Mutta samaan aikaan näet että jossain japanissa on yritysmaailmassa lasikattoja kaikkialla, vaikka kyse sielläkin on vain riittävän kannatuksen saamisesta.Itse en näe arabipresidentissä ongelmaa jos arvot muuten kohtaa Suomalaisten arvojen kanssa, ja saa riittävän kannatuksen.
Ja joo, ovat olleet varsin rasistisia vaikka Ainuja kohtaan, vrt. saamelaisten sortaminen suomessa. Varsin samanlaista menoa.
No kun ei ne aikaisemmat esimerkit, tutkimukset tai muutkaan, ole mitään reaktiota saaneet aikaiseksi, niin aika turhaa todella aiheesta keskustella.Jos esimerkit hirvittävästä Suomalaisesta rasismista on tuota luokkaa, niin vaikeaa tässä on kyllä mitään sanoa. Niin etäällä on ajatusmaailmat toisistaan.
Suomi on euroopan rasistisin maa. Jos ei tuota näe niin sit on aika ulapalla.
Turha varmaa vetää siitä mitään johtopäätöksiä...

