Zoen kanssa itselläni toimii sellainen harrastusprojekti kuin CanZE ja niiden suosittelema Konnwei 902 lukija. Kannattaa katsella niiden sivuilta vinkit mikä toimii ja mikä ei, riippuen vähän puhelimen käyttiksestäkin. Tiedä sitten kuinka toimii kehutun lukijan kanssa, mutta noin kympin Aliexpressissä maksanut BT-versio Konnweista toimii minulla Androidin kanssa, mutta pätkii kyllä yhteyttä.
canze.fisch.lu
Spoilerina tosin voin sanoa, että Zoen akun lämpötila seuraa aika hyvin ilman lämpötilaa. Pitkässä ajossa (yli tunti) ja latauksessa se lämpenee enemmän tai vähemmän. Rajoitettu B-moodi ilmoitus tarkoittaa myös, että kovin nopeaa latausta ei kannata odottaa, koska auto käyttää samaa lukemee regen-tehon ja lataustehon maksimina. Oikein kylmällä akulla saattaa rajoittaa myös ulos annettavaa tehoa.
Rangeen akun lämpötila ei suoraan juurikaan vaikuta, vaan kylmyyden vaikutus tulee suurimmaksi osaksi kabiinin lämmitystarpeesta ja muista pakkassäiden sivuvaikutuksista.