- Liittynyt
- 12.12.2016
- Viestejä
- 3 930
Ja pöh. Kyseessä oli bleeding edge tekniikka (15nm TLC piiri MLC tekniikkaan perustuvalla firmiksellä ja alle 3kk käytöllä millään mittarilla ei ongelmia edes näkynyt). Miten arvostelija voi ylipäätään odottaa testaavan useita kuukausia jotain tuotetta ennen kuin julkaisevan arvostelun kun kilpailevat arvostelijat saa omansa ulos samantien? Sehän on valmistajan tehtävä ja tämän Samsung mokasi, sekä myös korjasi.
Tuosta koko hommasta nousi poru vasta n. 12kk tuotteen julkistuksen jälkeen ja 840 basic asemaahan ei koskaan edes korjattu kun sen myyntimäärät oli niin aneemiset.
Jos olisivat heti laittaneet agressiivisemmat asetukset, niin evolla ei olisi ollut ongelmaa, mutta 120-250GB asemat (joita suurin osa levyista muuten tuolloin oli vielä) saattaisi kärähtää alle takuu-ajan (tosin nekään ei tainneet lopulta kärähtää). Loppuen lopuksi koko homma aiheutti riittävän myrskyn vesilasissa että valmistaja korjasi erheensä. Kingstonista paljon pienempi meteli siitä että vaihtelevat jatkuvasti tuotteidensa sisuksia kun eivät itse valmista mitään muuta kuin markkinointimateriaaleja.
Niin oli. Kaikki tiesivät TLC:n tekniikkana olevan MLC:ta huonompaa ja tiesivät myös pienemmän valmistustekniikan olevan potentiaalinen ongelma. Joten miksi maksaa huonommasta tekniikasta enemmän? Kun noinkin vähän olisivat arvostelijat osanneet ajatella, niin 840 Evon ylistys olisi ollut huomattavasti pienempää. Mahdollisesti olivat lahjottuja, ainakin yksi 840 Evoa ylistänyt arvostelija siirtyi Samsungille töihin. Sattumaa?
840 sai korjauksen, tosin siihen meni 3 vuotta.
Aivan, Samsung mokasi ja vaikka moni tuosta varoitti, "asiantuntevat" eivät sitä mukamas tajunneet. Kingston harrastaa samaa mitä moni muukin valmistaja SSD levyjen ulkopuolella. Tosin Kingstonin levyistä yhdessäkään ei nopeus tippunut lähellekään niin paljon kuin 840:ssa?