Toki siinä Miissä on 32 kWh akku eli 160 Mm äkkiseltään vastaisi lataussyklien määrässä Toyotan 71kWh akulla 355 Mm.
Joillakin sähköautoilla saatetaan tosiaan ajaa paljon, mutta Seat Miillä kantama ja suurin latausnopeus on sen verran pieniä, että se lie harvemmin edustettuna tuossa joukossa.
Toki jos olisi vaikka 150km työmatka suuntaansa ja auton lataisi työpaikalla ja kotona niin saisihan siitä vuodessa 70 000 km plus viikonloppuajon päälle. Tuo 150km:kin saattaa talvella olla siinä rajoilla pääseekö jos pitää lämmityksen päällä. Tai siis ainakaan motarinopeudella ei varmasti pääse lämmityksen kanssa 150 kilsaa.
Akun koko (ja energiankulutus ym.) vaikuttaa sykleihin, mutta kun Miin lisäksi niissä isoakkuisissakin volkkareissa on sama pienehkö 160 Mm.
Tarkoitin, että Miin yleistakuu alkaa tuntua nirkoiselta aikarajan takia, koska nyt siitä viidestä vuodesta on enää alle puolet jäljellä. Ja toisaalta samaan aikaan 2016 Aurikseen ilmestyi entisen 3 v/100 Mm tilalle 10 v/160 Mm Relax-turva kuin faksi Jäätteenmäelle. Jahas, parani näköjään tämän kuun alusta taas, nyt 10 v/185 Mm. Auriksesta puheenollen sen 1,2 kWh NiMh-akussa voi olla aika kovat syklimäärät 10 v/350 Mm -akkutakuun lopussa. Toki sähköllä ajetaan tyyliin vain 10 % matkasta, mutta silti kertaluokan ero syklimäärissä vs. tyypillisellä täyssähköllä takuuaikanaan.
Tesloilla ja muilla isoakkuisilla taas ylittyy helposti takuiden kilometrirajat, jos vain 160 Mm.
@Mariini bZ4X:n ja muiden Toyotoiden Relax- ja akkuturvien jatkuminen ei vaadi hienossa merkkiliikkeessä käyttämistä, vaan valtuutettu "paja" riittää:
Laadukkaan Toyota-merkkihuollon varaat helpoiten tästä. Nettivaraus on palveluksessasi 24/7 ja näet heti hinnan huollollesi! Klikkaa ja varaa aika heti!
www.toyota.fi
Valtuutettuja ovat esim:
Alppilan Autohuolto Konala
Muuralan Autohuolto Espoo/K.Nummi
Arctic Trucks Finland Oy Vantaa
Autohuolto T. Pispala Oy Vantaa
Kannistonkulma Oy Kerava
Nelipyörä Hämeenlinna
Autokorjaamo Testipiste Oy Kaarina
Suomen Autohuolto Tampere/Oulu
Tampereen Huoltoykkönen
Haminan Autohuolto Oy
Muhoksen Varaosakeskus Oy
Eivät kuulosta kalliilta lasipalatseilta.
Edit. Toyotan Relax kattaakin 1.11.2022 jälkeen huolletuille peräti 10 v/185 Mm.
@mineraalimies Toyotan EV-akkuturva kattaa 10 v/1 000 000 km henkilöautoille (bZ4X), muttei hyötyajoneuvoille kuten Proace EV ja Proace City EV.
Toyota on jatkuvasti laatu- ja asiakastyytyväisyysmittausten kärjessä. Siksi uudelle Toyota-autolle myönnetäänkin kolmen vuoden / 100 000 km:n yleistakuu.
www.toyota.fi