- Liittynyt
- 23.10.2016
- Viestejä
- 700
Joops, katsotaan mihin ratkaisuun päädyn.Tankokintaista kuullut paljon plussaa, omat lenkit talvella ovat olleet suht kuntoliikuntaa jolloin liiallinen pukeutuminen kostaantuu hikoilun takia.
Jep yksilökohtaista tosiaan ja voi kestää kauan että löytää itselle sopivan ratkaisun. Toi linkattu lämmitettävä päällinen vaikuttu mielenkiintoiselta, tuu kertoo kokemuksia jos päädyt hankkimaan ja keräämään myös käyttökokemuksia talven ajalta.
Taustaa vielä sen verran että nuorempana on tullut pyöräiltyä vuosikausia työmatkaa kesät talvet, mutta matkaa on ollut vain n. 5km suuntaansa. Silloin tuli nuoruuden voimilla painettua missä kelissä tahansa ja mitä nyt sattui vaatekaapista löytymään päällä.
Nyt sitten useampi vuosi oikeastaan taukoa pyöräilystä kokonaan. Pari kuukautta polkenut 12km suuntaansa työmatkaa ja ilmojen kylmetessä juurikin tuo hanurin lämpimänä pitäminen tuntuu olevan se vaikein asia.
Sama tuntuu vaivaavan esim. koiria kun lenkittää. Ääreisverenkierto on todella hyvä, eikä juuri mikään pakkanen vaikuta varpaiden tai sormien paleluun, yläkroppakin saattaa olla hiestä märkä, mutta tuo pers/munat-alue ottaa jostakin syystä kylmää vastaan niidenkin edestä vaikka kuinka olisi villaa päällä.

