selittävät itsensä korkiksi kun keksivät mitä ihmeellisimpiä selityksiä
sille miksi raamatun jumalan orjuuden hyväkyminen ja jopa siihen kehotus ja kansanmurhat olivat ihan ok.
Ja tässähän se vaara sitten piileekin.
Slave ownership was a common practice long before the time the Mosaic Law was given. So, the law neither instituted slavery nor ended it; rather, the law regulated it. It gave instructions on how slaves should be treated but did not outlaw slavery altogether.
Several laws regulating slavery appear in Exodus 21. These laws gave some basic rights to slaves and curtailed the actions of masters in a historically unprecedented way. In the ancient world outside of Israel, slaves had no rights. But God’s Law extended to slaves the right to keep a wife (verse 3), the right not to be sold to foreigners (verse 8), the right to be adopted into a family by marriage (verse 9), and the right to food and clothing (verse 10). The law also limited masters in their use of corporeal punishment (verses 20, 26–27).
Even in the New Testament era, the Bible did not demand that every slave owner immediately emancipate his slaves. Rather, the apostles gave instructions to slaves and their owners on godly behavior within that social system. Masters were admonished on the proper treatment of their slaves. For example, in Ephesians 6:9 masters are told, “Treat your slaves in the same way [with goodwill]. Do not threaten them, since you know that he who is both their Master and yours is in heaven, and there is no favoritism with him.” Elsewhere, the command is, “Masters, provide your slaves with what is right and fair, because you know that you also have a Master in heaven” (Colossians 4:1).
Ei ole. Linkeillä keskustelu on foorumin säännöissä kielletty.Tätä on hyvin avattu täällä:
![]()
Does the Bible condone slavery? | GotQuestions.org
Does the Bible condone slavery? Why doesn’t the Bible condemn slavery? What does the Bible say about slavery?www.gotquestions.org
No mites tämä vaikuttaa ajatukseen siitä että osuitko juuri oikeaan oman valintasi kanssa, jos perusteena oli naapurit?Pitää paikkansa, että ihminen yleensä uskoo, mitä naapurikin. Toisaalta kristillinen evankeliumi leviää edelleen monessa paikassa vaaroista huomatta, projekti siis on kesken. Kristittyjä vainotaan laajalti, voi olla vaikeaa.
Tässäkin ihan omat raamit eli metafyysiset oletukset todellisuudesta ratkaisevat, miten todellisuuden ilmiöt tulkitaan. Nimenomaan oletukset. Ne voivat olla hengellisille kysymyksille avoimet tai sitten ei.Eli koki jonkin psykoosin tai elämässä iski jo aiemminkin ketjussa mainittu heikko hetki jolloin heikko mieli tarttui tämmöiseen oljenkorteen.
Oli muitakin perusteita kristinuskolle kuin vain se, että se on Suomessa suosittua. Esimerkiksi Jeesuksen persoona, viisaus ja voimalliset teot, parhaat pyhät kirjoitukset, hyvät hedelmät länsimaisessa kulttuurissa jne. Lisäksi kirkon piirissä kokemani hengelliset ilmiöt, kuten rukousvastaukset. Kokonaisuus on kristinuskon puolella, onneksi Suomi on kristitty maa.No mites tämä vaikuttaa ajatukseen siitä että osuitko juuri oikeaan oman valintasi kanssa, jos perusteena oli naapurit?
Tässä ketjussa oudosti vähän väliä esiin nouseva orjuuskysymys ja muutkin samat vanhat "atheist talking point "-asiat menevät niitä samoja uria, eivätkä mahdolliset vastaukset oikein mene perille tai niihin oteta kantaa. Asenne pysyy, kysymykset tulevat taas. Mitään ei opita. Omia oletuksia ei nähdä tai muuteta.Hyvä esimerkki miten vaikeiden kysymysten oma pohdinta on ulkoistettu kolmannelle taholle joka selittää mustan valkoiseksi jolloin voi itse vain nyökyteklä että kyllä kyllä.
Se ja se sanoo näin, ei koskaan että olen itse pohtinut asiaa ja tullut johtopäätöksiin a ja b syiden c ja d perusteella
eikö ikuinen elämä (!!!) ja yhteys hyvään Luojaan kiinnosta sen vertaa, että sille voisi olla avoin tai pyrkiä tutustumaan asiaan. Kyseessähän on vain ihmiselämän ja maailmankaikkeuden suurin ja tärkein kysymys. Voisiko kristinusko olla totta?
Tässä ketjussa oudosti vähän väliä esiin nouseva orjuuskysymys ja muutkin samat vanhat "atheist talking point "-asiat menevät niitä samoja uria, eivätkä mahdolliset vastaukset oikein mene perille tai niihin oteta kantaa. Asenne pysyy, kysymykset tulevat taas. Mitään ei opita. Omia oletuksia ei nähdä tai muuteta.
Ikään kuin orjuus olisi jotenkin nykyajan kristitylle olennainen kysymys, harvan sitä tarvitsee pohtia pitkän kaavan kautta. Olen keskustellut aiemmin siitä, mutta kuka jaksaa taas?
Itse voisin Raamattuun perustuen kysyä, eikö ikuinen elämä (!!!) ja yhteys hyvään Luojaan kiinnosta sen vertaa, että sille voisi olla avoin tai pyrkiä tutustumaan asiaan. Kyseessähän on vain ihmiselämän ja maailmankaikkeuden suurin ja tärkein kysymys. Voisiko kristinusko olla totta?
Koska uskovaiset eivät suostu millään myöntämään että raamattu puoltaa orjuutta eikä siitä ole kahta sanaa. Normaali ihminen kyllä myöntäisi tämän, mutta uskovaisella menee pasmat solmuun koska ei voi millään tätä myöntää koska se tarkoittaisi että suuri kirja on väärässä. Sen sijaan keksitään mitä mielikuvituksellisempia selityksiä ja aasinsiltoja joilla musta käännetään valkoiseksi.Tässä ketjussa oudosti vähän väliä esiin nouseva orjuuskysymys ja muutkin samat vanhat "atheist talking point "-asiat menevät niitä samoja uria, eivätkä mahdolliset vastaukset oikein mene perille tai niihin oteta kantaa
Koska me olemme oikeassa. Me kerromme mitä raamatussa LUKEE, te ette sitä vain suostu uskomaan vaan kiertelette ja kaartelette kuin kissa kuumaa puuroa. Jos muuttaisit omia oletuksia ja ymmärtäisit että raamattu on vain kirja siinä missä muutkin niin palaset loksahtavat kohdalleen ja huomaa että missään ei ole mitään järkeä koko opuksessa. Olokin varmaan helpottaisi kun ei tarvitse jatkuvasti olla "tulkitsemassa" että mitäköhän tässäkin nyt tarkoitetaan.Asenne pysyy, kysymykset tulevat taas. Mitään ei opita. Omia oletuksia ei nähdä tai muuteta.
Heitätkö muitakin raamatun neuvoja romukoppaan ihan vaan fiilispohjalta mikä nyt ei satu miellyttämään niin sitä ei tarvitse noudattaa?Ikään kuin orjuus olisi jotenkin nykyajan kristitylle olennainen kysymys, harvan sitä tarvitsee pohtia pitkän kaavan kautta. Olen keskustellut aiemmin siitä, mutta kuka jaksaa taas?
Todista ihan ensimmäiseksi että on olemassa ikuinen elämä. Sitten todista että kristinusko on se AINOA OIKEA uskonto ja jumala. Vai onko mahdollista että kun siirryt ajasta ikuisuuteen niin sielläpä stondaakin joku muhammed joka sanoo sulle että pöljä olit, uskoit väärään jumalaan.Itse voisin Raamattuun perustuen kysyä, eikö ikuinen elämä (!!!) ja yhteys hyvään Luojaan kiinnosta sen vertaa, että sille voisi olla avoin tai pyrkiä tutustumaan asiaan.
Höpöhöpö.Kyseessähän on vain ihmiselämän ja maailmankaikkeuden suurin ja tärkein kysymys.
Kyllähän kristinUSKO on totta ja sinä olet siitä hyvä esimerkki. Mutta onko kristinuskon tapahtumat ja uskomukset ikuisine elämineen totta onkin sitten toinen asia.Voisiko kristinusko olla totta?
En todellakaan väitä tietäväni, miten tai miksi Jumala tekee päätöksiä, rukousvastauksista tai muuten. Ääretön jumalallinen äly vs rajoitettu oma ihmispää, ei kovin vertailukelpoista. Nöyryyttä tarvitaan.Mihin tärkeään on tullut vastausta? [...] Ehkä sinun asiasi kuitenkin ovat prioriteeteissa korkeammalla kun sinulle vastataan, tutkimattomat ovat herran tiet kuten sanotaan.
Jos jumala käskee sinun tappaa naapurin niin tapatko?Eihän Jumalan ei ole pakko selitellä minulle tekojaan, enkä niitä välttämättä edes ymmärtäisi. Hän on vapaa tekemään mitä haluaa ja vastaamaan mihin haluaa, mistä syystä tahansa ja millä perusteilla tahansa. Vaikea tietää täsmällisesti, koska Raamatussa ei ole avattu asiaa. Tietysti Jeesuksen toiminnasta voi päätellä jotain (hän esim. paransi ja ajoi pois pahoja henkiä), mutta ei kaikkea.
Rukoilen paljonkin ja kyselen kaikkea, mutta en silti ole varma monestakaan asiasta. Hyvä, että Jumala vaikuttaa ja voi vastata. Epäilemättä monet asiat jäävät mysteereiksi.Ei tietenkään ole, mutta eikö tee mieli edes kysyä? Vai onko moraalinen konkka jo niin täydellinen että teki jumala mitä tahansa niin se on sitten niin. Abrahamkin aluksi ennen moraalista konkkaansa(oli valmis uhraamaan lapsensa joka on moraalusen konkan huipentuma) väänsi kättä jumalan kanssa kun sodomaa pantiin paskaksi. Yritti sentään neuvotella että jos sieltä edes muutama hyvä hemmo löytyy niin ei laiteta paskaksi.
Koska en tiedä, mitä siitä pitäisi täsmälleen ajatella. Koska tekstissä ei sanota tarkkaan. Selityksiä siis voi olla useita, eikä varmasti voi tietää, mitä Abraham ajatteli tuolloin. Hän selvästi luotti Jumalaan ja tämän hyvyyteen, siis siihen että uhrauksesta voisi seurata hyvää.Tätä kutsutaan jargoniksi, tekstiä jossa ei vastata kysymyksiin eikä oikein sanota mitään. "Raamatussa on paljon sivuja ja niissä sanotaan paljon asioita joita on tulkittu vuosisatoja monella tavalla." Ok kiva ertä kerroit tämän itsestään selvyyden. Miksi se on niin caikeaa kertoa mitä itse ajattelee?
Eihän Jumalan ei ole pakko selitellä minulle tekojaan, enkä niitä välttämättä edes ymmärtäisi. Hän on vapaa tekemään mitä haluaa ja vastaamaan mihin haluaa, mistä syystä tahansa ja millä perusteilla tahansa. Vaikea tietää täsmällisesti, koska Raamatussa ei ole avattu asiaa. Tietysti Jeesuksen toiminnasta voi päätellä jotain (hän esim. paransi ja ajoi pois pahoja henkiä), mutta ei kaikkea.
Tätäkin teemaa on käyty aiemmin keskustelussa. Raamatullisesti kyse on siitä, että elämme langenneessa todellisuudessa, joka on kirottu (sen hyvän ja pahan tiedon puun valinnan takia). Langennut = ei niin hyvä, kirottu = vielä huonompi. Ihmisen valinnanvapaudestakin oli keskustelua, josta tämä johtuu. Mutta en oikein usko, että tällä kertaa keskustelu paranee tai ymmärrys, joten lopetan tästä tähän.Se, että Jumalan sanotaan olevan kaikkitietävä ja kaikkivoipa on juurikin se asia mikä tässä kaikessa tökkii eniten. Miksi tehdä epämääräistä paskaa ja pahaa jos ei ole pakko?
Nämä ovat niin erikoisia tilanteita, että tuskinpa tulee vastaan heti. Etenkin koska en ole Abrahamin kaltainen uskon sankari tai esikuva tai elä niin kamalassa paikassa kuin Sodoma ja Gomorra (ehkä, ei sitä nykymaailmasta tiedä). Oma itsensä tulisi olla raamatullisesti valmis uhraamaan toisten edestä, vaikka varmasti siinäkin on tekemistä. Opettelua tai kilvoittelua on kaikessa.Kyllä se on se uhri joka ottaa tiimin puolesta.
Ja kyse ei ole Abrahamista vaan sinusta, toimisitko samoin? Jos rukouksessasi jumala kertoisi pistävänsä helsingin sileäksi niin koittaisitko tehdä kauppaa kuten abraham vai toteaisitko vain että no kun jumala on noin päättänyt niin mikäs minä olen sitä kyseenalaistamaan, jotain hyvää siitä varmasti tulee. Tai jos pyytäisi sinua uhraamaan lapsesi/vanhempasi/sisaresi/ystäväsi niin miten toimisit? Heräisikö epäilys että onko sittenkin saatana joka kuiskuttaa korvaan kun ei tunnu oikealta. Ja jos näin, niin olisiko niin että ajatukset jotka tuntuvat ok, ovat jumalan ja ne jotka ei niin sastanan vaikka oikeasti ei ole keinoa tietää kumpi on luurin toisessa päässä.
Klassista pulushakkia. Mitään oikeaa argumenttia ei ole antaa joten huudellaan ympäripyöreitä, vängätään samaa täysin järjetöntä selittelyä uudelleen ja uudelleen ja lopulta todetaan että voitin heippa.Tätäkin teemaa on käyty aiemmin keskustelussa. Raamatullisesti kyse on siitä, että elämme langenneessa todellisuudessa, joka on kirottu (sen hyvän ja pahan tiedon puun valinnan takia). Langennut = ei niin hyvä, kirottu = vielä huonompi. Ihmisen valinnanvapaudestakin oli keskustelua, josta tämä johtuu. Mutta en oikein usko, että tällä kertaa keskustelu paranee tai ymmärrys, joten lopetan tästä tähän.
Kauniimmin voisi sanoa, että kyse on klassisesta teologiasta. Minusta pitäisi olla ihan ymmärrettävää, jos haluaa ymmärtää.Klassista pulushakkia. Mitään oikeaa argumenttia ei ole antaa joten huudellaan ympäripyöreitä, vängätään samaa täysin järjetöntä selittelyä uudelleen ja uudelleen ja lopulta todetaan että voitin heippa.
Tämä on aika monimutkainen tapa sanoa, että uskovaiset uskovat koska uskovat. Eli siihen ei liity mitään järkeilyä tai päättelyä, puhtaasti opittua dogmaa, jota toistavat papukaijan tavoin.Uskovalla on konkreettista näyttöä omiin tarpeisiinsa: Jeesus on kohdannut hänet yliluonnollisesti näkymättömästä todellisuudesta. Uskon voi saada ja Jumalaa yrittää lähestyä monella tavalla, mutta vaatinee "Isän vetämistä" luokseen. Usko siis on osaksi yliluonnollinen mysteeri, vaikka esim. Jeesuksen historiallisuus ja ylösnousemus on tärkeää.
Kyseessä on laajalti metafyysistä oletusta todellisuuden luonteesta. Josta Raamatulla on näkemys: itse kunkin pitäisi tajuta, että maailma on tarkoituksella ja hienoviritteisesti luotu. Ja kuvastaa Luojaansa. En nyt itsekään tosin tajunnut tätä kautta, mutta pitäisi tajuta. Ja jotkut ovat tajunneet tätä kautta vähintään Luojan olemassaolon, vaikka minä en.
Miksi luulet, että nuo olisivat ei-uskovia? Ylivoimainen enemmistö Raamatun historiantutkijoista tuppaa olemaan kristittyjä, tai ainakin olivat kun aloittivat tuon uransa. Mutta koska he osaavat pitää erillään heidän henkilökohtaisen uskonsa ja heidän objektiivisen tieteellisen työnsä, niin he pystyvät luomaan tuota objektiivista tietoa Raamatusta, joka sitten poikkeaa usein merkittävästi niistä kirkon dogmista.Tämä on taas tätä, että kaiken kirkon historian jälkeen modernit ei-uskovat keksivät omasta päästään jonkin epäperinteisen "Raamattu-näkemyksen." Jota tuskin itse Raamatun kirjoittajilla oli. Eikä seuraavilla uskovien sukupolvilla, nykyaikaan asti.
Kuin sokeat tulisivat näkevien yhteisölle kertomaan, miten pitäisi nähdä. Ilman Pyhää Henkeä, ilman uskoa.
5. Mooseksen kirja jae 22 kertoo että jos nainen ei vuoda verta hääyönään hänet saa kivittää. Onko naisen kivittäminen siis välttämätöntä? Olettaisi että kaikkitietävä ja kaikkeen pystyvä olento keksisi jonkun muunlaisenkin tavan, millä asia voidaan ratkaista, mutta ei, kivittäminen oli ainoa mikä jahvelle tuli sillä kertaa mieleen. Tietääkö jumala, että lähes puolet naisista ei vuoda verta menettäessään neitsyytensä, vai onko lasketaanko tämäkin vähän niin kuin "taking one for the team"?Hengellisesti kyse ei siis ole mistään moraalisesta konkurssista, vaan kykenemisestä uhraamaan arvokkaita asioita Jumalan ja toisten edestä. Ei siis itsekkyydestä, vaan päinvastoin. "Taking one for the team", kuten sanotaan. Ristillä ei ollut kivaa, mutta Jeesus uhrautui muiden edestä.
Jeesus todellakin otti ristin kärsimykset "tiimin puolesta". Iisakia taas ei uhrattu, vaan Abrahamia todennäköisesti rakastavana isänä nimenomaan koeteltiin. Kyseessä ei siis ollut lopulta muuta kuin koettelemus. Tämän koettelemus-sanan voisi alleviivata, koska Jumala järjesti poispääsyn tilanteesta.Kyllä se on se uhri joka ottaa tiimin puolesta.
"Objektiivista tietoa" tai sitten ei. Teologiset kysymykset ja tulkinnat eivät ihmiselle - edes tutkijalle - usein ole objektiivisia, vaan aivan jotain muuta. Totuus on vaikeaa.Mutta koska he osaavat pitää erillään heidän henkilökohtaisen uskonsa ja heidän objektiivisen tieteellisen työnsä, niin he pystyvät luomaan tuota objektiivista tietoa Raamatusta, joka sitten poikkeaa usein merkittävästi niistä kirkon dogmista.
Tähän vielä lisäksi, että täällä langenneessa ja pahassa maailmassa ei olla (isossa kuvassa) kuin käymässä. Joillekin elämä näyttääntyy pahempana ja joillekin parempana, mutta kaikesta huolimatta se mitä lopputulemallaan päättää tehdä, päätetään nyt ja tässä. Raamattu ei anna kuin kaksi vaihtoehtoa, käy joko todella hyvin, tai todella huonosti. Mitään välimuotoa ei ole.Kauniimmin voisi sanoa, että kyse on klassisesta teologiasta. Minusta pitäisi olla ihan ymmärrettävää, jos haluaa ymmärtää.
Eli koska Jesse roikkui ristillä ja siten sovitti meidän synnit niin me voidaan tehdä mitä huvittaa ilman pelkoa joutua helvettiin? Koska synnit on jo sovitettu.Jeesus todellakin otti ristin kärsimykset "tiimin puolesta".
Ja Raamattu perustaa nämä väittämät mihin todistettuun asiaan?Tähän vielä lisäksi, että täällä langenneessa ja pahassa maailmassa ei olla (isossa kuvassa) kuin käymässä. Joillekin elämä näyttääntyy pahempana ja joillekin parempana, mutta kaikesta huolimatta se mitä lopputulemallaan päättää tehdä, päätetään nyt ja tässä. Raamattu ei anna kuin kaksi vaihtoehtoa, käy joko todella hyvin, tai todella huonosti. Mitään välimuotoa ei ole.
Pointtihan on, että Abrahamin käskijänä on Jumala, kaikkivaltias.Pointti on se, että abraham oli valmis tekemään tuon uhrauksen. Jos sinulle annetaan pistooli jolla ampua isäsi ja painat liipasimesta luullen että nyt ammut isäsi, olet moraalisessa konkassa vaikka käskijä olisikin poistanut lippaasta luodit.
Enpä tiedä luotanko tähän näkemykseen. Ihmiset harvoin ovat nykyäänkään kovin uhrautuvaisia toisten edestä. Edes arkisissa pikkuasioissa. Tai antamalla rahaa hyväntekeväisyyteen. Jeesuksellakin oli suuria vaikeuksia, ja hän sentään tiesi mitä on tekemässä.Jos minulle sanottaisiin että kärsit päivän ja kuolet, mutta heräät henkiin 3 päivän päästä ja sen jos teet niin kaikki maailman köyhyys katoaa (minulla olusi tieto että jumala on olemassa ja hän tämän kykenee tekemään), tekisin sen heti, tuo ei ole mikään uroteko vaan näin toimisi jokainen täysjärkinen ihminen.
Ei saa tehdä mitä huvittaa, vaan pitäisi käyttäytyä hyvin. Muuten ei ole enää uhria syntien edestä.Eli koska Jesse roikkui ristillä ja siten sovitti meidän synnit niin me voidaan tehdä mitä huvittaa ilman pelkoa joutua helvettiin? Koska synnit on jo sovitettu.
Mutta en mä puhunut mistään teologisista kysymyksistä. Mä puhuin ihan historiallisista kysymyksistä, eli mitä Jeesus sanoi eläessään ja kuinka tarkan kuvan evankeliumit antavat noista Jeesuksen sanomisista. Tuo on historiallinen kysymys siinä missä vaikkapa Julius Caesarin viimeiset sanat ovat historiallinen kysymys."Objektiivista tietoa" tai sitten ei. Teologiset kysymykset ja tulkinnat eivät ihmiselle - edes tutkijalle - usein ole objektiivisia, vaan aivan jotain muuta. Totuus on vaikeaa.
Eli Jesse ei sovittanu ihmiskunnan syntejä ristillä. Raamattu valehtelee ja on ristiriidassa itsensä kanssa.Ei saa tehdä mitä huvittaa, vaan pitäisi käyttäytyä hyvin. Muuten ei ole enää uhria syntien edestä.
Hep. 10:26: "Sillä jos me tahallamme teemme syntiä, päästyämme totuuden tuntoon, niin ei ole enää uhria meidän syntiemme edestä, vaan hirmuinen tuomion odotus ja tulen kiivaus, joka on kuluttava vastustajat."
Jos kysytään että miten toimisit kuvitteellisessa tilanteessa, vastaus ei ole että tilanne on epätodennäköinen.Nämä ovat niin erikoisia tilanteita, että tuskinpa tulee vastaan heti. Etenkin koska en ole Abrahamin kaltainen uskon sankari tai esikuva tai elä niin kamalassa paikassa kuin Sodoma ja Gomorra (ehkä, ei sitä nykymaailmasta tiedä). Oma itsensä tulisi olla raamatullisesti valmis uhraamaan toisten edestä, vaikka varmasti siinäkin on tekemistä. Opettelua tai kilvoittelua on kaikessa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.