- Liittynyt
- 23.02.2017
- Viestejä
- 269
Jokin 1950MHz voisi olla sit aika jees. Tai jos haluat tarkkaan tietää korttisi kellotaajuden rasituksessa niin laitat jonkin benchmarkin/pelin pyörimään ja katsot AB:stä/GPU-Z:sta kellotaajuden ja käytät tätä kellotaajutta volttikäyrää säätäessä. Saa palautettua, klikkaat reset-nappia jolloin käyrä ja muutkin säädöt palautuvat stock-asetuksiin (tosin en tiedä, vaikuttaako tuuletinkäyrään, en ole nähnyt tarvetta säätää sitä). Tein nopean videon aiheestaNo jos haluaisin, että suorituskyky olisi sama, eli että kelloihin ei kosketa, mutta että kaikissa tilantessa voltti olisi mahdollisimman matala, niin miten edetään? Ja siis tuo käyrä minkä AB näyttää, onko se käynyt sen lukemassa kortin uumenista? Saako sen alkuperäisen jotenkin palautettua?
Eli säädän voltit kohdilleen, aloitan 950mV josta lasken 25mV välein alaspäin. Kun kortin raja tulee vastaan 825mV:n kohdalla, peli kaatuu ja nostan voltit takaisin edelliseen vakaaseen pisteeseen eli 850mV ja tallennan profiilin. Jos tuntuu, että jotkin pelit tai karkkimarkit kaatuu yhä, nosta voltteja toisella 25mV:llä. Muista laittaa myös Afterburner käynnistymään ja lataamaan custom-profiili Windowsin käynnistyessä, tää jäi videolta pois. Videon lopulla näkyy, kuinka AB sekoilee välillä ja käyrä hyppii miten sattuu. Ei kannata säikähtää, asetat vaan arvot takaisin ja painat apply, toista tarvittaessa. (Edit: ja tallenna profiili, mikäli et tätä tehnyt)
Edit2: Huom huom! Kuten Cirrus huomautti, tulee muutokset jännitekäyrään tehdä silloin, kun näyttis on rasituksessa. Eli ei noin, kuten videon lopussa tein ja tallensin käyrän, vaikka peli ei ollut enää päällä. Pelin kaatuessa siis resetoi vakioasetuksiin -> peli takaisin ruudulle -> aseta käyrä vakaille volteille.
Viimeksi muokattu: