Löytyihän sieltä reikiä kun massat rapsutteli pois. Kolme palasta siihen joutui hitsaamaan. Olisi melkein ollut fiksumpaa ostaa 15 € maksava korjauspelti, jos olisi tähän hätään jostain saanut. Näköjään oli helmaa hitsattu jo aiemmin jonkun toimesta. Ostin auton viime syksynä, ja vaikutti vähän siltä että ennen myyntiä on vaan ruosteen päälle sudittu reilusti alustamassaa.Mikä olisi fiksuin tapa ruosteisten helmojen fiksaamiseen? Tuntuu löytyvän vähän kaikenlaista mielipidettä googlella. Auto 17 vuotta vanha muutaman satasen ooppeli, niin ei mahdottomia kannata panostaa. Jos nyt kuitenkin välttyisi hitsaushommilta pariksi vuodeksi vielä.
Oma suunnitelma olisi seuraava:
Varsinkin tuosta pohjamaalin valinnasta on epäselvyyttä. Löytyy 1K ja 2K epoksipohjamaaleja, sinkkipohjamaalia, ruosteenestopohjamaalia, hiontapohjamaalia yms. Ilmeisesti ainakaan happopohjamaalin päällä ei pysy kitti? Tosin ei tässä toivottavasti ole tarvetta kitata mitään.
- Teräsharjalla/lamellilaikalla/neekerintukalla isoimmat ruosteet pois. Vai pitäisikö vaan hommata hiekkapuhallin? Kompura löytyy kuitenkin
- Annitrol fosforihappoa sutii pellille. Voi tosin olla hankalaa kun on ihan lirua
- 1K happopohjamaali?
- Kiveniskumassa
- Varsinainen pintamaali ja lakka
Kuvassa sommitellaan ensimmäistä korjauspalaa
