- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 13 894
Näin sähköinsinöörinä olen hieman eri mieltä.Mekaaniset viat on helppo paikantaa. Toisin on sähköviat. Varsinkin DIY miehelle. Polttiksissakin sähköviat on monesti aika kinkkisiä.
Se, että sähkövikojen korjaaminen on mekaniisiin vikoihin tottuneille rasvanäpeille vaikeaa ei tarkoita, etteikö maailmasta löytyisi tuhansia ja tuhansia elektroniikka-asentajia ja -insinöörejä jotka tekevät päivästä toiseen työkseen ja harrastuksikseen hommia sähkövimpaimien kanssa.
Menee aikaa, että uudet työtavat ja osaaminen leviää.
-
Juuri katselin kuvia kun kaveri korjasi 70-luvun Dodge Challengerinsa manuaalista laatikkoa. Diagnoosi alkoi perinteisestä automiehen: "jotain on vialla, kuuluu vääränlaista ääntä" tilanteesta.
Auto ylös -> vaihdelaatikko ulos (painaa ihan helvetisti) -> laatikko purkuun. Sitten osien tarkastelua kunnes syyllinen löytyy ja uuden osan tilaaminen jostain jenkeistä custom-pajasta joka tekee oikean yhdistelmän tuuma + metri-mittaista sekoitusta ja sen jälkeen vaihteisto kasaan ja boksi autoon ja rukoilua että kaikki toimii...
Aikaa ja vaivaa meni valtavasti, halpaa ei ollut ja helppous oli sekä diagnosoinnista, että korjauksesta äärettömän kaukana.
--
Akku poislukien sähköautoissa osat ovat pieniä ja kevyitä vs. polttomoottorien / voimansiirtojen / pakoputkistojen jne. osat. Elektroniikka-asentajat ja sähköinsinöörit voivat usein korjata asioita suoraan ja sitä mukaa kun autot yleistyvät, niin 3rd-party komponettien saatavuus paranee.
Sen jälkeen jää sitten lainsäätäjien hommaksi uhkasakkojen nojalla pakottaa autovalmistajat hyväksymään muiden valmistajien tuottamat tarvikeosat ja tilanne on lähes väkisinkin parempi kuin polttiksissa.
Toki menee aikansa ennenkuin selviää, että minkä valmistajan akut kestävät hyvin ja mitkä kuolevat ennenaikaisesti johonkin suunnitteluvirheisiin jne. mutta aivan varmasti jotkut mallit kestävät uskomattoman pitkään.
Viimeksi muokattu: