Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Onko kukaan onnistunut löytämään 0,5T tai 1T SK Hynix Gold P31 M.2 nvme:tä Euroopasta? Englannin Amazonilla moinen on listattu, mutta valitettavasti ei toimita Suomeen.
Aseman pitäisi olla hyvä läppärissä, sillä se on suht nopea ja virtapihi.
Puolisen vuotta olen tuollaisella ajellut pelikoneessa. Hyvin on toiminut eli en osaa mistään valittaaOnko tästä kokemuksia?Uusi tikku pitäisi saada.Vanha 970 plus jää peleille.
![]()
PNY 1TB XLR8 CS3040, M.2 2280 SSD-levy, NVMe, PCIe Gen4 x4, 5600/4300 MB/s - 129,00€
Tekniset tiedot : Kapasiteetti : 1TB Form Factor : M.2 2280 Väylä : PCIe Gen4 x4 Maksimi vaiheittainen lukunopeus : Jopa 5600 MB/s Maksimi vaiheittainen kirjoitusnopeus : Jopa 4300 MB/s NANDwww.jimms.fi
Oliko tässä mitään isompaa eroa Samsung 980 Pro levyyn?
Samsung PM9A1 SSD PCIe 4.0 NVMe M.2 - 1TB (BULK) | Edullinen
124,77 € SSD (Solid State Drive), 1 TB, sisäinen, tiedonsiirtonopeus: 7000 MB/s (luku) / 5100 MB/s (kirjoitus), IOPS: 1000000 IOPS (luku) / 850000 IOPS (kirjoitus), koko: M.2 2280 (80mm), kanssa jäähdytyselementti (tarkista yhteensopivuus ennen ostamista), PCI-Express 4.0 x4 yhteys, NVMe 1.4...www.proshop.fi
Uusi Samsung 970 Evo Plus 500Gt NVME levy kerää tasaiseen tahtiin Smartiin 0F "Number of error information log entries" ilmoituksia. Mikähän mättää vai onko ominaisuus tälle levylle?
Tässä nyt muutamassa tunnissa tullut n. 90kpl näitä. On kiinni B360 piirisarjaisessa emossa. Kokeilin myös asentaa Windows 11 oletusajureiden tilalle Samsungin oman NVME ajurin ja Magician softan mutta ei vaikutusta.
Verrokkina toisessa koneessa 2-3 vuotta käytössä ollut Intel 760P:ssä sama arvo on edelleen 0.
Uusi Samsung 970 Evo Plus 500Gt NVME levy kerää tasaiseen tahtiin Smartiin 0F "Number of error information log entries" ilmoituksia. Mikähän mättää vai onko ominaisuus tälle levylle?
.................
Entry[ 0]
.................
error_count : 0
sqid : 0
cmdid : 0
status_field : 0(SUCCESS: The command completed successfully)
parm_err_loc : 0
lba : 0
nsid : 0
vs : 0
cs : 0
No eihän se onnistu millään ilman erillistä boottimediaa. Mutta "diskpart clean all" on yksi vaihtoehto windows-tikun promptin kautta.Mikä on muuten paras keino tyhjentää secure erasea vastaavalla tavalla m2 käyttislevy koneessa jossa se on ainoana levynä ja sisältää käyttiksen? Tuohan ei silloin onnistu Magicianilla.
Kryptaat sen esim. bitlockerilla. Sen jälkeen et vain anna kenellekään salasanaa ja se on pakko vetää sileäksi jos jos levylle haluaa tehdä yhtään mitään.Näin tuon väitteen jota oli ylempänä lainattu mutta silti vähän outoa, että
Ilmoitusta tulee jatkuvasti lisää. En löytänyt suoraan windowsille sopivaa softaa jolla voisi lukea tuo login tarkemmin.
Mikä on muuten paras keino tyhjentää secure erasea vastaavalla tavalla m2 käyttislevy koneessa jossa se on ainoana levynä ja sisältää käyttiksen? Tuohan ei silloin onnistu Magicianilla.
No eihän se onnistu millään ilman erillistä boottimediaa. Mutta "diskpart clean all" on yksi vaihtoehto windows-tikun promptin kautta.
Mutta eihän tuo ole mikään secure eraseen verrattavissa oleva, vaan tiedot lienee kohtalaisen helposti palautettavissa...No eihän se onnistu millään ilman erillistä boottimediaa. Mutta "diskpart clean all" on yksi vaihtoehto windows-tikun promptin kautta.
Oisko sulla jotain lähdettä näyttää missä tiedot on kohtalaisen helposti palautettu levyltä, joka on kirjoitettu täyteen nollaa?Mutta eihän tuo ole mikään secure eraseen verrattavissa oleva, vaan tiedot lienee kohtalaisen helposti palautettavissa...
Pelkkä clean ei, mutta:Ei diskpart clean all kyllä kirjoita nollaa täyteen mielestäni. Sehän menee sekunnissa läpi...
Datan palautus SSD levyiltä ei ole enää niin yksinkertaista kuin vanhoista mekaanisista levyistä, toimii pikkasen eri tavalla.Mutta eihän tuo ole mikään secure eraseen verrattavissa oleva, vaan tiedot lienee kohtalaisen helposti palautettavissa...
Onhan näitä ohjelmia, joilla saa secure erasen tehtyä, mutta itse en syystä tai toisesta oikein luota sellaisiin, kun en varsinaisesti näe, mitä ohjelma tekee. Itse olen viime aikoina täyttänyt levyn jollain ison tiedoston kopioilla tällaisella netistä löytämälläni skriptillä:
for /l %f in (1,1,500) do copy 1.mp4 N:\%f.mp4
Tuo tekee 500 kopiota 1.mp4-tiedostosta N-levylle nimillä 1.mp4-500.mp4.
Parhaita ssd mitä on.Tuli hankittua WD Black SN850 1TB 150€ hintaan.Toivottavasti olisi hyvä levy.
No hinta oli ainakin hyvä.Samsung 980Pro olisi ollut pari kolme kymppiä kalliimpi.Pääsee ensi viikolla kasailemaan uutta settiä niin sit näkee et miten toimii.Parhaita ssd mitä on.
Käytetyn läppärin kylkiäisenä tuli tommonen Intelin SSD levy.
Osaako tästä joku kertoa miksi uutena ollut tuhottoman kallis?
![]()
SSDSC2BX800G4P Intel DC S3610 Series OEM 800GB SATA-6GBPS
SSDSC2BX800G4P Intel DC S3610 Series OEM 800GB SATA-6GBPS 20NM MLC 2.5Inch 7MM Solid State Drivewww.servertechsupply.com
suomesta ei saa mutta ulkomailla vieläkin satoja euroja
Tuota en huomannutkaan, että Magicianilla voisi tehdä boottitikun. Ehdin jo ratkaista ongelman tuota viimeksi kysellessä, kun UEFIsta sai kuin saikin ajettua Secure Erasea vastaavan tyhjennyksen kunhan asetti ensiksi levylle salasanan.Magicianilla voi tehdä boottaavan secure erase -tikun. Lisäksi hieman parempien emojen BIOSista löytyy myös ko. toiminto.
Tarvis saada joku semi hyvä halpa 1tb lätty suomesta oisko suositella.
Hyvä:
Samsung 970 EVO Plus SSD M.2 2280 - 1TB | Edullinen
107,48 € SSD (Solid state drive), 1 TB, sisäinen, Tiedonsiirtonopeus: 3500 MBps (luku) / 3300 MBps (kirjoitus), IOPS: 600000 (luku) / 550000 (kirjoitus), 1GB LPDDR4 cache, M.2 2280 (80mm), M.2 2280 (80mm), PCI-Express 3.0 x4 NVMe 1.3 (Non-Volatile Memory Express), 256-bit AES kryptering, TCG...www.proshop.fi
Semihyvä:![]()
Samsung 1TB 970 EVO Plus SSD-levy, M.2 2280, PCIe 3.0 x4, NVMe, 3500/3300 MB/s - 140,90€
Tekniset tiedot : Yleistä Kapasiteetti: 1000GB Form Factor: M.2 (2280) Väylä: PCIe Gen 3.0 x4, NVMe 1.3 Mitat (LxKxS): 80,15 x 22,15 x 2,38 mm Pawww.jimms.fi
Halpa:![]()
Kingston 1TB KC2500 NVMe PCIe SSD -levy, M.2 2280, 3D TLC, 3500/2900 MB/s - 129,90€
Ominaisuudet : - Uskomaton NVMe PCIe suorituskyky - Kattava turvallisuustuki (TCG Opal 2.0, XTS-AES 256-bit, eDrive) - Erinomainen pöytäkoneisiin, työasemiin ja HPC (hwww.jimms.fi
![]()
WD Blue SN550 NVMe PCIe M.2 sisäinen SSD 1 TB - Tallennus
WD Blue SN550 NVMe SSD -muistilla parannat kannettavan tai pöytätietokoneen muistia ja suorituskykyä. Nopean NVMe PCIe -liitännän avulla käynnistys- ja latausnopeudet vähenevät huomattavasti.www.gigantti.fi
Hyvä vastaus mut sori unohin kirjottaa et menee siis iha normi sata kiinikkerl ettei mvn2 vai mikä onkaa
Oon ettiny samaa levyä kavereiden buildeihin (suorituskyky on parhaimmasta päästä ja virrankulutus erittäin alhainen) mutta en ole bongannut kuin satunnaisesti Saksan Amazonista, ja eivät silloinkaan toimita Suomeen.Onko kukaan onnistunut löytämään 0,5T tai 1T SK Hynix Gold P31 M.2 nvme:tä Euroopasta? Englannin Amazonilla moinen on listattu, mutta valitettavasti ei toimita Suomeen.
Aseman pitäisi olla hyvä läppärissä, sillä se on suht nopea ja virtapihi.
totta, alle 100€ saa jo terasenSaahan sitä toki pyytää, mutta harva varmaan on valmis tuosta moista maksamaan kun isompaakin ja käytännössä yhtä laadukasta levyä saa halvemmalla.
Tokihan tuossa on maksanut myös kestävyys, jota tarvitaan palvelinkäytössä. Näyttäis olevan 5300 TBW. Harvemmin firmat kuitenkaan ostaa noin vanhoja levyjä palvelinkäyttöön.
Solid Snake-Oil Storage: This SSD Is Aimed at Audiophiles
This SSD purportedly makes your audio sound better.www.tomshardware.com
Kai porukalla on jo tilaukset vetämässä?
Oon ettiny samaa levyä kavereiden buildeihin (suorituskyky on parhaimmasta päästä ja virrankulutus erittäin alhainen) mutta en ole bongannut kuin satunnaisesti Saksan Amazonista, ja eivät silloinkaan toimita Suomeen.
Vaikuttaa tuotteelta jota ei saa Euroopassa laisinkaan. Aasiassa ja P-Amerikassa sitä kyllä saa..
Minkälaisen adapterin/sisäisen kotelon tarvitsen että voin tehdä ostamastani SSD levystä (Kingston A2000 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe SSD (SA2000M8/1000G) (SA2000M8/1000G) ) boottavan levyn vanhaan GIGABYTE GA-H61M-D2P-B3 emoon? Oon aika kujalla tällä hetkellä kun NGFF adaptereita tuntuu kyllä löytyvän hyvin mutta ei NVMe oikein löydy.
Lukases tuo, niin pitäisi selventää asiaa...Auttakaa aloittelijaa,hiukan pihalla mitä eroa on pci-e ja M.2 porteilla.M.2 ,sen taisin hiffata,siihen voinee nakata ssd kortin.Entä tuo pci-e ja siihen sopivat komponentit?
Vaikea sanoa, onko tuo jokin pci-e aic purkkaviritys ja/vai hyödyntääkö ssd:si (epävakaasti ylikellotettua) ramia kirjoitusvälimuistina?Jaa tämän takiako mun pelit tökkii?![]()
Noin vanhassa emossa ei ole tukea NVME bootille, joten et luultavasti saa bootattua siltä levyltä suoraan mitenkään. SATA pohjaisella M2 tai perus 2,5" SATA SSD levyllä pitäisi toimia.
NVMe SSD via PCIe not Booting Windows 10 64 Bit Solved - Windows 10 Forums (tenforums.com)
Edit. Toinen vaihtoehto vaihtaa 7X sarjan emoon, jossa on ilmeisesti NVME tukevia bioseja saataville (olettaen että jostain noita vielä löytää).
Vitsillähän tuon heitin. 4x2TB Corsair MP600 raid0 suoraan emolevyllä. Eivät siis edes täyden kapasiteetin Pcie4-nopeuksilla. Aiemmin oli pcie4 AiCissa mokomat mutta otin pois tarpeettomana. Ei ollut vaikutuksia nopeuksiin ja AIC jääköön laajennusvaralle. Emona Gigabyten Designare TRX40.Vaikea sanoa, onko tuo jokin pci-e aic purkkaviritys ja/vai hyödyntääkö ssd:si (epävakaasti ylikellotettua) ramia kirjoitusvälimuistina?
Itselle riittää tämän antiikin aikaisen Samsung pm9a1 m.2-levyn nopeus, eikä töki yhtään pelit.
![]()
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.