• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Keskustelua Elon Muskista

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja DaKyy
  • Aloitettu Aloitettu
Wikipedian mukaan Musk mukana 2004 alusta ja siis hallituksen puheenjohtaja. Firman paperit oli vasta tehty, joten tuskin se kuvitellut siellä mitään olevan. Ja sen jälkeen nimitettiin toimari. Eli tuosta jää käsitys että Musk on ollut alusta asti mukana kun autoa alettu suunnittelee. Lotus sopparin sen mukaan tehty 2005 kesällä.


Edit, sen Wikin mukaan Musk oli naamallaan vetämässä seuraavia rahoituskierroksia.

Elon Musk ei ollut mukana siinä vaiheessa kun firma perustettiin, eikä ei siis ole edes ensimmäinen hallituksen puheenjohtaja. Ja missään nimessä ei ollut siinä vaiheessa kun firmaa perustettiin ja sitä ei oltu vielä edes rekisteröity ja mm. ekan kerran on oltu Lotukseen yhteydessä.

Se että Musk on asiakkaana/ulkoisena sijoittajana tullut alkuvaiheessa mukaan sijoittamaan ja sijoittajana saanut muita sijoittajia mukaan ei millään mittarilla tarkoita että hän olisi yrityksen perustaja.

On itseasiassa todella epäkunnioittavaa yritysten perustajia kohtaan, leikkiä että ensimmäisten tai toisten ulkoisten sijoittajakierrosten sijoittajat, pankit, jne on perustajia. Esim. firman osakepääomaan ei Musk ole laittanut perustamisvaiheessa penniäkään, koska ei olllut vielä mukana vaan Elon oli vasta ulkoisissa rahoituskierroksissa mukana.

Lotuksen kanssa lähestyivät ensimmäisen kerran jo 2002 eli ennenkuin Telsa Inc oli rekisteröity. Teslaa ei siis edes virallisesti ollut olemassa. Muistaakseni Lotus ei sillon alkuun ollut kiinnostunut, koska edes valmista yhtiötä ei ollut.
 
Kuten @pulatunnus jo tuossa avasi asiaa. Mielestäni kontekstissa, jossa arvioidaan henkilön osuutta yrityksen menestyksessä, on loogisempaa pysyä perustaja-sanan yleismerkityksessä, joka vastaa paremmin siihen kysymykseen, josta puhutaan. Musk on ollut perustamassa Teslaa, eli ollut tekemässä töitä Teslan menestyksen eteen alusta saakka. Se onko ollut mukana 100% ajasta vai 96% ajasta on perustamisen(yleismerkitys) kannalta aika yhdentekevää, kun yli 99% perustustyöstä on tapahtunut vasta hänen liittymisensä jälkeen.
Höpö höpö

Ulkoiset sijoittajat eivät ole mitään perustajia, vaikka kuinka innoissaan skumppalasi kädessä saisikin muita sijoittajia mukaan. Ja ei sillä yrityksen menestyksellä ole mitään tekemistä sen kanssa kuka on perustaja, perustaja on se joka sen yrityksen perusti. Moni yritys ei menesty heti alkuperöäisten liikeidean saaneiden ja yrityksen perustaneiden toimesta vaan ne rakentaa sen perustan sille.

Elon Muskin vittumaisesta kusipäisyydestä on hyvä esimerkki tämä koko keskustelu jota me nyt käydään, eli kun ei ollut mukana perustamassa maailman tunnetuinta sähköautofirmaa niin silti haluaa niin leikkiä ja nyt me sitten käydään typerää filosofista kerskustelua onko ulkopuoliset sijoittajat perustajia.

On todella epäkunnioittavaa yritysten perustajia kohtaan, leikkiä että ensimmäisten tai toisten ulkoisten sijoittajakierrosten sijoittajat, pankit, jne on perustajia. Esim. firman osakepääomaan ei Musk ole laittanut perustamisvaiheessa penniäkään, koska ei olllut vielä mukana vaan Elon oli vasta ulkoisissa rahoituskierroksissa mukana.

Ja esim. minä en ole yhdenkään niiden yritysten perustaja joihin olen alkuvaiheessa sijoittanut esim. joukkorahoituksen tai muiden kontaktien kautta. En siitäkään huolimatta, että kahvipöydässä olen jotain niistä joskus hehkuttanut ja saanut työkavereitakin sijoittamaan.
 
Lotuksen kanssa lähestyivät ensimmäisen kerran jo 2002 eli ennenkuin Telsa Inc oli rekisteröity. Teslaa ei siis edes virallisesti ollut olemassa. Muistaakseni Lotus ei sillon alkuun ollut kiinnostunut, koska edes valmista yhtiötä ei ollut.
Wikipedian artikkellista jää toisen lainen kuva. Kiitos

Aikajana tyyliin 2003 firman paperi, kesällä, kolme hengen voimin rahoittaa, 2004 alussa Musk mukaan ja hallituksen puheenjohtajasik, myöhemmin lisää väkeä, 2005 Lotus sopparia.
Eli jää mielikuva että ihan hänen puheenjohtaja aikana sopparit sählätty ja että sählännyt myös suunnittelu linjoissa.


On todella epäkunnioittavaa yritysten perustajia kohtaan, leikkiä että ensimmäisten tai toisten ulkoisten sijoittajakierrosten sijoittajat, pankit, jne on perustajia. Esim. firman osakepääomaan ei Musk ole laittanut perustamisvaiheessa penniäkään, koska ei olllut vielä mukana vaan Elon oli vasta ulkoisissa rahoituskierroksissa mukana.

Wiki artikkelli ei mainittu mitään aiemmista sijoituskirjoituksista. joten jäi kuva että ensimmäiseen osallistunut. (poislukien mahdolliset perustamis pääoma)


Ja esim. minä en ole yhdenkään niiden yritysten perustaja joihin olen alkuvaiheessa sijoittanut esim. joukkorahoituksen tai muiden kontaktien kautta. En siitäkään huolimatta, että kahvipöydässä olen jotain niistä joskus hehkuttanut ja saanut työkavereitakin sijoittamaan.


Suomessa on startup tarinoita monenlaisia, ja joukossa on sellaisia joissa se kaupparekisterin ensimmäiset nimet eivät välttämättä ole niitä perustajia, toki sen firman ekat nimet. Tarinat voi olla monenlaisia. Tässä haen sistä kerrotaanko tarinaa kaupparekisterin mukaan, vai minkä mukaan.

Tosin jos kertomas mukaan siellä useampi henkilö vuosia tehnyt työtä siihen on aidosti sijoittanut useampi taho ja sitten mukaan hypännyt kaappari joka vienyt aloittajien idean ja maineen. Rahalla myyty co-founder nimi.

Minulla tosiaan ennen kertomaasi jäi mielikuva että siellä on neljä henkeä yhdistänyt voimansa mistä sitten syntynyt meidän tuntema Tesla. Kahdella parustajalla ollut se firma valmiina.
 
Kuinka laaja sananvapaus onkaan?

Yliopistojen mielenosoituksista
“Agitators will be imprisoned/or permanently sent back to the country from which they came. American students will be permanently expelled or, depending on on [sic] the crime, arrested. NO MASKS! Thank you for your attention to this matter.”
Joo, en kannata tällaista ilmaisunvapauden tallomista. Toki jos tässä tarkoitetaan vandalismia tai muuta laitonta niin silloin ymmärrän, mutta jos pelkästään mielen ilmaisemisesta tulee sanktioita, niin ollaan kyllä väärällä polulla.
 
Siellä on huudettu päinvastoin kansanmurhan puolesta. "From river to the sea, Palestine will be free" Joka on tulkittu juutalaisten hävittämiseksi alueelta.
On tulkittu. Minäkin voin tulkita että Trumpin kasino on palestiinalaisten hävittämistä alueelta tai Muskin puheet Krushnevin virheestä on ukrainalaisten hävittämistä alueelta

Sen lisäksi juutalaisten oppilaiden kimppuun on hyökkäilty yliopistoilla.
Fyysinen päällekarkaus lienee kielletty muissa pykälissä?
 
Tuskin saat vastausta, koska siellä ei ole jaeltu linnaa maahanmuuttajien tai heidän tekojen asiallisesta kritisoinnista.

@Joona Säkkinen voisi kanssa tulla selventämään minkä oikeuden toimintaan viittaa.
Puhun minkä tahansa valtion oikeusjärjestelmästä. Pidän demoraattisesti järjestettyä valtiota parhaana konfiguraationa, jossa oikeusjärjestelmän toiminta perustuu demokraattisesti valittujen edustajien demokraattisiin päätöksiin. Jos näin ei ole, silloin näen oikeusjärjestelmässä olevan puutteita.
 
Viimeksi muokattu:
Etelä-Afrikan nero Musk on kommentoinut rakentavasti ja älykkäästi amerikkalaiselle sotaveteraanille.

Kelly sattumalta on merivoimien kapteeni, tuhansia lentotunteja lentänyt koelentäjä + 39 taistelutehtävää hävittäjällä Persianlahden sodassa.
Lisäksi astronautti jolla neljä avaruuslentoa avaruussukkulalla.

1741622610145.png
 
Wikipedian artikkellista jää toisen lainen kuva. Kiitos

Aikajana tyyliin 2003 firman paperi, kesällä, kolme hengen voimin rahoittaa, 2004 alussa Musk mukaan ja hallituksen puheenjohtajasik, myöhemmin lisää väkeä, 2005 Lotus sopparia.
Eli jää mielikuva että ihan hänen puheenjohtaja aikana sopparit sählätty ja että sählännyt myös suunnittelu linjoissa.

Kaikki mitä sanon pitää toki ottaa suolan kanssa, koska mennään muistini mukaan, mutta tuo Muskin "founder" status on sellainen, josta tapelleet juuri sen takia, ettei Musk ollut perustamassa vaan sijoittaja. Sitä en tiennyt, että tosiaan ovat joskus päätyneet ratkaisuun jossa Musk saa kutsua itseään perustajaksi eli leikkiä olevansa jotain mitä ei ole.

Kun Musk otti aktiivista roolia niin Muskin tekeminen siinä vaiheessa oli kyllä timanttista. Eli Musk on kyllä tärkeä osa sitä menestystä ja ne alkuvuosien kaaokset on myös osa sitä mikä on muokannut Muskin näkemystä esim. vertikaalinen integraation osalta, sillä se oli niitä päätöksiä jolla Musk sai sen kauhean Roadster fiaskon korjattua. Eli otettiinkin ulkopuolelta vain se mitä oli pakko ja koitettiin itse koota jopa ne autot niihin Lotuksen runkoihin (kun se alkup. diili oli, että Lotus tekee kovalla rahalla autot valmiiksi).
Wiki artikkelli ei mainittu mitään aiemmista sijoituskirjoituksista. joten jäi kuva että ensimmäiseen osallistunut. (poislukien mahdolliset perustamis pääoma)

Perustajat laittoivat itse pääomaa yritykseen kyllä jo perustamisvaiheessa, olivat teknomiljonäärejä molemmat. Musk toki sitten oli siinä ulkoisessa sijoituskierroksessa mukana ja ilmeisen innostunut ja perustajat vuolaasti kyllä kehuivat Muskin rahallista panosta. Mutta se on sijoittamista ei perustamista.

Suomessa on startup tarinoita monenlaisia, ja joukossa on sellaisia joissa se kaupparekisterin ensimmäiset nimet eivät välttämättä ole niitä perustajia, toki sen firman ekat nimet. Tarinat voi olla monenlaisia. Tässä haen sistä kerrotaanko tarinaa kaupparekisterin mukaan, vai minkä mukaan.

Asiaa voi kertoa yritys/kaupparekisterin mukaan jolloin Musk ei ollut perustaja. Asiaa voi kertoa sen mukaan kuka sai liike-idean ja kävi ekat neuvottelut ja perusti yrityksen ja jolla oli idea tuotteesta, silloinkaan musk ei ole perustaja. Asiaa voi kerta alkuaikojen day to day liiketoiminnan mukaan eli kenen talon pihalla on säilytetty niitä osia jotka ei ekaan vuokratalliin mahtuneet ja silloinkaan Musk ei ole perustaja.

Ainoa tapa saada Muskista oikea perustaja on todeta, että ensimmäiset ulkoiset sijoittajat jotka tarjoaa hallitusosaamista, rahoitusosaamista tai vaikka markkinointi yhteyksiä ja kontakteja on perustajia jolloin pääosa enkelisjoittajista on perustajia. Ja niinhän asia ei ole.

Tosin jos kertomas mukaan siellä useampi henkilö vuosia tehnyt työtä siihen on aidosti sijoittanut useampi taho ja sitten mukaan hypännyt kaappari joka vienyt aloittajien idean ja maineen.

Älä suotta koita sekoittaa pakkaa. Musk on oli tärkeä osa Teslan alkuvuosien menestystä eikä mikään kaappari. Musk oli merkittävä osa Teslan tarinaa, mutta ei edelleenkään mikään perustaja.

Ja mistään vuosikausista ei puhuta. 2000-2002 on ajatus muhinut ja mm. Lotusta lähestytty ja tutustuttu diy sähköautoihin ja ostettu yksi prototyyppi ja suunniteltu ja ideoitu kuin lapsen innolla. Sitten vuona 2003 perustettu yritys omilla (ja ehkä sukulaisten) rahoilla, sitten tarvittu ulkoista rahoitusta kysytty Muskia ja muutamaa muuta hyvän päivän tuttua miljonääriä mukaan ja Musk näistä innostunein, mutta tuossa vaiheessa Musk antoi vain rahaa. Musk tuli toimintaan vasta kun Muskin ja muiden sijoittajien rahat oli syöty ja mitään autoa ei ollut vaan kasa erilaisia kokeiluja ja sopimuksia jos jonkin sortin ihme firmojen kanssa ja paska diili lotuksen kanssa siitä, että Lotus rakentaisi ne autot. Musk on se joka tuli ja lähti sitä liiketoimintaa sekä tuotanto-ongelmaa korjaamaan ja hienosti korjasikin.

Rahalla myyty co-founder nimi.

No rahaa, kiristämistä, valtapeliä sitä en tiedä mitä Musk on antanut, että tuollaiseen diiliin on päädytty. Henkisesti sairaalle miehelle se founder titteli on ollut vissiin tärkeä.

Minulla tosiaan ennen kertomaasi jäi mielikuva että siellä on neljä henkeä yhdistänyt voimansa mistä sitten syntynyt meidän tuntema Tesla. Kahdella parustajalla ollut se firma valmiina.

No se sun ja mun tuntema Tesla on varmaan ensinnäkin erilainen. Tämä nykyinen teollinen mammutti ja maailman tunnetuin sähköauto firma on Muskin johdon alla rakennettu. Brändi on Muskin johdolla rakennettu. Mutta se itse firma ja ajatus sähköisestä urheiluautosta ja sen Roadsterin eka tekniikka, siitä on Muskia vain raha. Se Roadsterin valmistusprosessi, se taas on jo Muskia.
 
Kaikki mitä sanon pitää toki ottaa suolan kanssa, koska mennään muistini mukaan, mutta tuo Muskin "founder" status on sellainen, josta tapelleet juuri sen takia, ettei Musk ollut perustamassa vaan sijoittaja. Sitä en tiennyt, että tosiaan ovat joskus päätyneet ratkaisuun jossa Musk saa kutsua itseään perustajaksi eli leikkiä olevansa jotain mitä ei ole.

Kun Musk otti aktiivista roolia niin Muskin tekeminen siinä vaiheessa oli kyllä timanttista. Eli Musk on kyllä tärkeä osa sitä menestystä ja ne alkuvuosien kaaokset on myös osa sitä mikä on muokannut Muskin näkemystä esim. vertikaalinen integraation osalta, sillä se oli niitä päätöksiä jolla Musk sai sen kauhean Roadster fiaskon korjattua. Eli otettiinkin ulkopuolelta vain se mitä oli pakko ja koitettiin itse koota jopa ne autot niihin Lotuksen runkoihin (kun se alkup. diili oli, että Lotus tekee kovalla rahalla autot valmiiksi).


Perustajat laittoivat itse pääomaa yritykseen kyllä jo perustamisvaiheessa, olivat teknomiljonäärejä molemmat. Musk toki sitten oli siinä ulkoisessa sijoituskierroksessa mukana ja ilmeisen innostunut ja perustajat vuolaasti kyllä kehuivat Muskin rahallista panosta. Mutta se on sijoittamista ei perustamista.



Asiaa voi kertoa yritys/kaupparekisterin mukaan jolloin Musk ei ollut perustaja. Asiaa voi kertoa sen mukaan kuka sai liike-idean ja kävi ekat neuvottelut ja perusti yrityksen ja jolla oli idea tuotteesta, silloinkaan musk ei ole perustaja. Asiaa voi kerta alkuaikojen day to day liiketoiminnan mukaan eli kenen talon pihalla on säilytetty niitä osia jotka ei ekaan vuokratalliin mahtuneet ja silloinkaan Musk ei ole perustaja.

Ainoa tapa saada Muskista oikea perustaja on todeta, että ensimmäiset ulkoiset sijoittajat jotka tarjoaa hallitusosaamista, rahoitusosaamista tai vaikka markkinointi yhteyksiä ja kontakteja on perustajia jolloin pääosa enkelisjoittajista on perustajia. Ja niinhän asia ei ole.



Älä suotta koita sekoittaa pakkaa. Musk on oli tärkeä osa Teslan alkuvuosien menestystä eikä mikään kaappari. Musk oli merkittävä osa Teslan tarinaa, mutta ei edelleenkään mikään perustaja.

Ja mistään vuosikausista ei puhuta. 2000-2002 on ajatus muhinut ja mm. Lotusta lähestytty ja tutustuttu diy sähköautoihin ja ostettu yksi prototyyppi ja suunniteltu ja ideoitu kuin lapsen innolla. Sitten vuona 2003 perustettu yritys omilla (ja ehkä sukulaisten) rahoilla, sitten tarvittu ulkoista rahoitusta kysytty Muskia ja muutamaa muuta hyvän päivän tuttua miljonääriä mukaan ja Musk näistä innostunein, mutta tuossa vaiheessa Musk antoi vain rahaa. Musk tuli toimintaan vasta kun Muskin ja muiden sijoittajien rahat oli syöty ja mitään autoa ei ollut vaan kasa erilaisia kokeiluja ja sopimuksia jos jonkin sortin ihme firmojen kanssa ja paska diili lotuksen kanssa siitä, että Lotus rakentaisi ne autot. Musk on se joka tuli ja lähti sitä liiketoimintaa sekä tuotanto-ongelmaa korjaamaan ja hienosti korjasikin.



No rahaa, kiristämistä, valtapeliä sitä en tiedä mitä Musk on antanut, että tuollaiseen diiliin on päädytty. Henkisesti sairaalle miehelle se founder titteli on ollut vissiin tärkeä.



No se sun ja mun tuntema Tesla on varmaan ensinnäkin erilainen. Tämä nykyinen teollinen mammutti ja maailman tunnetuin sähköauto firma on Muskin johdon alla rakennettu. Brändi on Muskin johdolla rakennettu. Mutta se itse firma ja ajatus sähköisestä urheiluautosta ja sen Roadsterin eka tekniikka, siitä on Muskia vain raha. Se Roadsterin valmistusprosessi, se taas on jo Muskia.
Miten mielestäsi sitten voisi termein ja käsittein erottaa toisistaan kaksi henkilöä:
1. Toinen on ainoastaan pistänyt rahaa likoon mutta ei ole tehnyt päivääkään töitä firman eteen.
2. Toinen on kyllä pistänyt rahaa likoon, mutta on myös tehnyt lähes alusta saakka firman eteen töitä ja nähnyt vaivaa siihen, että yrityksestä on tullut toimiva?

Entä sitten tyyppi, joka on kyllä ollut kirjoittamassa nimeä paperiin kun firmaa on perustettu, ehkä pistänyt vähän rahaakin mukaan, mutta on sen jälkeen vain pyöritellyt peukaloitaan?

Eikö termeillä ole tarkoitus kuitenkin kertoa jotain oleellista henkilöiden roolista yrityksessä? Vai mitä ajattelet?
 
Eiköhän sen perustajuuden parhaiten pysty määrittelemään, kuten järjestelmäkin asian näkee, ne itse perustajat jotka ovat yhdessä sopineet että Musk on myös perustaja.
 
Eiköhän sen perustajuuden parhaiten pysty määrittelemään, kuten järjestelmäkin asian näkee, ne itse perustajat jotka ovat yhdessä sopineet että Musk on myös perustaja.
Varmaan pakostakin sopineet kun Musk haastoi nämä oikeuteen, että saa tuon perustaja statuksen.
 
Eiköhän sen perustajuuden parhaiten pysty määrittelemään, kuten järjestelmäkin asian näkee, ne itse perustajat jotka ovat yhdessä sopineet että Musk on myös perustaja.

No sovitaan vaikka niin.

Jostain kumman syystä Muskin piti vaan ensin haastaa ne oikeat perustajat oikeuteen, että saatiin tuollainen kiva titteli jossa leikitään että myös Musk perusti Teslan :facepalm:
 
On siinä hieman eroa, että jos katsoo pelkkää tekstiä ja yksittäistä kuvaa kuin videota haastattelustiimiltä.
On. Siksi on hankala uskoa tätäkään. Todennäköisesti videopalvelu ei vain skaalannut riittävästi ja loppu ”tehot” kesken. Säästöt näkyy. Resilienssi ja ysit SLA:ssa maksaa rahaa ja vaatii väkeä.
 
Miten mielestäsi sitten voisi termein ja käsittein erottaa toisistaan kaksi henkilöä:
1. Toinen on ainoastaan pistänyt rahaa likoon mutta ei ole tehnyt päivääkään töitä firman eteen.
2. Toinen on kyllä pistänyt rahaa likoon, mutta on myös tehnyt lähes alusta saakka firman eteen töitä ja nähnyt vaivaa siihen, että yrityksestä on tullut toimiva?

Entä sitten tyyppi, joka on kyllä ollut kirjoittamassa nimeä paperiin kun firmaa on perustettu, ehkä pistänyt vähän rahaakin mukaan, mutta on sen jälkeen vain pyöritellyt peukaloitaan?

Henkilöpalvonta on kyllä hemmetin outo huume, ei voi muuta sanoa.

Eli siis nyt minun pitäisi sinua varten keksiä jokin erikoistitteli Muskille että sinä olisit tyytyväinen. Riittääkö titteli vai pitäisikö minun suunnitella jokin hieno mitalikin sille?

Ja eikö se jo riitä, että se haastoi oikeat perustajat oikeuteen jotta sai "sovittua" itselleen erikoistittelin (ja emmehän tiedä jos sai mitalinkin). Eli sovitaan muiden sijoittajien olevan sijoittajia (näihin on myös kauniita alatermejä, kuten enkelisijoittaja jne.) ja Musk on sitten vaikka SuperDuperPerustaja (kelpaako toi sulle?).

Olishan se kyllä silti vitun koomista jos vaikka joku Peter Westerbacka alkaisi haastamaan oikeuteen kotimaisia startuppeja, ja vaatisi mitalia ja perustaja tittelijä. Sitten sen saappaita nuolevat fanit jossain ulkomailla vaatisi muita keksimään hienoja titteleitä sille, koska se kuitenkin hallituksen puheenjohtajan roolissa auttoi yritystä selvittämään sotkunsa.

Eikö termeillä ole tarkoitus kuitenkin kertoa jotain oleellista henkilöiden roolista yrityksessä? Vai mitä ajattelet?

Niin sitä luulis, mutta sitten maan päälle lasekeutui jokin elämää suurempi mieslapsi Elon Musk jota varten ihan normaalit ja kuvaavat termit pitäisi suunnitella uusiksi että uskonlahkoon kuuluvat seuraajat jossain suomifoorumilla olisi tyytyväisiä.

Mailma on kuitenkin pyörinyt ihan hyvin kaikkien muiden startuppeihin sijottaneiden enkelisijoittajien osalta, vaikka ne ei olekaan erikseen perustaja termillä vaan sillä termillä mitä ne siellä tekee.

Ja koomisinta tässä koko pelleilyssä on se, että kukaan ei ole vähätellyt Muskin ansioita Teslassa eikä varsinkaan Teslan perustajat. Ne ylisti Muskia vielä silloinkin kun sukset meni ristiin, mutta niin vaan se perustaja titteli oli se tärkeä asia mikä piti jälkikäteen hakea väkipakolla.
 
Vähän outoa haukkua muita uskonlahkoon kuulumisesta kun Muskilla on ihan ansionsa teslassa ja perustajat kuten myös Musk joka on myös perustaja ovat tämän asian yhdessä sopineet mutta tämä ei sitten joillekkin jostain syystä käy ja asiasta täytyy vetää herneet nenään kun uutisoimisto faktisesti kutsuu Muskia perustajaksi?
 
Vähän outoa haukkua muita uskonlahkoon kuulumisesta kun Muskilla on ihan ansionsa teslassa ja perustajat kuten myös Musk joka on myös perustaja ovat tämän asian yhdessä sopineet mutta tämä ei sitten joillekkin jostain syystä käy ja asiasta täytyy vetää herneet nenään kun uutisoimisto faktisesti kutsuu Muskia perustajaksi?
On sillä ansionsa, ei kai sitä kukaan kiistä. Mutta jos joudut oikeuden kautta hakemaan tittelin, jättää se pienen katkeran maun siihen. Ja jos tulit firmaan sisään A sarjan rahoituksella, ni et sä nyt ihan ensimmäisenä ole ollut sitä pistämässä pystyyn. Mutta titteli sillä nyt on.
 
On sillä ansionsa, ei kai sitä kukaan kiistä. Mutta jos joudut oikeuden kautta hakemaan tittelin, jättää se pienen katkeran maun siihen. Ja jos tulit firmaan sisään A sarjan rahoituksella, ni et sä nyt ihan ensimmäisenä ole ollut sitä pistämässä pystyyn. Mutta titteli sillä nyt on.

Onko sulla sisäpiirin tietoa kuinka paljon kukin jäsen sitä oikeasti "oli pistämässä pystyyn" Vai kirjoittiko vain nimen paperiin? ja miten vastaisit itse noihin Joona Säkkisen kysymyksiin?
 
Vähän outoa haukkua muita uskonlahkoon kuulumisesta kun Muskilla on ihan ansionsa teslassa ja perustajat kuten myös Musk joka on myös perustaja ovat tämän asian yhdessä sopineet mutta tämä ei sitten joillekkin jostain syystä käy ja asiasta täytyy vetää herneet nenään?
Vähän outoa että sä jaksat postata viestejä sanomatta mitään uutta.

Tässä ei vedetä herneitä nenään mistään mitä on tapahtunut. Lähinnä nauretaan kun Musk fanit kuvittelee että historia muuttuu kun joku porukka on sopinut niin. Perustaminen tapahtuu yrityksen historiassa vain kerran ja Musk tuli mukaan vasta puoli vuotta myöhemmin.

Muskilla on ansionsa teslassa mutta niiden saavuttaminen ei millään tavalla edellytä sitä että hän olisi perustaja ja ne ansiot ei ole yhtään sen himmeämmät vaikka hän ei olekaan perustaja.

Ihan narsistista turhamaisuuttahan tämä tittelin himoitseminen Muskin puolelta on. Ja Teslahan on jo toinen yritys jossa näin on toiminut.
 
Tässä ei vedetä herneitä nenään mistään mitä on tapahtunut. Lähinnä nauretaan kun Musk fanit kuvittelee että historia muuttuu kun joku porukka on sopinut niin. Perustaminen tapahtuu yrityksen historiassa vain kerran ja Musk tuli mukaan vasta puoli vuotta myöhemmin.

Sinä et taida tätä päättää, muuten kuin omassa päässäsi, mistä tämä tarkalleen katsotaan eikä sinulla kyllä ole minkäänlaista moraalista oikeutta asiaa paremmin tarkastella kuin perustajilla jotka ovat asian katsoneet että Musk on perustaja.
 
Viimeksi muokattu:
Henkilöpalvonta on kyllä hemmetin outo huume, ei voi muuta sanoa.

Eli siis nyt minun pitäisi sinua varten keksiä jokin erikoistitteli Muskille että sinä olisit tyytyväinen. Riittääkö titteli vai pitäisikö minun suunnitella jokin hieno mitalikin sille?

Ja eikö se jo riitä, että se haastoi oikeat perustajat oikeuteen jotta sai "sovittua" itselleen erikoistittelin (ja emmehän tiedä jos sai mitalinkin). Eli sovitaan muiden sijoittajien olevan sijoittajia (näihin on myös kauniita alatermejä, kuten enkelisijoittaja jne.) ja Musk on sitten vaikka SuperDuperPerustaja (kelpaako toi sulle?).

Olishan se kyllä silti vitun koomista jos vaikka joku Peter Westerbacka alkaisi haastamaan oikeuteen kotimaisia startuppeja, ja vaatisi mitalia ja perustaja tittelijä. Sitten sen saappaita nuolevat fanit jossain ulkomailla vaatisi muita keksimään hienoja titteleitä sille, koska se kuitenkin hallituksen puheenjohtajan roolissa auttoi yritystä selvittämään sotkunsa.



Niin sitä luulis, mutta sitten maan päälle lasekeutui jokin elämää suurempi mieslapsi Elon Musk jota varten ihan normaalit ja kuvaavat termit pitäisi suunnitella uusiksi että uskonlahkoon kuuluvat seuraajat jossain suomifoorumilla olisi tyytyväisiä.

Mailma on kuitenkin pyörinyt ihan hyvin kaikkien muiden startuppeihin sijottaneiden enkelisijoittajien osalta, vaikka ne ei olekaan erikseen perustaja termillä vaan sillä termillä mitä ne siellä tekee.

Ja koomisinta tässä koko pelleilyssä on se, että kukaan ei ole vähätellyt Muskin ansioita Teslassa eikä varsinkaan Teslan perustajat. Ne ylisti Muskia vielä silloinkin kun sukset meni ristiin, mutta niin vaan se perustaja titteli oli se tärkeä asia mikä piti jälkikäteen hakea väkipakolla.
Esitin ihan yleisluonteisen kysymyksen siitä, miten olisi paras kommunikoida kuvailemaani tilannetta. Odotin myös yleisluonteista vastausta. Tarkoitukseni oli vain havainnollistaa tilanne, jossa pyritään viestimään tiettyjä eroja ja miten nykyiset termit riittävät kuvailemaan noita eroja. Vai käykö niin, että päätetään termien tarkoitukset ahdasmielisesti ja hakataan ne niin kovasti kiveen, ettei niillä sitten tee käytännön elämässä enää mitään? Ehkä juuri sen vuoksi jenkeissä on tuo co-founder termi, joka kuvaa henkilöä 2. Meillä suomessa ei taida tällaista termiä olla. Siksi pohdiskelin, olisko parempi ymmärtää perustaja-termiä laajemmassa tarkoituksessa?

Jos nyt Musk pitää tähän vielä vetää, niin eipä se titteli tietenkään muuta mitään mitä hän on tai ei ole tehnyt Teslan eteen. Se ainoastaan helpottaa meidän muiden kommunikointia, jos se titteli kuvaa mahdollisimman tarkasti henkilön kontribuutiota yrityksessä.
 
Onko sulla sisäpiirin tietoa kuinka paljon kukin jäsen sitä oikeasti "oli pistämässä pystyyn" Vai kirjoittiko vain nimen paperiin? ja miten vastaisit itse noihin Joona Säkkisen kysymyksiin?
En oo nähnyt perustamisasiakirjoja, niistähän se selviää. Tuskin oot säkään nähnyt. Mutta epäilen siellä olevan Muskin nimeä, koska tuli vasta 2004 mukaan. Firma perustettiin 2003.

Mutta kyllä sillä se titteli on, ei siinä mitään. Luulisi sen saavan ilman lakimiehilä, jos on ollut mukana sillain, että alkuperäiset jäsenet sen sulle haluaa antaa ilman lakimiehiä.

Mutta joo, tittelit on vähän turhia. Lähinnä mietityttää, että kuka tarvii lakimiehiä, että saa sellaisen.

En tiedä mitä kysymyksiä tarkoitat.
 
Sinä et taida tätä päättää mistä tämä tarkalleen katsotaan eikä sinulla kyllä ole minkäänlaista moraalista oikeutta asiaa paremmin tarkastella kuin perustajilla jotka ovat asian katsoneet että Musk on perustaja.
Yritys katsotaan perustetuksi kun se on rekisteröity kaupparekisteriin. Tästä päivästä meni yli puoli vuotta siihen, että Musk sijoitti Teslaan.
 
Yritys katsotaan perustetuksi kun se on rekisteröity kaupparekisteriin. Tästä päivästä meni yli puoli vuotta siihen, että Musk sijoitti Teslaan.

Ei selvästikkään katsota ihmisten tapauksessa kun Musk oikeudellisesti on perustaja ja esim. Uutistoimisto Muskia perustajaksi kutsui.

Sinä voit varmaan rauhassa näin katsoa. Se on eri asia kiinnostaako ketään.
 
Viimeksi muokattu:
Sanoppas muuta. Ymmärrän jos nuorella urheilijalla,muusikolla,jne. on joku esikuva jota "ihannoi", josta ottaa mallia ja niin edelleen. Nykyään aikuiset ihmiset kirjoittaa netissä itsensä solmuun puolustaessaan jotain henkilöä josssin maailman kolkassa ja luulevat että tämä on heidän ystävänsä ja tämä henkilö ajattelee heitä "onpas siinä mukava tyyppi kun minua puolustaa" tyyliin. Ei kyllä pysty ymmärtämään mitenkään että iso isa vapaa-ajasta menee netissä puolustuspuheita kirjoittaessa kun ima palvaamisen kohde saa kritiikkiä eri foorumeilla netissä. Kai sen jotenkin luullaan vahvistavan suhdetta (jota ei ole olemassa oikeasti) tämän henkilön kanssa.
Se että korjaa selvän aktuaalisen valheen (selkeä valejuttu, joita nykyään levitetään mm. teitterin, tuubin, jne. kautta) on eri kun päivystää ja tarttua kaikkeen kertomalla kuinka oma isä/äiti aurinkoinen ei tee virheitä.
Juuri näin. Sama toimii myös toisin päin, vihaajat keksivät keinot mustamaalata ja käyttävät siihen myös merkittävästi aikaa. Parempi siis pysyä neutraalin viileänä.
 
Itse olen kyllä enemmän huolissani niistä henkilöistä, joilla on niin paljon vihaa elämässään, että se ajaa heitä kirjoittamaan nettiin pahaa ihmisistä, joita he eivät tunne.
 
Itse olen kyllä enemmän huolissani niistä henkilöistä, joilla on niin paljon vihaa elämässään, että se ajaa heitä kirjoittamaan nettiin pahaa ihmisistä, joita he eivät tunne.

Tulee mieleen lähinnä kaksi tällaista toisista pahaa kirjoittavaa ihmistä: Elon ja Donald.

Esim tältä päivältä tullut vastaan tällainen kommentti, kun senaattori kävi vierailulla Ukrainassa

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.
 
Viimeksi muokattu:
Alueella on tarkoitus keskustella ketjun aiheesta, ei kanssakeskustelijoista. Henkilökohtaiset loukkaukset ja hyökkäykset toista keskustelijaa kohtaan ovat ankarasti kielletty
Ei selvästikkään katsota kun Musk on perustaja ja esim. Uutistoimisto Muskia perustajaksi kutsui.

Sinä voit rauhassa katsoa. Se on eri asia kiinnostaako ketään.

Kuten jo edellisviestissäni sanoin, se että onko Musk perustaja vai ei tuntuu kiinnostavan eniten Muskia itseään ja hänen kannattajiaan; ja sehän tässä naurattaakin kun piti hakea titteli lakimiehien avulla.
 
Kuten jo edellisviestissäni sanoin, se että onko Musk perustaja vai ei tuntuu kiinnostavan eniten Muskia itseään ja hänen kannattajiaan; ja sehän tässä naurattaakin kun piti hakea titteli lakimiehien avulla.
Musk-heitterihän tuon nosti esille, kun lehdessä luki hänen mielestä väärin ja hän siitä kovin kimpaantui, mikä homma? :D Kuka Muskin puolustaja tuosta täällä on iloinnut tätä outoa vääntöä ennen?
 
Tuleeko sulla vähän liian usein mieleen nämä henkilöt?
Ei tule "liian usein" mieleen vaan tänään tuli tässä keskustelussa oikein hyvistä syistä:

Kun
1) säikeen aihe on toinen näistä henkilöistä niin kyllä tämä henkilö tulee mieleen
2) Kun itselleni juuri tänään n. tuntia aikaisemmin tuli sosiaalisessa mediassa vastaan tämä tämän henkilön suorittama todella törkeä toisesta pahaa puhuminen, niin kyllä silloin tuntia myöhemmin tällaisessa keskustelussa tulee tämä henkilö mieleen.
 
Sinä et taida tätä päättää, muuten kuin omassa päässäsi, mistä tämä tarkalleen katsotaan eikä sinulla kyllä ole minkäänlaista moraalista oikeutta asiaa paremmin tarkastella kuin perustajilla jotka ovat asian katsoneet että Musk on perustaja.

Höpöhöpö.

Ne oikeat Teslan perustajat nimenomaan eivät katsoneet että "musk on perustaja", mutta musk itse vaan alkoi tituleerata itseään firman perustajaksi.

Tästä seurasi oikeusjuttu, jonka sovittelun seurauksena lopulta musk sai tittelikseen virallisen perustajan tittelin.


Elon siis käytännössä osti tuon "perustajan" tittelin sovittelemalla tuon oikeusjutun, todennäköisesti maksoi siitä sievoisen summan rahaa firman oikeille perustajille.
 
Viimeksi muokattu:
Höpöhöpö.

Ne oikeat Teslan perustajat nimenomaan eivät katsoneet että "musk on perustaja", mutta musk itse vaan alkoi tituleerata itseään firman perustajaksi.

Tästä seurasi oikeusjuttu, jonka seurauksena lopulta musk sai tittelikseen virallisen perustajan tittelin.


Elon siis käytännössä osti tuon "perustajan" tittelin sovittelemalla tuon oikeusjutun, todennäköisesti maksoi siitä sievoisen summan rahaa firman oikeille perustajille.

Ei seurannut kun asia ei oikeuteen asti mennyt vaan nämä perustajat nimenomaan itse sitten katsoivat että Musk on myös perustaja.
 
Ei seurannut kun asia ei oikeuteen asti mennyt vaan nämä perustajat nimenomaan itse sitten katsoivat että Musk on myös perustaja.

Höpöhöpö. Väite että "itse katsoivat" on todella törkeää misinformaatiota.

Haastettiin oikeuteen, ja sitten soviteltiin sen haasteen perusteella.

Oikeusjutut sovitellaan tyypillisesti korvausten kanssa.

Eli perustajat tyytyivät, että kun Elon maksaa heille tarpeeksi korvauksia, saa kutsua itseään firman perustajaksi.

Lopputuloksena Elon sai esittää fanilaumalleen firman perustajaa (ja köyhtyi jonkin verran), oikeat perustajat rikastuivat mukavasti myydessään elonille perustajan tittelin. (ja välttyivät käyttämästä suurta määrää rahojaan lakimiesten palkkioihin itse oikeuden istunnoissa, tosin toki joutuivat jo makselemaan jonkin verran lakimiespalkkioita haasteen alussa ja sovitteluneuvottelujen aikana)

Ja typerät fanipojat saa sitten huudella internetissä että "oli se perustaja" piittamatta faktoista.


Ilman Elonin sijoituksia Tesla olisi hyvin todennäköisesti jäänyt nyrkkipajaksi joka ei koskaan saa tuotettaan markkinoille ja joka olisi kuihtunut pois muutamassa vuodessa, mutta se ei muuta faktaa, että Teslan perustivat Martin Eberhard ja Marc Tarpenning, ja Elon sijoitti firmaan vasta yli puoli vuotta sen perustamisen jälkeen.
 
Viimeksi muokattu:
Ei seurannut kun asia ei oikeuteen asti mennyt vaan nämä perustajat nimenomaan itse sitten katsoivat että Musk on myös perustaja.
Tai siis, sopivat, että Elon ja pari muuta saavat kutsua itseään perustajiksi.
In fact, Eberhard and Marc Tarpenning are the company's actual founders. But through the settlement, Musk and two other Tesla executives get to call themselves founders, too.
Wikipedia muuten listaa perustajiksi kaksi henkilöä. Kumpikaan ei ole Musk. (Onko tässä yksi perimmäisistä syistä hyökkäyksestä Wikipediaa kohtaan?)

Olisivathan ne voineet sopia oikeudenkäynnin päättämiseksi, että Elon saa kutsua itseään Teslan kultaiseksi tunkiksi, mutta ei se tarkoita, että Elon olisi tunkki.

Näemmä vähän hidas, mutta ehkä tämä vähän eri kannalta.
 
Vielä tästä Teslan historiasta:

Kun katsoo esim. wikipedia-sivuja Tesla Motorsista vuodelta 2006, niin siellä mainitaan Elon vain yhtenä sijoittajana monista.


Tosin vähän myöhäisempi versio samalta vuodelta mainitsee, että Elon oli ensimmäinen merkittävä sijoittaja ja hänestä tuli hallituksen puheenjohtaja:


Elonista tuli CEO vasta syksyllä 2008, yli viisi vuotta Teslan perustamisen jälkeen
 
Wikipedia muuten listaa perustajiksi kaksi henkilöä. Kumpikaan ei ole Musk. (Onko tässä yksi perimmäisistä syistä hyökkäyksestä Wikipediaa kohtaan?)
Ilmeisesti Musk ei ole onnistunut muuttamaan tuota Wikin oikeaa tietoa (historiaa vähän vaikea kirjoittaa uudelleen)?

"Avainhenkilöt
Ze’ev Drori (varatj., tj. 2007–2008)
Michael Marks (ent. tj.)
Martin Eberhard (perustaja)
Marc Tarpenning (perustaja)
JB Straubel (CTO)"
 
Muskin omaisuuden arvo laski pelkästään tänään yli 16 miljardia dollaria pelkästään Teslan kurssilaskun seurauksena. Huima summa.
 
Vähän outoa haukkua muita uskonlahkoon kuulumisesta kun Muskilla on ihan ansionsa teslassa ja perustajat kuten myös Musk joka on myös perustaja ovat tämän asian yhdessä sopineet mutta tämä ei sitten joillekkin jostain syystä käy ja asiasta täytyy vetää herneet nenään kun uutisoimisto faktisesti kutsuu Muskia perustajaksi?
Musk ei ole oikeasti perustaja.. ehkä jossain paperilla minkä oikeudesta sai rahalla.

Halusi kuulua joukkoon Bill Gates ja Steve Jobs, jotka autotallissa perustivat firmansa.. heidän kanssaan tällä ryssän kullinlutkuttajalla ei ole kyllä mitään yhteistä..

Ei selvästikkään katsota ihmisten tapauksessa kun Musk oikeudellisesti on perustaja ja esim. Uutistoimisto Muskia perustajaksi kutsui.

Sinä voit varmaan rauhassa näin katsoa. Se on eri asia kiinnostaako ketään.
Sinua ainakin tuntuu kovasti kiinnostavan. Oikea perustaja se ei ole.
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
286 202
Viestejä
4 914 981
Jäsenet
79 141
Uusin jäsen
hydrastic

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom