Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Summoner-tyylinen Necro on yleisesti ottaen ollut aika chilli pelattava. Minionit ulos ja katso sivusta kun tekevät likaisen työn.Mikäs classi tällä hetkellä sellanen mis ei oo ihan kammottavaa määrää button smashia ja pärjää soolona?
Kiltaan kiinnostais kans liittyä, mikäli konsolipuolella myös moiset on mukana?
Toinen taitaa olla Thornsbarbi. Siinä ei tarvi tehdä yhtään mitään.Summoner-tyylinen Necro on yleisesti ottaen ollut aika chilli pelattava. Minionit ulos ja katso sivusta kun tekevät likaisen työn.
Mikäs classi tällä hetkellä sellanen mis ei oo ihan kammottavaa määrää button smashia ja pärjää soolona?
War Thunderin tämänhetkinen paskamyrsky on aika hyvä esimerkki siitä että mihin mikromaksut lopulta johtaa. Pikkuhiljaa aletaan SaaS mallissa kuristamaan pelaajien kurkkua tiukemmin ja tiukemmin että saadaan heidät tekemään mikromaksuja enemmän ja enemmän. Eihän sitä pelaajat huomaa jos kuristusotteen tiukentaminen tehdään vuosien saatossa, mutta ero voi olla aika brutaali parissa vuodessa kun vertaa pelin tilaa julkaisupäivän peliin.
Tietenkin, kun sorsalla just eniten tekis mieli pelaaPahemmasta päästä sitten sähkö sorcerer selviytymisen kannalta. Hyvin se iskee mutta kyllä saat olla silmät auki, kuolee aika helposti siis. Aktiivista pelaamistaToisin kuin noilla nappi pohjaan-barbeilla.
Paitsi että Wargamingin peleihin verrattuna grindin määrä ja economy balanssi on aivan täyttä kusen polttamaa paskaa. War Thunderin julkaisussa muun muassa grindin määrä oli huomattavasti pienempi nykyiseen verrattuna. Tuosta löytyy valitusta maailman sivu redditissä.Ja siinäkin edelliset economy päivitykset palautettiin entisiin paskamyrskyn jälkeen. WT:ssä eteneminen FP peliksi on todella helppoa
"Kilpailulle" on ihan marginaalinen kiinnostus. Tärkeintä on rahanteko, ja se tehdään massoista jotka pelaa alle 10 tuntia viikossa. Diablo 4 on suunnattu kasuaaleille pelaajille. Aivan varmsti Activision tulee tarjomaan jos jonkun näköstä ostettavaa buustia tulevaisuudessa.Siinä vesittyisi seasonien idea täysin, jos voisi suoraan ostaa leveleitä. Yleensä seasoneissa se "tärkein" kilpailu on, että kuka pääsee ekana max lvl tai kuka kaataa ekana pahimmat bossit jne. Eli en usko, että tähän missään nimessä mentäisiin tai, jos mentäisiin, niin vasta sitten, kun seasonia on kulunut vähintään 2 viikkoa tms.
Juurikin näin. Pelkän kampanjan takia tätä ei mielestäni kannata ostaa.Onko tämä siis joku nettipeli kun vaatii internet yhteyden ja jokin voimassa olevan xbox live tai playstation plus jäsenyyden? Onko tässä yksinpeli mahdollisuutta ilman noita jäsenyyksiä ja onko kannattavaa ostaa pelkästään sen takia. Eli onko se yksinpeli vain joku 10h kikkare ja käytänössä maksa kokoajan lisää nettipeli.
Itsellä oli alkuun samaa ongelmaa, mutta sitten katsoin jostain youtube videosta vähän vinkkejä ja otin sähkön lisäksi käyttöön ice barrierin ja frost novan ja säätelin skillejä vähän muutenkin. Ukko tosin vasta lvl 39, mutta tuntuu että Tier 2 ei tuota meinaa saada hengiltä millään. En sitten tiedä miten pärjää pidemmän päälle, mutta nyt tuntuu tuolla pelaaminen aika helpoltaPahemmasta päästä sitten sähkö sorcerer selviytymisen kannalta. Hyvin se iskee mutta kyllä saat olla silmät auki, kuolee aika helposti siis. Aktiivista pelaamistaToisin kuin noilla nappi pohjaan-barbeilla.

Onhan tuo Street Fighter 6 vähän kuin MMO kun sielä on paikkoja missä ollaan muiden pelaajien kanssa samoissa paikoissaTätä samaa kyllä ihmetellyt. Ehkä eniten sen takia, että missä nettipelissä EI olisi nykyään näitä mikromaksuja? Kosmeettisia tai ei. Esimerkiksi juuri julkaistu Street Fighter 6, täysihintainen peli jossa ihan samaan tapaan mikromaksuja/battlepasseja, vaikka ei edes ole mikään MMO tai vastaava.
Ymmärrän kyllä yleisesti ottaen närän siinä, että pelit on mennyt tähän suuntaan, mutta en oikein tajua miksi juuri D4 saa niin paljon lokaa niskaan. Varsinkin kun pelin ilmaisetkin skinit on yllättävän hyvän näköisiä. Ja jengi ei tunnu ymmärtävän että pelien kehittäminen vuonna 2023 on huomattavasti kalliimpaa kuin vaikkapa 2003, jo ihan pelkästään tekijöiden määrän takia. Ei tuntunut tässä D4:ssakaan lopputekstit loppuvan koskaan kun oli niin paljon porukkaa ollut tekemässä.
Miulla oli ice barrier käytössä johkii lvl30 asti. Sit aattelin että fuck that ja sekin slotti vaihtui sähköön. Hyvin sillä pärjää kunhan muistaa liikkuaItsellä oli alkuun samaa ongelmaa, mutta sitten katsoin jostain youtube videosta vähän vinkkejä ja otin sähkön lisäksi käyttöön ice barrierin ja frost novan ja säätelin skillejä vähän muutenkin. Ukko tosin vasta lvl 39, mutta tuntuu että Tier 2 ei tuota meinaa saada hengiltä millään. En sitten tiedä miten pärjää pidemmän päälle, mutta nyt tuntuu tuolla pelaaminen aika helpolta![]()
Alttareita ei tartte seasonissa enää nakutellaMiten nuo renowit säilyy seasoniin, pitääkö esim alttarit kerätä uudelleen?
Miten nuo renowit säilyy seasoniin, pitääkö esim alttarit kerätä uudelleen?
Tavallaan.Alttareita ei tartte seasonissa enää nakutella
Ne skeletonien päällä olevat ketjut ilmeisisetiIkävästi kyllä bugittaa Necromancerilla (pc), kirkkaita välähdyksiä aina välillä cutsceneissä. Googlettelu kertoo että ilmeisesti johtuisi skeletoneista.
eu.forums.blizzard.com
Lunging Strike + Upheaval, itse kokenut tämän combon paljon mieluisammaksi kuin Whirlwindin "spin2winin".Barbarian alku tekijöissään level 14 (WT 1). Liliths lamentistä en pääse eteenpäin. Olen muutamia buildejä kokeillut mm. whirlwind. Vinkkejä otetaan vastaan...
Pitääpäs itsekin kokeilla, mennyt nyt viime päivät Lunging Strike + Rend + Death Blow (taso 9), lämää tekee mutta pitäisi saada kestävyyttä lisää, jotenkin tuntuu että kun pääsin levelille 39 niin peli vaikeutui runsaasti.Lunging Strike + Upheaval, itse kokenut tämän combon paljon mieluisammaksi kuin Whirlwindin "spin2winin".
Tähän vielä lisäksi Iron Skin, Death Blow ja Call of the Ancients ulti niin damagea irtoo ja Iron Skinin kanssa lähes kuolematon.
Mikä leveli ja mikä WT ?Lunging Strike + Upheaval, itse kokenut tämän combon paljon mieluisammaksi kuin Whirlwindin "spin2winin".
Tähän vielä lisäksi Iron Skin, Death Blow ja Call of the Ancients ulti niin damagea irtoo ja Iron Skinin kanssa lähes kuolematon.
47 ja WT2 vielä.Mikä leveli ja mikä WT ?
Tässä pelissä haisee vahvasti se että syksyllä se on täynnä myös buustia tai pelimekaanisia lisäominaisuuksia tarjoavia mikro(mega)maksuja. Ahdas arkku, rahalla saa lisää. Invi täyttyy 10 minuutissa kivistä, rahalla saa kivitaskun. (Nuo tullee kuukausimaksulliseen Diablo+ tilaukseen, vain 9.90€/kk) Levelointi 50 jälkeen todella hidasta, rahalla saat buustia. Seasoneissa kaikki lukittu ja grindaus mieletöntä, että saat ne auki, rahalla saat auki.
Koska ei kannata nyt tarjota huonoja uutisia. Diablo4 on myyntitilastojen kärjessä juuri nyt. Season 1 tulee sitten näyttämään massoille, millainen grindi joka season on edessä, joten Blizzard kuulee yleisöä, ja Season 2n mukana tulee näitä yleisön kaipaamia helpotuksia, edulliseen hintaan.Jos noin olisi, niin miksi vasta syksyllä kun suurin osa pelaajista on jo siirtynyt uusiin peleihin? Jos tavoite on rahastaa etenemisellä, niin se varmaan olisi kannattanut jo tehdä. Nythän pitää päinvastoin tehdä lisää kontenttia ja kivaa sisältöä, jotta saadaan lisää ostajia ja vanhat pelaajat pidettyä mukana.
Jos noin olisi, niin miksi vasta syksyllä kun suurin osa pelaajista on jo siirtynyt uusiin peleihin? Jos tavoite on rahastaa etenemisellä, niin se varmaan olisi kannattanut jo tehdä. Nythän pitää päinvastoin tehdä lisää kontenttia ja kivaa sisältöä, jotta saadaan lisää ostajia ja vanhat pelaajat pidettyä mukana.
Exp Buustit, lisäarkut ja inventaariot, eivät ole P2W vaan QOL (Quality of Life). Eli noita voi ja myös tulee aivan varmasti mikromaksuilla peliin ilman että Blizzard syö sanojaan.Blizzard on kyllä jo useaan otteeseen toistanut, että P2W-systeemejä ei ole tulossa. Olisi aika iso PR-katastrofi toimia puheiden vastaisesti.
Tosiaan rollit tuovat eroja, mutta myös tuo että toista itemiä on upgradettu ja toista ei. Itemien vertailu tässä pelissä on ihan vitun puuduttavan tuskaista ja varsinki "roskalootti"rarejen läpikäynti, josta kuitenkin pelin parhaita itemeitä pystytään rakentamaan, on aivan helvetin perseestä.
Noi on samaa tieriä, joten ei ton "paremman" kuuluiskaan olla parempi ja on vaan rollannut huonosti. Kannattaa sieltä asetuksista laittaa rastia ruutuun siihen, joka näyttää myös noi rollien minimit ja maksimit.
Ja mun käsittääkseni voit kyllä ton toisen upgradettaa seuraavalle tierille ja pitäis arpoa numerot uusiks. Seuraava tier on siis kai 725+. En tästä mene takuuseen, kun en ole moista koittanut, mutta näin internetissä sattui lukemaan.

Exp Buustit, lisäarkut ja inventaariot, eivät ole P2W vaan QOL (Quality of Life). Eli noita voi ja myös tulee aivan varmasti mikromaksuilla peliin ilman että Blizzard syö sanojaan.
Eihän ESOssakaan ESO+aa pidetä Pay2Win.
Meni ostoon ja maistuu kyllä Diablolta hyvällä tavalla! Alun helppous yllätti ehkä. Nyt on barbaari jossain level 12 tienoilla ja mikään taistelu ei aiheuta mitään ongelmia vaan on täysin läpijuoksua. No, lukuunottamatta kun törmäsin johonkin level 20-monsuun joka sentään sai pistettyä vastaan. Mutta pysyykö WT1:llä vaikeus tällaisena, vai onko odotettavissa vaikeutumista?
Wt2 tuli nostettua kun olin 30 levelinen, on todella helppoa pelaaminen. Muista upgradettaa kaikki itemit sekä sormukset 2 kertaa aina kun hommaat uuden, ne ei kuluta paljon materiaalia mutta auttaa paljon. Resistancea pitää olla sitten myöhemmin aika paljon gemeillä tehtynä.Meni ostoon ja maistuu kyllä Diablolta hyvällä tavalla! Alun helppous yllätti ehkä. Nyt on barbaari jossain level 12 tienoilla ja mikään taistelu ei aiheuta mitään ongelmia vaan on täysin läpijuoksua. No, lukuunottamatta kun törmäsin johonkin level 20-monsuun joka sentään sai pistettyä vastaan. Mutta pysyykö WT1:llä vaikeus tällaisena, vai onko odotettavissa vaikeutumista? Vai pitääkö tässä laittaa WT2 suosiolla päälle saman tien että olisi jotain haastetta?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.