- Liittynyt
- 13.01.2017
- Viestejä
- 2 145
Mistä apistä nuo on otettu? @omenanraato
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kyllä tuollainen Hki-Tampere väli on jo sitä luokkaa, että jossain kohtaa alkaa todennäköisesti harmittamaan 58 kWh valinta. Periaatteessa kyllä varmaan pääsee lähes säässä kuin säässä, viimeistään jos tiputtaa vähän vauhtia. Talvirajoitus auttaa paljon. Mutta yksi asia kannattaa huomata, 77 kWh vehjeellä voit lähteä vähän rennommalla otteella menemään, kun akun ei tarvitse olla täysi. Toki jos sen lisäistumapaikan tarvitsee, niin sitten valinta on selvä - Tai joku muu malli.Olisi mahdollisuus sähköautoon työnantajan kautta ja katselin alustavasti Cupra Bornia, jonka 58kWh perusmalli käyttöedulla näyttäisi maksavan 415€/kk ja 77kWh eBoost malli 485€/kk. Ymmärtääkseni tuon eBoostin hyödyt ovat melko pienet, lähinnä lisätehoa hyvin rajatuissa olosuhteissa eikä mitään oikeita varustelueroja? Lisäksi tuolla isommalla akulla lähtee yksi istumapaikkakin pois. Näiden vuoksi olisin kallistumassa tuohon halvempaan vaihtoehtoon mutta kun itselläni ei ole mitään aiempaa kokemusta sähköautoista niin mietityttää tuo akkukoko käytännön kantaman kautta.
Autolla ajettaisiin säännöllisesti Helsinki-Tampere väliä niin meneeköhän tuollainen matka sujuvasti talvella heikoimmissakin olosuhteissa pienempiakkuisella versiolla vai kannattaakohan tätä ajatellen ottaa suosiolla suurempi akku? Oletuksena on, että molemmissa päissä saa auton lataukseen mutta itse matkalla ei saisi tulla lataustarvetta. Tuolla 58kWh versiollahan on ilmoitettu toimintamatka yli 400km mutta etenkin talvisin moottoriteillä tuosta voidaan käsittääkseni jäädä aika kauas?
Olisi mahdollisuus sähköautoon työnantajan kautta ja katselin alustavasti Cupra Bornia, jonka 58kWh perusmalli käyttöedulla näyttäisi maksavan 415€/kk ja 77kWh eBoost malli 485€/kk. Ymmärtääkseni tuon eBoostin hyödyt ovat melko pienet, lähinnä lisätehoa hyvin rajatuissa olosuhteissa eikä mitään oikeita varustelueroja? Lisäksi tuolla isommalla akulla lähtee yksi istumapaikkakin pois. Näiden vuoksi olisin kallistumassa tuohon halvempaan vaihtoehtoon mutta kun itselläni ei ole mitään aiempaa kokemusta sähköautoista niin mietityttää tuo akkukoko käytännön kantaman kautta.
Autolla ajettaisiin säännöllisesti Helsinki-Tampere väliä niin meneeköhän tuollainen matka sujuvasti talvella heikoimmissakin olosuhteissa pienempiakkuisella versiolla vai kannattaakohan tätä ajatellen ottaa suosiolla suurempi akku? Oletuksena on, että molemmissa päissä saa auton lataukseen mutta itse matkalla ei saisi tulla lataustarvetta. Tuolla 58kWh versiollahan on ilmoitettu toimintamatka yli 400km mutta etenkin talvisin moottoriteillä tuosta voidaan käsittääkseni jäädä aika kauas?
TessieMistä apistä nuo on otettu? @omenanraato
Ainakaan Enyaqissa tai ID.3:ssa ei tällaista ongelmaa ole.Kyllä ainakin Tesla sitä lämmittää joka tapauksessa ja veikkaan että muidenkin on pakko (tai tulee näitä ei voi toimia alle -25C lämpötilassa autoja). Kyllä siitä lataustehosta yllättävän paljon hukkaan menee kylmässä joka tapauksessa, eli 6A:sta ei ihan hirveästi tule sinne akkuun menemään.
Ei varsinkaan mitään kymmeniä kilowattitunteja per yö.
Burning platform v2:
![]()
VW-pomo: ”Kehitysvauhti Kiinassa on aivan mieletön” – ennustaa vaikeita vuosia ja kiristyvää kilpailua
Toimitusjohtaja Thomas Schäfer lupaa Volkswagenin uusia sähköautomalleja aina vuoteen 2027 saakka.www.tekniikkatalous.fi
Vuoteen 2026 on vähän vielä aikaa jos joku nyt miettii edullistä sähkäriä..
Taitaa olla aika tekemätön paikka vielä alkaa rajoittamaan kiinan autoja, kiina kun kostoks rajoittaa akkujen/akkumateriaalin vientä niin kyykkää nämä vähätkin euroopan sähköauto tuotannot.Saa nähdä nostaako EU jossain vaiheessa Kiina-autojen tullia. Voisi olla ihan paikallaan. Toki siinä on riskinä tullisota, mutta toisaalta mielestäni on eettisesti vähintäänkin kestämätöntä, että Kiinan kaltaisen paskavaltion annetaan puuhata mitä huvittaa ja kiristää kuristusotetaan länsimaista. Toki käytännössä hommasta tekee vaikea/mahdotonta se, että iso osa länkkärifirmoista yli kaikkien toimialojen on edelleen hirttänyt itsensä kiinalaiseen halpatuotantoon komponenttiensa kanssa ja Kiina on uuskoloniastisella politiikallaan rohmunnut aika hyvin resoja itselleen.
Eiköhän siellä teslalla ole m2 suunnittelussa pitäkällä, siitä on vaan turha puhua/julkaista mitään vielä kun m3 ja y myy koska näiden myyntii varmasti vaikuttaisi jos jengi jää odottamaan halvempaa mallia. Tesla kun saa tehtaan valmiiksi vuodessa niin ei siinä kauaa mene myyntii saamiseen kun julkaistaa ja rakennetaan tehdas sitä varten.Tuskin se ID.2 on myöhässä omasta aikataulustaan. Enemmän jutun henki on se, että kiinalaiset ovat etuajassa em. aikatauluun nähden. Samanlailla se Teslakin tulee olemaan kusessa, jos ei ole muuta kuin halpuutettua 3:sta myytävänä 2:n sijaan.
Meksikon tehdas lykkääntyi jo ja eikä ole valmistumassa aikataulussa. Ovat nyt siirtämässä Model 2 tuotantoa Teksasiin.Eiköhän siellä teslalla ole m2 suunnittelussa pitäkällä, siitä on vaan turha puhua/julkaista mitään vielä kun m3 ja y myy koska näiden myyntii varmasti vaikuttaisi jos jengi jää odottamaan halvempaa mallia. Tesla kun saa tehtaan valmiiksi vuodessa niin ei siinä kauaa mene myyntii saamiseen kun julkaistaa ja rakennetaan tehdas sitä varten.
Varmaan tarkoitit 2025? Kaikki ID.2 jutut mitä muistan nähneeni ovat puhuneet launch 2025 ja tuotantoa isommin 2026. Cubralla taitava aloittaa eli saatavuus voi olla eri lätkällä erilainen.muistelen uutisia/artikkeleja että 2015 tavoite, no jos oli vuoden vaihde niin ei iso juttu jos sen yli.
Meinaat, että samaan tyyliin kuin CT ja uusi roaster ihan heti kohta (vuosikausia myöhässä)? Vielä kaikenmaailman next gen alustat sun muut ympätty tuohon. Helvetin hyvähän se olisi saada tuollainen halpa kauppakassi markkinoille, mutta en ole ihan yhtä optimistinen kuin sinä.Eiköhän siellä teslalla ole m2 suunnittelussa pitäkällä, siitä on vaan turha puhua/julkaista mitään vielä kun m3 ja y myy koska näiden myyntii varmasti vaikuttaisi jos jengi jää odottamaan halvempaa mallia. Tesla kun saa tehtaan valmiiksi vuodessa niin ei siinä kauaa mene myyntii saamiseen kun julkaistaa ja rakennetaan tehdas sitä varten.
Tuskin se ID.2 on myöhässä omasta aikataulustaan. Enemmän jutun henki on se, että kiinalaiset ovat etuajassa em. aikatauluun nähden. Samanlailla se Teslakin tulee olemaan kusessa, jos ei ole muuta kuin halpuutettua 3:sta myytävänä 2:n sijaan.
Noi ei välttämättä ole ihan verrannollisia malleja, CTssä kokeillaan ihan uutta tapaa/materiaali ja roadster tulee oikeasti viimeisenä joskus 10v päästä kun heillä on ylimääräistä aikaa. Käsittääkseni m2 kohdalla idea on jatkaa m3/my valutekniikkaa niin että runko koostuu vain yhdestä osasta.Meinaat, että samaan tyyliin kuin CT ja uusi roaster ihan heti kohta (vuosikausia myöhässä)? Vielä kaikenmaailman next gen alustat sun muut ympätty tuohon. Helvetin hyvähän se olisi saada tuollainen halpa kauppakassi markkinoille, mutta en ole ihan yhtä optimistinen kuin sinä.
Sama Gigacastin on CTssa. CT ei ainakaan Munron mukaan ole sen ihmeellisempi kuin nykyisetkään.Noi ei välttämättä ole ihan verrannollisia malleja, CTssä kokeillaan ihan uutta tapaa/materiaali ja roadster tulee oikeasti viimeisenä joskus 10v päästä kun heillä on ylimääräistä aikaa. Käsittääkseni m2 kohdalla idea on jatkaa m3/my valutekniikkaa niin että runko koostuu vain yhdestä osasta.
48 V järjestelmä, unboxed manufacturing, 4680 akut,... Kyllä siinä vielä riittää tekemistä kehitellä juttuja.Noi ei välttämättä ole ihan verrannollisia malleja, CTssä kokeillaan ihan uutta tapaa/materiaali ja roadster tulee oikeasti viimeisenä joskus 10v päästä kun heillä on ylimääräistä aikaa. Käsittääkseni m2 kohdalla idea on jatkaa m3/my valutekniikkaa niin että runko koostuu vain yhdestä osasta.
Olikos täällä MG4 onnellisia omistajia vielä?
Perheen kakkosauto Capturista alkaa leasing loppumaan ja vähän houkuttelisi tuollainen Luxury-versio tuosta.
Jos kevyesti käytetty kelpaa, niin niitä tuntuu aina välillä tulevan Nettiautoon, tälläkin hetkellä olisi pari autoa myynnissä. Viime viikolla oli jopa yksi oranssi yksilö tarjolla ( https://www.nettiauto.com/mg/mg4/13870933 ).Ne Luxuryt on jo myyty kaikki aikoja sitten. Standardia saa vielä.
Ainakin vielä viime viikolla sai uutta Luxurya 3 kk toimitusajalla..Ne Luxuryt on jo myyty kaikki aikoja sitten. Standardia saa vielä.
Tesla pelaa hinnalla. Muilla sentään on ominaisuudet mitkä toimii.Tulee olemaan vaikeat vuodet edessä saksalaisilla merkeillä kun eivät tee kilpailukykyisiä ja kiinnostavia sähkäautoja.
Juu. Parkkitutkat ja sadetunnistin on teslan heikkous. Silti varmasti monella vaikea perustella miksi ostaa esim. BMW i4 eDrive35 hinnat alkaen ~63k€ kun saa Model 3 44k€.Tesla pelaa hinnalla. Muilla sentään on ominaisuudet mitkä toimii.
Ainahan se on mennyt näin? Varmasti ei E mersu ole ollut 3x parempi ja järkevämpi ostos ku vaikka avensis mutta silti mersulla riittänyt asiakkaita?Juu. Parkkitutkat ja sadetunnistin on teslan heikkous. Silti varmasti monella vaikea perustella miksi ostaa esim. BMW i4 eDrive35 hinnat alkaen ~63k€ kun saa Model 3 44k€.
Juu. Parkkitutkat ja sadetunnistin on teslan heikkous. Silti varmasti monella vaikea perustella miksi ostaa esim. BMW i4 eDrive35 hinnat alkaen ~63k€ kun saa Model 3 44k€.
Rumahan tuo i4 on tämän uuden model 3 rinnalla. Selvää on että i4 hinta on liian korkea. Toki turha sitä taitaa olla laskeakkaan jos niitä saadaan tehtaalta ulos kuin kolme kappaletta kvarttaalissa.Onhan tuo BMW i4 paljon paremman näköinen, ei joka naapurilla ja uskaltaisin arvata sen myös olevan mukavampi matkoilla (ainakin etumatkustajille) ja kivempi ajaa? Tosin i4 on aika pieni takatiloiltaan. En tiedä miksi valitsit taas toisaalta i4 35:n, kun i4 40 olisi vain 3k€ kalliimpi. Silloin erotus olisikin 65k€ vs 52k€.
Ainahan kilpailu on ollut ostanko Skoda Octavian vai BMW 4-sarjalaisen. Ei tämä Model 3 vs i4 nyt sen kummallisempi asetelma ole, kummallakin on omat vahvuutensa koska ne eivät ole suoraan vertailukelpoisia autoja.
Tulee olemaan vaikeat vuodet edessä saksalaisilla merkeillä kun eivät tee kilpailukykyisiä ja kiinnostavia sähkäautoja.
Juu. Parkkitutkat ja sadetunnistin on teslan heikkous. Silti varmasti monella vaikea perustella miksi ostaa esim. BMW i4 eDrive35 hinnat alkaen ~63k€ kun saa Model 3 44k€.
Miksi kiinalaisten tulo vaikuttaa vain Teslaan, mutta ei mitenkään muihin?Teslalla tulee olemaan kovat paikat kiinalaisten vyörytyksessä, saksalaiset pärjää brändillä ja premiumilla.
Silti varmasti monella vaikea perustella miksi ostaa esim. BMW i4 eDrive35 hinnat alkaen ~63k€ kun saa Model 3 44k€.
Miksi kiinalaisten tulo vaikuttaa vain Teslaan, mutta ei mitenkään muihin?
En ehkä käyttäisi termiä hyvin monelle kun katsoo nuita ensirekisteröintitilastoja.En nyt tiedä onko tuota vaikea perustella. Toinen on Tesla ja toinen on BMW. Se on riittävä peruste hyvin monelle.
Sijoittajat on aika vahvasti eri mieltä kun verrataan Saksan premiumien ja Teslan osakekurssejaSaksalaisilla premium-merkeillä menee varsin hyvin taloudellisesti, voivat rauhassa rakentaa BEV-mallistoaan.
Kaikki ne jotka hakevat laatua ja premium-tuntua katsovat ennenmmin Bemaria kuin Teslaa. Teslalla tulee olemaan kovat paikat kiinalaisten vyörytyksessä, saksalaiset pärjää brändillä ja premiumilla.
Eise brändiarvo kauheen kauaa kanna jos tuote on huonompi ja vanhentuneempi kuin kilpailijoilla.En nyt tiedä onko tuota vaikea perustella. Toinen on Tesla ja toinen on BMW. Se on riittävä peruste hyvin monelle.
Brandin arvoa ei koskaan pidä aliarvioida ja BMW tuskin suunnittelee olevansa i4:lla uusi Corolla. Bemarissa kieltämättä hieman kuitenkin liikaa hintaa , vitosella sietäisi alkaa hinta.


Teslan osakkeella ei ole mitään tekemistä itse firman kanssa. Se on sidottu Elonin.Sijoittajat on aika vahvasti eri mieltä kun verrataan Saksan premiumien ja Teslan osakekursseja
i40 eDrive40 on takatuuppari (~66k€) ja Model 3 LR(52k€) neliveto niin edelleen parempi vertailukohde on hinnat alkaen Model 3 RWD (44k€)Onhan tuo BMW i4 paljon paremman näköinen, ei joka naapurilla ja uskaltaisin arvata sen myös olevan mukavampi matkoilla (ainakin etumatkustajille) ja kivempi ajaa? Tosin i4 on aika pieni takatiloiltaan. En tiedä miksi valitsit taas toisaalta i4 35:n, kun i4 40 olisi vain 3k€ kalliimpi. Silloin erotus olisikin 65k€ vs 52k€.
Ainahan kilpailu on ollut ostanko Skoda Octavian vai BMW 4-sarjalaisen. Ei tämä Model 3 vs i4 nyt sen kummallisempi asetelma ole, kummallakin on omat vahvuutensa koska ne eivät ole suoraan vertailukelpoisia autoja.
Jepjep…No siis onhan ID3:n ihan hyvän näköinen verrattuna Model3:een, mutta toki tämä on hyvin subjektiivinen näkemys (muotokieli on hyvin erilainen näissä keskenään). Tosin ko. autot eivät ainakaan itselle kilpaile keskenään, koska jos tarvitsen vähän "pienemmän" auton näppärämpään käsittelyyn kaupungissa niin en ymmärrä miksi Model3 kiinnostaisi. Kankea peli ja toimii paremmin pitkän kantaman kulkineeksi (ja on siinä selvästi vahvimmillaan).
Jepjep…
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.