Määrittele asiallinen korvaus?
Riippuu useammasta asiasta, mutta jos töitä tekee niin se ei voi olla sama kuin työttömyyskorvaus. Ei vaikka kuinka kivalta tuntuisi niistä, jotka käyvät langassa vuorotellen kadehtimassa työttömän autuasta arkea.
Eli vaikkapa nykyinen raha mitä työttömät saavat, ei ole asiallinen määrä rahaa?
Ottaen huomioon maan hintatason, niin ei ole, ja jos sen eteen joutuis tekemään vielä jostain rikkaasta vielä vähän rikkaamman, niin ei todellakaan. Nykyisellään se kun ei mahdollista työttömälle edes riittävän hyviä mahdollisuuksia harrastuksiin, joka taas on edellytys työkyvyn säilymiselle. Tähän kun lisätään se, että valtion pyörittämvissä "kuntouttavissa" menee (mielen)terveys omakohtaisen kokemuksen perusteella pilalle, niin päästäänkin taas siihen, että eletään pahoinvointiyhteiskunnassa, vaikka valtion propagandakoneisto muuta väittääkin.
Miksi työttömien pitäisi saada merkittävästi enemmän rahaa töissä käymisestä?
Kannattaa varmaan tsekata se orjuuden määritelmä ja miettiä miksi se on kielletty EU-laissa. Samalla voisit miettiä, että miksi työttömille ei pitäisi maksaa asiallista palkkaa siinä missä muillekin? Onko työtön automaattisesti ihmisroska, jonka tulee työllistää työttömyydellä tiliä tekevät sosiopaatit ja vielä sen lisäksi tehdä oikeita töitä, josta ei makseta palkkaa, ja mistä syystä?
Kuulostaa vahvasti siltä, että haluat kiristää maassa vallitsevaa kastijärjestelmää ja ajaa alinta kastia edustavat vielä entistä ahtaammalle syystä jota voidaan vain ihmetellä. "Ihmisroskat" ovat sitä alinta kastia, ja jolle tulee säännöllisesti keksiä uusia rangaistuksia, koska se nyt vaan on maan tapa? Eikö mikään piisaa? Työttömyystuet ovat hintatasoon nähden jo pohjoismaiden kehnoimmat: mitä tällä on saavutettu? Täystyöllisyys?
Tuosta viestistä löytyy myös lisää mielenkiintoisia kysymyksiä, joihin voisit koittaa joutessasi vastata.
Pointtini siis on, että töihin pitäisi mennä oli se työ mitä hyvänsä (varsinkin jos korvaus on enemmän, kuin oleilusta maksettava määrä kuukaudessa = oikea työsuhde). Ei niin, että käsi ojossa oletetaan muiden maksavan eläminen "kun ei huvita / makseta tarpeeksi".
Onko sulla jotain faktatietoa siitä, että nämä "ideologisesti työttömät" ovat jo niin iso porukka, että sillä on oikeasti yhtään mitään merkitystä? Taitaa se Jouni olla ainoa moinen koko maassa, ainakin uutisoinnin perusteella. Lisäksi lankaan on linkitetty useampaan kertaan tilasto, josta käy ilmi, että työttömyysetuudet ovat varsin pieni asia isossa mittakaavassa, ja että suurin osa valtion maksamista tuista menee suoraan eläkkeisiin. Viitsitkö valottaa mistä johtuu tämä tuet-äkkiä-pois-fetissi, joka niin monella tuntuu olevan lähellä sydäntä?
Opiskelu myös se toinen vaihtoehto, mutta kotona makoilu ei ole se oikea keino parempaan tulevaisuuteen tai omien työllistymismahdollisuuksien parantamiseen.
Opiskelu ei takaa työllistymistä eikä edes ammatinvalintapsykologi osannut kertoa mitä alaa tulee opiskella, jotta työllistyminen on varmaa. Kuten sanottu, Suomi on maa jossa vallitsee rakenteellinen työttömyys, jonka määrä ja laatu varmaan vaihtelee paikkakuntien ja alojen mukaan, mutta vahvan omakohtaisen kokemuksen perusteella on käynyt hyvin selväksi, että nykyään mennään töihin (siis niihin oikeisiin töihin josta maksetaan oikeaa palkkaa) pääasiassa sukunimen perusteella. 9e-päiväpalkalla tehtävistä töistä sen sijaan ei ole pulaa, vaan niihin pääsee senkun menee. Kumma juttu.