- Liittynyt
- 06.11.2016
- Viestejä
- 179
Mysteeri. Auto ei enää käynnisty. Starttaa kyllä ainakin pätkissä, mutta ei yritäkään käyntiin. Yksi tulppa näytti kuivalta. Auto Citroen C4 1.6, -04, 293tkm. Bensapumppu näyttäisi toimivan. Nyt laitoin akun lataukseen. Tulpat vaihdoin muutama päivä sitten, mutta auto kyllä toimi uusillakin tulpilla.
Muut valot sammuu, mutta moottorivalo jää päälle. En tiedä missä polttoainesuodatin mahtaa olla.
Nämä oli ainakin aikaan tarkkoja tulpista, NGK:ta hyljeksivät jostain syystä. Orkkistulpat ja lisäksi kärkivälin säätö asennettaessa on näissä ihan suositeltavaa, tuskin se kuitenkaan noin nopeasti niistä olisi suuttunut.
Kampiakselin asentotunnistin ehkä? Jos ei tunnista kierroksia niin ei muistaakseni ruiskutustakaan tapahdu tuossa Marellissa. Vikakoodit lukuun, turha tuon kanssa on turata enempää, mahdollisuuksia on vaikka kuinka.