- Liittynyt
- 10.01.2019
- Viestejä
- 21 093
Viittaan sellaiseen tapaukseen, jossa selvästi hitaamman auton perässä olevan jonon ei-ensimmäinen kyttää ohituspaikkaa liipaisinherkästi (kenties paikallinen, joka tuntee tasan tarkkaan tien), ja lähtee *vilkkua käyttäen* ohittamaan edellä olevia juuri ennen kuin letkan ensimmäinen havaitsee ohituspaikan tulleen. Tuo on tieliikennelain mukaan salittua, mutta ei kovin vastuullista tai pelisilmää osoittavaa.
Voisi verrata siihen, että jalankulkija hyökkääkin yhtäkkiä suojatielle, käyttäen näin hyväksi autoilijan väistämisvelvollisuutta.
Kuvitteellisesti kai menee niin että paikallinen tietää että kohta avautuu ohituspaikka, valmistautuu siihen, kytkee vilkun, sekunttia paria myöhemmin turisti havaitsee paikan, paikallinen jo kiihdyttänyt, tehnyt ohituspäätöksen vaihtamassa kaistaa, turisti kytkee vilkun, paikallinen joutuu himmaan, turisti peruu aikeen.
On tosiaan hyvä esimerkki että ohituspaikkaa kytätessä pitää sinne taustapeiliinkin välillä vilkuilla, ja jos se paikallinen on vastaantulijoidenkaistalla/ohituskaistalla niin vaara että katveessa, korostaa vilkun ja rauhallisten liikkeiden tärkeyttä.
Voisi verrata siihen, että jalankulkija hyökkääkin yhtäkkiä suojatielle, käyttäen näin hyväksi autoilijan väistämisvelvollisuutta.
Jos se paikallinen sieltä yllättäen lähtee ohittaan, niin kyllä menee senkin piikkiin. jos edelläoleva on aikeensa ilmaissut niin ei takakontista voi hyökätä.