- Liittynyt
- 16.10.2016
- Viestejä
- 19 219
Sinä. Tässä on nyt monen ihmisen voimin sinulle kerrottu, miksi asteen sadasosan tarkkuus on mahdoton eikä tunnu menevän perille.
En ole missään vaiheessa väittänyt tuota absoluuttiseksi totuudeksi. Sanoin vain että tieteessä on käytössä erittäin tarkkoja mittausmenetelmiä ja menetelmiä joilla yksittäisten virheiden merkitystä voidaan vähentää. Lisäksi sanoin että koska kyseessä on keskiarvoistettu laskelma, se vähentää yksittäisten mittausten virheiden vaikutusta. Ja myönsin että tuossa datassa on paljon mahdollisia virhelähteitä jotka pitää ottaa huomioon. Ja kaiken lopuksi totesin että vaikka kyseessä on suhteellisen epätarkka luku, se kuitenkin on riittävä osoittamaan trendin.
Joten miten vitussa tuosta saa että katsoisin kaikkia lukuja "absoluuttisina totuuksina"?
Lisäksi kun otetaan huomioon kuinka vahvasti ihan oikeat fyysikot tukevat näitä vallalla olevia teorioita ilmastonmuutoksesta, on aika naurettavaa alkaa laukomaan tuollaisia heittoja tähän aiheeseen liittyen.
Kaasuyhtiön sponsoroimana tietenkin.