Viimeksi pelaamasi peli ja mietteitä siitä

Impostor Factory (PC)

Pelisarjan ensimmäinen osa, To The Moon, on yksi kaikkien aikojen lempipelejäni ja pidän sitä ehkä parhaana videopelitarinana, jonka olen kokenut. Ensimmäinen peli, joka sai tipan linssiin. Toinen osa, Finding Paradise, on myös erinomainen. Tämä kolmas on kuitenkin vähän pettymys. Koska pelissä ei tietysti ole hirveästi muuta kuin tarina, en voi sitä hirveän syvällisesti analysoida mitään spoilaamatta. Tässä siis spoilerissa tiiviisti oma mielipide: ihan kiva, mutta aika korkealentoinen. Tuntui lopulta, että tämä peli oli vain sitä varten, että seuraava voidaan tehdä. 2/5.

Just a To the Moon Series Beach Episode (PC)

Sarjan neljäs osa tekee paluun juurilleen ja ohjattavana on taas tutut hahmot, Eva ja Neil. Tällä kertaa vähän kevyempää tekemistä, eli lomailua rantamaisemissa. Jokin kuitenkin on pielessä.

Kuten sanottua, To The Moon ja Finding Paraside ovat mielestäni erittäin hyviä, mutta Impostor Factorysta en oikein pitänyt. Rantaepisodista tykkäsin taas tosi paljon. Pariksi tunniksi paluu tähän maagiseen Kan Gaon luomaan maailmaan. Ilmeisesti tämä peli näyttelee saagan toista loppua, hyvää tai huonoa. Toisen lopun, nimeltään The Last Hour of an Epic TO THE MOON RPG, piti tulla jo vuosi sitten, mutta vielä odotellaan.

Jos tätä lähtee pelaamaan ja edelliset peli on pelattu, suosittelen lämpimästi lukemaan kertaamaan vaikka Wikipediasta edellisten pelien juonikuviot läpi, ja sen jälkeen vielä kertaamaan pelisarjan hahmot. Muuten menee paljon referenssejä ohi.

Omana pelinään tämä on tietysti aika pieni, mutta kokonaisuus humioonottaen taas palataan sinne 5/5-arvosanaan. Hauskaa, että mokomakin RPG Makerilla tehty pelisarja on kulkenut mulla mukana ja yli vuosikymmenen, mutta silti se aina säväyttää. Kan Gao ja tiiminsä ovat neroja.
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
298 484
Viestejä
5 088 259
Jäsenet
81 490
Uusin jäsen
oeen

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom