- Liittynyt
- 29.09.2017
- Viestejä
- 2 640
E85 on vieläkin korkeaoktaanisempaa. Se kai olisi samalla merkintätavalla jotain 104E85 tms.
E85 on tuotetiedon mukaan yli 104 oktaanista riippuen varmaan koostumuksesta joka vaihtelee.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
E85 on vieläkin korkeaoktaanisempaa. Se kai olisi samalla merkintätavalla jotain 104E85 tms.
Testillä yritettiin hakea sitä mallia millä saa 98:n hyödyt irti.Tekniikan Maailma
tekniikanmaailma.fi
95:ellä kulutus kasvoi 3% vaikka polttoaineen energiasisältö muuttui vain 2%, eli myös korkeampaa oktaania pystytään hyödyntämään peruskärryjen perusajossa jota tuossa mallinnettiin. Tehomittauksia löytyy netti puolillaan ja niiden lukemat kuvaavat enemmän hetkellisen korkeamman kuormituksen vaikutusta joka lunnollisesti on tuota TM:n mittaamaa keskimääräistä korkeampaa.
Eihän se biokomponentti välttämättä (eikä edes todennäköisesti) etanolia ole, vaan uusiutuvista valmistettua bensiiniä.Miten tuo jakeluvelvoitteen nousu 16,5 %:iin tälle vuodelle näkyy pumpulla kun esim. omaan autoon voi käyttää max. 10% etanolia sisältävää bensiiniä?
Näin minäkin käsitin että sähkön myyminen sähköautoihin lasketaan mukaan, kunhan se on "uusiutuvaa sähköä". Ja toki E85 myynti siellä missä sellaista vielä on. Vähän OT, mutta toivottavasti sähkön osalta lasketaan vain myyty sähkö eikä pelkkää mahdollisuutta ladata, tällöin se ohjaisi nopeampiin latureihin ja halvempiin lataushintoihin jotta sitä sähköä saadaan suuria määriä myytyä.Eikö nyt tullut se uudistus, että jakeluvelvoitteeseen lasketaan myös sähkön myyminen sähköautoille?
Ei kai tuo sitä tarkoita, että jokaisessa myydyssä polttoaineessa pitää olla tuo x% uusiutuvia, vaan kokonaisuutena kaikissa myydyissä polttoaineissa?
Jep, jatkossakin saa siis kyllä myydä noita nykyisen kaltaisia 95E10 ja 98E5 bensoja, sekä dieseliä, mutta se jakeluvelvoite on sitten täytettävä muilla keinoilla.Näin minäkin käsitin että sähkön myyminen sähköautoihin lasketaan mukaan, kunhan se on "uusiutuvaa sähköä". Ja toki E85 myynti siellä missä sellaista vielä on. Vähän OT, mutta toivottavasti sähkön osalta lasketaan vain myyty sähkö eikä pelkkää mahdollisuutta ladata, tällöin se ohjaisi nopeampiin latureihin ja halvempiin lataushintoihin jotta sitä sähköä saadaan suuria määriä myytyä.
Se näkyy hinnassa.https://moottori.fi/uutinen/nain-pa...-koskee-liki-18-miljoonan-auton-kayttokuluja/
Miten tuo jakeluvelvoitteen nousu 16,5 %:iin tälle vuodelle näkyy pumpulla kun esim. omaan autoon voi käyttää max. 10% etanolia sisältävää bensiiniä?
Eli, jos pistoolissa on edelleenkin E5 tai E10 merkinnät niin missä se jakeluvelvoitteen nosto näkyy?
Ne nykimiset tulee siitä kun ECU reagoi nakutustunnistimeen. Ei johdu siitä että 95 oktaanisessa bensassa olisi jotain vikaa, vaan siitä että moottori on optimoitu yli 95 oktaaniselle bensalle, ja joutuu reagoimaan toivottua matalampaan puristuskestävyyteen.En ketjua lukenut läpi, mutta on reilu puolivuosikymmentä tullut ajeltua Skoda Octavia 1.8 TSI:llä. Auton hommattuani ihmettelin, että mikä on kun nykii kiihdyttäessä satunnaisesti. Tutun autokorjaajan kanssa juttelin, niin sanoi, että pistä tankkiin 98. Näin tein ja homma ratkesi siinä. Välillä olen tankannut (ehkä kerran vuoteen) 95, jolloin aina ongelma palaa. Joten olen vain todennut, että 95 on paskoo.
En kyllä usko että missään vakioautossa olis nakurajat noin kireät kun niihin saa tankata yleensä jopa matalaoktaanisempaa bensaa.Ne nykimiset tulee siitä kun ECU reagoi nakutustunnistimeen. Ei johdu siitä että 95 oktaanisessa bensassa olisi jotain vikaa, vaan siitä että moottori on optimoitu yli 95 oktaaniselle bensalle, ja joutuu reagoimaan toivottua matalampaan puristuskestävyyteen.