Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
On kyllä kiinnostava tilanne kun perinteiset duunaripuolueet Sdp ja Vas keskittyvät nykyään käytännössä kaikkeen muuhun kuin duunarien asian ajamiseen.Ilmeisesti niitä ei enää ole, kun eivät demarit niiden puolta ole pitäneet pitkään aikaan. Joku feminismisössötys ja että seuraava komissaari pitää olla nainen ei varmasti kauheasti duunarimiehiä lämmitä.
Ei kai se mikään "ongelma" ole muille kuin kiihkeimmille SDP:n kannattajille. Enemmänkin se on neutraali tosiasia, että SDP:n kannattajakunta ikääntyy ja puolueen kannatus tulee olemaan jatkossa yhä tiukemmassa.Mä näkisin tällä hetkellä suurempiakin huolia kotimaan politiikassa kuin sen, että demareilla on olevinaan kannatuksen kanssa ongelma![]()
Ei kai se mikään "ongelma" ole muille kuin kiihkeimmille SDP:n kannattajille. Enemmänkin se on neutraali tosiasia, että SDP:n kannattajakunta ikääntyy ja puolueen kannatus tulee olemaan jatkossa yhä tiukemmassa.
On kyllä kiinnostava tilanne kun perinteiset duunaripuolueet Sdp ja Vas keskittyvät nykyään käytännössä kaikkeen muuhun kuin duunarien asian ajamiseen.
Jos elettäisiin edes etäisesti libertaarisessa yhteiskunnassa, niin olisin samaa mieltä.Mistä infrasta nyt puhut?
Tarkastellanpa vaikka omaa mökkiäni, joka on täysin "asumiskelpoinen talo" Oriveden maaseudulla.
Mökiltä on 4.6km tampere-jyväskylä-valtatielle. Vaikka kuinka asutusta tihennetään, tämä tampere-jyväskylä-valtatie joka tapauksessa tarvitaan palvelemaan tamperetta ja jyväskylää.
Ja se 4.6km mökiltä sinne ison tien varteen on yksityistietä, jonka ylläpidosta maksan ihan itse tiemaksuja.
Tämän tien varressa on myös kymmeniä muitakin mökkejä, joiden omistajat/käyttäjät maksavat veronsa pääosin isoihin kaupunkeihin.
Vaikka muuttaisin asumaan mökilleni, valtio ei siten tässä infrassa mitenkään erityisesti tukisi tätä "maalla asumistani" ainakaan tieinfran muodossa.
Entäs sitten jätehuolto, vesi ja viemärit?
Minulla on oma imeytyskenttä ja kaivo. Ei ole mitään kunnallistekniikkainfraa näihin liittyen
Sähköverkko? Täysin yksityistetty toimija, jolle maksoin suuren liittymismaksun ja jolle maksan älyttömän suuria siirtomaksuja sähkön tuomisesta mökilleni.
Lämmitys? Yhdistelmä sähköä ja puuta(lämpöpumppu tilattu, muttei saapunut).
Se puu jota löytyy siitä metsästä muutaman metrin päästä mökistä on varmasti tehokkaampi tapa lämmityksen kuin mikään tapa miten kaupungissa mitään lämmitetään.
Jos nyt puhut jotain "kansantaloudesta" niin sinun kansantalouden näkökulmasi on aika rajoittunut. Ei ole myöskään kansantaloudellisesti järkevää, että suuri määrä uusiutuvia luonnonvaroja jää käyttämättä koska niiden käyttäminen on aluepolitiikan takia liian kallista. Se, että asutus on jakautunut jossain määrin tasaisesti, kuten ne uusiutuvat luonnonvarat ovat jakautuneet, mahdollistaa niiden käyttämisen paljon pienemmillä kustannuksilla.
Puut pitää metsästä tuoda sinne missä niitä tarvitaan. Kun tiet tämän tekemiseen on jo olemassa, ja kun on lähellä olemassa huoltoasemat, joilta saadaan polttoainetta niille metsäkoneille. Kun lähellä on jotain ruokapaikkoja, joissa metsäkonemiehet voivat käydä syömässä jne.
Ei se ole sikäli sama asia, että Vasemmistoliitolla ja Vihreillä tuskin on yksinään asiaa pääministeripuolueiksi, ja toisaalta toi sun "siirtyminen" on vähän huono sanavalinta, koska ei SDP:stä juuri muualle "siirrytä" paitsi taivaaseen, koska se on iäkkäiden ihmisten puolue.Kyllä joo mutta puolueet muuttuu ja se on sinänsä ihan sama, siirtyykö ne nuoremmat vihreiden ja vassarien riveihin vai muuttuuko demarit enemmän nuorison näköiseksi. Samaa paska eri nimellä.
Ei se ole sikäli sama asia, että Vasemmistoliitolla ja Vihreillä tuskin on yksinään asiaa pääministeripuolueiksi, ja toisaalta toi sun "siirtyminen" on vähän huono sanavalinta, koska ei SDP:stä juuri muualle "siirrytä" paitsi taivaaseen, koska se on iäkkäiden ihmisten puolue.
sdp kuihtuu heti kun seuraavat eduskuntavaalit on, vihreät menettää äänestäjäkuntaa kanssa kun ovat yes-mannaamassa keskustan tavoitteita, vasemmistolitito nauretaan pihalleMä puhun nyt vähän pitemmällä aikajänteellä, mitä oletan näiden "demarit on tuhon oma" kirjoittajienkin tarkoittavan. Juuri nyt demarit on suomen suurin eduskuntapuolue ja pääministeri heikäläisiä. 10-20 vuoden kuluttua demarit voi olla vihreä vasemmistoliberaalipuolue tai sitten vihreät ottaneet heidän asemansa. Tai jotain muuta. Jotain vasemmistolaista kuitenkin tulee olemaan eikä sen nimellä ole niin merkitystä.
Mä puhun nyt vähän pitemmällä aikajänteellä, mitä oletan näiden "demarit on tuhon oma" kirjoittajienkin tarkoittavan. Juuri nyt demarit on suomen suurin eduskuntapuolue ja pääministeri heikäläisiä.
En usko. Vihreillä on kaikki ilmastohysteriaan hurahtaneet feministit. Ei niille ole muuta puoluetta ja niille menee läpi kaikki mitä vihreiden nokkanaiset sanoo.sdp kuihtuu heti kun seuraavat eduskuntavaalit on, vihreät menettää äänestäjäkuntaa kanssa kun ovat yes-mannaamassa keskustan tavoitteita, vasemmistolitito nauretaan pihalle
nah, ydinvoimaa vastustavat feminazit kyllä pettyy jos vihreät ei hajoita hallitusta lähtemällä ja vihreän atteen mutta ei puoleuskolliset taasen lähtevät ihan vain vastalauseena, kyllä se kannatus tulee tiippumaan.En usko. Vihreillä on kaikki ilmastohysteriaan hurahtaneet feministit. Ei niille ole muuta puoluetta ja niille menee läpi kaikki mitä vihreiden nokkanaiset sanoo.
Tosin minun vaikea uskoa tolla konseptilla voivan saavan kovin paljon suurempaa kannatusta.
En usko. Vihreillä on kaikki ilmastohysteriaan hurahtaneet feministit. Ei niille ole muuta puoluetta ja niille menee läpi kaikki mitä vihreiden nokkanaiset sanoo.
Juuri nyt Suomen pääministeri on edelleen keskustapuolueen Juha Sipilä.
Vai onko Juha Sipilä ehtinyt vaihtaa puoluetta sen jälkeen kun olen viimeksi uutisia seurannut?
Ilman vaalipiirejä Suomessa ei sitten päättäisi asioista kuin parin suurimman kaupungin ehdokkaat.
Tälläkin hetkellä on aikamoinen eripura maaseudun ja kaupunkien, etenkin pääkaupunkiseudun välillä. Tuon jälkeen maaseutu pitäisi tuota vallankaappauksena, heillä ei olisi Suomessa mitään sanomista mihinkään.
Taaksepäin tässä mentiin Sipilän hallituksen aikanakin, joka siis aiensi pakkoruotsin alkamaan jo 6. luokalta.Ruotsin ja suomen kieli palaavat pakollisiksi aineiksi ylioppilastutkinnossa - hallitusohjelmaan on kirjattu toisen kotimaisen kielen pakollisuus
Ei helvetti. Juuri kun tässä asiassa oltiin päästy vähän eteenpäin kehityksessä ja järjenkäytössä.
![]()
Onkohan kukaan miettinyt että paljonko pakollisuuden jatko maksaa ja mitkä on hyödyt?Taaksepäin tässä mentiin Sipilän hallituksen aikanakin, joka siis aiensi pakkoruotsin alkamaan jo 6. luokalta.
Nyt Rinteen hallitus pistää oikein double whammyt kehiin, sillä kuvioon kuuluu myös oppivelvollisuuden laajennus keskiasteelle. Toisin sanoen keski-asteen pakkoruotsikin koskettaa jatkossa absoluuttisesti kaikkia.
Joskus pakkoruotsittajat ovat argumentoineet, että eihän lukioon ole pakko mennä jossei halua opiskella enää lukion pakkoruotsia. No jatkossa on pakko mennä joko lukioon tai ammattikouluun, jossa sielläkin on pakkoruotsia.
180 miljoonaa ilmeisesti toi 3v lisää oppivelvollisuutta,tohon kuuluu ilmaiset kirjat yms.Hyöty on kai siinä että tulevaisuudessa kaupan kassojen kanssa voi yrittää puhua ruotsia jos ne vaikka ymmärtäisi sitä vähäsen?.Tosta voi myös seurata se että koulujen tutkintojen reputtajien määrä nousee huomattavasti.Voi käydä myös niin ettei osa edes mene vaikka saisi paikan lukiosta/amiksesta eli venkoilee sen viimeiset 3v.Onkohan kukaan miettinyt että paljonko pakollisuuden jatko maksaa ja mitkä on hyödyt?
Oppivelvollisuudesta:
–Korotetaan oppivelvollisuusikä 18 ikävuoteen. Rakennetaan oppivelvollisuuden sisään erilaisia opinto- ja tukimuotoja, jotka voidaan sisällyttää toisen asteen tutkintoihin, esimerkiksi kymppiluokat, kansanopistot, työpajatoiminta, kuntoutus, valmentavat koulutukset. Oppivelvollisuuden laajentaminen edellyttää toisen asteen koulutuksen maksuttomuutta. Valmistelun yhteydessä käydään läpi toisen asteen keskeyttämisen syyt ja ryhdytään tarvittaviin toimenpiteisiin niiden korjaamiseksi.
Eli nousee vuodella jos oikein olen käsittänyt?.
Mistä infrasta nyt puhut?
Polttoainevero saattaa ohjata populaatioita itärajalle, heh heh..Veikkaan, että populaation tasolla polttoainevero on yksi ohjaava tekijä.
Veikkaan että tulis aika äkkiä vähintään saman tasoiset rajoitukset ja seuranta kuin Virosta viinan hakuun.Polttoainevero saattaa ohjata populaatioita itärajalle, heh heh..
Hemmetin Putin kun ryssi Venäjän suhteet EU:iin ja viisumivapauden... Siitähän se ilo irtoaisi, jossei tarvitsisi edes viisumia päästäkseen rajan yli tankkaamaan.
Bensaa tuodaan lähinnä autojen polttoainetankeissa, joten sen seuraaminen ja rajoittaminen ei ole ihan yksinkertainen asia ja olisi melkoista naurettavaa näpräämistä.Veikkaan että tulis aika äkkiä vähintään saman tasoiset rajoitukset ja seuranta kuin Virosta viinan hakuun.
Polttoainevero saattaa ohjata populaatioita itärajalle, heh heh..
Hemmetin Putin kun ryssi Venäjän suhteet EU:iin ja viisumivapauden... Siitähän se ilo irtoaisi, jossei tarvitsisi edes viisumia päästäkseen rajan yli tankkaamaan.
Korjasin.Älä quote tekstiä jota en ole kirjoittanut.
180 miljoonaa ilmeisesti toi 3v lisää oppivelvollisuutta,tohon kuuluu ilmaiset kirjat yms.Hyöty on kai siinä että tulevaisuudessa kaupan kassojen kanssa voi yrittää puhua ruotsia jos ne vaikka ymmärtäisi sitä vähäsen?.Tosta voi myös seurata se että koulujen tutkintojen reputtajien määrä nousee huomattavasti.Voi käydä myös niin ettei osa edes mene vaikka saisi paikan lukiosta/amiksesta eli venkoilee sen viimeiset 3v.
/edit
Rinteen hallitusohjelmaluonnos: Tässä ovat kaikki keskeiset kansalaisia koskevat muutokset
Oppivelvollisuudesta:
–Korotetaan oppivelvollisuusikä 18 ikävuoteen. Rakennetaan oppivelvollisuuden sisään erilaisia opinto- ja tukimuotoja, jotka voidaan sisällyttää toisen asteen tutkintoihin, esimerkiksi kymppiluokat, kansanopistot, työpajatoiminta, kuntoutus, valmentavat koulutukset. Oppivelvollisuuden laajentaminen edellyttää toisen asteen koulutuksen maksuttomuutta. Valmistelun yhteydessä käydään läpi toisen asteen keskeyttämisen syyt ja ryhdytään tarvittaviin toimenpiteisiin niiden korjaamiseksi.
Eli nousee vuodella jos oikein olen käsittänyt?.
ei se mikään ihme ole jos putinilta saa täyden tankin samalla hinalla kuin täältä saa yhden litran tankkiin....Onhan se kieltämättä jännää että Putinin bensa kelpaa, vaikka samalla kritisoisi Putinin toimia maailmalla.
Rahat valuvat miehen taskuun ja Putinin sotiin.![]()
Mitenkähän tuo homma tulee menemään käytännössä.. Eihän tulli pysty noihin puuttumaan millään tavalla. Eikö tuota Kiinan pikkupakettia tule miljoonia vuodessa Suomeen? Eihän tuota määrää pysty käsittelemään mitenkään. Aivan naurettavaa. Kai ne tullissa kasaa kaikki paketit häkkeihin ja sulkevat lukittuun varastoon. Paljonko lie kustannuksetkin tulee olemaan, kun käsitellään senttien veroja. Jäädään vielä tappiolle koko hommasta. Tai sitten Kiinan poika laittaa jatkossa joka pakettiin Gift ja value $0 sen nykyisen $15 sijasta.Verotoimistossa varmaan taputtavat innoissaan käsiään kun joka prkleen alibaban euron krääsästä napsahtaa verokuviot![]()
Näköjään postin tullaus hinnasto 25.60€ ja tutkiminen 13,50€Mitenkähän tuo homma tulee menemään käytännössä.. Eihän tulli pysty noihin puuttumaan millään tavalla. Eikö tuota Kiinan pikkupakettia tule miljoonia vuodessa Suomeen? Eihän tuota määrää pysty käsittelemään mitenkään. Aivan naurettavaa. Kai ne tullissa kasaa kaikki paketit häkkeihin ja sulkevat lukittuun varastoon. Paljonko lie kustannuksetkin tulee olemaan, kun käsitellään senttien veroja. Jäädään vielä tappiolle koko hommasta. Tai sitten Kiinan poika laittaa jatkossa joka pakettiin Gift ja value $0 sen nykyisen $15 sijasta.
No, jos ostaa vaikkapa Nesteen bensaa Venäjällä, niin ei siitä nyt ainakaan kaikki mene Putinille... Varmaan enemmän menee jos ostaa Suomessa Teboilin bensaa.Onhan se kieltämättä jännää että Putinin bensa kelpaa, vaikka samalla kritisoisi Putinin toimia maailmalla.
Veikkaan, että tuohon tulee joku ylimääräinen "postimaksu" tms., joka käytännössä lopettaa pikkukrääsän tuonnin kokonaan. Eli se ilo loppuu sitten siihen.Mitenkähän tuo homma tulee menemään käytännössä.. Eihän tulli pysty noihin puuttumaan millään tavalla. Eikö tuota Kiinan pikkupakettia tule miljoonia vuodessa Suomeen? Eihän tuota määrää pysty käsittelemään mitenkään. Aivan naurettavaa. Kai ne tullissa kasaa kaikki paketit häkkeihin ja sulkevat lukittuun varastoon. Paljonko lie kustannuksetkin tulee olemaan, kun käsitellään senttien veroja. Jäädään vielä tappiolle koko hommasta. Tai sitten Kiinan poika laittaa jatkossa joka pakettiin Gift ja value $0 sen nykyisen $15 sijasta.
Eikö olekin jännä, että tässäkin asiassa Rinteen "vasemmistohallitus" satuttaa eniten juuri pienituloisia? Eihän rikkaiden tarvitse Kiinasta mitään tilata..
No joku stoppi tuohon olisi ollut ennemmin tai myöhemmin pakko pistää. Jos ei muuten niin postijärjestelmän kautta niin, ettei noita parin euron paketteja enää olisi ollut kustannustehokasta postitella. Nykyisellänhän koko sotku menee Postin piikkiin hoitaa.Veikkaan, että tuohon tulee joku ylimääräinen "postimaksu" tms., joka käytännössä lopettaa pikkukrääsän tuonnin kokonaan. Eli se ilo loppuu sitten siihen.
Eikö olekin jännä, että tässäkin asiassa Rinteen "vasemmistohallitus" satuttaa eniten juuri pienituloisia? Eihän rikkaiden tarvitse Kiinasta mitään tilata..
Siis eihän läheskään kaikkea Kiinan krääsää saa Suomesta mihinkään hintaan.Jep. Mutta eihän ole kyse siitä että tarvitseeko tilata Kiinasta vai ei. Vaan siitä, että se ebayn ja wishin euron krääsä on sitä samaa tavaraa mitä täällä on kaupat pullollaan moninkertaisella hinnalla. Tuskin rikaskaan haluaa maksaa 7 euroa 2 euron tuotteesta. Eihän ne muuten olisi rikkaita.
Asiallinen tapa hoitaa tämä olisi lopettaa Kiinan erityiskohtelu maailman postijärjestelmässä. Se on tähän asti nauttinut sitä, koska se on luokiteltu kehitysmaaksi.No joku stoppi tuohon olisi ollut ennemmin tai myöhemmin pakko pistää. Jos ei muuten niin postijärjestelmän kautta niin, ettei noita parin euron paketteja enää olisi ollut kustannustehokasta postitella. Nykyisellänhän koko sotku menee Postin piikkiin hoitaa.
Asiallinen tapa hoitaa tämä olisi lopettaa Kiinan erityiskohtelu maailman postijärjestelmässä. Se on tähän asti nauttinut sitä, koska se on luokiteltu kehitysmaaksi.
Voi toki olla, että Kiinan valtio subventoisi kohonneita postikuluja ja asiakkaan kannalta lähetykset eivät tulisi kovin paljon nykyistä kalliimmiksi, mene ja tiedä.
Maailman postijärjestelmä normaalisti tasaa nämä kulut, ja vastaanottavan maan posti saa kyllä omansa - paitsi siis Kiinaan liittyen, koska se luokitellaan kehitysmaaksi, joka nauttii erityiskohtelua.Suurempi kustannusero tulee siitä, että massapostittaminen ulos maasta on aivan tolkuttoman paljon edullisempaa kuin massajakelu kohdemaassa.
Eihän opiskeluun voikaan pakottaa, ainoastaan läsnäoloon. Näin saadaan oivallisesti paskottua niidenkin opiskelut, joilla on oikeasti motivaatiota. Mutta tärkeintä on, että näyttää että olisi tehty jotain.Eräs opettaja, eläkkeelle just jäänyt, kirjoittaa omalle yksityiselle facebooksivulleen suunnilleen niin, että ei mitään järkeä. Kun aletaan loppupäässä pakottamaan opiskeluun, niin se on liian myöhäistä. Resursseja pitää laittaa siihen, että kukaan ei tipahda kyydistä. Eli lapset pitää saada koulun alussa sitoutumaan opiskeluun ja sinne voisi laittaa lisäpanostusta, että pystytään heti auttamaan, kun jollain on vaikeuksia.
Jos nykyisessä neljässä vuodessa ei opi puhumaan kassa-ruotsia niin siihen ei kyllä lisävuodet auta.
Jos halutaan keskiaste kaikille niin se tarkoittaa että ao kouluihin tulee n. 350000 uutta opiskelijaa per vuosi eli oppilasmäärät yli nelinkertaistuu. Näinköhän tuo 180 miltsiä riittää?
Eli tällä hetkellä alle neljännes ikäluokasta suorittaa toisen asteen koulutuksen? Ei kai nuoriso ihan noin hunningolla vielä ole?
lähinnä viittaa siihen että ei lukiota vedä kun pitääruotsi kirjoittaa niin käy sitten amiksen jossa ei tarvitse ruotsia osata enepmää kuin pääsee peruskursseista läpi jos niitä on; ja amis on suhteessa kalliimpi koulutus koska siellä tarvitsee myös käytännön materiaaleja pelkkien kirjojen sijaanEli tällä hetkellä alle neljännes ikäluokasta suorittaa toisen asteen koulutuksen? Ei kai nuoriso ihan noin hunningolla vielä ole?
Veikkaan, että tuohon tulee joku ylimääräinen "postimaksu" tms., joka käytännössä lopettaa pikkukrääsän tuonnin kokonaan. Eli se ilo loppuu sitten siihen.
Eikö olekin jännä, että tässäkin asiassa Rinteen "vasemmistohallitus" satuttaa eniten juuri pienituloisia? Eihän rikkaiden tarvitse Kiinasta mitään tilata..
Miksi siis SDP:n juuri tätä tukeva "krääsävero" ei sitten saa samanlaista suosiota?
Tässä olisi aivan loistava vipuvarren paikka jos sitä älyttäisiin tai haluttaisiin käyttää. Kollektiivisesti sovitaan että Kiinan edut postijärjestelmässä tullaan poistamaan kokonaan, mutta jos Kiina suostuu sitoutumaan tehokkaisiin, mutta realistisiin päästövähennyksiin niin etuasema saa säilyä ennallaan. Ei mitään hyödyttömiä ja aivan törkeitä yksilövapauksiin kajoamisia kuten lihaveroa yms. hevonpaskaa vaan järkeviä realistisia "low hanging fruit"-tehtäviä kuten kierrätysinfra kaikkialle minne vain saadaan, hiilivoiman vähennys/uusiutuvien ja ydinvoiman lisäys, jokiin/ympäristöön jätteiden kippaamisesta helvetilliset rangaistukset, sivistystä/koulutusta kansalle kuten "sammuta valot ja TV lähtiessäsi kotoa" yms.Asiallinen tapa hoitaa tämä olisi lopettaa Kiinan erityiskohtelu maailman postijärjestelmässä. Se on tähän asti nauttinut sitä, koska se on luokiteltu kehitysmaaksi.
Voi toki olla, että Kiinan valtio subventoisi kohonneita postikuluja ja asiakkaan kannalta lähetykset eivät tulisi kovin paljon nykyistä kalliimmiksi, mene ja tiedä.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.