Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
...eli RE6 skipattiin ja siirryin suoraan Revelations 2. Revelationsit nyt tulivat mukaan, vaikka eivät pääsarjaa olekaan. Vielä jäljellä RE7, Re2 remake, Re3 Remake ja RE Village.
RE7 on mun mielestä hyvä, ainakin verrattuna vitoseen tai kutoseen. Eihän sillä ihan kauheasti ole muitten sarjan pelien kanssa tekemistä kun ehkä korkeintaan loppua kohden, mut kyllä siinä monta sarjalle ominaista juttua on. Edestakas ravaaminen kartanossa, niukka inventorytila ja ainakin jonkinverran resurssien kanssa puljaamista. Ei sitä tosin mitenkään voi kieltää etteikö vahvan alun jälkeen homma lässähtäis vähän kasaan just sillä hetkellä kun sieltä Bakerien talosta astut pihalle, jonka jälkeen se alkaakin painottamaan enemmän ihan rehtiä ammuskelua kun juurikaan mitään muuta. Outoa sinällänsä kun pelin demot oli ihan selkeästi apinoitu P.T:n demosta ja lopputulos olikin sit toisaalta onneks vähän tutumpaa kamaa.Resident Evil 7 Biohazard - skriptattua goretaskulamppukauhua. Tavallaan vie sarjaa takaisin kohti klassista Ressaa, mutta ei sitten kuitenkaan. Tunnelmaltaan mieleenpainuva ja olihan tämä ensimmäisellä pelikerralla huisin pelottava, mutta pelattavuudeltaan melko heikko esitys. Kalansilmäkamera ja kuolemattomilta vihollisilta juoksentelu ei innosta. Bakerien kartanon jälkeen loppupeli turhaa täytettä. Verellä läträtään jo omaan makuuni liikaa, ja tässä on otettu vähän liikaa mallia P.T. , Outlast, Amnesia ja muista "trendikauhuista".
Resident Evil 2 (remake) - mielettömän hyvä remake, vaikka ei napakymppi. Intensiivinen, muttei varsinaisesti pelottava. Hardcorella vetäsin Claire 1st, Leon 2nd. Takapakkia alkuperäisestä ottaa musiikin puute ja kahden hahmon keskinäisten tarinoiden sovittaminen (...joka ei nyt alkuperäisessäkään super ihmeellinen ollut). Poliisiasema on aivan erinomainen. Mr.X riittäisi toisen hahmon tarinaan. Ruutipurkkien yhdistelystä en pidä, hilloan niitä vaan sitten puoli peliä arkussa.
![]()
Resident Evil 3 (remake) - ...mielettömän huono remake, joka hävittää lähes kaiken mikä teki Nemesiksestä omanlaisensa kokemuksen. Pelin erinomainen osuus mahtuu demoon, muuten on vähän keskinkertaista. Lyhyt. Ekalla pelikerralla ihan oknp. Uudelleepeluuarvoa yritetään tuoda ostettavilla lisäaseilla ja muilla, jotka minusta lähinnä pilaavat sen vähänkin tutkimisen tarpeen. Halusin Raccoon Citya enemmän, en vähemmän. Kakkosen dlc-pikkutarinoihin ja RE Resistance -moninpelihömppään käytetty aika olisi pitänyt panostaa tähän. Nyt tuntuu lähinnä RE2 remaken maksulliselta dlc:ltä.
Resident Evil Village - jaa-a, mitähän tästäkin sanoisi. Tuli mieleen Army of Darkness, Van Helsing ja Castlevania - ei Resident Evil. Ihmissusia, vampyyreja, eläviä nukkeja, mitä helvettiä nyt taas? Kalansilmäkamera ja äärettömän pieni FOV häiritsevät entistä enemmän, kun toimintaan panostettiin täysillä. Pyörin luvattoman kauan eri huoneissa kun ei ton kameran vuoksi meinannut löytää mitään. Kävely on hidasta ja toiminta lähinnä sitä että pakittaa nakutellen pääosumia. Yrittää vähän olla uusi RE4 FPS-kuvakulmasta, mutta liian pintapuolista toimintaa. Villagen ja RE7 pitäisi olla ihan oma kauhutoimintasarjansa - en tiedä olisinko kumpaakaan pelannut ilman sarjan nimeä. Pahasti haisee nimellä ratsastaminen. Kylä ja linna olivat ihan oknp, niiden jälkeen loppupeli melko väkinäistä. Jotenkin silti pidin ehkä hitusen enemmän kuin RE7. Saatan antaa uuden mahdollisuuden sitten, kun 3rd-person kameran tuova DLC julkaistaan.
![]()
Koitan olla spoilaamatta mitään kun et ole vielä kovin pitkällä pelissä. Se on tietty tasapainoilua aina sen kanssa kuinka kauan taustoitetaan ja milloin se varsinainen peli sitten kunnolla pääsee käyntiin. Tietty aika paljon yhtymäkohtia jää ymmärtämättä, varsinkin siinä kohdassa kun homma pääsee käyntiin, jos ei ole aikaisempia pelejä pelannut, mutta minusta se on ihan fiksusti rakennettu niin että ilmankin pärjää. Nuo "10/10" revikat on tehty koko pelin perusteella.God of War (PC)
Ensimmäinen GoW-peli itselle. Alussa vaikutti kiinnostavalta mutta nyt jotenkin aika unohdettavan ja geneerisen oloinen. Piti käydä tutkimassa revikoita mikä tässä piti olla niin hyvää. Melko alussa vielä, mutta hienohkoiden grafiikoiden ohella taistelu ei ole kyllä mitään maata mullistavaa. Kirveen heittely ja sillä tappaminen ... no siitä puuttuu jotenkin se voiman tunne kokonaan, vähän kuin nakkelisi jotain heinäseivästä ympäriinsä. Eikö Kratos ole joku ns. god killer mutta kuolee tässä kyllä pahimmillaan parista iskusta. Tarinakin aika yhdentekevän oloinen vielä tässä vaiheessa vaikka yritetään viedä isä-poika teemalla eteenpäin. Pelimekaniikat aika geneeristä huttua. Kyllä tämä varmaan läpi menee mutta odottelen ehkä enemmän että pääsen pelaamaan jotain muuta. Ehkä tässä pitää olla GoW:in maailma ja hahmot tuttuja että tämä iskee? Mutta revikoiden 10/10 arvosanoja en kyllä tässä pelissä näe.
Saisi olla kyllä vähän paremmin tasapainotettu kun tappelee näitä tusina vihollisia vastaanGod of War (PC)
Ensimmäinen GoW-peli itselle. Alussa vaikutti kiinnostavalta mutta nyt jotenkin aika unohdettavan ja geneerisen oloinen. Piti käydä tutkimassa revikoita mikä tässä piti olla niin hyvää. Melko alussa vielä, mutta hienohkoiden grafiikoiden ohella taistelu ei ole kyllä mitään maata mullistavaa. Kirveen heittely ja sillä tappaminen ... no siitä puuttuu jotenkin se voiman tunne kokonaan, vähän kuin nakkelisi jotain heinäseivästä ympäriinsä. Eikö Kratos ole joku ns. god killer mutta kuolee tässä kyllä pahimmillaan parista iskusta. Tarinakin aika yhdentekevän oloinen vielä tässä vaiheessa vaikka yritetään viedä isä-poika teemalla eteenpäin. Pelimekaniikat aika geneeristä huttua. Kyllä tämä varmaan läpi menee mutta odottelen ehkä enemmän että pääsen pelaamaan jotain muuta. Ehkä tässä pitää olla GoW:in maailma ja hahmot tuttuja että tämä iskee? Mutta revikoiden 10/10 arvosanoja en kyllä tässä pelissä näe.
Joo tuon firman pelit alan kiertämään kaukaa. Valhalla oli yhtä puuduttavaa pelattavaa ja sekin jäi kesken.Far Cry 6
Kyseisen pelin ketjuun kirosin jo Ubisoftia ja tätä peliä aiemmin ja kiroan nyt tänne lisää. 17 tuntia jaksoin ja lopussa oli pakko pitää taukoja ja ottaa pala kerrallaan. Enää en jaksanut ja poistin koko pelin.
On vain jännä, miten Ubisoftin pelit huononee. Jokainen peli on mekaanikoiltaan samanlainen ja oikeastaan kaikkia nykypelejä vaivaa seuraavat ongelmat: liian iso ja tyhjä kartta, tyhmä tekoäly ja itseään toistavia tehtäviä. Far Cry 6 ei säästy tuolta. Maailma on tylsä, ei houkuttele tutkimaan ja kartta on yksinkertaisesti aivan liian iso. Mikään paikka ei lopulta nouse esiin tyylillä: "onpas mielenkiintoinen paikka, hyvä kun löysin tänne!". Tekoäly on surkeaa. Jos vedät sniperillä kaukaa puskasta vihollisia, kaikki jäävät seisomaan ja ihmettelemään, kunnes viimeinenkin on kuollut. Äsken piti puolustaa yhtä rakennusta ison konekiväärin takana ja viholliset juoksivat vain yksi kerrallaan aukion läpi suoraan luotisateeseen. Viholliset myös spawnaavat uudelleen jo tyhjennettyyn paikkaan suunnilleen selän kääntämällä.
Itseään toistavat tehtävät ovatkin pahin ongelma. Tehtävät ovat aina joko tyyliä "mene paikkaan ja tapa henkilö X" tai "mene paikkaan ja tuhoa kohde Y". Kaikkia paikkoja, minne tarina vie, pitää melkein varautua suojelemaan tyhmiltä vihollisilta. Tiesulkujen ja ilmantorjunta-aseiden tuhoaminen on taattua Ubisoft-tyylistä copypastea. Peli ei myöskään anna paljon vapauksia tehtävissä. Esimerkiksi yhdessä tehtävässä piti ensin tuhota ilmantorjunta-ase ja sitten varastaa helikopteri ja lentää se pois. Varastin ensin helikopterin ja lensin matalalla tuhoamaan ilmantorjunta-aseen. Tämä ei kuitenkaan riittänyt pelille ja piti mennä varastamaan vielä uudelleen spawnannut helikopteri. Lisäksi maailma on niin staattinen, ettei tehtävillä tunnu olevan vaikutusta. Tuhosin vihollisten öljyvarastot ja öljyputket ja hahmojen mukaan tämän pitäisi rampauttaa vihollinen. Autoja, tankkeja, veneitä ym. oli vihollisilla silti yhä käytössä yhtä paljon. Sitten vielä väkisin tungetut RPG-elementit. Rasittavaa, että pitää miettiä jotain aseiden leveliä tai ammustyyppejä. Tarinakin on ihan samaa kaavaa kuin aiemmin, eli yksi päävihollinen ja sitten kapinalliset valtaavat aluetta itselleen.
Vaikea keksiä tuosta mitään hyvää. Alkuun tuo oli ihan rentoa aivot narikkaan -ammuskelua ja pari tehtävää oli jopa kohtuullisen hyviä. Mutta peli alkoi toistamaan itseään liian pahasti ja olisi pitänyt poistaa jo aiemmin. AC Origins taitaa olla viimeisiä Ubisoftin hyviä pelejä ja olisi Game Passissakin tarjolla. Täytyy silti pitää vähän taukoa tämän jälkeen, jotta Ubisoft-ähky helpottaa![]()
Oon pelannu God of War 1-3 ja tuo uusin on ihan erilainen erilaisessa ympäristössä. Tykkäsin tästä uudesta dark soulsmaisesta taistelusta, mutta petyin kun peli huijasi olevansa avoimen maailman peli, mutta paljastui nopeasti vain nätiksi kapeaksi putkeksi. Ihan hyvä peli, meikästä 8/10, jos tykkää nätistä grafiikasta niin ehkö jopa 9/10.God of War (PC)
Ensimmäinen GoW-peli itselle. Alussa vaikutti kiinnostavalta mutta nyt jotenkin aika unohdettavan ja geneerisen oloinen. Piti käydä tutkimassa revikoita mikä tässä piti olla niin hyvää. Melko alussa vielä, mutta hienohkoiden grafiikoiden ohella taistelu ei ole kyllä mitään maata mullistavaa. Kirveen heittely ja sillä tappaminen ... no siitä puuttuu jotenkin se voiman tunne kokonaan, vähän kuin nakkelisi jotain heinäseivästä ympäriinsä. Eikö Kratos ole joku ns. god killer mutta kuolee tässä kyllä pahimmillaan parista iskusta. Tarinakin aika yhdentekevän oloinen vielä tässä vaiheessa vaikka yritetään viedä isä-poika teemalla eteenpäin. Pelimekaniikat aika geneeristä huttua. Kyllä tämä varmaan läpi menee mutta odottelen ehkä enemmän että pääsen pelaamaan jotain muuta. Ehkä tässä pitää olla GoW:in maailma ja hahmot tuttuja että tämä iskee? Mutta revikoiden 10/10 arvosanoja en kyllä tässä pelissä näe.
Se kyllä oli tuon pelin heikkous. Liian samanlaisia vihuja ja tylsät bossitaistelut. Muuten loistopeli.Minä taas tykkään kovasti tuon pelin putkesta. Vihollisiin enemmän vaihtelua vaan olisi kaivannut.
Tässähän Controlli yritti vähän korjata, mutta itestä tuntu menevän johonki grindauksen puolelle enemmän kun samoja alueita nuohottiin ja jotain radial questeja siellä jotka oli vaan pelkkää pumpumia.Edit: ja joo, missasit jonkun kerättävän paskan niin ei asiaa perääntyä 3m keräämään sitä koska pelialue nyt vaan meni eteenpäin sen verran että raja tuli vastaan taaksepäin.
Rez Infinite
Tämä taisi olla virtuaalipeli ja vissiin sellaiseen suunniteltukin, padilla tosiaan vähän kökköä.
Tämä tuli kahlattua läpi, pelikello taisi näyttää rapiat 50 tuntia. Tykkäsin kyllä loppuun asti pelistä, ja tarinassa oli muutama yllättävä ja koskettavakin hetki.Persona 5 Strikes
Parempi puolisko on Persona-sarjan fani, ja nyt kun Strikes oli PS plussan kautta saatavilla päätin ottaa pelin testiin. Kyseessä on sarjan ensimmäinen action-RPG, ja se on myös alkuperäisen Persona 5:n (sekä Persona 5 Royalin?) jatko-osa.
Aiemmista osista minulla oli hyvin pintapuolisesti tietoa, eli P5:n tarina ei ollut kovin tuttu. Tämä ei ole haitannut Strikesin pelaamista mitenkään, joskin ryhmän jäsenien taustat eivät luonnollisestikaan ole niin hyvin tiedossa - sitä varten pitäisi aiemmat osat pelailla läpi.
Alkuun pelin taistelu tuntui aika vaikeasti hahmotettavalta, mutta siitä se pikkuhiljaa lähti kun oppi hyödyntämään muita ryhmän jäseniä, fuusioimaan personia sekä käyttämään taktista näyttöä (eli pelin saa ”seis”, ja voi katsoa mitkä erikoistaidot parhaiten tehoavat vihuihin).
Peliä takana vajaa 15h ja on kyllä imaissut vahvasti mukaansa. Tiimin jäsenet ovat hyvin kirjoitettuja, hyvää huumoria ja lisäksi pelin soundtrack on täyttä timanttia. Kuulokkeet päässä kun vihuja niittaa kanveesiin niin samalla tulee vaan jammailtua musiikin tahtiin - ei muuten moni peli pysyy samaan! Tällä hetkellä arvosanani pelille on 9+/10, ja vahva suositus jos yhtään action-JRPG:t kolahtaa!
Kahesti pelannut PC:llä läpi ja empä voi sanoa ku että ehkä tuo ruudunpäivitys ei ollut sieltä vauhikkaimmasta päästä, mutta ei se nyt mitenkää häiritsevästi nykinyt.Subnautica (PS4)
Muutama pointti kuitenkin syytä mainita. En tiedä, paljonko johtui Pleikkarista, mutta tekninen toteutus oli korkeintaan keskitasoa. En tykkää konesodista, pelailen PC:n ohella konsolillakin ihan sujuvasti, mutta tässä kohtaa kokemus oli aika heikko. Ensinnäkin ruudunpäivitys oli vajavaista, jatkuvasti ehkä tasaista 40-jotakin. Sulavuudesta ei siis voi puhua, joskin siihen jossain määrin pelin aikana tottui. Silti välillä kaloihin sihtailu oli hankalaa. Myöskin tekstuuripoppailu oli aika karseaa, monesti maanpinta ja erilaiset hylyt pompsahtivat näkyviin harmaasta usvasta, jolloin ei aina voinut tietää, jatkuuko vaikkapa luola, ennen kuin on käynyt ihan perällä. Välillä olin hylyn luona, eikä sitä näkynyt missään. Pyörin paikalla vähän aikaa ja sitten se pomppasi yhtäkkiä näkyviin. En siis tiedä, kärsiikö PC-versio vastaavista, toivottavasti ei. Lisäksi pelissä on muutama todella ärsyttävä bugi. Tein erään kulkuneuvon ja parkkeerasin sen erään luolan suulle ja lähdin sieltä pois tutkimaan muuta paikkaa. Kun sitten myöhemmin tulin takaisin, oli kulkuneuvoni kadonnut maan sisään, kirjaimellisesti. Väyrystä lainatakseni, voiko vitutukseen kuolla. No ei tässä kohtaa, sen kun teki uuden, mutta materiaalien hankinat vie oman aikansa. Kyseinen kulkuneuvo muutenkin tykkäsi välillä jumittaa, jos sillä liikkui kaltevalla pinnalla. Ainoa keino, jonka keksin auttavan, on ladata aiempi tallennus. Kannattaa siis olla tarkkana, millä liikkuu mitäkin paikkaa tutkien.
Mutta siis, kuten jo aiemmin totesin, kokemukseni oli tästä pelistä silti positiivinen.
Warhammer 40,000: Mechanicus
Voi hitsin vitsi kun haluaisin taas pitää, mutta eäääähhhh.... miten voikin olla, että vuoropohjataktiikoista unohdetaan aina se mahdollisuus nopeuttaa pelin animaatioita, ja sitten katsellaan laahustavia luurankovihollisia, jotain rukoiluanimaatioita ja ammuskeluja maailman tappiin asti. Tuntuu että mun aikaani tuhlataan. Jos tämä olisi vauhdikkaampi pelata, olisin jaksanut varmaan kauemmin kuni nelisen tuntia.
Fallout 3 tuli just läpästyä vihdoin ja vähän jäi ristiriitaset fiilikset. Alussa olin ihan sisällä pelissä ja odotukset tais nousta pilviin siinä vaiheessa. Todella immersiivinen maailma ja ilman fast traveliä pelattaessa joutui vähän suunnittelemaan reittejä panoksia säästääkseen. Kaikki hyvin niiltä osin siis, mutta lopulta liian laiha tarina laski fiilistä. Kuitenkin tykkäsin pelistä paljon ja kuulemma New Vegas parantaa hommaa siltä osin miltä se mulle tällä kertaa vajaaks jäi. Myös nelososa otetaan haltuun, mutta virtuaalimaailmassa, kunhan jossain vaiheessa saan Kat Walk C 2:n hommattua.
Snowrunner (PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, PlayStation 5...)
Offroad "simulaattori" jossa kuljetaan puita ja muuta tavaraa hankalassa maastossa. Tämä on sarjan kolmas peli, nyt tämä alkaa olla jo ihan oikea peli ja hyvä sellainen. Ensin tutkitaan karttaa maasturilla avaten tehtäviä, sitten kun kartta on auki voi alkaa miettimään missä järjestyksessä niitä kannattaisi suorittaa. Ajaminen on suurimmaksi osaksi hidasta lyllerrystä ja tarkkaa ohjausta, usein tarvitsee myös vinssiä kun auto jää kiinni mutakuoppaan tai suolle.
Pelin ärsyttävin juttu liittyy vinssiin käyttöön. Ympärillä voi hyvinkin olla 20 puuta joihin vinssin saisi kiinni ja oletus valintana on puu auton takana, eli pitää napuittaa gamepadin nappia 20 kertaa että valinta siirtyy edessä olevaan puuhun johon haluaisin. Uskomattoman typerä systeemi, auttaisi paljon jos vinssin paikkaa voisi ohjata ja vaihtaa gamepadin tatilla. Ratille löytyy hyvin asetuksia, mutta itse pelaan gamepadilla.
Simulaatio on ihan riittävä ja peli sijoittuu oikeaan maailmaan, mutta täytyy sanoa että rikkoo vähän tunnelmaa kun ylemmän luokan rekka selittämättömästi kulkee suolla yhtä hyvin kuin maantiellä. Lähes samannäkönen alkupelin rekka ei taas kulje samalla suolla ollenkaan. Toinen pieni tunnelman rikkoja on että kun hinaa toista autoa niin se kulkee perässä ilman kuljettajaa ja tottelee kaasua ihan kuin ajettava auto. Juonta pelistä ei näytä löytyvän, ja mietin että ois ollu ihan hauska jos peli kertoisi kahdesta työmiehestä, se toinen ukkeli vois hypätä auton hinauksessa sinne toiseen autoon ohjaamaan.
Pelin käyttöliittymä on myös vähän hankala ja on kummallista että peli jättää kertomatta tärkeitä asioita, kuten esim. paljonko tilaa vie laudat, teräspalkit, ruokalähetykset, jne.
Neuvoksi aloittelijoille, ettei kannata edes yrittää lähteä lumimaisemiin ennen kuin on löytänyt Michicanista (aloitusalue) kaikki autot ja päivittänyt ne.
Hyvä peli vaikkei rekat tai kuljetustehtävät alkuksi kiinnostaisi ollenkaan.
4/5
Ite sinänsä tykkäsin Raftin juonesta ja lautan rakentelusta, mutta täysin samaa mieltä noista lopussa avattavista varusteipäivityksistä; mitä niillä tehdään, kun peli on läpi, jokainen saarityyppi koluttu kymmeneen kertaan ja lautta on kaupungin kokoinen.RAFT
1.0 läpäisty.... ja eihän tästä loppujen lopuksi jäänyt oikein mitään käteen, lähinnä hauskat muistot ehkä ensimmäisestä ~5 tunnista moninpelisähläystä.
Suurin piirtein toisen tarinasaaren kohdalla pelistä loppuu mielekäs suorittaminen, ja loppu on vaan pika-ajelua tarinasaarelta seuraavalle. Lautta jää melko nimelliseksi osaksi peliä, ellei saa motivoitua itseään täyden utilitarismin sijaan rakentelemaan jotain kaunista ilman sen ihmeellisempää syytä. Minä tarvitsen ulkoisen motivaattorin grindaamaan tarvikkeita ja parantelemaan asioita. En jaksa nähdä vaivaa, jos asiasta ei ole enää mitään selvää hyötyä. Vielä kun peli on jo läpi, avautuu titanium tason miekka ja pari muuta tarviketta. Mitä niillä pitäisi enää sitten tehdä? Lisäksi peli joka kutsuu itseään nimellä "lautta" on lopussa first person puzzle-tasohyppelyä. EHhhhh...
Minusta tuntuu, ettei survival pelien suunnittelijat osaa suunnitella survival-pelejä, koska yleensä kun perustarpeet on tyydytetty ja alun sudenkuopista selvitty, niin peleistä tulee täysin triviaaleja. Jopa 50+% rakennettavista asioista voi olla ihan täyttä ajanhukkaa. Sama nimittäin vaivaa kokemukseni mukaan ainakin Green Helliä, The Survivalistsia, Nom Nom Galaxya, Astroneeria ja Portal Knightsia. Todella nopeasti huomaa, että peleissä on syvyyttä kuin kahluualtaassa.
...ja sitä tarinaa ei kyllä jaksanut yksikään meidän viidestä pelaajasta seurata.
Jos survival-genre kiinnostaa,
---
Early access peli tuo on ollut jo kuutisen vuotta, joten valmista ei kannata odottaa ihan hetkeen
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.