Tesla S,3,X,Y, Roadster ja Cybertruck yleistä

Mitä tämä tarkoittaa? Ottaisiko Tesla siis autosi vaihdossa. Jos näin on, niin en edes tiennyt tämmöisestä vaihtoehdosta.
Ainahan tuo on minun käsittääkseni ollut optio, eikä tarvi olla Tesla mitä ottavat vaihdossa. Joskus -21 tarjosin sähköistä Hyundai Ioniqia Teslalle kun eka kerran Y alkoi kiinnostaa, tuolloinkin jäi tarjous liian alhaiseksi.
Edit: tuolla on ihan nettilomake mistä voi koittaa arpaonnea: https://www.tesla.com/fi_fi/tradein
 
Viimeksi muokattu:
Kaikkein yllättävimmät reaktiot ovat kuitenkin tulleet työkavereiltani. Yksi kauhisteli että miten ihmeessä menit yhtäkkiä ostamaan tuollaisen 60k auton! Muutenkin auto on herättänyt hapanta kateutta.
Hmph.

Ajoin tänään risteyksessä vanhan Ladan perässä, ehkä 70-luvun alusta. En edes tiedä mikä malli kun tässä oli takavalot toisinpäin kuin 1200:ssa. Oli ruostetta pintapelleissä (kauniisti), savutti, pörisi ja ihan hiton rotta look.

Silti viereisestä autoista näytettiin peukkuja, vastaan tullut käänsi päätään niin että niskat varmaan narisi ja lopuksi jäi vielä taustapeilistä ihailemaan. Kerrankin oli tarpeeksi paska auto että sai hyväksynnän! Ei puuttunut kuin Breznevin kuva konepelliltä.

Eli ei muuta kuin hommaat vaikka Nivan Teslan tilalle niin keskisormi vaihtuu peukaloon.
 
Miten ihmeessä tuon tilanteen olet saanut päässäsi käännettyä, että sillä olisi jotain tekemistä ajamasi auton merkin kanssa?
Tuo kyseinen tilanne tapahtuu ainakin pk seudulla lähes aina jos joku uuno junnaa kiihdytyskaistalla oli sillä alla sitten lada tai ferrari.

Kohtuullisen harhaista myös ajatella että joku roikkuu perseessä niin syy olisi että edessä on tesla. Eiköhän ihan samalla tavalla siinä perässä roikuttaisi vaikka siinä olisi Nissan. Usko tai älä niin olen kuullut ulinaa olemattomista turvaväleistä ennenku koko merkkiä oli edes olemassa..
Jos joku pumpaten kiihdyttelee kohti perääni ja jättää taas rakoa, kun ajan rajoitus+10kmh, enkä ole sellaista koskaan aiemmin kokenut muun merkkisillä autoilla, niin vaikea minun on sitä kyseiseen autooni olla yhdistämättä.

En jaksa enää vastata tämäntyylisiin viesteihin.
 
Heh tuon 3000e lisähyvityksen innostaman laitoin oman 34k ajetun tummanharmaan -23 MYLR Teslalle arviointiin. Kieltämättä ehdin jo innostua josko sittenkin uutta alle nyt syksyllä vaikkei todellakaan ole tarvetta, mutta Teslan 31300e tarjous ei nyt kyllä ihan innosta tilausta laittamaan :). Noh eipä tuo sinänsä yllätä, onhan noissa hinnat laskenut joten ei varmaan enempää kannata odottaakaan. Mikäpä tuolla vanhalla ajellessa, varsinkin kun nyt ollut viikon ajossa -20 M3 SR niin kieltämättä jo odottaa että saa taas oman alle :). Ei tuo M3 huono ole, mutta onhan noiden välillä jo asiat parantuneet.
No ei kyllä ole hyvä tarjous tuo. Noissahan pyörii pyynnit +40ke suomiautoissa.
 
No ei kyllä ole hyvä tarjous tuo. Noissahan pyörii pyynnit +40ke suomiautoissa.
Joo pikasesti kattelinkin nettiautosta jotain suuntimaa. Omassa on sitten myös äänenvaimennusta 1000 eur arvosta, se on sitten eri asia että voiko tuon olettaa nostavan tarjousta varsinkaan Teslan suunnasta.
Just tuli mailia Teslan edustajalta tuohon liittyen, kyseli autotilanteesta ja mainosti tuota "huikeaa" 3000 eur kampanjaa. Vastasin suoraan että ei tuolla rahalla ole mitään suunnitelmia kaupoille, varsinkin kun vaihto muutenkaan ei ole mitenkään tarpeellinen just nyt.
Niin ohan tuo kampanja aika huikea, tarjotaan alihintaa ja tuolla 3000 eur korjataan sitten lähemmäksi käypää arvoa... :D
 

Statistiikka

Viestiketjuista
289 586
Viestejä
4 960 997
Jäsenet
79 658
Uusin jäsen
tmkvl85

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom