Nostetaanpa kissa pöydälle. Alla benchmarkki omasta Corsair MP510 lätystä joka käyttää Phison E12 ohjainta. Käytössä myös uusin mahdollinen firmware jonka lätylle saa, uudempiin lätyn rautarevisioihin kai on saatavilla vielä uudempi firmware.
Kirjoitusnopeudet ovat puolet luvatusta ja se on ilmeisesti tyyppivika kaikille lätyille mitkä käyttää tätä rautaa. Vika ei ilmene esimerkiksi tuoreessa Windows asennuksessa ja ilmeisesti sekin riittää että lätty on pelkkä varastolevy jolloin Windows ei koko ajan kirjoittele sinne tavaraa. Mutta auta armias jos käytät lättyä boottiasemana niin tähän lopputulokseen päädyt ennemmin tai myöhemmin kun ilmeisesti SLC kakku menee täyteen ja lätyn ohjainpiiri ei saa putsattua sitä tarpeeksi nopeasti.
Jos ajat lätylle syväpuhdistuksen (eli kirjoitat sen täyteen nollia) niin silloin vika korjaantuu ennaltamääräämättömäksi ajaksi kunnes se tulee taas takaisin.
Tornihuhut ovat väittäneet että tämä olisi pelkästään AMD Ryzen-alustan ongelma mutta omat testit ovat osoittaneet että tämä väite on täyttä huuhaata. Yllä oleva testi on ajettu Intelin Z490 emolevyllä ja 10700k prosessorilla, täysin sama vika ilmeni myös X570 lankulla ja 3600X prosessorilla kun siinä oli käytetty Windowsia jonkin aikaa.
Lisäksi täysin samaa vikaa on Corsairin foorumeiden perusteella kalliimmassa MP600 lätyssä joka myös käyttää Phisonin ohjainta.