Minusta ei kyllä vaan mitenkään riitä speksit tuohon hintaluokkaan. Ihan kaikilla varusteilla ehkä, mutta karvalakki ei kyllä saisi olla juuri yli 40 kiloa.
Silti veikkaan, että e-308 farkun hinta on lähempänä 50 ke kuin 40 ke, koska uusi e-208 on jo hyvin lähellä 40 ke. e-208:n lähtöhinta nousi jokin aika sitten aika reippaasti ja on nyt 38 200 €. Tässä on vielä huomioitava se, että hinnastossa on vielä nykyisen mallin speksit, joten nouseeko hinta vielä tuostakin, kun uusi malli 400 km rangella tulee tilattavaksi ilmeisesti joskus ensi vuoden alusta lähtien? Peugeotilla on myös plugari 308 farkku, jonka lähtöhinta on 40 650 €.
Tuo e-308 farkun tuleva hinta vs. ominaisuudet on sitten taas sellainen asia, että riippuu mihin tuota vertaa. esim. Polestar 2:n karvalakkia (46 900 €) ei saa tällä hetkellä tilattua lainkaan. Polestar 2:n hinnassa voi olla sitten ehkä nousupaineita, kun se tulee taas saataville keväällä? Tesla Model 3 (vaikka on jo vanha malli, mutta silti moderni) on 53 990 €. Ja monet muut uudet on myös siellä 50 ke hintaluokassa (mm. ID4, Enyaq, Ariya, Megane, XC40, C40, IONIQ 5, EV6 ja Toyota bZ4X). Toki joitain malleja saa myös halvemmalla pienemmällä akulla, mutta jos verrataan vähintään e-308 farkun kokoluokan tai isompia (mutta tavaratilaltaan ei välttämättä) 400 km WLTP rangeen yltäviä autoja niin hintaluokka on siellä 50 ke paikkeilla.
Onko 40 ke uusia moderneja sähköautoja juurikaan tarjolla tällä hetkellä? No ok, Kona 64 kWh (42 990 €) löytyy tuohon 40 ke hintaluokkaan, mutta se on jo vanha malli. Uusittu "sisarmalli" Niro EV maksaa jo yli 45 ke ja Kia e-Soul 64 kWh on 46 365 €. ID.3 on 43 390 € ja Cupra Born 46 990 €. Maxus Euniq on 48 ke ja myös muita kiinalaisia on tulossa, mutta näistä ei vielä hintoja tiedossa. Olisiko siihen 40 ke hintaluokkaan sitten: BYD Atto 3 tai MG 5, jos siis MG tulee Suomeen. Tai sitten nämäkin menee siihen 45 ke hintaluokkaan? Toyotan bZ3:sta ei vielä tiedetä tuleeko Eurooppaan, joten hinnastakaan ei ole mitään tietoa.