Eli siis kokoomuslaiset mielipiteet?
tähän liittyen tulikin esiin aika normi kokoomus-yle propagandaa
Eläkeahdistus painaa monia nuoria aikuisia. Eläkeikä karkaa yhä kauemmas samalla, kun työelämän vaatimukset kasvavat. Ahdistukseen voi hakea apua muuttamalla ajatteluaan.
yle.fi
"
En pääse koskaan eläkkeelle! Psykologi neuvoo: ahdistusta voi helpottaa muuttamalla ajatteluaan
Eläkeahdistus painaa monia nuoria aikuisia. Eläkeikä karkaa yhä kauemmas samalla, kun työelämän vaatimukset kasvavat. Ahdistukseen voi hakea apua muuttamalla ajatteluaan.
"
Jo heti otsikosta on aika selvää, että narratiivi on se että vika on yksilössä ja yksilön tulee muuttaa ajattelua...vikaahan ei ole järjestelmässä rakenteessa, vaan yksilössä kuka ajattelee väärin.
Sama yksilönsyyttämisnarratiivi jatkuu:
"
Terveystalossa työskentelevä työterveyspsykologi
Päivi Frantsi tunnistaa ilmiön. Hänen mukaansa negatiivisia tunteita voi helpottaa muuttamalla ajatteluaan.
– Lähtökohtana voisi olla se, että ajattelee lyhyemmällä tähtäimellä. Elämä voi heittää mihin suuntaan tahansa – hyvässä ja pahassa. Kukaan ei voi tietää, mitä kaikkea elämässä voi tapahtua, pohtii Frantsi.
Samalla pitäisi uskaltaa unelmoida ja tehdä päätöksiä, jotka vievät elämää toivottuun suuntaan.
– Avaa itsensä ja ajattelunsa, keskustelee vaikka läheisimpien kanssa tilanteesta. Esimerkiksi TE-keskuksista löytyy asiantuntijoita, jotka voivat auttaa. Se, että uskaltaa lähteä etsimään muutosta on ensimmäinen askel kohti toisenlaista elämää.
"
ja jatkuu
"
Työelämän vaatimukset kiristyvät, ja kaikki pitäisi tehdä nopeammin ja paremmin, mikä on omiaan lisäämään ahdistusta. Riittämättömyyden tunne ja stressi lisäävät nuoren aikuisen tunnetta siitä, että tätä ei millään jaksa alati kauemmas karkaavaan eläkeikään saakka.
Työelämää ei voi muuttaa, joten helpotusta täytyy hakea sellaisesta asiasta, johon voi vaikuttaa, kuten omasta ajattelusta ja suhtautumisesta työelämään.
– Eihän se tietenkään käy, kuin taikaiskusta. Muutosta voi alkaa hakea siitä, että ymmärtää oman ajattelunsa merkityksen. Jos ei ymmärrä omaa ajatteluaan, on sitä mahdotonta muuttaa.
"
Sellaista vaihtoehtoahan ei kokoomusyle tuo esiin, että työelämästä voi esim. opt-outata kokonaan pois ja alkaa sossupummaamaan, hankkia itselleen diagnooseja, millä pääsee työkyvyttömyyseläkkeelle silloin kun haluaa jne. Ongelma nähdään vain niiden yksilöiden väärässä ajattelussa, joiden mielestä eläkeikä on liian korkea.
Vielä suurimpana asiana on se, että yhteiskunta nähdään jotenkin muuttumattomana ja yksilön on pakko mukautua siihen. Täähän on ollut demokratian tarina, että yksilö voi muuttaa äänestämällä yhteiskuntaa eikä ole mitään muinaista perimysjärjestystä minkä mukaan kaikki menee. tässä ei nähdä edes sitä vaikutuskeinoa, että äänestä sellaisten ehdokkaiden puolesta, mitkä haluavat leikata vanhusten eläkkeitä ja madaltaa eläkeikää. Eli uutinen ihan täyttä valtaapitävien propagandaa alusta loppuun. Me täällä tehään hyviä päätöksiä ja te siellä ajattelette niistä väärin.