Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Itellä jäänyt aikanaan tämä pelaamatta ja otin joskus muutama vuosi takaperin testaukseen kun nämä immersive simit on omia lemppareita ja tämä kuitenkin mainitusti yks niistä klassikoista. Jäi itellä kesken, ei vaan kyennyt. Jonku pari tuntia pääsin eteenpäin ja sit totesin, että ei houkuttele tällaisena. Oli muistaakseni aivan liian kankea/kökkö että olis jaksanut edes keinotekoiset nostalgialasit päässä pelata. Vähän sama ongelma mikä alkaa olla Deus Exin lukuisissa läpipeluissa itsellä. Kaipais ihan kunnon uusintaa, grafiikka ei itsessään ole se ongelma.System Shock 2 (PC)
Mainio musiikki, mainio tunnelma, mainio ääninäyttely. "This is XERXES. Why do you persist in your loneliness?" Pelikokemuksena ihan mielekäs, vaikkakin ammuskeluna vähän kankea eikä kovin kiinnostava. Psi-kykyjä en päässyt juurikaan käyttelemään, koska panostin lähinnä aseisiin ja aseiden kunnossapitoon. Tämä tuntui loppua kohden ihan hyvältä ratkaisulta, kun kaiken sai vaan paukutella menemään kranaatinheittimellä ja konekiväärillä.
...mutta pelin loppupää oli kyllä ihan täyttä sontaa. Ensin heitetään ihan turhaa peliä pitkittävä sokkelo, josta pitää löytää 15 tuhottavaa asiaa ja yksi ihan satunnainen nappi jostain pimeältä seinältä. Tässä kohtaa otetaan tietenkin kartta pois, että tuota asemaa sompailee varmasti ympäriinsä ärsyttävyyksiin asti. Sitten heti seuraavaksi heitetään johonkin suolistoon, joka pääsee inhottavuudessaan ja surkeudessaan sinne Halo 3 flood-tasojen ja Half-lifen Xenin tasolle. Onkohan se sama jantteri joka kulkee firmasta toiseen levittämässä kirjaimellisesti persefetissiään tasosuunnittelijoille. Loppuun antikliimaksinen lopputaistelu ja vielä märkä rätti vasten kasvoja typerän loppuvideon muodossa.
Ehkä tästä voisi saada jännää ja uudelleenpelattavuutta panostamalla cybermoduleita enemmän Psi-kykyihin, mutta lopetus olisi astetta hirveämpi ilman kunnon aseistusta. Bioshockiin on tästä hienosti revitty kaikki. Bioshock ei koskaan yltänyt mihinkään kovin korkealle arvostuksessani, eikä SS2 sen enempää. Soundtrackia kuuntelen jatkossakin, ja oli tämä ihan hyvä yleissivistys.
Ei ole kestänyt aikaa / 5


Läpäisin kaikki kolme pientä dungeonia, jotka olivat kaikki tehty samanlaisista palasista eikä eroa oikeastaan huomannut ollenkaan, varsinkaan kun alueet eivät jakaudu vaan suunta on kokoajan eteenpäin. Erona oli vain erilaiset efektit, kuten soihtu ei toimi tai ei näe paljonko hahmolla hp:tä.Curse of the Dead Gods (PC, early access)
![]()
Päätin vihdoin kokeilla joko tätä tai samantyylistä Hadesta, kummatkin ovat action roguelitejä ja early accessissa.
Päädyin tähän kun taistelu näytti olevan järkevämmän oloista ja vähän sarjakuvamainen 3D-grafiikka näytti paremmalta.
Ihan jees peli tuntuu olevan. Tässä on sitä gameplaytä, vihuja hakataan kolmella eri aseella (3 nappia) ja väistellään tai parrytaan vastaiskut. Taistelu on hauskaa ja aika vapaata, jos alkaa lataamaan parin sekunnin vaativaa isoa moukarilyöntiä liikkeen voi keskeyttää parryyn jos vihu yrittää lyödä väliin. "Manaa" tai muuta kuluvaa resurssia ei ole taistelua rajoittamaan, vaan isot lyönnit ja pistooli & jouskari kuluttavat vain nopeasti palautuvaa staminaa. Mulla on aina häirinnyt peleissä manapullot sun muut joita pitää yrittää säästellä, mutta niitä tässä ei ole. Kaikenlaisia varusteita ja asetyyppejä kyllä löytyy
Alussa avautuva semi-random pelialue on sopiva 20 minuutin mittainen eikä edes hirmu hankala, kun läpäisin sen lähes vaivatta kolmannella yrityksellä. Seuraavista isommista alueista ei ole kokemusta. Valikoissa näkyy lupauksia eri taistelutyyleistä, jne. mutta early access... Suunta ainakin on oikea, mutta saa nähdä kuinka paljon pelattavaa tässä on nyt.


Kieltämättä Skelligessä oli vähän päälleliimattua fiilistä ja itelläkin se jäi lähinnä pikaiseksi tehtävien tekemiseksi. Pääalueellakin jäi tavallaan tutkittavaa (ennen DLC:tä) joten se tuntui siinä mielessä vielä hassummalta. Myös oli vähän liian geneerinen viikinkiviittauksineen. Muutenkin lore aikalailla täynnä kaikkea viittausta, nii tuntui vähän halvalta. Tosiaan peli aika pitkä muutensakkin, niin eipä olis paljoa hävinnyt jos se olis rajattu siitä pois vaikka lisuriksi.Rupesin sitten pelaan uudestaan Witcher 3:sta kun en silloin aikanaan päässyt loppuun asti. Kyllä se aika onkin vierähtänyt, jo viis vuotta viime yrityksestä. Hyvin on kestäny aikaa kyllä, kiva ollut pelata. MUTTA:
Melko samoille paikkeille kuin ekalla kerralla uhkaa into laantua. Vielä intopiukeena pelasin tuolla Novigradissa mutta sitten kun Skelligeen siirryin, niin uhkaa tulla tylstyminen. Jotenkin ei nappaa tuo 'viikinkimeininki' ja hieman skottimurrekin alkaa tympiä jo. Ehkä peli on aavistuksen liian pitkä tai sitten en vaan pääse Skelligessa samoihin tunnelmiin? Tuossa 'maailman rumimman ukon' tehtävän paikkeilla alko tyssäämään, molemmilla kerroilla. Maailmaa on toki tutkimatta vaikka kuinka paljon ja kysymysmerkkejä tuhottomasti joka puolella...
Tällä kertaa vedän kyllä loppuun vaikka hammasta purren, menee aika tässä odotellessa Ghost of Tsushimaa sopivasti. Tuosta Last of Us 2:sta en ole ihan varma vielä, tulee ehkä vasta myöhemmin hommattua jos. Kattoo ny arvostelut yms.
Niin, kyllähän ne tunnelmallisimmat kohat oli sen suon lisäksi tuolla Skelligessä, mitä avitti varsinkin se musiikki(joskin se toistui ehkä vähän liikaa). Kuitenki se itestä tuntui juuri yhtä irralliselta kuin joku Toussaint olis tuntunut yhtäkkiä pääpelin väliin tungettuna.Itse pidin kyllä Skelligestä oikeastaan kaikista eniten. Kauniit musiikit siinä kohtaa pelissä auttoivat paljon, muutenkin ihan mielenkiintoinen ympäristö.
Tätä samaa itsekkin viime aikoina pelannut. 59h plakkarissa, paria luoteisinta plänttiä lukuunottamatta kaikki alueet koluttu ja tarina alkaa lähestyä loppua. Lisäreille ei oo himoja eikä niitä tullut edes ostettua. On kyl ollut rahalle vastetta, ei oo kovin pahaa kisaväsymystä iskenyt edes nyt loppuvaiheessa.Assassins Creed: Origins
Parhaat naurut sain näistä juonista mitä pelissä on. Tapoin tuossa juuri 30 virtahepoa ja varmaan saman määrän krokotiileja jossain suolla, koska niitä nyt vaan vaaditaan tapettavan, että saa lisää healttia jne. kävelen siellä yltä päältä virtahevon ja alligaattorin veressä käytännössä ajettuani koko kannan sukupuuttoon jo useammalta saarelta. Samalta suolta sitten paukahtaa eteen sivutehtävä missä asian esittäjä ilmoittaa asiakseen, että: "nyt mennään lahtaamaan roomalaisia, kun ne pyydystää kaikki meidän villieläimet ja sitten ne tapetaan jossain gladiaattori tappeluissa, se on niin julmaa". No eihän siinä, pistetään vain roomalaisia palasiksi, mutta mielestäni se olin juuri minä joka tappoi ne villieläimet käytännössä sukupuuttoon, koska peli vaati. Kai se on sitä parempaa tappamista, tai jotain, kun sen tekee egyptiläinen.
Tuli pelattua Life Is Strange. Oli yllättävän mielenkiintoinen peli, vaikka itsellä ikää yli 50v. En itkenyt, mutta oli kyllä mieleenpainuva peli.

Ei voi vielä sanoa että pelasin, mutta aukasin kelmuista just julkasussa ostetun Xenoblade Chronicles X -pelin. Nyt pelaamaan![]()
x10
Joo, mitä oon ite tosta X:stä kuullu niin se on tarinaltaan vähän torso, mikä ei välttämättä niihin toiseen kahteen sarjan peliin verratessa tunnu ihan oikealta. Pelillisesti kuulemma hyvä, mut tarina ja sen puute jättää kylmäks. En ite tota ole pelannu, enkä tule varmaan pelaamaankaan ennenkun käännös tehdään switchille.Uskomattoman sekava peli. Kohta 10h mittarissa ja combatin olen sisäistänyt erittäinkin hyvin ja hauskaa on, mutta kaikki muu tossa pelissäx10
Toivon tuon combatin ja seikkailun vuoksi että jaksan tuskailla tuon sekavan ribaleen läpi vaikka väkisin. Jotain pitäis kokoajan tehdä, mutta kukaan ei kerro että mitä. Ei mitään punaista lankaa annettu missään vaiheessa. Tässä on maailma, tässä olet sinä. Pelaa![]()
Naputtelin Xenobladen Wii-versiosta sekä X:stä arvostelut:
Onhan tämä kuitenkin kaukana Assassin's Creedeistä. Ei enää muistuta jotain Ezio-trilogiaa kuin etäisesti. Jonkin verran on olemassa mekaniikoita sieltä, mutta niitä ei juuri mainosteta ja enemmän tarjotaan headshottailua ja mäiskintää. Mätkintä on melko geneeristä hakkaamista eikä juuri kovin huikeasti innosta. Hiippailu toimii edelleen ihan jees ja jouskarin kanssa tästä tuli eka AC sitten Brotherhoodin jonka pelasin näppis+hiiri combolla. Vaikka tappelu on geneeristä, muistuttaa tämä peli omasta mielestä enemmän Shadow of Mordoria kuin edellisiä AC-pelejä. On nimittäin lääniä ja kerättävää ja tehtävää siellä täällä. Ja nimenomaan tämä lääni on ollut itelle se suola. Tuo Egypti on ollut ihan hemmetin siisti paikka koluta ja käydä. Harvassa (jos missään) pelissä on aavikko ollut jotenkin mielenkiintoinen, mutta kun tässä pääsee Qattaran syvängön laidalle, nii tuli semmonen "vau!" fiilis. Toki mittakaava ei mitään oikeaa elämää vastaa, mutta juuri sopivasti sellainen, ettei kyllästy etäisyyksiin ja toisaalta jää fiilis, että ompa tuonne matkaa. Ei ihan Witcher 3 kaltaisia fiboja mistään paikasta, mutta mukavasti vaihtelua ja sen verta upeita, ettei uusien paikkojen koluaminen kyllästyttänyt, toisin kuin esim. FC5.
Pelillisesti paljon positiivisia asioita, jotka tuntuu lähinnä, että on tehty QOL valintoja paljon. Toki tämä vie peliä kauas mistään HC hifistelystä, mutta isolle yleisöllehän nämä on. Iso peukku esim siitä, että kiipeily ei juuri enää vaadi minkäännäköistä suunnittelua, harvassa on ne paikat kun seinät jää kiipeämättä. Myös kalliokiipeily mahdollistaa linnuntietä etenemisen aika hyvin. Veneissä on kätevästi moottorit, ettei vesillä tarvi liikaa käyttää aikaa ja NPC:t tulee heti hakemaan jos lähtee uimaan tai joutuu veden varaan. Tulen kanssa leikkiminen oli yllätttävän hauskaa ja pitkälle mietittyä. Tuli ihan ääneen naurettua kun aiemmista peleistä tuttuun heinäkärryyn hyppäsin liekit persuuksissa ja siitä tulikin sit ihan yksityinen hautarovio.
Tokihan lähes ainoa syy miksi noita linnoituksia yms. tuli kerättyä oli levelit ja lootti. Joskin jossain vaiheessa sekin alkoi menettää melkolailla merkityksensä. Ilman niitä olis todennäköisesti käynyt kuten Far Cry 5 kohdalla, eli paikat koluamatta ja pääjuoni pikaseen läpi. Lootissa oli kuitenkin kohtalaisesti variaatiota ja niiden upgradetus piti hauskimmat itemit relevantteina koko pelin ajan, joten ei ollut pelkästään tuurista kiinni miten peliä joutui pelaamaan.
Questit on aika keskivertoa, välillä turhan geneeristä "tapa elukka/tyhjää linnoitus", ja välillä sit jotain vähän erilaisempaa. Ei kuitenkaan juuri poikkea mmorpg tasosta eikä pääjuonen ohella oikeastaan monikaan sivutehtävä tarjoa kovin ihmeitä. Silti pakko mainita posina yksi pääjuonen kohta joka jotenki onnistu riipasemaan, mikä on itelle todella todella harvinaista pelien kohdalla. Ei nyt siis mitään kyyneliä tms. pintaan, mutta sen verran että tuli jotenki halju olo.
Ps. Nauroin itseasiassa täysin samalle jutulle päivää ennen kuin kirjasit viestisi. Ei jotenkin mene aina yks yhteen nämä questit vs. todellisuus.
Xenosaga kyllä itteäkin kiinnostaa kohtalaisen paljon. Oon vaan kuullu vähän ristiriitasta kommenttia ite pelimekaniikoista, eikä youtubevideoiden katteleminen oo pahemmin asiaa selventäny, kerta jokasessa trilogian osassa on mekaniikat pistetty vaihtoon. Suurin ongelma tässä taitaa olla kakkonen joka tykkää venyttää random encounteritkin turhan pitkiksi. Teemaltansa uskoisin kyllä iskevän, joten pitää varmaan pistää listalle.Naputtelin Xenobladen Wii-versiosta sekä X:stä arvostelut:
Viimeksi pelaamasi peli ja mietteitä siitä
Antichamber (PC) Otin kaukaisen suosikkini Antichamberin uusintakierrokselle. Pelannut tän joskus 2014 viimeksi ja oli silloin ihan huikea kokemus pulmapelien maailmassa. Oli yks niistä harvoista pulmapeleistä Braidin ja The Swapperin lisäksi tuolloin, joita kiinnosti ratkoa ilman mitään...bbs.io-tech.fi
Viimeksi pelaamasi peli ja mietteitä siitä
Antichamber (PC) Otin kaukaisen suosikkini Antichamberin uusintakierrokselle. Pelannut tän joskus 2014 viimeksi ja oli silloin ihan huikea kokemus pulmapelien maailmassa. Oli yks niistä harvoista pulmapeleistä Braidin ja The Swapperin lisäksi tuolloin, joita kiinnosti ratkoa ilman mitään...bbs.io-tech.fi
Tällä hetkellä itsellä peluussa Xenosaga, tosin en varmaan lähde siitä arvostelua kirjoittamaan. Ehkä trilogian lopuksi sitten.
Joo, ykkönen on atm loppuvaiheilla ja kakkonen on noista se lyhyinkin onneksi. Xenogearsin olen vain aloittanut mutta pakko sekin on tässä lähiaikoina saada pelattua. Scifi yhdistettynä uskonnollisiin teemoihin iskee ainakin muhun paljon kovempaa kuin perus-scifi jossa samoja teemoja ja ideoita kierrätetään sarjasta toiseen. Vähän kuin makeaa ja kirpeää sekoittaisi.Xenosaga kyllä itteäkin kiinnostaa kohtalaisen paljon. Oon vaan kuullu vähän ristiriitasta kommenttia ite pelimekaniikoista, eikä youtubevideoiden katteleminen oo pahemmin asiaa selventäny, kerta jokasessa trilogian osassa on mekaniikat pistetty vaihtoon. Suurin ongelma tässä taitaa olla kakkonen joka tykkää venyttää random encounteritkin turhan pitkiksi. Teemaltansa uskoisin kyllä iskevän, joten pitää varmaan pistää listalle.
Xenogearsista kanssa kuullu aika paljon ylistävää puhetta, täytyy varmaan sekin katella jossain välissä, toivottavasti ei oo vaan paksujen nostalgialasien takaa kirjoteltua rakkauskirjettä ne mielipiteet mitä oon kuullu.
Mitään haastetta tuo ei tarjonnut ja tekemistä siinä oli hyvin vähän. Se tuntui lähes aina lähinnä hidasteelta. Esim. juuri suuri ero tuohon Shadow of Mordor tyyppiseen tappeluun jossa jotenkin pitää reagoida vihollisiin. Tässä riitti vaan välilyönti lyönti, välilyönti lyönti lyönti lyönti erikoisliike ja rince and repeat. Huomasin koko "combo-mittarin" olemassaolon vasta siinä vaiheessa kun tuli joku esine jossa oli jotain siihen liittyvää. Kaikki bossista pikkuvihulliseen kaatu joko jouskarilla tai ne hitaat lyönnit väistämällä.Tuo taistelun "nimittely" geneeriseksi sai kyllä vähän hörähtämään. Aika helvetinmoinen parannus kuitenkin vanhojen "odota vihun hyökköystä ja Parry" meininkiin. Sehän se oli "mäiskinnön "juhlaa".![]()
Juu, teemaan erittäin hyvin osuva soundtrackki ja siihen päälle hyvät käsintehdyt textuurit ja erikoistehosteet luo vahvan tunnelman. Harmi vain, että käsikirjoitus ei ollut soundtrackin tasolla.Tuli pelattua Life Is Strange. Oli yllättävän mielenkiintoinen peli, vaikka itsellä ikää yli 50v. En itkenyt, mutta oli kyllä mieleenpainuva peli.
Xbox Live Gold pelinä joskus saatu Layers of Fear kauhupeli tuli pelattua läpi tuossa parisen päivää sitten.
Pelissä tunnelma on ihan hyvä ja onnistuu välillä kauhupelinäkin oikeasti. Puzzlet on aika kevyitä pari kertaa sai kyllä oikeasti miettiä ratkaisua. Peli on todella lyhyt mutta toisaalta tunnelma alkaisi kärsiä varmaankin pitempänä. Pelissä on ilmeisesti erilaisia loppuja ja minä en saanut sitä "oikeaa" loppua. En kuitenkaan näe pelillä oikein ainakaan itselleni minkäänaliasta uudelleen peluuarvoa joten kelpasi tuokin loppu joka vieläpä mielestäni kauhupeliin juurikin sopiva loppu.
Kannattaa pistää spoilerin taakse tuo loppuPelasin kans tuon Layers of Fearin tossa kuukausi takaperin. >observer_ olin ennakkotilannu aikoinaan niin LoF oli mukana kans. Steamin kellossa oli 3.3 tuntia ja ihan sopivan pitkä oli tommoseks peliks. Ihan ok kävelysimulaattori muttei tuota toista kertaa varmaa jaksa pelata läpi ellei halua kaikki saavutukset unlockata.Ja vaikkei oliskaan kauhupelien ystävä niin on tuota helppo mun mielestä pelata kun ei ole "kuolemis" vaaraa
Tämä on kyllä heittämällä mulle GOTY2020 siinä missä GoW oli minun GOTY2019.
....mutta DarkSiders III julkaistiin 2018 ja niin myös God of War.

"Mulle" se on goty2020. En pelaa pelejä lähes koskaan julkaisussaan
Darksiders III (PS4 Pro)
Todella huippuluokan peli kuitenkin, olen pelannut tätä jo aika paljon (liki 10 tuntia) enkä ole löytänyt pelistä vielä mitään valitettavaa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.