- Liittynyt
- 30.01.2020
- Viestejä
- 1 793
Sinällään jo haiskahtaa oudolta ettei kyseinen firma ole jyrännyt levyä ennen myyntiä.
Läppärin ostossa teen aina joka tapauksessa puhtaan asennuksen, että sikäli mikäli.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Sinällään jo haiskahtaa oudolta ettei kyseinen firma ole jyrännyt levyä ennen myyntiä.
Läppärin ostossa teen aina joka tapauksessa puhtaan asennuksen, että sikäli mikäli.
OneDrive EI ole varmuuskopiointiohjelmisto. Microsoft tarjoaa alustan mutta ei tee varmuuskopiota datasta. Siellä olevan datan varmistaminen on käyttäjän vastuulla.Minusta OneDrive on tiedostojen, kuvien etc varmistamisten ja siirtelemisten kannalta erittäin kätevä sovellus.
Joo, kyllä tämän tiedän, mutta kun toisissa laitteissa on OneDrivessa valittuna 'Pidä aina tässä laitteessa', niin näiden kovalevyille tiedostot sitten latautuvat. Tietenkin aineisto on myös ulkoisilla kovalevyilläkin varmistettuna, samoin vielä toisen läppärin isommalla ssd:llä.OneDrive EI ole varmuuskopiointiohjelmisto. Microsoft tarjoaa alustan mutta ei tee varmuuskopiota datasta. Siellä olevan datan varmistaminen on käyttäjän vastuulla.
Ei itsellä ainakaan jää mikään mainos pyörimään vaikka onkin ublock origin käytössä.Minun piti ottaa Firefoxissa uBlock Origin pois päältä Iltapulussa, jottei se sivun alareunan mainos jäänyt yrittämään turhaan latausta. Ei se siellä alareunassa häiritse.
Sinällään jo haiskahtaa oudolta ettei kyseinen firma ole jyrännyt levyä ennen myyntiä.
Kirjoitin aikaisemman viestini vähän huonosti (yön pikkutunteina.)
Suomessa on näitä yrityksiä jotka ostaa yrityksiltä leasing koneita, jotta he sitten huoltavat kevyesti myyntikuntoon eli vaihtoon menee tietyt kompoentit.
Minun hommaamani läppärini on tällainen entinen leasing tietsikka.
Näköjään jonkun päivityksen yhteydessä asetukset näkymä muuttunut niin että ylhäällä on näkyvissä paikallisen tilin lisäksi Onedrive ja windows update kohdat. Versio 1909
Eikö olisi vain helpompaa asentaa Windows uusiksi, kuin alkaa puhdistelee jotain vanhaa asennusta, josta sulla ei edes ole tietoa mitä se sisältää...
Jossain mielessä kylläkinsä.
Mutta ajattelin, että jos pääsis helpomalla siitä mistä aita niin sanotusti matalin eli poistamalla sen turhan tauhkan.
Laitan kumminkin kuvan tuosta Windows Ominaisuus osiosta josta näkyy mitä kaikkea Winodwsiin on asennettu.
Jos joku näkee vaivaa, ja kertoo että mitkä on turhia ominaisuuksia Windowsissa on?
![]()
Varmasti pääset helpommalla kun asennat sen koneen vain uusiksi! Moninkertainen työ alkaa siivoilee ja varmasti sinne jää ties mitä roskaa kuitenkin.Jossain mielessä kylläkinsä.
Mutta ajattelin, että jos pääsis helpomalla siitä mistä aita niin sanotusti matalin eli poistamalla sen turhan tauhkan.
Laitan kumminkin kuvan tuosta Windows Ominaisuus osiosta josta näkyy mitä kaikkea Winodwsiin on asennettu.
Jos joku näkee vaivaa, ja kertoo että mitkä on turhia ominaisuuksia Windowsissa on?
![]()
Varmasti pääset helpommalla kun asennat sen koneen vain uusiksi! Moninkertainen työ alkaa siivoilee ja varmasti sinne jää ties mitä roskaa kuitenkin.
Ja en tiedä yhtäkään firmaa, jotka myy näitä leasing koneita käytettyinä, etteivät asenna niitä uudelleen. Tämä kohta edelleen kuulostaa erittäin oudolle tässä tapauksessa...
No varmasti ei mikään käytettyjen koneiden firma asentele jotain MultiPoint Manager ja Dashboard systeemiä, joilla hallitaan yrityksissä koneita! Kuten sinun tapauksessasi näytti olevan.Kuten aikaisemmin mainitsin, että Suomessa on näitä firmoja jotka myyvät käytettyjä leasing koneita ja että vaihtoon menee tietyt komponentit kuten esimerkiksi kiintolevyt vaihtuu uusiin SSD levyksi ja näin ollen Windows on asennettu myös puhtaana mutta kaiken maailman "turhien" tauhkien kera. Kuten aikaisemmin laittamastani kuvasta käy ilmi.
Laitan kumminkin kuvan tuosta Windows Ominaisuus osiosta josta näkyy mitä kaikkea Winodwsiin on asennettu.
Jos joku näkee vaivaa, ja kertoo että mitkä on turhia ominaisuuksia Windowsissa on?
Tänään muuten ilmestyi Windows 10 Lokakuu 2020 päivitys eli 20H2
Tänään muuten ilmestyi Windows 10 Lokakuu 2020 päivitys eli 20H2
Löytyy Windows Updatesta tai tuolta:
Oliko tuossa 20H2-päivityksessä tulossa mitään mielenkiintoista?
Täällä uutinen aiheesta:
Microsoft julkaisi Windows 10 October 2020 Update -päivityksen (Windows 10 versio 20H2)
Kaotik kirjoitti uutisen/artikkelin: Microsoft julkaisee Windows 10:lle normaalin päivityssyklin lisäksi puolivuosittaiset versiopäivitykset. Nyt yhtiö on saanut tuoreimman versionsa julkaisukuntoon ja yleiseen jakeluun. Windows 10 October 2020 Update päivittää Windowsin versioon 20H2. Yhtiö on...bbs.io-tech.fi
Eipä siellä oikeen näytä mitään erikoista olevan tulossa. Eli ainakin itse taidan jäädä odottelemaan, että se ilmestyy suoraan Windows Updaten kautta... Suotta kiirehtimään![]()
Windows on skannannut koneesi ja todennut sen epäyhteensopivaksi (joko omien kikkailujen taikka vain legit epäyhteensopivuuden takia) ja siksi se ei sitä automaattisesti tarjoa. Sen kyllä voi aina ladata MS sivuilta ja väkisin pistää sisään, mutta voipi sekin keskeyttää asennuksen taikka jotain lakkaa toimimasta.Lienee suuren luokan ironiaa. Kun ei ole vielä tullut se keväänkään päivitys
Miten muuten jos tuon vain bruteforce suoraan tikulta niin kuinka siinä kävisi. Miksi se ei suostu tulemaan ladattavaksi. Mikä on se syy?
Lienee suuren luokan ironiaa. Kun ei ole vielä tullut se keväänkään päivitys
Miten muuten jos tuon vain bruteforce suoraan tikulta niin kuinka siinä kävisi. Miksi se ei suostu tulemaan ladattavaksi. Mikä on se syy?
Windows on skannannut koneesi ja todennut sen epäyhteensopivaksi (joko omien kikkailujen taikka vain legit epäyhteensopivuuden takia) ja siksi se ei sitä automaattisesti tarjoa. Sen kyllä voi aina ladata MS sivuilta ja väkisin pistää sisään, mutta voipi sekin keskeyttää asennuksen taikka jotain lakkaa toimimasta.
Sen päivitysavustajan saa tuolta samalta sivulta kuin itse asennusmedian, se on siinä ensimmäisenä tarjolla:
Itse jo aiemmin täällä mainitsin, kun tuossa joku aika taas omalla koneella taustalle tuli lisää MS palikoita skannailee tämän yhteensopivuutta.
Sen päivitysavustajan saa tuolta samalta sivulta kuin itse asennusmedian, se on siinä ensimmäisenä tarjolla:
Tuollanen siinä pitäisi olla ja se lataa työkalun, jolla sit voi päivittää suoraan ajamalla sen (tekee sekin tsekkaukset ensin).Latasin tuon tiedoston, laitoin tikulle ja vein läppäriin kiinni. Ei se mitään tuntunut testailevan vaan meni vain että tehdäänkö USB-tikku ja rupesi lataamaan tuota syysversiota siihen. Mitä tein väärin?
Latasin tuon tiedoston, laitoin tikulle ja vein läppäriin kiinni. Ei se mitään tuntunut testailevan vaan meni vain että tehdäänkö USB-tikku ja rupesi lataamaan tuota syysversiota siihen. Mitä tein väärin?
Tuollanen siinä pitäisi olla ja se lataa työkalun, jolla sit voi päivittää suoraan ajamalla sen (tekee sekin tsekkaukset ensin).
Yhteen koneistani päivitys tuli suoraan tarjolle Windows Updateen ja se asentui suorastaan silmänräpäyksessä.Tuli tuo nyt juuri asennettua USB tikulta, suht hidas päivitys oli asentaa tällä kertaa. Jospa tuon kanssa ei olisi ongelmia.
Yhteen koneistani päivitys tuli suoraan tarjolle Windows Updateen ja se asentui suorastaan silmänräpäyksessä.
Toiseen koneeseen ei ollut tullut tarjolle Windows Updateen joten käynnistin päivityksen Update Assistantilla. Päivityksen asennus kestää ja kestää loputtoman kauan. Mikähän versio sinne edes asentuu? En suosittele Update Assistantin käyttöä ainakaan tällä kokemuksella.
edit: Ja molemmissa koneissa oli 2004 pohjilla ja kaikki päivitykset asennettu mitä vaan oli sitä ennen tarjolla.
Tätä menetelmää täytyy käyttää loppujen koneiden kanssa. Vaikka sitten päivitystä joutuisi odottamaankin. Assistantilla kesti sietämättömän kauan.Tuo Windows Updaten kautta tapahtuvan pitäisi olla aina nopein
Onko Logitechin laitteita koneessa? Setpoint (se LT:n ohjelmisto) saattaa kuulemma tuollaista ainakin aiheuttaa.Mistäkähän vois johtua että viimeaikoina on sammutuksen yhteydessä lähes poikkeuksetta jonkin aikaa ruudulla ilmoitus Program manager is preventing Windows from shutdown.
Mistä versiosta päivitit?Windows 10 2009 päivitys 7 tunnissa valmiiks SSD:llä että HDD-kiekoilla miettiville ettei ihan extemporee lähde päivittämään![]()
itseasiassa on, logitech gaming software hiirelle. onkohan tuohon mitään fixiä olemassa vai pitääkö vaan poistaa koko ohjelmisto.Onko Logitechin laitteita koneessa? Setpoint (se LT:n ohjelmisto) saattaa kuulemma tuollaista ainakin aiheuttaa.
Taitaa olla helpompi ensin poistaa se ja katsoa, häviääkö ongelmat. Siitä on sitten hyvä lähteä eteenpäin. Eihän noista aina tiedä, vaikka ongelmat katoaisi uudemmalla versiolla tms. Mutta kannattaa koittaa kokonaan ilman ensin.itseasiassa on, logitech gaming software hiirelle. onkohan tuohon mitään fixiä olemassa vai pitääkö vaan poistaa koko ohjelmisto.
Minun piti ottaa Firefoxissa uBlock Origin pois päältä Iltapulussa, jottei se sivun alareunan mainos jäänyt yrittämään turhaan latausta. Ei se siellä alareunassa häiritse.
Tarkoitan tuota kaappaaamassani kuvassa tekstin päällä olevaa mustaa pyörijää...Ei itsellä ainakaan jää mikään mainos pyörimään vaikka onkin ublock origin käytössä.
Mistäs tämän Windows 10 asennusmedian pystyy latamaan .ISO tiedostona? Microsoftin sivu tarjoaa asennustyökalua Win 10 asennusmedian tekoon, mutta pitäisi tehdä boottaava asennusmedia Diskpartilla. (etätehtävänä on tehdä ohje diskpartin käytöstä)
Edit. Löytyi yksi ohje, mutta onko tämäkin jo näin hankalaksi tehty ??? Download Windows 10 ISO without Media Creation Tool • Pureinfotech
Joo meni ehkä puolet sun ekasta viestistä ohi kun siinä mainitsitkin että kyse ohjelmatietojen katsomisesta. Sen jälkeen jää tosiaan latausympyrä pyörimään jos niitä käy katsomassa.Tarkoitan tuota kaappaaamassani kuvassa tekstin päällä olevaa mustaa pyörijää...
![]()
Kokeiles tätä ohjetta vaikka eka:Piti kysyä täältä viisaammilta eli olikos Mikkisoftalla joku selllainen ns update/repair paketti ladattavissa mikä ajettiin bootti usb tikulta tms ennen winukan starttia ja tuo pakko päivitti windowssin. Itsellä nyt ongelma että Windows ei löydä mitään päivityksiä windows updaten kautta "etsii päivityksiä tunti tolkulla ja lopuksi toteaa että virhe ei löydetty mitään". Toinen ongelma on että windows jää sammumis tilassa moneksi tunniksi "määritetään windowssia kohtaan" missä ei kuitenkaan lue mitään prosentteja yms. Mietin jos tuo tollaisella repair tikulla tms korjaantuisi nyt 1909 päivitys sisässä. Kyseessä Lenovo y520-15ikbm. Vai mitähän tuon kanssa kannattaisi lähteä koittamaan, formatointia välttäisin loppuun asti niin paljon ohjelmia yms asennettuna tuonne.
Eipä ole ongelmia ainakaan täällä Iltapulu sivustolla, voin avata ohjelmatietoja mielin määrin vaikka uudestaankin, käytössä Firefox, jossa uBlock Origin ja uMatrix. Liekkö sit tuo uMatrix estämät skriptit hoitaa homman, mutta sivusto kyllä toimii normaalisti.Joo, tilanne Iltapulussa on edelleen sama: Jos uBlock Origin on päällä, voi ohjelman tietoja klikata vain yhden kerran. Toinen kerta ei onnistu, koska se alareunan mainos yrittää ladata jotain loputtomasti.
EDIT: Sama tilanne on myös Chromessa ja MS Edgessä. Niissä ei uBlock Originia voi ottaa pois käytöstä Iltapulussa, jollei halua pilata sivua mainoksilla, toisin kuin Firefoxissa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.