Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
E-mersut korimalliltaan ilmeisesti W212, eli vuodesta 2010 eteenpäin, ovat mielestäni aika edullisia siihen nähden, että ne ovat maksaneet uutena aika paljon ja kyytihän on toki e-mersussa mukavaa ja tilaakin piisaa. En kyllä tiedä onko näissä jotain erityistä tyyppiongelmaa, mutta 20ke budjetilla valinnanvaraa kyllä on.
Vai olisiko aika ensimmäisen uuden auton ja katse hävyttömästi kohti Dacia Dusteria, mutta saako sitä Suomesta automaattina?
Riippuen budjetista. Mulla on kyseisessä käytössä Rellun Espace, toki ainoastaan yksi lapsista istuu korokkeella.
Jokainen takaistuin liikkuu erikseen pituussuunnassa ja tilaa löytyy yllin kyllin kaikille matkustajille. Takakontissa vielä kaksi istuinta tarvittaessa. Isofixit löytyy jokaisesta keskirivin istuimesta.
Taakse ei pääse, mikäli kiinteät penkit on sivuilla koska sivutuolit kippaavat. Eli tällöin toinen penkki pitää asentaa keskelle.
Suosittelen tutustumaan tila-autoihin siis. Espace, Ford S-max, Citroen Grand Picasso, Pösö 5008, Seat Alhambra, VW Sharan.
Vuosimallista 2011+ eteenpäin, ihan ulkonäkösyistä niitä missä isotähti maskissaja todennäköisesti uudemmissa paremmat jakoketjun kiristimet..1
Ei sellaista bensaa olekaan, koska motarilla kuormitus on hyvä ja dieselissä on noin 15 % enemmän energiaa litrassa.Tuleeko mieleen bensa / e85 -autoja joissa kulutus motarinopeuksissa (mittarivauhti 140kmh) olisi pienempi kuin dieseleissä? Itselle ei heti tule mieleen.
Rupeaa taas tulemaan sen 30-40tkm vuoteen ja pohdin jotain 5-15te hintaluokan kilometrihöylää. Selvästi halvimmalla ja mukavimmalla konstilla pääsisin kun ostaisin jonkun vanhaa 300tkm ajetun D5 Volvon, mutta se jatkuva ylihuoltaminen ei oikein jaksaisi kiinnostaa.
Tinkihousut jalkaan vaan ja tähtikaupoille. Jos unohtaa faceliftit, niin hinta tippuu ja ikä/kilsat nousee.Joo, millään pikkukipolla ei kyllä jaksa ajella tuolla motarilla. Ja kulut saa olla edulliset, mutta ei tässä nyt sentään ihan satasia vuositasolla jaksa laskea kun omallekin mukavuudelle täytyy laskea jotain. Täytynee etsiä tosiaan joku reilummin ajettu Volvo missä kestävä tekniikka ja kulutus jotenkin vielä järkevä. kovin kallista ei viitsi ostaa kun arvo laskee silmissä.
No entäs 2012 C220 CDI? Isällä on ollut tuollainen uudesta asti, ja nyt mittarissa 210 tkm. Yksi iskari on vaihdettu takuuseen ja akku piti vaihtaa kaksi vuotta sitten. Menee 7-vaihteisella automaatilla tosi pienellä motariajoa. Kierrokset ovat alle 2000 rpm, kun ajaa 130 km/h GPS. Vääntöä on 400 Nm, joten jaksaa pitää vaihteen ylämäissäkin.Joo, millään pikkukipolla ei kyllä jaksa ajella tuolla motarilla. Ja kulut saa olla edulliset, mutta ei tässä nyt sentään ihan satasia vuositasolla jaksa laskea kun omallekin mukavuudelle täytyy laskea jotain. Täytynee etsiä tosiaan joku reilummin ajettu Volvo missä kestävä tekniikka ja kulutus jotenkin vielä järkevä. kovin kallista ei viitsi ostaa kun arvo laskee silmissä.
Ei nuo yhtään hullumpia vaihtoehtoja ole. Tosin pakko myöntää noillakin paljon ajelleena etten oikein ymmärrä mistä maksan tuossa jos 7-8000e:llä saa sitten taas jonkun 2008 +++ S80 Volvon....? Tai sitten tuohon samaan hintaluokkaan tällaisen https://www.nettiauto.com/volvo/s80/12037903 Tuossa 7G Tronicin käytössä tosin on kyllä ihan oikeasti itua, hieno laatikko.
Keskustelu toisaalta lähti siitä että onko jotain bensa/e85 autoja nykypäivänä jotka menee pikku-kulutuksella motarivauhtia mutta se jo todettiinkin että eipä niitä juuri ole. Dieseleistä nyt valinta on vapaa ja tarjonta laajaa. Täytynee tosiaan pitäytyä alkuperäisessä suunnitelmassa![]()
Ranskikset on kyllä vähän mysteereitä...Megane. Käy avoimin mielin katsomaan.
Ei pysty, liian ruma.Ranskikset on kyllä vähän mysteereitä...
Vageissa on paskat jakoketjut ja ruoste ~2010 paikkeilla, mutta entäs farkku fabia 1.2tsi 15?
Sattui löytymään vähän ajettu Opel Zafira OPC suht läheltä, herätti niin paljon mielenkiintoa kun kuntokin oli loistava ja hintakin jäi tinkaamisen jälkeen reilusti alle budjetin niin tein kaupat.C4 Grand picassoa on kehuttu hintaluokkansa(?) leveimmäksi ja kuulemma kolme istuinta pitäisi saada rinnan. Aika leveältä vaikutti, mutta jos sivuilla penkit isofixeillä en tiedä mahtuuko keskelle boosteri. Ilman isofixejä voi ehkä liu'uttaa sivummalle. Citikoiden yksi ongelma huonot moottorimallit. THP bensoissa ketjuvikaa ja öljynkulutusta. Myös VTI bensassa ainakin öljynkulutusta. Todistetusti konerempan käynyt saattaisi olla ok. 16-venttiilisessä vanhemmassa 1.6 hdi:ssä turbo-ongelmaa ja ketjuremppaa 200tkm jälkeen. 8-venttiiliset uudemmat 1.6 hdi:t pitäisi olla luotettavia. Ainakin kaikki e-hdi:t niitä. Muuten konetyypin tunnistaminen voi olla vaikeata, citikan huoltopalvelusta näkee ainakin.
Omasta mielestä 1.6 hdi:llä löytyi hyvä ikä-hinta-kilometri suhde vm.2011-2013 vanhempi koppa, ~150tkm ja hinta 7000e paikkeilla. Mutta jäi meillä kuitenkin kauppaan kun etenkin kone tuntui liian laiskata ja laatuvaikutelma jossain asioissa huono. Lisäksi bmp automaatti jättää toivomisen varaa. Jakopääremontti merkkiliikkeessäkin 550e, mielestäni kohtuullista. Kotiin tulleessa VAGn 2.0 TDI 150 jakopää pumppuineen merkkiliikkeessä ~1100e.
E: 7-paikkaiseen voi kulku takalaatikon kautta olla helpompaa.
OPC vai OPC-line? Ei noita orkkis OPC-Zafiroita hirveästi ole myynnissä. Varmasti hyvä auto, jäi tuo jostain syystä oman tutkan alle ihan täysin.Sattui löytymään vähän ajettu Opel Zafira OPC suht läheltä, herätti niin paljon mielenkiintoa kun kuntokin oli loistava ja hintakin jäi tinkaamisen jälkeen reilusti alle budjetin niin tein kaupat.
Ihan aito OPC, siksipä tartuinkin kun noita ei hirveästi ole tarjolla eikä perus OPC-line kiinnostanut. Aika tasan 200k ajettu ja varustetaso lienee ns. maksimi.OPC vai OPC-line? Ei noita orkkis OPC-Zafiroita hirveästi ole myynnissä. Varmasti hyvä auto, jäi tuo jostain syystä oman tutkan alle ihan täysin.
Ajelen 20 vuotta vanhalla Corollalla ehkä 5000km vuodessa, toimii kuin junan vessa mutta pyörä kulkee usein mukana ja on alkanut vähän kyllästyttää sen sijoittelu takapenkille kun vetokoukkua ei ole. Tuntuu pahalta sijoittaa näin vanhaan autoon ~600€ koukun asennukseen joten keksinkin sen sijaan alkaa selailemaan Nettiautoa.
Autoista en tiedä oikein mitään joten olisiko heittää vinkkiä mitä merkkejä/malleja näillä spekseillä voisi lähteä selaamaan ja millaisilla kilometreillä ajettuja?
- kohtalaisen uusi (2017+ ?) jotta yleinen ajomukavuus, turvallisuus jne hyppää samalla reilusti paremmalle tasolla
- vetokoukun lisäksi pyörä pitäisi saada myös tarvittaessa takaluukkuun takapenkit kaatamalla kohtalaisen näppärästi sisään (kiekot irti)
- parkkitutkat/peruutuskamera ainakin saisi olla ja automaatti voisi olla kiva mutta ei nyt ehkä pakollinen
- mahdollisimman luotettava ja vähävaivainen tietysti
2017 Qashqaita kävin koeajamassa, ihan ok mutta ehti jo mennä, ja näytti olevan ainakin täällä haukuttu. Peugeot 2008/3008 saivat aikaan jo pienen autokuumeenkin mutta näillä ajomäärillä on vähän hankala perustella +25k€ ostosta, tuollainen 15k€ voisi olla sopivampi hinta.
Kuulostaisi järkevältä valinnalta ja täyttäisi hyvin nuo kriteerit, Toyota merkkinäkin kiinnostaa kun nykyisen kanssa ei ole ollut mitään ongelmia... mutta tuo Auris ja yleisesti nuo pitkät ja matalat farmariautot ei kyllä ulkonäöltään herätä minkäänlaisia omistushalujaAuris Touring Sports paljon ennemmin ku Käteismies. Halpoja ikään ja kilsoihin nähden, ja ihan lähes samaa luokkaa ku uudemmat Corolla farmarit. Ei tarvi mitään hybridiäkään kun menee 5 litralla ilmankin mopokoneella... Saman vie tehokkaampi hybridikin. Todella luotettaviakin voivat olla, ainakin kahdella työkaverilla kun molemmat ajaneet uudesta 200 tkm nurkille, toisella hybridi ja toisella alkaen malli. Ei mitään vikoja kummallakaan pl. omat kolhimiset. Toinen harrastaa pyöräilyä ja pitää kontissa fillaria.
Ajelen 20 vuotta vanhalla Corollalla ehkä 5000km vuodessa, toimii kuin junan vessa mutta pyörä kulkee usein mukana ja on alkanut vähän kyllästyttää sen sijoittelu takapenkille kun vetokoukkua ei ole. Tuntuu pahalta sijoittaa näin vanhaan autoon ~600€ koukun asennukseen joten keksinkin sen sijaan alkaa selailemaan Nettiautoa.
Autoista en tiedä oikein mitään joten olisiko heittää vinkkiä mitä merkkejä/malleja näillä spekseillä voisi lähteä selaamaan ja millaisilla kilometreillä ajettuja?
- kohtalaisen uusi (2017+ ?) jotta yleinen ajomukavuus, turvallisuus jne hyppää samalla reilusti paremmalle tasolla
- vetokoukun lisäksi pyörä pitäisi saada myös tarvittaessa takaluukkuun takapenkit kaatamalla kohtalaisen näppärästi sisään (kiekot irti)
- parkkitutkat/peruutuskamera ainakin saisi olla ja automaatti voisi olla kiva mutta ei nyt ehkä pakollinen
- mahdollisimman luotettava ja vähävaivainen tietysti
2017 Qashqaita kävin koeajamassa, ihan ok mutta ehti jo mennä, ja näytti olevan ainakin täällä haukuttu. Peugeot 2008/3008 saivat aikaan jo pienen autokuumeenkin mutta näillä ajomäärillä on vähän hankala perustella +25k€ ostosta, tuollainen 15k€ voisi olla sopivampi hinta.
Kannattaisi myös laskea, että paljon ne tuntuvat säästöt oikeasti ovat. Jos ajat 30k vuodessa 1.5l kulutus erolla, niin bensa-auto vie noin 65l 1000km eli 1950l / 30k ja diesel lasketaan nyt 5l kulutuksella 50l 1000km eli 1500l. Eilisen hinnoilla halvin bensa 1.527 ja halvin diesel 1.352 eli 30k polttoainekulut on bensalle 2978e ja dieselille 2028e eli mielestäni säästö on aika marginaalinen, vielä kun huomio dieselin veron. Toki jos ajat enemmän kuin 30k, niin sitten voi ehkä kannattaakin, mutta todennäköisesti Avensis menee vuodesta toiseen perusremonteilla ja kulut ovat ennustettavia.
Minulla on budjettiluokan ratkaisuna 2015 vm. Opel Corsa Van. 2 vuotta sitten maksoin 5000 euroa, mutta nyt en ole seurannut hintoja. Verot ja vakuutukset on pienet, dieseliä menee noin 4 l/100 km eikä mitään kalliita vikoja ole ainakaan vielä tullut 50 000 km:n ajoilla. Eipä tuo mikään mukavin ole ajaa, mutta on ainakin halpa.Hakusessa olisi auto seuraavilla kriteereillä:
-Hinta max 3000€
-Diesel farkku
-Mahdollisimman "uusi" ja luotettavalla tekniikalla, kilometrilukemalla ei niin väliä.
-Mielellään suht pienellä verolla, eli ei 3.0 TDI vehkeitä
Tällä hetkellä alla Toyota Avensis vm. 2004 1.6 VVT-i, mutta kilometrejä tulee vuodessa sen verran, että Dieseliin vaihdettaessa säästöt alkaa olla jo melko tuntuvat. En kuitenkaan ymmärrä diesel vehkeiden päälle hirveästi kun aina on bensalla toimiva vekotin ollut alla. Katsellut alustavasti Volvo V50/Kia Ceed/VW Golf/Hyundai i30, mutta päätös tuntuu hankalalta. VAG konsernin tekeleistä on jäänyt paha maku suuhun menneisyydessä, mutta bensalla toimivia on nämä sysipaskat versiot itsellä olleet.
Jos sillä 3000€ saa 400tkm ajetun dieselin niin ei se sen varmempi ole kuin 300tkm ajettu Avensis. Tuo on aivan tuurin kauppaa että säästätkö vaihtamalla koska ei tarvitse kummoista olla kun menee 1000€ korjauksiin.
Itse itselleni vastaten. Päädyin sitten vm 2016 Auris Hybridiin tuon Yariksen sijasta. Ehkä vielä aika ei ollut tarpeeksi kypsä siirtyäkseni niin pienen auton käyttäjäksi.Suunnitelmissa on auton vaihto kohtuullisen kustannustehokkaaseen siirtymävälineeseen (siinä määrin miten uudehko auto voi olla kustannustehokas). Ei siis tarvitse kommentoida ajettavuutta sen kummemmin. Ajotuntuman saan itse tutkailtua, mutta osaako kukaan sanoa kokemuksesta Toyota Yaris Hybridin ohituskiihtyvyydestä (noin vm. 2018 / 2019)? ...
Hakusessa olisi auto seuraavilla kriteereillä:
-Hinta max 3000€
-Diesel farkku
-Mahdollisimman "uusi" ja luotettavalla tekniikalla, kilometrilukemalla ei niin väliä.
-Mielellään suht pienellä verolla, eli ei 3.0 TDI vehkeitä
Tällä hetkellä alla Toyota Avensis vm. 2004 1.6 VVT-i, mutta kilometrejä tulee vuodessa sen verran, että Dieseliin vaihdettaessa säästöt alkaa olla jo melko tuntuvat. En kuitenkaan ymmärrä diesel vehkeiden päälle hirveästi kun aina on bensalla toimiva vekotin ollut alla. Katsellut alustavasti Volvo V50/Kia Ceed/VW Golf/Hyundai i30, mutta päätös tuntuu hankalalta. VAG konsernin tekeleistä on jäänyt paha maku suuhun menneisyydessä, mutta bensalla toimivia on nämä sysipaskat versiot itsellä olleet.
Mihin perustat tuon 95 sopimattomuuden autoosi? Ainoastaan Toyotan 2.0 ja 2.4 litrainen eivät ole virallisesti 95e10 yhteensopivia. Kokeilisin kyllä ensin puoli tankkia 95 ja siitä täysin 95e10 käyttöön, jos osa ongelmaa on 98 korkeampi hinta...
"
Toyota
Uudet autot: Kaikissa Euroopan markkinoilla olevissa malleissa voidaan käyttää E10-polttoainetta.
Käytetyt autot: 1.1.1998 jälkeen valmistetuissa autoissa voidaan käyttää E10-polttoainetta seuraavin poikkeuksin:
Käytetyt autot: 1.1.1998 ennen valmistetuissa autoissa ei voida käyttää E10-polttoainetta. 98E soveltuu käytettäväksi näissä autoissa."
- Avensis 2,0 VVT-i (1AZ-FSE), tuotantokuukausi: heinäkuu 2000 – lokakuu 2008
- Avensis 2,4 VVT-i (2AZ-FSE), tuotantokuukausi: kesäkuu 2003 – lokakuu 2008
Hieman epäilystä on taas herättänyt auton haasteet mennä EV-tilaan. Keskikonsolin napista ei mene edes heti virtojen kytkemisen jälkeen vaan näytölle tulee ilmoitus liian alhaisesta akkujen latauksesta vaikkakin näytöllä näkyy kaksi palkkia vajaa täydet (taitaa tarkoittaa normaalitilanteen täyttä latausta). Eco tilassa pelkällä sähköllä pääsee juuri ja juuri rullaten pois parkkiruudusta, mutta bensamoottori käynnistyy heti, kun yrittää vähänkin kiihdyttää ryömintänöpeudesta. Ajon aikana auto kyllä vaihtelee EV-tilaa päälle ja pois. Silloinkin tosin vähänkään pintakaasua kovempi painallus käynnistää bensamoottorin.
Siksi ehditinkin, että tankkaat aluksi sekaseoksen. Jos tankkaat tyhjään tankkiin 95, ehkä se moottorinohjaus menee aluksi 98n säädöillä. Toki jos vika kestää koko tankin, niin muuta vikaa.Siis kyllä tuohon virallisten papereiden mukaan E10 käy, mutta käytännössä aiheuttaa ainakin omassa mallissa nykimistä ja tuntuu käyvän huonommin. Eikä hintaero 95 ja 98 välillä ole mikään päätähuimaava muutenkaan.
Lähinnä tuossa EV-tilan toimimattomuudessa ihmetytti, että eikö sen pitäisi toimia edes jossain tilanteessa, jos sen mahdollistava nappikin on olemassa. Tuo EV-tila ei toimi vaikka autolla olisi ajettu ensin esim. 30 min 30-60 rajoitusalueella vaihtelevaa ajoa ja ilmastoinnin ottaisi pois päältä. Tuossahan ei ole muutenkaan isompaa järkeä ajella paljoa pelkällä sähköllä, kun kohta ne akut pitää latailla bensan voimin jokatapauksessa. Kunhan ihmetyttää akkujen tilanne vaikkakin keväällä auton huollossa akut oli mitattu ja todettu toimiviksi.Osta seuraavaksi täyssähkö tai edes plugari, jos haluat ajaa sähköllä oikeasti.
Lähinnä tuossa EV-tilan toimimattomuudessa ihmetytti, että eikö sen pitäisi toimia edes jossain tilanteessa, jos sen mahdollistava nappikin on olemassa. Tuo EV-tila ei toimi vaikka autolla olisi ajettu ensin esim. 30 min 30-60 rajoitusalueella vaihtelevaa ajoa ja ilmastoinnin ottaisi pois päältä.
Peruutuspiippaus otettiin pyynnöstäni ensimmäisessä huollossa pois.Lähinnä tuossa EV-tilan toimimattomuudessa ihmetytti, että eikö sen pitäisi toimia edes jossain tilanteessa, jos sen mahdollistava nappikin on olemassa. Tuo EV-tila ei toimi vaikka autolla olisi ajettu ensin esim. 30 min 30-60 rajoitusalueella vaihtelevaa ajoa ja ilmastoinnin ottaisi pois päältä. Tuossahan ei ole muutenkaan isompaa järkeä ajella paljoa pelkällä sähköllä, kun kohta ne akut pitää latailla bensan voimin jokatapauksessa. Kunhan ihmetyttää akkujen tilanne vaikkakin keväällä auton huollossa akut oli mitattu ja todettu toimiviksi.
Muutenkin tämä on välimallin kulkine ennen kuin esim. täyssähköiset autot ovat paremmin hinnoiteltuja suhteessa "normiautoihin" nähden. Tekniikan kehittyessä olettaisin hintojen tulevan alaspäin ja latausinfrakin alkaa olemaan suotuisa näin kerrostaloasujalle. Jotain oli otettava kulkineeksi siksi aikaa. Plugarit tuntuvat olevan väliinputoajia yhditelmänä perushybridien sekä täyssähköautojen huonoja puolia. On niissä hyvätklin puolensa, mutta ei se 50km sähköllä paljoa lämmitä, jos tuosta joutuu maksamaan vaikka 5k€ ylimääräistä ostohinnassa. Ei etenkään, jos kotipihassa sitä ei saa ladattua jokaisena päivänä.
Ecolla mentäessä en pääse näillä lämpimillä keleillä edes taloyhtiön parkkipaikalta pois ilman, että polttomottori käynnistyy. Ehkä koskematta kaasupolkimeen voisi päästä kadulle asti, mutta siellä on juuri tarpeeksi loiva ylämäki, että kaasuun on koskettava ja silloin viimeistään polttomottori hörähtää käyntiin. Ja näin siis ihan minimaalisella pintakaasun painamisella. Liikkeellä ollessa Eco-tilassa EV-valo kyllä syttyy ja tasaisella voi rullailla / mennä pintakaasulla ehkä satoja metrejä EV-palaen mittaristossa (Eco tila siis valittuna). Taaskin kaasua vähänkin enemmän kuin rullaamisen ylläpitoon vaadittava määrä painaessa sammuu EV-valo.Peruutuspiippaus otettiin pyynnöstäni ensimmäisessä huollossa pois.
Oletko katsellut tehomittaria ajaessasi?
Jos et ole painanut EV-nappia:
...
Jos olet painanut EV-nappia:
...
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.