- Liittynyt
- 03.07.2023
- Viestejä
- 58
Kyllä se hinnan heittely ja ajoittainen kalleus taitaa johtua ihan tuulivoimasta ja etenki siitä, että tuulivoiman kyykätessä ollaan kalliin tuontisähkön varassa. Enemmän, tai vähemmän kalliin, joka sekin riippuu monesta asiasta.Tämän päivän kalliiseen hintoihin on kaksi syytä: SE1-FI siirtolinjan huolto ja tuulivoiman tuotanto vähäistä. Ei siis tarvitse keksiä mitään, riittää kun katsoo mikä se tilanne on. Itse sähkölämmittäjänä valitsen kyllä sen pörssisopparin nykyhinnoilla, jos olisi lisäksi sähköauto valinta olisi kyllä selvä.
Kun täytevoimaksi käypänen tuulivoima on nostettu perusvoiman asemaan ja oikeaa omaa perus/säätö voimaa ei ole korvaamaan tuulivoimaa huonon tuoton aikaan, niin tämä on tulos.
Helppo nähdä, että vaikka muut hintaan vaikuttavat parametrit säilyy samana ja vain tuulivoimassa tapahtuu vaihtelua, niin hinta loikkaa ylös tai painuu alas.
Ja on ohi aiheen, mutta meni jo. Enkä jatka.

