- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 1 765
Morjesta,
Olen nyt yrittänyt etsiä foorumeilta ja netistä tietoa että mikä on se oikeasti hyvä ja laadukas sähköpotkulauta, tuntuu olevan hankalampi homma. Olisiko täällä ammattilaisia kertomaan että mikä kannattaisi ostaa, budjetti oli aluksi 500e, mutta venytin sitä tonniin, ymmärrettyäni että sillä ei välttämättä laadukasta peliä saa, en tiedä riittääkö tämäkään. Vaihtoehtoja tuntuu olevan loputtomasti, alkuun pidin kriteerinä että olisi jousitus koska kerran olen TIER:llä ajanut ja se oli kovaa kyytiä ja varsin epämukavaa, onkohan se samanlaista näillä kaikilla? Toisena kriteerinä toimintamatka saisi olla tottakai mahd pitkä ja tehoa sen verran ettei hyydy joka nyppylään. Tottakai laatu ja kestävyys on tärkeitä myös, laadukkaat komponentit jotka todennäköisimmin eivät syty tuleen ladatessa tms.
Omat vaihtoehdot ovat tähän mennessä:
Segway-Ninebot MAX G30E II
E-WHEELS
E2S V2 Max Long Range+
E-Way E-6075FRS
Muut mahdollisesti paremmat vaihtoehdot ovat erittäin tervetulleita.
Muokkauksena olisiko Pure Electric
Advance mistään kotoisin, näyttää ajoasennoltaan aika mukavalta.
Jos budjetti on tonnin niin miksi listalla on jousittamaton 2v vanha Segway-Ninebot MAX G30E II eikä juuri tullut sen uudempi versio eli jousitettu Segway-Ninebot MAX G2. Toinen sen vaihtoehto on sitten Xiaomi 4 Ultra. Toki noiden saatavuus Suomesta suoraan hyllystä näyttää vielä aika heikolta. On kyllä useamman kaupan listoilla mutta jos heti tarvitsee niin joutuu varmaan tilaan ulkomailta.
Onhan TIER:ssäkin ainakin etuhaarukan jousitus mutta kiinteät renkaat taitaa tuoda sen kovimman tärinän jousituksesta huolimatta.