Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Mutta samaan aikaan näet että jossain japanissa on yritysmaailmassa lasikattoja kaikkialla, vaikka kyse sielläkin on vain riittävän kannatuksen saamisesta.Itse en näe arabipresidentissä ongelmaa jos arvot muuten kohtaa Suomalaisten arvojen kanssa, ja saa riittävän kannatuksen.
No kun ei ne aikaisemmat esimerkit, tutkimukset tai muutkaan, ole mitään reaktiota saaneet aikaiseksi, niin aika turhaa todella aiheesta keskustella.Jos esimerkit hirvittävästä Suomalaisesta rasismista on tuota luokkaa, niin vaikeaa tässä on kyllä mitään sanoa. Niin etäällä on ajatusmaailmat toisistaan.
Nyt alkaa olla kyllä sellaista olkiukkoilua ettei enää oikeasti tekisi mieli edes vastata. Lueppas nyt vastauksesi kertaalleen uudelleen ja mieti mikä meni pieleen.Mutta samaan aikaan näet että jossain japanissa on yritysmaailmassa lasikattoja kaikkialla, vaikka kyse sielläkin on vain riittävän kannatuksen saamisesta.
Ja joo, ovat olleet varsin rasistisia vaikka Ainuja kohtaan, vrt. saamelaisten sortaminen suomessa. Varsin samanlaista menoa.
No kun ei ne aikaisemmat esimerkit, tutkimukset tai muutkaan, ole mitään reaktiota saaneet aikaiseksi, niin aika turhaa todella aiheesta keskustella.
Suomi on euroopan rasistisin maa. Jos ei tuota näe niin sit on aika ulapalla.
Känni-ääliöinti on toki tuomittavaa, mutta ei mikään yhteiskunnallinen ongelma. Toisin kuin kasvavat seksuaalirikokset, joka johtuu tuonti-mamuista. Ihme vihjailua vielä kaupan päälle.Juu eikä tässä kaksilla rattailla ajeta, kun tämmöiset pienet rasistiset rikokset on känni-ääliöntiä, eikä varsinainen yhteiskunnallinen ongelma.
Mamujen rikokset sitten voikin kaikki lyödä samaan pakettiin ja nämä rikokset onkin suuri yhteiskunnallinen ongelma.
Itsehän pidän kaikkia rikoksia vääränä ja luokittelen nämä molemmat ihmissaastaksi. Jännä miten sun oli tarve puolustaa jotain känniääliöuusnatsiaTurha varmaa vetää siitä mitään johtopäätöksiä...
Näytäppäs tutkimus tästä. Ja tähän ei käy vain mustille tehty tutkimus pienessä osassa euroopan maita kosk väität olevan koko euroopan rasistisin maa.Suomi on euroopan rasistisin maa. Jos ei tuota näe niin sit on aika ulapalla.
Kuinka yllättävää, että kaikki tutkimustieto joka on mielipidettäsi vastaan leimataan täydeksi tuubaksi. Kerro toki vielä että miksi uskot että kyseinen tutkimus on tuubaa ja tuottaa epärealistisen tilannekuvan nimenomaan suomessa?Uskallan väittää että Suomi on ehkä euroopan vähiten rasistinen maa, kun katsotaan oikeita syrjintätapauksia. Tuo paljon siteerattu tutkimus kun oli tarkemmin katsottuna täyttä tuubaa.
Parhaan saatavilla olevan tiedon perusteella näin on. Tutkimukset eivät ole täydellisiä saati kata kaikkia mahdollisia tapauksia.Näytäppäs tutkimus tästä. Ja tähän ei käy vain mustille tehty tutkimus pienessä osassa euroopan maita kosk väität olevan koko euroopan rasistisin maa.
Mutu ei ole tieto.Parhaan saatavilla olevan tiedon perusteella näin on. Tutkimukset eivät ole täydellisiä saati kata kaikkia mahdollisia tapauksia.
Kyseessä on siis 2018 julkaistu FRA:n kyselyyn perustuva ”tutkimus” jossa rasismiksi on tulkittu mm. ”katsominen väärällä tavalla” sekä ”rakenteellinen rasismi” jonka mukaan koko järjestelmä on ko. henkilöä vastaan.Kuinka yllättävää, että kaikki tutkimustieto joka on mielipidettäsi vastaan leimataan täydeksi tuubaksi. Kerro toki vielä että miksi uskot että kyseinen tutkimus on tuubaa ja tuottaa epärealistisen tilannekuvan nimenomaan suomessa?
Parhaan saatavilla olevan tiedon perusteella näin on. Tutkimukset eivät ole täydellisiä saati kata kaikkia mahdollisia tapauksia.
Olet asian ytimessä. Tutkimustulokset on tie tietoon.Mutu ei ole tieto.
Näin on. Ja suomessa moisia asioita ilmeisesti on reippaasti enemmän kuin muualla euroopassa.Kyseessä on siis 2018 julkaistu FRA:n kyselyyn perustuva ”tutkimus” jossa rasismiksi on tulkittu mm. ”katsominen väärällä tavalla” sekä ”rakenteellinen rasismi” jonka mukaan koko järjestelmä on ko. henkilöä vastaan.
Milloin rasismi ei perustu kenenkään ”kokemuksiin”?Tuota ”tutkimusta” voisi kritisoida loputtomiin, se perustui täysin henkilön ”kokemuksiin” .
Eikös nämä Suomalaiset modernit 2000-luvun jälkeiset uusnatsit ole jotain pohjoismaisen vastarintaliikkeen jäseniä tai vastaavasti jotain Ukko ylijumalan sotureita?Noita kaljupäitä tosiaan näkyi melko tunsasti 90-luvulla. Taisi olla laman aikaansaamaa + jonkinlainen vastareaktio Somalien maahanilmestymiselle. Näiden joukossa tosiaan oli ihan aitoa rasismiakin. Eipä noita tosin viimeiseen 15 vuoteen ole paljoa näkynyt .
Ihan esim. syrjinnästä annetut tuomiot voisi olla hyvä lähtökohta. Vai onko koko oikeusjärjestelmäkin täällä ”rasistinen”Olet asian ytimessä. Tutkimustulokset on tie tietoon.
Näin on. Ja suomessa moisia asioita ilmeisesti on reippaasti enemmän kuin muualla euroopassa.
Milloin rasismi ei perustu kenenkään ”kokemuksiin”?

Noiden määrä on minusta merkityksetön. Lähinnä menevät kategoriaan hörhöjoukko, vaikka paljon julkisuutta saavatkin.Eikös nämä Suomalaiset modernit 2000-luvun jälkeiset uusnatsit ole jotain pohjoismaisen vastarintaliikkeen jäseniä tai vastaavasti jotain Ukko ylijumalan sotureita?
Joka vuosi käsittääkseni pitävät Helsingissä itsenäisyyspäivänä marssin, että kyllä niitä ihan oikeita rasisteja täältä vielä löytyy. Enkä todellakaan ymmärrä miksi näitä lobotomia potilaita täällä joku on vähättelemässä tai puolustamassa. Pelkästään tuomioita väkivaltarikoksista näillä on yleensä yli tusina per ääliö.
Eikö nekin perustu vain jonkun ”kokemuksiin”? Maiden välillä on myös isoja eroja lainsäädännössä, mikä invalidoi täysin kuvitelmasi siitä että tuomioiden perusteella voisi tehdä analyysiä maiden välillä.Ihan esim. syrjinnästä annetut tuomiot voisi olla hyvä lähtökohta.
Ei perustu. Ne tuomiot perustuvat faktoihin. Ts oikeisiin tapahtumiin jotka voidaan todentaa.Eikö nekin perustu vain jonkun ”kokemuksiin”? Maiden välillä on myös isoja eroja lainsäädännössä, mikä invalidoi täysin kuvitelmasi siitä että tuomioiden perusteella voisi tehdä analyysiä maiden välillä.
Mittarin tulee olla mahdollisimman vastaava tutkittavien maiden välillä, joka käytännössä pakottaa menetelmän kyselyksi.
"Suojelupoliisi on todennut, että äärioikeistolaisen terrorismin uhka on kohonnut Suomessa."Noiden määrä on minusta merkityksetön. Lähinnä menevät kategoriaan hörhöjoukko, vaikka paljon julkisuutta saavatkin.
Ne perustuvat ihmisten kokemuksiin tilanteesta. Joku kokee jonkun asian rasistisena ja joku kenties ei. Vähän sama juttu kuin raiskaustenkin kanssa, sana sanaa vastaan ja sit joku ulkopuolinen arvioi kokemusten laatua.Ei perustu. Ne tuomiot perustuvat faktoihin. Ts oikeisiin tapahtumiin jotka voidaan todentaa.
Myös Supolla on lähiaikoina ollut taipumus myötäillä vallassa olevia tahoja. Toki varmasti totta että noiden ääriliikkeiden verkkoaktivismi on ollut nousussa. Olisi varmaan hyvä miettiä miksi, ja uutisoida myös islamilaisen aktivismin noususta. Tuostakin varmasn Supo on jotain sanonut."Suojelupoliisi on todennut, että äärioikeistolaisen terrorismin uhka on kohonnut Suomessa."
"Sosiaalisen median alustoille painottuva verkostoituminen, propagandan levittäminen ja väkivaltaisen toiminnan edistäminen ovat olennainen osa toimintaa. Internetin rooli on iso merkitys äärioikeistolaisessa radikalisaatiossa kaikkialla maailmassa."
Lähde: Äärioikeistolainen terrorismi | Suojelupoliisi
Mutta sinähän sen paremmin varmaan osaat arvioida, kun Supo.
Sama kuin väittäisi että cancelointia ei ole taikka vastaavaa. Niistä ei ole taidettu tuomita ketään.Ei perustu. Ne tuomiot perustuvat faktoihin. Ts oikeisiin tapahtumiin jotka voidaan todentaa.
Ollaan todella kaltevalla pinnalla jos ihmisiä aletaan tuomita ilman todisteita.
No nyt on kyllä sen tason väite, että jokin perustelu lähteiden kanssa olisi ehkä tarpeen. Tämä ei kuitenkaan ole mikään salaliittolanka.Myös Supolla on lähiaikoina ollut taipumus myötäillä vallassa olevia tahoja.
Ihan loogista minusta. Tietyn suunnan kanssa myötämielinen oleminen on usein tae urakehityksestä. Tulisi mieleen eräs paljon julkisuudessa oleva poliisikin esimerkkinä tuosta. Ei Supo ole mikään linnake johon poliittinen valta ei vaikuta. Asia sitten erikseen miten tuon todistaa. Toki historiasta meiltä löytyy punainen Valpo, mutta tuon syntyyn toki sitten vaikutti ihan muut voimat, ei rinnastu nykyaikaan.No nyt on kyllä sen tason väite, että jokin perustelu lähteiden kanssa olisi ehkä tarpeen. Tämä ei kuitenkaan ole mikään salaliittolanka.
Mäki oon nuorena nähnyt, kun uusnatsi heittää pyörä kebabbilan ikkunasta läpi ja käskee huutaen polkemaan kotimaahan.
Onneksi meillä täällä Suomessa rasismi ei kuitenkaan ole ongelma. Ainiin näissä tällaisissa tilanteissa yksittäistapaus käy selitykseksi.
Eli nyt kun meillä on persu sisäministerinä niin jatkossa Supon puheita islamilaisen terrorismin uhasta on syytä pitää ylikorostettuina, vai miten tämä homma oikein toimii?Ei Supo ole mikään linnake johon poliittinen valta ei vaikuta.
Niinpä. Jos ei ole tuomiota, niin asiaa ei ole olemassa. Tästä näkemyksestä kannattaa pitää kiinni aiheessa kuin aiheessa. Muuten kyse on vain ”kokemuksista”, ja niillä ei ole mitään arvoa keskustelun kannalta.Asia sitten erikseen miten tuon todistaa.
Tähän olisi hyvä saada tosiaan selkeä ja johdonmukainen vastaus.Eli nyt kun meillä on persu sisäministerinä niin jatkossa Supon puheita islamilaisen terrorismin uhasta on syytä pitää ylikorostettuina, vai miten tämä homma oikein toimii?
Voi käydä noinkin. Toki en pidätä henkeäni tuota odotellessa. Muutokset on usein aika hitaita loppupeleissä kun sopivat positiot on miehitetty ko.Eli nyt kun meillä on persu sisäministerinä niin jatkossa Supon puheita islamilaisen terrorismin uhasta on syytä pitää ylikorostettuina, vai miten tämä homma oikein toimii?
Mäki oon nuorena nähnyt, kun uusnatsi heittää pyörä kebabbilan ikkunasta läpi ja käskee huutaen polkemaan kotimaahan.
Tampereen punjab oli kyseessä tais olla jotain niitä Häkkisen mestaruus vuosia. Kyseinen liike on siinä reilu 30 vuotta toiminut. Kyllä sitä rasismia muualtakin kuin Joensuusta löytyy. Vai mikä se viestin pointti oli?Oliko kyseessä tyyliin Joensuu 90-luvulla?
Poliisi palvelee kulloinkin voimassa olevaa valtiovaltaa. Hallituksia tulee ja menee, mutta poliisi säilyy. Ministeriöstä voi tulla ohjeita, kuten vasemmistohallituksenkin aikana. Suomessa ei ollut silloin katujengejä sanoi sekä sisäministeri että poliisijohto. Saa nähdä muuttuuko, mutta poliisi ei ole niin tuuliviiri kuin politiikka.Eli nyt kun meillä on persu sisäministerinä niin jatkossa Supon puheita islamilaisen terrorismin uhasta on syytä pitää ylikorostettuina, vai miten tämä homma oikein toimii?
En tiedä kuinka monta rasistista rikosta mun pitää omin silmin todistaa, että pystyt myöntämään että Suomessa on rasismia ja uusnatseja?Tää kiteyttää varsin hyvin, kuinka vakavaa rasismi on nykypäivän Suomessa, kun perusteluna käyttää sitä, että on joskus 80-90-luvulla nähnyt yhden tapauksen. Oliko myös persujen syytä?
Kas kun et maininnut bussipysäkillä tönöttänyttä Valltteria.
Poliisi palvelee kulloinkin voimassa olevaa valtiovaltaa. Hallituksia tulee ja menee, mutta poliisi säilyy. Ministeriöstä voi tulla ohjeita, kuten vasemmistohallituksenkin aikana. Suomessa ei ollut silloin katujengejä sanoi sekä sisäministeri että poliisijohto. Saa nähdä muuttuuko, mutta poliisi ei ole niin tuuliviiri kuin politiikka.
Sinusta varmaan mr. Taposen Twiitit ja lausunnot on täyttä totta aina ja kaikkialla. Tunnen parikin poliisia jotka kertovat etteivät voi noita lukea kun verenpaine ei kestäOn kyllä jännä ilmiö miten Supon tiedotuksesta tulee vihervasemmistolaista mädätystä ja tietoista valehtelua, kun se tiedote ei osukaan siihen oman kuplan kaikukammioon. Veikkaan ettei tämän mysteerin selvitykseen tarvita Hercule Poirottia.
Sinusta varmaan mr. Taposen Twiitit ja lausunnot on täyttä totta aina ja kaikkialla. Tunnen parikin poliisia jotka kertovat etteivät voi noita lukea kun verenpaine ei kestä
Uskon että tuohon ”äärioikeiston nousu” tiedotteen julkaisuun on ollut polittista painetta. Varmasti tuossa on myös totuutta mukana. Vihervasemmisto ja lehdistö sitten antaa tuolle vielä lisää kuuluvuutta niin että aihe ylikorostuu.
![]()
Poliisi: Äärioikeistolaiset miehet tehtailivat konepistooleja 3D-tulostimella – Ryhmä aseistautui ja suunnitteli iskuja
Esitutkinta terroristisissa tarkoituksissa tehdyistä rikoksista on valmistumassa, tiedottaa poliisi.www.iltalehti.fi
Se poliittinen paine ilmeisesti pakottaa keksimään myös tämänlaisia valeuutisia väitteen tueksi?
Tampereen punjab oli kyseessä tais olla jotain niitä Häkkisen mestaruus vuosia. Kyseinen liike on siinä reilu 30 vuotta toiminut. Kyllä sitä rasismia muualtakin kuin Joensuusta löytyy. Vai mikä se viestin pointti oli?
Kuten sanottu näitä pieniä hörhöryhmittymiä varmasti on. Näenkö tuossa äärioikeiston massiivisen uhan nousun? No en.![]()
Poliisi: Äärioikeistolaiset miehet tehtailivat konepistooleja 3D-tulostimella – Ryhmä aseistautui ja suunnitteli iskuja
Esitutkinta terroristisissa tarkoituksissa tehdyistä rikoksista on valmistumassa, tiedottaa poliisi.www.iltalehti.fi
Se poliittinen paine ilmeisesti pakottaa keksimään myös tämänlaisia valeuutisia väitteen tueksi?
Tottakai se on YKSITTÄISTAPAUSOnko toi joku yksittäistapaus, vai osa jotain laajempaa liikehdintää?
Yhdistettynä siihen tietoon että suomi on tutkitusti euroopan rasistisin maa, niin kyllä mä hieman huolissani olisin.Kuten sanottu näitä pieniä hörhöryhmittymiä varmasti on. Näenkö tuossa äärioikeiston massiivisen uhan nousun? No en.
Tottakai se on YKSITTÄISTAPAUS
Kun Supo sanoo, että äärioikeiston terroriuhka on nousussa ja samaan aikaan jää kiinni äärioikeistolaista porukkaa kotitekoisen asetehtaan perustamisesta niin olisihan se aivan päätön ajatus, että äärioikeisto voisi olla ongelma täällä. Mistäköhän ne mun synapsit nyt keksii moisia asioita yhdistämään?
Eli siis yksittäistapaus ja pari pientä harmitonta hörhöä. Vaikka joku näistä pienistä hörhöryhmistä onnistuisi terroriteossa niin sekin on vaan yksittäistapaus ja Supo liioittelee ja mädättää.
Tottakai se on YKSITTÄISTAPAUS
Kun Supo sanoo, että äärioikeiston terroriuhka on nousussa ja samaan aikaan jää kiinni äärioikeistolaista porukkaa kotitekoisen asetehtaan perustamisesta niin olisihan se aivan päätön ajatus, että äärioikeisto voisi olla ongelma täällä. Mistäköhän ne mun synapsit nyt keksii moisia asioita yhdistämään?
Eli siis yksittäistapaus ja pari pientä harmitonta hörhöä. Vaikka joku näistä pienistä hörhöryhmistä onnistuisi terroriteossa niin sekin on vaan yksittäistapaus ja Supo liioittelee ja mädättää.
En jaksaisi toistaa itseäni...Koita nyt välillä vähän miettiä? Yksittäinen tapaus ei ole tilastollisesti merkittävä vaikka nuo ilmeisesti olivat aika harmillisia hörhöjä. Jos ei ole osa laajempaa trendiä, ei ole syytä huolehtia asiasta kovin paljoa enempää kun poliisi jo korjasi heidät talteen.
En jaksaisi toistaa itseäni...
"Suomessa on tunnistettu äärioikeistolaista terroristista toimintaa kannattavia ja sympatisoivia ihmisiä. Suojelupoliisi on todennut, että äärioikeistolaisen terrorismin uhka on kohonnut Suomessa."
Supo sanoo, että terrorismin uhka on kohonnut.
@Joku_242 kirjoittaa tekissä, että ei ole osa laajempaa trendiä, ei ole syytä huolehtia asiasta.
Niin kumpaakohan tässä nyt tulisi sitten uskoa?
Tuntuu että näitä väkivaltaisia harmittomia hörhöjä kannattavia ja sympatisoivia ihmisiä löytyy ihan tästäkin ketjusta.
Heeetkonen rupesitko just ajattelemaan loogisesti?Tietysti voi olla niin että muita tapauksia ei ole vielä julkisuudessa, jolloin tilanne olisi pahempi kuin jos kyseessä oli yksi hörhöporukka.
Nyt pitää muistaa, että supo on mädättäjien valtaama vihervasemmiston kaikukammio. On meinaan väärä mielipide tuo ja siksi ei voi olla totta. /sEn jaksaisi toistaa itseäni...
"Suomessa on tunnistettu äärioikeistolaista terroristista toimintaa kannattavia ja sympatisoivia ihmisiä. Suojelupoliisi on todennut, että äärioikeistolaisen terrorismin uhka on kohonnut Suomessa."
Supo sanoo, että terrorismin uhka on kohonnut.
@Joku_242 kirjoittaa tekissä, että ei ole osa laajempaa trendiä, ei ole syytä huolehtia asiasta.
Niin kumpaakohan tässä nyt tulisi sitten uskoa?
Tuntuu että näitä väkivaltaisia harmittomia hörhöjä kannattavia ja sympatisoivia ihmisiä löytyy ihan tästäkin ketjusta.
Supon mukaan mitä ilmeisimmin on. Ei ne mutulla heittele tommosia lausuntoja.Eli onkohan jotain muitakin vastaavia tai edes sympatisoijia
Tää kiteyttää varsin hyvin, kuinka vakavaa rasismi on nykypäivän Suomessa, kun perusteluna käyttää sitä, että on joskus 80-90-luvulla nähnyt yhden tapauksen. Oliko myös persujen syytä?
Kas kun et maininnut bussipysäkillä tönöttänyttä Valltteria.
Heeetkonen rupesitko just ajattelemaan loogisesti?

Jaa sellasta taas tällä kertaa. En tietääkseni puhunut missään kohtaa uusnatseista, enkä myöskään muista koskaan sanoneeni, etteikö Suomessa olisi rasismia.En tiedä kuinka monta rasistista rikosta mun pitää omin silmin todistaa, että pystyt myöntämään että Suomessa on rasismia ja uusnatseja?
Perusteluna voisin käyttää sullekin tota suojelupoliisia. Eikös tässä myös ihan hetki sitten jäänyt kiinni joku äärioikeistolainen aseiden tulostamisesta kiinni?
Sekin vain yksittäistapaus, harmiton känniääliö ja mitä näitä muita selityksiä tässä nyt on ollut?
Kun nopsasti katsoo googlesta vaikka yhden haun paikallislehdestä hakusanoilla pizzeria ja ikkunan rikkominen, niin aika yleistä viihdettä se on vieläkin.
Tuntematon kiusaaja on rikkonut Turun Nummenmäessä sijaitsevan pian avattavan pizzerian ikkunat jo kahdesti viikon sisällä.![]()
Pizzerian ikkunat rikki jo kahdesti ennen avaamista
Tuntematon kiusaaja on rikkonut Turun Nummenmäessä sijaitsevan pian avattavan pizzerian ikkunat jo kahdesti viikon sisällä. Ensimmäisen kerran kunnostettavana olevaan huoneistoon iskettiin viikko sitten torstaina, jolloin liikkeestä heitettiin kivillä rikki kolme isoa ikkunaa. Lauantai-iltana...www.ts.fi
Toistakymmentä rikosilmoitusta ikkunoiden rikkomisista..![]()
Turkulaispizzerioiden ikkunoiden kivittäjästä vahva epäily
Tapausten tutkinta keskitettiin yhdelle tutkinnanjohtajalle.www.ts.fi
Ulkomaalaisten pyörittämistä paikoista joissain saa vaihtaa ikkunaa monta kertaa vuodessa.
Käsittääkseni en kyllä missään kohtaa väittänyt, että tuo minun omin silmin todistama rasistinen rikos olisi argumenti tämän päivän rasismista Suomessa. Voit toki lainata tekstistäni kohdan missä näin teen.Mutta kerros nyt ihmeessä, miten sun todistama tapahtuma 90-luvulta on minkäänsorttinen argumentti nykypäivän Suomen rasismista?
Kas tässä:Käsittääkseni en kyllä missään kohtaa väittänyt, että tuo minun omin silmin todistama rasistinen rikos olisi argumenti tämän päivän rasismista Suomessa. Voit toki lainata tekstistäni kohdan missä näin teen.
Mäki oon nuorena nähnyt, kun uusnatsi heittää pyörä kebabbilan ikkunasta läpi ja käskee huutaen polkemaan kotimaahan.
Onneksi meillä täällä Suomessa rasismi ei kuitenkaan ole ongelma. Ainiin näissä tällaisissa tilanteissa yksittäistapaus käy selitykseksi.
Kovasti sulla tuntuu olevan tarve vähätellä vaarallisia väkivaltarikollisia Suomessa parin muun kirjoittajan kanssa. Motiivin tälle voit kertoa jos selkäranka riittää.
Kannattaisikohan sinun kokeilla tätä joskus?Heeetkonen rupesitko just ajattelemaan loogisesti?
Näillä perusteilla mitä esität Suomi on maailman rasistisin maa, muualla ei ole persuja!Yhdistettynä siihen tietoon että suomi on tutkitusti euroopan rasistisin maa, niin kyllä mä hieman huolissani olisin.
Ylen kyselyn perusteella on helppo tehdä seuraavia johtopäätöksiä:
Persuja äänestäneiden mielestä rasismi on varsin OK juttu. (vain 13% ei hyväksy rasismia missään muodossa)
Tästä ketjusta poimittua taas että:
Suomessa ei edes ole rasismia, koska ei ole ketään tuomittu.
-> Persut ovat OK rikosten tekemisen suhteen? Siis jos rasismi == oikeusjärjestelmän tuomitsemat teot.
Ja jos noinkin iso ihmismäärä näkee rikosten tekemisen jollain tapaa oikeutettuna, vieläpä kohdistuen ihonväriin tai etniseen taustaan, niin on kyllä vaikea nähdä että meillä ei olisi ihan helvetin iso ongelma käsissämme.
Radikaali-islamistinen terrorismi on yhä merkittävä uhka EuroopassaKäsittääkseni en kyllä missään kohtaa väittänyt, että tuo minun omin silmin todistama rasistinen rikos olisi argumenti tämän päivän rasismista Suomessa. Voit toki lainata tekstistäni kohdan missä näin teen.
Siihen tämän päivän rasismiin käytin lähteenä tuota Supon tiedottetta.¹
Kovasti sulla tuntuu olevan tarve vähätellä vaarallisia väkivaltarikollisia Suomessa parin muun kirjoittajan kanssa. Motiivin tälle voit kertoa jos selkäranka riittää.
¹ Äärioikeistolainen terrorismi | Suojelupoliisi
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.