Onko jonkun toiminnan kritisoiminen automaattisesti mielensä pahoittamista?Tässä tämä pääministerin keskustelu. Kenen pitäisi vielä nyt pahoittaa mieli näiden muutamien foorumikeskustelijoiden lisäksi?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Onko jonkun toiminnan kritisoiminen automaattisesti mielensä pahoittamista?Tässä tämä pääministerin keskustelu. Kenen pitäisi vielä nyt pahoittaa mieli näiden muutamien foorumikeskustelijoiden lisäksi?
Ilmeisesti on.Onko jonkun toiminnan kritisoiminen automaattisesti mielensä pahoittamista?
Ei ole.Ilmeisesti on.
Hyvin on narratiivi uponnut ihmisiin kaikki kritiikki on fooliohattujen touhua. Ei enää saa olla kun yksi oikea mielipide jos ei sitä jaa niin on joko fooliohattu, nasse tai rasseOnko jonkun toiminnan kritisoiminen automaattisesti mielensä pahoittamista?
Juu ei täällä taida olla ketään mieltänsä pahoittanut, lähinnä sitä kritisoitu että erittäin huonoa esimerkkiä maan johtaja näyttää ja ihan asiasta onkin kritisoitu.Onko jonkun toiminnan kritisoiminen automaattisesti mielensä pahoittamista?
Se on sannan versio, joku valehtelee?Tässä tämä pääministerin keskustelu. Kenen pitäisi vielä nyt pahoittaa mieli näiden muutamien foorumikeskustelijoiden lisäksi?
![]()
Niin se on kun kansa ei osaa itse ajatella. Onnea heille.Juu ei täällä taida olla ketään mieltänsä pahoittanut, lähinnä sitä kritisoitu että erittäin huonoa esimerkkiä maan johtaja näyttää ja ihan asiasta onkin kritisoitu.
Ei se lopu koskaan, siksi passi/rokotepakko ei ole se toimiva ratkaisu
Sanna jättänyt työpuhelimen kotiin bilettmään lähtiessäSe on sannan versio, joku valehtelee?
Joo, en saanut Sannan viestiä, en tiedä. Mutta mitä väliä..?Se on sannan versio, joku valehtelee?
Pitäisi tuossa asemassa uuden variantin juuri noustua esiin ja koronatilanteen ollessa pahin tartuntojen osalta koskaan, että kyseinen toiminta ja altistumisen yhdistelmä herättää paljon negatiivista keskustelu kuten on nähty. Ja tämä ei tee hyvää hänelle itselleen eikä puolueelle.
Erityisesti tästä tulee hankala tapaus julkisuuden näkökulmasta, jos nyt vahvistuu se, että hän valehteli siitä ettei olisi tiennyt turvallisuusjohtajan ohjeistuksesta välttää kontakteja.
Oliko Marin liikkeellä yksityishenkilönä , kun hänellä ei ollut työpuhelimen tekstiviesteihin avaajaaIlmeisesti on.
Öö, mitä näillä asioilla on tekemistä tähän asiaan. Siirrät asian ihan muuhun aiheeseen koska Marin..?Oliko Marin liikkeellä yksityishenkilönä , kun hänellä ei ollut työpuhelimen tekstiviesteihin avaajaa
ja maksoiko Hän omasta pussistaan ryyppynsä , vai
julkisuuden henkilönä joka vingutti edustustiliä , tuolla räkälässä tämäkin tiedettäisiin , mutta tuskin journalistit penkovat asiaa , jollei käy ilmi että PM muistaa väärin
Pääministerin pitäisi olla 24/7 tavoitteavissa jos ei tämä sovi niin ei kannata sitten leikkiä pääminiseriäOliko Marin liikkeellä yksityishenkilönä , kun hänellä ei ollut työpuhelimen tekstiviesteihin avaajaa
ja maksoiko Hän omasta pussistaan ryyppynsä , vai
julkisuuden henkilönä joka vingutti edustustiliä , tuolla räkälässä tämäkin tiedettäisiin , mutta tuskin journalistit penkovat asiaa , jollei käy ilmi että PM muistaa väärin
Iltalehden (ja Sannan itsensä) mukaan Sanna sai tiedon lauantai-iltana, mutta siinä ei hänen mukaansa kehotettu välttämään muita kontakteja. Valtioneuvoston turvallisuusyksikön mukaan, viestissä kuitenkin näin kehotettiin.Joo, en saanut Sannan viestiä, en tiedä. Mutta mitä väliä..?
Tätä juuri tarkoitin lapsentasoisella keskustelulla. Jankataan ja kysellään loputtomiin samoja asioita, jotka on juuri useampaan kertaan todettu. Ja kyllä niille varotoimille ja ennakoinneille on ihan todelliset perustelut olemassa, eikä se siitä muutu miksikään, vaikka niitä turhiksi kuinka väittäisit. Suunta on toki kohti normaalia, mutta ei tässä vielä olla todellakaan selvillä vesillä, varsinkin kun käyrät näyttävät kohti taivasta ilman sitä omikroniakin.Miksi typerä veto? Sanna on itse todennut ja toivonut normaalia elämää. Nytkö sen yhtäkkiä pitäisi esittää että kaikki (turhat) varotoimet ja ennakoinnit ovat sittenkin tarpeen. Eihän sellainen ole normaalia nähnytkään. Viesti on että voidaan elää normaalisti.
Luonnollisesti turvallisuusjohtajan ohjeistus tavoitti sunnuntaina, kun se on vasta silloin annettu, mutta en millään usko että olisi ministeritasolla mahdollista, etteikö Haaviston tilanne olisi ollut Marinilla ja tämän joukoilla tiedossa jo reilusti aiemmin, kun siitä kuitenkin tiedotettiin tavan kansalaisiakin niin näkyvästi.Tässä tämä pääministerin keskustelu. Kenen pitäisi vielä nyt pahoittaa mieli näiden muutamien foorumikeskustelijoiden lisäksi?
![]()
Olen tullut lauantai-iltana informoiduksi ministeri Haaviston koronatartunnasta ja samalla saanut arvion, ettei erityistoimille ole tarvetta. Tässä yhteydessä en saanut ohjeistusta välttää kontakteja, Marin kirjoitti.
ltalehden tietojen mukaan Marin sai lauantaina noin kello 20 valtioneuvoston turvallisuusyksilöltä tekstiviestin, jossa Haaviston kanssa kontaktissa olleita kehotettiin välttämään muita kontakteja, kunnes ovat saaneet negatiivisen koronatestituloksen. Marin oli lehden tietojen mukaan saanut toisen vastaavan viestin muutamaa tuntia myöhemmin. Seiskan mukaan Marin jatkoi kuitenkin baari-iltaa aamuyöhön saakka.
...
MTV Uutiset on lähettänyt sunnuntai-iltana valtioneuvostoon kyselyn tietojen ristiriitaisuudesta.
Jos tässä kävisikin sillä tavalla jännästi, että Marin paljastuisi omikronin levittäjäksi Helsingin yöelämässä, niin olisi ammatinvaihto käsillä hyvin ripeästi tai pahimmillaan linnareissu. Että hänen asemassaan voisi vähän jänskättää.
Nii no ei lähde kun ollaan suomessa täällä sää vaikka kuinka perseillä jos on oikeasta puolueesta ja omaa oikeat mielipiteetHöpöhöpö. Taas ihan puhtaahti tarinoita. Ei varmasti tule linnaa, eikä lähde ministerin paikkakaan vaikka olisikin omikron.
(Pää)ministerit ovat saaneet Suomessa potkuja niin heppoisin perustein, että jossei tuosta palli lähtisi, voidaan jo puhua että taitaapa pärstäkerroin vaikuttaa. Jossei tuosta potkuja tule niin sitten ei tule mistään. Vähän kuin Trump USA:ssa.Höpöhöpö. Taas ihan puhtaahti tarinoita. Ei varmasti tule linnaa, eikä lähde ministerin paikkakaan vaikka olisikin omikron.
Tuskin on kaatumassa kyllä Kepu on messiss niin kauan kun maakuntahallinto on tulossa.Eiköhän Marinin uran nousu ollut tuossa. Ajoitus on liki täydellinen näin itsenäisyyspäivän alla. Mediahuomio on tapissa kun vapaapäivä ja linnan juhlat peruttu. Ei noin pahasti voi tunaroida, ellei ollut sitten harkittu veto erota jos hallitus on esim. kaatumassa.
Nii no ei lähde kun ollaan suomessa täällä sää vaikka kuinka perseillä jos on oikeasta puolueesta ja omaa oikeat mielipiteet
No ei tälläisestä voi oikein mitään paheksunnan lisäksi tulla kun ei ole mitään lakia rikkonut. Jos olisi ollut määrätty karanteeniin niin asia erikseen.
On kyllä varmaan Suomen historian paskin päämisteri, mutta eipä se yksistään riitä ulos heittämiseen.
Välttämättä en usko, että pelkkä huono tilannetaju tässä tapauksessa riittäisi tuohon. Mutta jos käy ilmi, että Marin valehteli tuosta turvallisuusjohtajan viestistä, niin se saattaa olla jo toinen juttu.Parlamentaarisessa järjestelmässä minkä tahansa ministerin ulosheittämiseen riittää se, että eduskunnan/parlamentin enemmistö toteaa, että pääministeri ei enää nauti eduskunnan luottamusta. Ei siihen mitään rikoksia tarvita.
Nyt kaivattaisiin muutamaa selkärankaista hallituspuolueiden kansanedustajaa jotka toteisivat, että tämä sähläys saa riittää.
Välttämättä en usko, että pelkkä huono tilannetaju tässä tapauksessa riittäisi tuohon. Mutta jos käy ilmi, että Marin valehteli tuosta turvallisuusjohtajan viestistä, niin se saattaa olla jo toinen juttu.
Ei ole, mutta yhdessäkään ei vielä voi suoraan osoittaa sormella Marinia. Valehtelusta on ennenkin palli heilahtanut. Mutta tämä alkaa olla jo vahvasti offtopicia...eihän tämä ole edes eka Maringate…
(Pää)ministerit ovat saaneet Suomessa potkuja niin heppoisin perustein, että jossei tuosta palli lähtisi, voidaan jo puhua että taitaapa pärstäkerroin vaikuttaa. Jossei tuosta potkuja tule niin sitten ei tule mistään. Vähän kuin Trump USA:ssa.
Kuka enää edes muistaa, mistä syystä Antti Rinne sai potkut tasan kaksi vuotta sitten? Niin, eipä ollut mikään kovin vakava juttu. Liittyikö postilakkoon jotenkin. Puhumattakaan Ilkka Kanervan "tuksu-viesteistä" aikoinaan. Aika pientä siihen verrattuna että pääministeri altistumisesta tietoisena levittelisi koronaa yöelämässä, etenkin jos sattuisi olemaan uusi helposti leviävä variantti...
Parlamentaarisessa järjestelmässä minkä tahansa ministerin ulosheittämiseen riittää se, että koska tahansa eduskunnan/parlamentin enemmistö toteaa, että pääministeri ei enää nauti eduskunnan luottamusta. Ei siihen mitään rikoksia tarvita.
Nyt kaivattaisiin muutamaa selkärankaista hallituspuolueiden kansanedustajaa jotka toteisivat, että tämä sähläys saa riittää.
Pääministerillä ei ole mahdollisuutta lähteä yksin yhtään mihinkään. Siellä on aina mukana turvamiehet ja olisi naiivia kuvitella, etteivät nämä saisi tietoa turvattavan kohteen turvallisuuteen vaikuttavista asioista, saati sitten että tämä meidän diginatiivi pääministeri lähtisi todellisuudessa mihinkään ilman puhelintaan ja pystyisi istumaan baarissa jonkun Tuure Boeliuksen kanssa täydessä mediapimennossa.Oliko Marin liikkeellä yksityishenkilönä , kun hänellä ei ollut työpuhelimen tekstiviesteihin avaajaa
ja maksoiko Hän omasta pussistaan ryyppynsä , vai
julkisuuden henkilönä joka vingutti edustustiliä , tuolla räkälässä tämäkin tiedettäisiin , mutta tuskin journalistit penkovat asiaa , jollei käy ilmi että PM muistaa väärin
Koko ketjun siirtämisestä politiikka ja yhteiskunta -alueelle on ollut puhetta, mutta sitä en tiedä mikä on sen tilanne.Ei nyt millään pahalla, mutta pitäiskö tuo politiikka siirtää omalle alueelleen tästä ketjusta pikkuhiljaa?
Juuri näin.Pääministerillä ei ole mahdollisuutta lähteä yksin yhtään mihinkään. Siellä on aina mukana turvamiehet ja olisi naiivia kuvitella, etteivät nämä saisi tietoa turvattavan kohteen turvallisuuteen vaikuttavista asioista, saati sitten että tämä meidän diginatiivi pääministeri lähtisi todellisuudessa mihinkään ilman puhelintaan ja pystyisi istumaan baarissa jonkun Tuure Boeliuksen kanssa täydessä mediapimennossa.
Tästä on keskustelu meneillään myös Kotimaan politiikka -ketjussa. Varmaankin siellä kannattaa jatkaa tästä aiheesta.Juuri näin.
Kannattaa myös muistaa se, että meidän pääministeri on ollut etätyössä flunssaoireiden takia tiistaista lähtien, mutta ei se pientä "mediapimentoa" ja "maalaisjärkeä" haittaa.
En pysty kuvittelemaan tilannetta, jossa laborantti ottaisi kantaa yksittäiseen testiin millään normaalista poikkeavalla tavalla, saati sitten että tässä olisi joku salaliitto, jonka varjolla laborantti ilmoittaa väärän tuloksen ja riskeeraa työpaikkansa ja maineensa.Kelatkaa sen laborantin käsiä, joka käsittelee toista näytettä. Vähän saattaa tärrätä. Jos se on positiivinen, mitä veikkaatte, ilmoittaako tulokset sen mukaisesti?
Mä olen katkera Marinille tuosta ulkoilusta jo siitä syystä, ettei itselleni moista mahdollisuutta suotu taaperoikäisen kanssa. Sen sanottuani, korona-altistumisen jälkeen baariin lähteminen on sitä kategoriaa "special kind of stupid" , ei tulisi mieleenkään lähteä ihmisten ilmoille varsinkaan kun edellisenä viikkona ollut oireita. En olisi tuolloin mennyt edes lähikauppaan.
Kelatkaa sen laborantin käsiä, joka käsittelee toista näytettä. Vähän saattaa tärrätä. Jos se on positiivinen, mitä veikkaatte, ilmoittaako tulokset sen mukaisesti?
Oli ehkä vähän kieli poskessa heitetty, mutta eihän tuollaiseen tarvita kuin heikolla moraalilla, mutta oikealla puoluekortilla varustettu laborantti.En pysty kuvittelemaan tilannetta, jossa laborantti ottaisi kantaa yksittäiseen testiin millään normaalista poikkeavalla tavalla, saati sitten että tässä olisi joku salaliitto, jonka varjolla laborantti ilmoittaa väärän tuloksen ja riskeeraa työpaikkansa ja maineensa.
Näinköhän laborantti muuten edes tietää kenen näytettä kulloinkin käsittelee, kun ei niissä taida olla nimiä?
Vedäppä sinäkin salaliittosi niille varattuun ketjuun.Niin, että siellä ammatikseen näytteitä käsittelevä lukee jokaisen nimen ja sen mukaan sitten toimii? Ehkä homma nyt kuitenkin menee ns. liukuhihnalta ja kaikki näytteet käsitellään ihan samalla tavalla. Vai yritätkö tässä jotain salaliittoa nyt viritellä?
Oli ehkä vähän kieli poskessa heitetty, mutta eihän tuollaiseen tarvita kuin heikolla moraalilla, mutta oikealla puoluekortilla varustettu laborantti.
Toivottavasti näyte on anonymisoitu. Tietääkö joku miten tämä prosessi oikeastaan menee? Analyysin suorittajalle nimi tuskin merkitsee mitään, joten sopisi ainakin olettaa, että on anonymisoitu.
Vedäppä sinäkin salaliittosi niille varattuun ketjuun.
Se on sannan versio, joku valehtelee?
Pääministerin pitäisi olla 24/7 tavoitteavissa jos ei tämä sovi niin ei kannata sitten leikkiä pääminiseriä
Tätä juuri tarkoitin lapsentasoisella keskustelulla. Jankataan ja kysellään loputtomiin samoja asioita, jotka on juuri useampaan kertaan todettu. Ja kyllä niille varotoimille ja ennakoinneille on ihan todelliset perustelut olemassa, eikä se siitä muutu miksikään, vaikka niitä turhiksi kuinka väittäisit. Suunta on toki kohti normaalia, mutta ei tässä vielä olla todellakaan selvillä vesillä, varsinkin kun käyrät näyttävät kohti taivasta ilman sitä omikroniakin.
Fakta kuitenkin on, että Sanna oli edellisellä viikolla etätöissä flunssaoireiden vuoksi. Hän on työskennellyt läheisesti mm. juuri Haaviston kanssa, joka todettiin koronapositiiviseksi. Maailmalla on koko ajan valtaa ottamassa uusi koronavariantti, jonka oireista tai leviämisnopeudesta ei ole vielä varmuutta, kuten ei siitäkään ovatko nykyiset rokotteet sitä vastaan kuinka toimivia. Sanna päätti kuitenkin sivuuttaa kaikki nämä ja koki tarpeelliseksi näyttää esimerkkiä menemällä baariin ja istua siellä pilkkuun saakka, vaikka se ei todennäköisesti ole kovinkaan monen tavan kansalaisen mielestä järkevää, tai ainakaan tarpeellista.
Politiikassa puhutaan usein lapaan syöttämisestä ja tämä oli kyllä nyt Marinilta sellainen nappisyöttö vastustajien lapaan, että siitä tullaan varmasti kuulemaan vielä. Marinia vastaan minulla ei ole mitään, mutta tämä oli kyllä ihan helvetin tyhmä veto.
Luonnollisesti turvallisuusjohtajan ohjeistus tavoitti sunnuntaina, kun se on vasta silloin annettu, mutta en millään usko että olisi ministeritasolla mahdollista, etteikö Haaviston tilanne olisi ollut Marinilla ja tämän joukoilla tiedossa jo reilusti aiemmin, kun siitä kuitenkin tiedotettiin tavan kansalaisiakin niin näkyvästi.
Edit.
Tässä jutussa Marin myöntää, että tiesi Haaviston koronatuloksesta jo lauantaina, mutta ei välittänyt kun ei saanut samalla erillistä ohjeistusta kontaktien välttämisestä. Syvä huokaus.
![]()
Pääministeri Marinin lauantaisesta baari-illasta ja korona-altistuksesta liikkuu ristiriitaista tietoa – Marinin mukaan tieto varotoimenpiteistä tavoitti hänet vasta sunnuntaina
Pääministeri Sanna Marin on kommentoinut eilisestä baari-illastaan noussutta uutisointia Twitterissä. Lehtitietojen mukaan Marin vietti aikaa yökerhossa, vaikka oli saanut kehotuksen välttää kontakteja korona-altistuksen jälkeen.www.mtvuutiset.fi
Samassa uutisessa sanotaan myös, että viestejä kontaktien välttämisestä olisi lähetetty jo lauantaina useampia, mutta siitä on ristiriitaista tietoa. Koronan leviämisen suhteen asia on vähäinen, mutta poliittisesti kenkää on saanut pienemmistäkin kämmeistä.
Edelleen, keskustele aiheesta tai siirry oikeaan ketjuun. Mistään salaliitoista ei ole puhuttu paitsi sinun toimestasi.No miksi tälläisiä selviä vihjauksia salaliitoista pitää tänne sitten viljellä? Oli ne sitten kieliposkella tai ei.
Ööh, kyllä se salaliitto oli ihan sinun omassa viestissä:Edelleen, keskustele aiheesta tai siirry oikeaan ketjuun. Mistään salaliitoista ei ole puhuttu paitsi sinun toimestasi.
Jos tuo tarkoitti jotain muuta kuin mitä siinä sanotaan, niin se on eri asia, mutta ei se lukijan vika ole. Salaliitoille on tosiaan omat ketjunsa, joten nuo voi laittaa jatkossa sinne.Kelatkaa sen laborantin käsiä, joka käsittelee toista näytettä. Vähän saattaa tärrätä. Jos se on positiivinen, mitä veikkaatte, ilmoittaako tulokset sen mukaisesti?
PM:llä on kaksi puhelinta, VNK:n puhelin ei ollut mukana. Tähän puhelimeen oli tullut tekstarit jossa kehotettiin eristäytymään.
Marinin puolustukseksi on sanottava, että se puhelin johon lähetetään VNK turvallisuustilannetiedotukset, on hyvä jättää kotiin kun lähtee bailaamaan. Ulkovallat voisivat saada tuosta mielenkiintoista dataa jos se hukkuisi baarissa. Marinilla oli tietenkin toinen puhelin mukana josta hän oli tavoitettavissa.
Edelleen, keskustele aiheesta tai siirry oikeaan ketjuun. Mistään salaliitoista ei ole puhuttu paitsi sinun toimestasi.
"Salaliitto" tarvitsee yleensä kai useamman kuin yhden hengen... Yhden hengen on aika vaikea liittoutua keskenään.No miksi tälläisiä selviä vihjauksia salaliitoista pitää tänne sitten viljellä? Oli ne sitten kieliposkella tai ei.
Nyt ei kyllä tämä logiikka avaudu minulle. Kyllä päämisterillä pitää olla puhelimet mukana, oli bailaamassa tai ei, päämisteri on kuitenkin töissä 24/7. Ihan samoin siitä toisesta puhelimesta voisi ulkovallat saada mielenkiintoista tietoa jos siellä örveltää. Puhelimet lienee myös suojattu hyvin, jote
"Salaliitto" tarvitsee yleensä kai useamman kuin yhden hengen... Yhden hengen on aika vaikea liittoutua keskenään.
Mutta siis "teoriassa", ainakin jossain ulottuvuudessa, joku Marinia fanittava laborantti voisi todeta parhaaksi vähän tuunata labratulosta. Se on niin epätodennäköistä, että eihän tällaista nyt kukaan vakavissaan mieti, mutta ei se mikään salaliitto olisi vaan yhden hengen päähänpistos.
No pitäisikö Marinilla olla myös työkone mukana baarissa? Ja lukittu salkku täynnä valtionsalaisuuksia? Onhan PM töissä 24/7.
Kyllä yksi puhelin nähdäkseni riittää.
Jep, näin juuri. Taas tuli kova tarve huudella salaliitosta kun ei huvita uhrata senttiäkään itse asian ajattelemiseksi."Salaliitto" tarvitsee yleensä kai useamman kuin yhden hengen... Yhden hengen on aika vaikea liittoutua keskenään.
Mutta siis "teoriassa", ainakin jossain ulottuvuudessa, joku Marinia fanittava laborantti voisi todeta parhaaksi vähän tuunata labratulosta. Se on niin epätodennäköistä, että eihän tällaista nyt kukaan vakavissaan mieti, mutta ei se mikään salaliitto olisi vaan yhden hengen päähänpistos.
Olisi melko naivia kuvitella, että tällainen henkeen ja terveyteen koskeva tieto ei tavoittaisi pääministeriä ajallaan. Ja kun ottaa huomioon, että pääministeri on ollut tiistaista lähtien etätyössä flunssaoireiden takia, niin ei ehkä ensimmäisenä tulisi mieleen juosta bailaamaan baariin, mutta kukin tyylillään.No pitäisikö Marinilla olla myös työkone mukana baarissa? Ja lukittu salkku täynnä valtionsalaisuuksia? Onhan PM töissä 24/7.
Kyllä yksi puhelin nähdäkseni riittää.
Miksi tietokone tai salkku pitäisi olla mukana? Puhelimella ihmiseen saadaan tarvitaessa nopeasti yhteys, joten siksi PM pitäisi olla puhelin mukana. Nytkin yritettiin tavoittaa PM sillä puhelimella, mutta eipä saatu kiinni kun ei ollut mukana, tai näin ainakin väitetään.
Niin, yksi puhelin olikin mukana ja siihen valtiosihteerikin oli illalla soittanut ja saanut PM:n kiinni, joten mikä tuossa siis on ongelma?
Siinäpä se todellinen aukko valtiojohdon protokollassa vasta olisikin, jos pääministeri ei saa valtioneuvoston tilannekeskuksen turvallisuusviestejä jättäessään/unohtaessaan tietyn puhelimen kotiin, kun tämä haluaa esim. vähän relata baarissa raskaan työpäivän jälkeen. Pääministerin mukana on aina henkilökohtaiset turvamiehet, mutta ehkä nämäkään eivät saa turvallisuusviestintää muualta kuin pääministeriltä itseltään?PM:llä on kaksi puhelinta, VNK:n puhelin ei ollut mukana. Tähän puhelimeen oli tullut tekstarit jossa kehotettiin eristäytymään.
Marinin puolustukseksi on sanottava, että se puhelin johon lähetetään VNK turvallisuustilannetiedotukset, on hyvä jättää kotiin kun lähtee bailaamaan. Ulkovallat voisivat saada tuosta mielenkiintoista dataa jos se hukkuisi baarissa. Marinilla oli tietenkin toinen puhelin mukana josta hän oli tavoitettavissa.
Valtiosihteeri oli soittanut joo, mutta jos Marinin puheet pitävät paikkaansa, niin protokolla kusi tuossakin, sillä soiton asiasisältö oli Marinin kertoman mukaan eri kuin niissä kahdessa tilannekeskuksen viestissä, jotka Marin näki omien sanojensa mukaan vasta seuraavana aamuna. Biletys ja hyvät yöunet ovat toki tärkeitä nekin, mutta onneksi ei ollut tällä kerralla suuremmasta tai varsinkaan kiireellisemmästä valtiollisesta selkkauksesta kyse.Niin, yksi puhelin olikin mukana ja siihen valtiosihteerikin oli illalla soittanut ja saanut PM:n kiinni, joten mikä tuossa siis on ongelma?
Mistä haluaisit jakaa varoituksia ja kenelle? Ihan itse raapustit viestiisi epäilyksen siitä, että laboratorio/laborantti voisi väärentää jostakin poliittisesta syystä pääministen mahdollisesti positiivisen koronatuloksen. Kuulostaa ainakin minun korvaan nimenomaan hyvin kaukaa haetulta salaliittospekulaatiolta. Jos se oli tarkoitettu vitsiksi, niin se ei käynyt ilmi kirjoituksistasi.Jep, näin juuri. Taas tuli kova tarve huudella salaliitosta kun ei huvita uhrata senttiäkään itse asian ajattelemiseksi.
Ei mitään uutta auringon alla. Noista voisi alkaa jo antaa varoituksia.