Työsuhdepyörän päivitystä olisi edessä ja seuraavaksi tulee täysjousitettu emtb. Käyttö hiekalla, pururadoilla ja oksaisilla poluilla, eli ”trail” painotus. Budjetti alle 4k€.
Emtb puolesta en juurikaan tiedä, mutta loppusuoralla on tällä hetkellä kaksi pyörää, kahdella eri variantilla riippuen onko kalliimpi vielä alennuksessa ensi vuoden alussa. Molemmista olen lukenut hyviä arvosteluja.
- Giant Stance E+1
- Giant Stance E+2
- Cannondale Moterra S3
- Cannondale Moterra S2
Lopulta ostan sen, kumpi tuntuu istuvan paremmin omille välityksille kun olen mittasuhteiltani keskimääistä lyhyempi.
Miksi sitten kirjoitan asiasta kun istuvuus sen kuitenkin päättää kumpaan päädyn? Siksi, että haluan varmistua että:
- ovatko molemmat pyörät teknisesti hyviä hintaansa nähden? Eli hintalaatusuhde kunnossa.
- onko jotain mitä olisi hyvä huomioida jommasta kummasta pyörästä ennen koeajoa ja ostopäätöstä?
- löytyykö kyseisellä budjetilla huomattavasti parempaa peliä omaan käyttöön? Ja millä tavalla parempaa? Sinänsä en kaipaa enää samantasoisia verrokkeja kun joitain olen jo karsinut pois. Eli mitkään ”1-2%” erot eivät kiinnosta, mutta jos samaan rahaan saa jollain tavalla ”20%” parempaa niin sellainen tietysti kiinnostaa.
Kiitosta etukäteen tietäjille
Edit: en saa jostain syystä lisättyä linkkejä pyöriin puhelimella.